Renklerin Kişiler Üzerindeki Psikolojik Etkileri

2 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Renkler, düşünüldüğü gibi yalnızca dekorasyon ya da bir kıyafeti güzelleştirmek için kullanılmıyor. Renkler, insanların karakter özelliklerini de yansıtabiliyor. Ruh hallerini etkileyip, davranışları dahi kontrol etmeyi sağlayabiliyor. Tarih boyunca insanlar, renklerin psikolojik etkileri ve yaşamlarına olan etkisini hep merak etmişler. Özellikle Uzak Doğu’da bir terapi yöntemi olarak kullanılan renkler, kişinin ruhsal yapısını, davranışlarını ve karakter analizini de ortaya çıkarabilmekte. Peki renklerin kişiler üzerindeki psikolojik etkileri neler, birlikte inceleyelim mi?

1. Mavi

Renklerin Psikolojik Etkileri

Mavi, gökyüzü ve denizin rengidir. Mavi rengin yarattığı psikolojik etkileri arasında, gökyüzünün ve denizin yaptığı etkiye çok benzemektedir. Huzur verip, rahatlatmaktadır. Mavi, aynı zamanda güvenin, aidiyet duygusunun da rengi olarak tanımlanabilir. Bazı araştırmacılar mavi rengin insan metabolizması üzerinde rahatlatıcı birtakım kimyasallar ürettiğini ifade ediyor. Mavi renkli odalarda, mavi renkli ortamlarda çalışan insanların üretkenliğinin daha fazla olduğuna da ulaşılabilmektedir.

2. Kırmızı

Kırmızı, insan psikolojisi üzerinde en etkili olan renklerden biridir. Bir ortama girildiğinde gözün ilk algıladığı renk kırmızıdır. Bundan dolayı bir ortamda kırmızı renk fazla ise o ortamda bulunan insanların kalp atış hızları, kan dolaşım hızları diğer insanlara göre fazla olmaktadır. Kırmızı mutluluğu ve iştah açıcılığı temsil ederek davranışları tetiklemektedir. Bu yüzden bazı gıda ve içecek firmalarının logolarında, renklerinde ve paketlerinde kırmızı sıkça kullanılmaktadır.

3. Siyah

Siyah; gücün, istikrarın ve sağlamlığın rengi olarak temsil edilmektedir. Siyah, birçok kültürde aynı zamanda ölümün ve ölüm korkusunun rengi olarak da tasvir edilmektedir. Bu yüzden birçok cenaze merasiminde en çok tercih edilen renk siyah olmaktadır. Siyah renginin konsantrasyon üzerinde etkisi olduğu da söylenmektedir. Arka fonu siyah olan bir yerde çalışan insanlar, üzerinde çalıştıkları konuya çok daha fazla odaklanmaktadırlar.

4. Beyaz

Renklerin Psikolojik Etkileri

Beyaz renk; temizliğin, hijyenin, masumiyetin, aydınlık hallerin temsilcisi ve tetikleyicisi olarak anılmaktadır. Gelinliklerin beyaz olması, doktorların ve hemşirelerin beyaz giymesi aslında bu işin temizlik, hijyen masumiyeti çağrıştırmasından dolayıdır. Beyaz rengin bir taraf seçmemek, bir tarafa ait olmamayı çağrıştırdığı söylenmektedir.

5. Yeşil

Yeşil renk; gelişmenin, doğanın, huzurun rengidir. Yeşil renk, yeşil sermaye açısından paranın da temsil ettiği renklerden biridir. Yeşil, açık tonlarda kullanıldığı zaman insanların üzerinde ferahlatıcı sakinleştirici etkisi olmaktadır. Bu etkiyi vermek isteyen insanlar çoğunlukla ortamlarda yeşil rengi kullanmaktalar. Yeşilin ferahlatıcı etkisi olduğu için birçok temizlik maddesinin ambalajında da tercih edilmekte. Yeşil renk, doğanın rengi olduğu için huzuru tetikleyebilmekte ve huzuru ortaya çıkarmakta. Yeşil renk, aynı zamanda yaratıcılığı da desteklemektedir.

6. Sarı

Renklerin Psikolojik Etkileri

Sarı; varlığın, altının ve güneşin rengidir. Zekayı, yaşamı, mutluluğu ve bazen ruhsal gelişimi temsil edebilmekte bunu da tetikleyebilmektedir. Ayrıca sarı rengin yoğun olduğu ortamlarda insanlar çabuk sinirlenebilmekte ve bebekler çok daha fazla ağlamaktadır.

7. Mor

Renklerin Psikolojik Etkileri

Mor; kendine güvenin ve egonun rengi olarak tasvir edilmektedir. Ayrıca tarihin birçok döneminde lüksün ve ihtişamın rengi olarak da tanımlanmaktadır. Tarihte birçok saray mensubu kişilerin kıyafetlerini seçerken kullandığı renklerden biridir. Mor renginin, insanların bilinç altındaki korkuyu tetiklediği için bazı insanlarda gerilim duygularını ortaya çıkardığı söylenmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak