Bilimsel Olarak İspatlanmış Zeka Geliştirme Yöntemleri

4 dk okuma süresi


7
14 Paylaşım, 7 puan

Bazı insanlar belli zeka seviyesinde doğarak, sahip oldukları zekanın asla artmayacağını ve gelişmeyeceğini öne sürmekte. Her ne kadar bu düşünceye kapılsalar da bilim bunun tam tersini söylüyor! Maksimum seviyede olduğuna inanılan zeka seviyesini arttırmak elbette mümkün. Bazı yeni alışkanlık edinildiğinde veya öğrenildiğinde beyindeki nöronlar arasında yeni köprüler ve bağlar oluşur. Zihninizi aktif tutarak, daha zeki hale gelmek mümkündür. Günümüzde bilimsel olarak ispatlanmış zeka geliştirme yöntemleri ile beyninizi daha etkin kullanmak sizin elinizde. Haydi şimdi bu metodların neler olduğunu inceleyelim.

1. Müzik Aleti Çalmak

Bilimsel Olarak İspatlanmış Zeka Geliştirme Yöntemleri

Yaratıcılığınızı kullanmanın tam zamanı! Üstelik öyle bir zeka geliştirme yönteminden bahsediyoruz ki, bilimsel olarak kanıtlanmış. Herhangi bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, beyindeki iki lop arasında bağlantıyı sağlayan korpus kallozomu yepyeni bağlantılar kurarak güçlendiriyor. Aynı zamanda analitik düşünmeyi, matematik yeteneklerini ve dil öğrenmeyi de kolaylaştırıyor. Odaklanma kabiliyetinizi artırıyor ve rahatlamanıza yardımcı oluyor. Hatta daha fazla etki görmek isterseniz yabancı dilde müzik dinlemeyi ve şarkı sözlerini ezberlemeyi de denemenizde fayda var.

2. Düzenli Egzersiz Yapmak

Bütün gün evde oturarak sağlıklı olmayı beklememelisiniz! Sadece zeka geliştirme için değil aynı zamanda zinde bir beden için de egzersiz şart. Tabi ki bunu düzenli olarak yapmak gerekli, rastgele değil. Düzenli yapılan egzersizlerde hücreler BDNF diye adlandırılan proteinler ile beslenir. Bu sayede odaklanma, öğrenme ve hafıza yetenekleriniz artar. Bedeninizin günden güne daha sağlıklı olduğunu ve zinde olduğunu sizde zaman içerisinde fark etmiş olursunuz. Hastalıkları sizden uzaklaştırması ise hayatınıza olabilecek en büyük artısı.

3. Meditasyon Yapmak

Bilimsel Olarak İspatlanmış Zeka Geliştirme Yöntemleri

Nefes egzersizleri, yoga veya ibadet… Kendinizi hangisine daha yakın hissediyorsanız sizin için en faydalısı olarak sayabiliriz. Önemli olan nasıl medite olduğunuz değil aslında! Yapılan birçok deneyde meditasyon yapan kişilerin beyin dalgaları izlenerek, zekalarının geliştiği kanıtlanmıştır. Ruhu dinlendirmenin hayatınıza katacak olan güzelliklere siz de inanamayacaksınız. Özellikle de günümüzde meditasayona duyulan ilgiyi de göz önüne alırsak, çok da es geçilecek bir konu değil diye düşünüyoruz. Size hiçbir zararı olmayan aksine çok daha faydalı olan bu metot ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz!

4. Yeni Dil Öğrenmek

Bilimsel olarak ispatlanmış zeka geliştirme yöntemleri arasında yeni bir dil öğrenmeniz de size en iyi katkı sağlayacak metoddur. Tek dil bilen insana göre iki dil veya daha fazla dil bilen bir bireyin hafızasının daha iyi durumda olduğu kanıtlanmıştır. Daha yüksek pratik zekaya sahiptirler. Herhangi bir sorunu çözmede de daha proaktif bireylerdir. Kısa sürede muhteşem derecede çözüm odaklı işlere imza atabilirler. Zeka dışında günlük hayatınızda da kişisel gelişiminize faydası olan bir zeka geliştirme yöntemidir. Rutininizde size sağladığı faydalar inanılmaz ölçüdedir. Daha ne olsun!

