Öldürücü Bir Kabus: Hızla Yayılan Corona Virüsü

2 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Son günlerde Çin’de yayılan bir virüs çeşidi var. Son derece küçük ama yarattığı tahribatlar çok fazla. Hal böyle olunca, herkesin aklında aynı soru, corona virüsü nedir? Corona virüsünün belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık ve dergiCE ekibi olarak hızla yayılan corona virüsü hakkında bilgiler topladık. İyi okumalar!

1. Hızla Yayılan Corona Virüsü Nedir?

hızla yayılan corona virüsü

Corona virüsü çoğunlukla orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Alfa, beta ve gama olarak üç grubu ayrılan virüsün ayrıca delta corona virüsü denilen dördüncü bir grubu da bulunuyor, bu gruptaki virüslere SARS-CoV deniyor. Corona virüsü ilk olarak 1960 yılında tespit edildi ve şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Katar ve son olarak Çin’de görüldü.

2. Son Derece Bulaşıcı Bir Virüs!

hızla yayılan corona virüsü

Corona birden çok canlıda hastalıklara neden olabiliyor. Dördüncü grup virüs SARS-CoV; insanlar başta olmak üzere maymunlar, kedi, köpek ve kemirgen hayvanlara bulaşabiliyor. Özellikle kış aylarında sıkça görülen bu virüs; solunum yolları, karaciğer, mide, bağırsak ve sinir sistemini tahrip edebiliyor. Öksürme ve hapşırma yoluyla hızla yayılan corona virüsü bu şekilde kolayca insan vücuduna girebiliyor.

3. Corona Virüsü Belirtileri Gribe Çok Benziyor!

Coronanın en temel belirtileri olan burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateş; grip virüsü belirtilerine çok benziyor. Aynı zamanda vücutta da hızla yayılan corona virüsü, zatürre gibi alt solunum yolu hastalıklarına da yol açabiliyor. Özellikle yaşlılar, akciğer hastalığı, bağışıklık sistemleri yetersizliği olan kişilerde alt solunum rahatsızlıkları daha sık ve kolay ortaya çıkıyor.

4. Corona Virüsü Tedavisi Nasıl Gerçekleşiyor?

Corona virüsü henüz hastalığın başında tedavi altına alınırsa, hastalık süreci oldukça hafif geçiyor ve kısa sürede atlatılıyor, hatta ilaç tedavisine dahi gerek kalmadığı durumlar oluyor. Eğer hastalığın tedavisine geç başlanırsa virüs, yoğun ve ağrılı bir süreç yaşatıyor. Kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak uzun dönem hastanede gözetim altında tutulması gerekebiliyor.

5. Virüsten Nasıl Korunacağız?

hızla yayılan corona virüsü

Corona virüsü için geliştirilmiş bir aşı maalesef bulunmuyor. Bu nedenle virüse karşı çok sıkı önlem almaktan başka korunma yöntemimiz yok. Kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarıyla sık zaman geçiriyorsanız, onları sevdikten sonra ağız ve burnunuza temas etmeden, ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın. Eğer evinizde kedi ya da köpek besliyorsanız, kış ayları dahil olmak üzere salgın zamanlarında evcil hayvanınızı dışarı çıkarmayın. Corona virüsü dış ortamda dahi rahatça hayatta kalabildiğinde, virüslü bir şeye dokunma şansınız da oldukça yüksek! Özellikle kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız. Bu yüzden gün içinde ellerinizi sıkça yıkamanız çok önemli.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!