Gripten Korunmak İçin 10 Etkili Yöntem

2 dk okuma süresi


10
17 Paylaşım, 10 puan

Havalar soğudu ve artık kış mevsimi yaklaştı. Hastalıkların özellikle de soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların sık sık görüldüğü şu günlerde sağlığımıza daha çok dikkat etmeliyiz. Gelin alınabilecek önlemleri daha yakından inceleyelim; işte gripten korunmak için 10 etkili yöntem listemiz…

1. Bol Vitamin Şart!

gripten korunmak için 10 etkili yöntem

Vitaminsizlik hastalığın habercisidir, bunu unutmayın. Bağışıklık sisteminin güçlü olması her türlü hastalığı daha çabuk atlatmamıza yardımcı olur. C vitamini açısından zengin olan turunçgiller bir vitamin deposu. Sabah kahvaltıda tüketeceğimiz bir bardak taze sıkılmış portakal suyu güne daha dinç başlamak ve grip virüsüyle mücadele etmek için iyi bir yöntem. C vitamini açısından zengin olan kırmızıbiber, kivi, gibi diğer yiyecekleri de diyetimize eklemek iyileşme sürecimizi hızlandıracaktır.

2. Suya Sabuna Dokunun

gripten korunmak için 10 etkili yöntem

Özellikle grip gibi çok çabuk yayılan hastalıklardan korunmak için ellerimizi normalden daha fazla yıkamak çok önemli. Toplu taşıma araçlarını kullanıyorsak, mikroplarla temas etme ihtimalimiz daha fazla olacağı için bu durumda antibakteriyel temizlik jelleri de kullanılabilir.

3. Egzersiz Olmazsa Olmaz!

gripten korunmak için 10 etkili yöntem

Açık havada yapılacak 15-20 dakikalık kısa bir yürüyüş gripten korunmak için bir diğer yol. Hastalık nedeni ile yorgun ve halsiz hissedilse de yürüyüş vücut için çok sağlıklıdır. Spor vücudun kan basıncını dengeler ve kandaki oksijen miktarını arttırır.

4. Grip Aşısından Çekinmeyin

gripten korunmak için 10 etkili yöntem

Kış ayları gelmeden önce aşı yaptırmak gripten korunmak için iyi bir yöntem. Kalp hastaları, yaşlılar ve risk grubunda olan kişiler için aşı hastalıktan korunmak için çok faydalı.

5. Uyku En Önemlisi

Birçok hastalığın tedavi sürecinde yeterli ve kaliteli uyku önemli bir faktör. Yetişkinler için günde en az 7- 8 saatlik uyku hücrelerin yenilenmesi için gerekli. Yeterli ve kaliteli bir uyku daha dinç hissetmemize yardımcı olur.

6. Maske İyi Bir Kalkan

Solunum yollarından vücuda giren grip virüsünden korunmak için maske takmak gerekiyor. Dışarı çıkarken takılacak bir maske hem hava kirliliğinden hem de virüslerden korunmanıza yardımcı olur.

7. Bol Su Tüketin

Herkesin hasta olmasa da günlük en az iki litre su tüketmesi gerekiyor. Vücudumuz susuz kaldığı zaman direnci de zayıflıyor ve hastalıklara yakalanma ihtimalimiz artıyor.

8. Probiyotik Gıdalar Tüketin

Probiyotik bakımından zengin kefir ve turşuyu özellikle kış aylarında daha çok tüketmek gribe yakalanma riskimizi de azaltır.

9. Temizlik Her Şeyin Başı!

Evi sık sık havalandırmak, yatak çarşafı ve yastık kılıflarını gün aşırı değiştirmek de hastalıktan kurtulmak için önemli. Daha rahat uyumak için yastığınıza bir veya iki damla lavanta yağı damlatmak da nefes almanızı kolaylaştıracak ve uykuya geçişinizi hızlandıracaktır.

10. Sevdiklerinize Sarılın

gripten korunmak için 10 etkili yöntem

Sarılmanın griple ne gibi bir ilgisi olabilir dediğinizi duyar gibiyiz fakat gripten korunmak için 10 etkili yöntem listemizin son maddesi, sevdiğiniz insanlara sarılmak. Evet yanlış okumadınız sarılmak vücutta serotonin hormonu salgılanmasına neden olur. Mutlu olmak da bağışıklık sistemimizin daha iyi çalışmasına, daha güçlü olmasına neden olur. İyileşme sürecini hızlandırır. Grip olmak istemiyorsanız ya da hastaysanız gidip sevdiklerinize sarılın. Annenize, eşinize, arkadaşlarınıza ya da kedi veya köpeğinize sarılın. Unutmayın sevgi iyileştirir! Sonbahar ve kış en çok hastalandığımız mevsimler. Özellikle üst solunum yolu rahatsızları, grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların daha çok yaşandığı bu mevsimlerde hastalığa yakalanmadan önce alacağımız önlemler bu mevsimleri sağlıklı bir şekilde atlamamız için önemli.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!