5. Yeterli Uyku Almak

Bilimsel Olarak İspatlanmış Zeka Geliştirme Yöntemleri

Günlük ortalama 7-8 saatlik aralıksız bir uyku ile nöronlar daha etkin şekilde çalışmaktadır. Uyku, beyninizin gün içerisinde yaşadıklarınızı işleyerek hafızanızın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bilimsel olarak kanıtlanmış bu yöntem, aynı zamanda sağlığınız için de gereklidir. Uyku ile zekanızı güçlendirmek için öncelikle bedeninizin ihtiyaç duyduğu optimum uyku süresini bulmanız gerekmektedir. Bunun dışında uykudan 2 saat önce alkol ve kafein alımını kesmeniz de faydalı olacaktır. Ruhunuzun da dinlenmesine ve biyolojik olarak daha zinde uyanmanıza katkı sağlayacaktır.

6. Bulmaca Çözmek

Düzenli bir şekilde bulmaca çözmek, zihninizi açık tutmak demektir. Bu şekilde beyninizi zinde tutarak, bunamayı önlemeniz mümkün. Araştırmalar, bulmaca çözen bireylerin hafıza kullanımlarının çözmeyenlere oranla daha iyi olduğunu göstermiştir. Yapılan deneyler ile bu bireylerin normalden çok daha büyük hipokampüsleri olduğunu göstermiştir. Ekstra olarak, problem çözme becerileri çok daha fazla gelişmiştir. Bulmaca çözenlerin çözmeyenlere oranla daha hızlı düşünerek daha hızlı hareket ederek, günlük hayatta da daha başarılı bireyler olmaları mümkündür.

7. Motosiklet Kullanmak

Bilimsel Olarak İspatlanmış Zeka Geliştirme Yöntemleri

Hem adrenalin içeren hem de zekanızı geliştiren bir metoddur. Yapılan bir araştırmada 40-50 yaş aralığındaki motosiklet kullanan bireylerin kavrama becerilerinin kullanmayanlara oranla daha fazla olduğu ve daha mutlu bireyler olduğunu göstermiştir. Motosiklet kullanmanın günlük hayatınızda da daha az hata yapmanıza yardımcı oluğu bilinmektedir. Algılarınız ve refleksleriniz üzerindeki olumlu özelliği ile de zekanızı geliştirmede yardımcı olacaktır. Heyecan severlerin ve yeteneği olanların asla vazgeçemediği bir olaydır. Tabi ki de kullanırken dikkatli olmakta fayda var diyoruz!

8. Bol Bol Okumak

Okumak, en kolay yöntem olduğu gibi aynı zamanda en etkili metoddur. Gazete, kitap veya bir makale olabilir, hiç fark etmez. Okumak, stresinizi azaltır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Duygusal zekayı geliştirdiği kanıtlanmıştır. Bunun dışında problem çözme becerilerinizi de arttırır. Analitik çözümleme yapmada sizi daha üst seviyeye çıkaracaktır. Çalışan biriyseniz, iş hayatınızda da olumlu katkıları olacaktır. Özellikle bunu alışkanlık haline getirenlerin hayatta çok daha başarıl olduğu kanıtlanmıştır. Araştırmacı kişiliğinizi de geliştirerek sizi daha etkin hale getirecektir. Günde birkaç sayfa okumanız bile etkisini hemen gösterecektir.

9. Satranç Oynamak

Satranç bilindiği üzere en iyi zeka ve strateji oyunudur. Tabi ki satrancı iyi oynamanın yolu da zihinsel olarak aktif olmanıza bağlıdır. Bütün dikkatinizi oyuna verdiğinizden dolayı oynadıkça zamanla daha akıcı bir zeka ile müthiş konsantrasyona sahip olursunuz. Sadece satrançtan kazanacağınız zeka ile matematik başarınızın da arttığına tanık olacaksınız. Çünkü problem çözme yeteneği, satranç oynamak ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Günlük hayatınızda planlama ve karar verme de size olumlu etkisi olacaktır. Üstelik bütün bunların yanında sosyal hayatınıza da olumlu etkileri mevcuttur.

10. Resim Yapmak

Bilimsel Olarak İspatlanmış Zeka Geliştirme Yöntemleri

Yaratıcılığınızı geliştiren en zevkli yöntemlerden biridir. Hayal dünyanızı arttırmakla kalmaz, analitik çözüm odaklı olmanızı da sağlar. Yapılan araştırmalarda, resim yapmanın beyindeki loplar arasında bağlantıyı sağlayan korpus kallozomu yeni bağlantılar kurarak güçlendirdiği belirtilmiştir. Stres seviyenizi de azaltan bu yöntem, bilimsel olarak ispatlanmış bir zeka geliştirme metodudur. Görselliğe önem verenlerin ve hayal dünyası geniş insanların en sevdiği hobilerden de birsidir. Renklerin mucizesine tanık olarak hafızanızı geliştirmeniz mümkün!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!