Son Derece Tehlikeli Koronavirüsü İçin Alınabilecek Önlemler

3 dk okuma süresi


6
17 Paylaşım, 6 puan

Son zamanların en çok konuşulan konusu Koronavirüsü uzun süredir gündemde! İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen Coronavirüs vakası (COVID-19), kısa zamanda tüm dünyaya yayıldı. Türkiye’de de rastlanan koronavirüsü herkesi paniğe sürükledi. Türkiye dahil dünyada bazı üniversiteler eğitime ara verdi, bazı şirketler ise home office sistemine geçti. Peki bu süreçte vatandaş olarak korona virüsüne karşı hangi önlemleri almalıyız? Son derece tehlikeli olan koronavirüsü için bireysel olarak alınabilecek önlemler ve gereken tedbirler neler biliyor muyuz? İşte sizler için hazırladığımız Koronavirüsüne karşı alınabilecek önlemler…

1. Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Son Derece Tehlikeli Koronavirüsü İçin Alınabilecek Önlemler

Virüsten korunmak için başta el temizliği olmak üzere hijyen çok önemli. Gün içerisinde sık sık, 20-30 saniye boyunca sıcak su ve sabunla eller yıkanmalı. Bu kritik dönem içerisinde tırnak uzatmak el temizliğini tehlikeye atabilir. Ayrıca elleri yüze ve ağza götürmemekte fayda var.

2. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Uzmanlar virüsün bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda daha kolay tutunabildiğini söylüyor. Özellikle yaşlılar en riskli ve savunmasız durumda olan hasta grubudur. Bu yüzden düzenli uyku, sağlıklı beslenme şart. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutarak riski en aza indirebilirsiniz.

3. Tıbbi Maske Kullanın

Son Derece Tehlikeli Koronavirüsü İçin Alınabilecek Önlemler

Son derece tehlikeli olan koronavirüsü için alınabilecek önlemler arasında yer alan diğer bir adım maske kullanımı. Doktorlar, N95 ve N99 sertifikası olan maskelerin koruyuculuğu yüzde 70 – 80 oranında olduğunu ifade ediyor. Tabi, maskeleri uzun süre değil kısa aralıklarla sık sık değiştirerek kullanmakta fayda var. Ayrıca limon kolonyasının da işe yaradığı belirtiliyor.

4. Sosyal Mesafenizi Koruyun

Fiziki temaslarla bulaşan koronavirüs için alınması gereken bir diğer hasta kimseyle temas kurmamak. Karşılaştığınız insanın taşıyıcı olup olmadığını bilmediğiniz için tokalaşma, kucaklaşma, öpüşme ve kucaklaşma gibi temaslara bir süre ara vermek. Bu şekilde virüsten korunabilirsiniz.

5. Dezenfektan Kullanın

Son Derece Tehlikeli Koronavirüsü İçin Alınabilecek Önlemler

Hastalık el ve nefes yoluyla çok kolay bulaştığı için doktorlar dezenfektan kullanımını öneriyor. Özellikle toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra kendinizi korumak için yanınızda dezenfektan bulundurmak riski azaltıyor. Koruyuculuğu yüksek dezenfektanları çantanızda taşıyabilir ve ihtiyaç halinde kullanabilirsiniz.

6. Eşyalarınızı Dezenfekte Edin

Korona virüsünden korunmak için temizliğe daha fazla önem verilmelidir. Evinizde ya da bulunduğunuz ortamlarda yüksek temaslı yüzeyleri ve eşyaları sıkça ev temizleyicileri ile temizleyin. Örneğin, oyuncaklar, tuvaletler, telefonlar, kapı kolları, uzaktan kumandalar ve elektronik eşyalar gibi. Kısaca hijyen, enfeksiyon riskini azaltmaya veya enfeksiyonu başkalarına yaymaya karşı yardımcı olacaktır.

7. Kalabalık Ortamdan Uzak Durun

Enfekte olmuş hastalardan olduğu kadar mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durmakta da fayda var. Mecbur kalınan durumlarda ise tıbbi maske ve dezenfektan kullanımı sizi virüsten koruyacaktır.

8. Dışarıdan Alınan Ürünleri Yıkayın

Son Derece Tehlikeli Koronavirüsü İçin Alınabilecek Önlemler

Güvenli gıda kullanımı da göz önünde bulundurulmalı ve dışarıdan aldığınız gıdaları iyice yıkamalısınız. Et, balık, yumurta gibi hayvansal gıdaları güzelce temizlemeli ve iyice pişirmelisiniz. Ayrıca bol su tüketerek vücudunuzdaki sıvı oranını dengeleyebilirsiniz.

9. Bilgi Kirliliğinden Uzak Durun

Milyonlarca websitesi olması sebebiyle internette bilgi kirliliği olması mümkündür. Bilimsel konuların her an yenilenme ve değişme ihtimali de yüksektir. Sağlıksal konular dahil internette yayımlanan yazıları doğru kaynaklardan ve güvenilir sitelerden takip edin. Kriz durumlarında haberlerin asıllarını görevlilerden ve talimatları işin uzmanlarından alın.

10. Sağlık Uzmanına Başvurun

Son Derece Tehlikeli Koronavirüsü İçin Alınabilecek Önlemler

Yeni tip koronavirüsü, başta Asya olmak üzere 15’den fazla ülkede görüldü. Bu vakalar Çin’de bulunmuş olan kişilerdi. Hastalığın henüz bir ilaç tedavisi bulunmadığı için istirahat, dengeli beslenme ve evde kalarak hastalığın yaygınlaşmasını engellemek yapılması gerekenlerdir. Ateş, nefes darlığı, karın bölgesinin şişmesi, gözün sulanması ve gözde renk değişimi, solunum sorunları ve nezle gibi grip semptomlarının görülmesi durumunda kişilerin doktor kontrolü yaptırmaları önerilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
6
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!