Öğrenciyken Ek Gelir Kazanabileceğiniz İşler

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Pek çok insan öğrencilik yıllarında kendi harçlığını çıkartabilmek için çeşitli işlerde çalışmıştır. Öğrenciler, genelde yarı zamanlı yaptıkları bu işleri başkalarına yük olmamak için yaparlar. Para kazanmanın yanında iş hayatının nasıl bir yer olduğunu anlama fırsatına sahip olurlar. Elde edilen deneyimler sayesinde mezun olduktan sonra yapmak istedikleri mesleği seçmek ve iletişim ağını geliştirmek daha kolay bir hal alır. Ayrıca öğrencilik hayatında çeşitli işlerde çalışanlar, kendi mesleklerini yapmak için mülakatlara gittikleri zaman daha avantajlı konumda olurlar. Siz de öğrenciyken yapabileceğiniz işler ve ek gelir kazanabileceğiniz sektörler nelermiş? merak ediyorsanız, gelin bu konuyu birlikte inceleyelim.

1. Garson

Öğrenciyken Ek Gelir Kazanabileceğiniz İşler

Hem çalışıp hem okumak kolay değildir. Yapmak istediğiniz işleri derslerinizin zorluk derecesine göre belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır. Garsonluk, öğrenciyken yapılabilecek işlerin başında geliyor. Birçok kişi öğrencilik hayatında çalışma ihtiyacı duyduğunda garsonluğa başvurmuştur. Küçük bir kafe ya da restoranda yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Çalışma saatlerinizi, ders ve sınav saatlerinize göre ayarlamanız mümkün. İş yerinizin de okulunuza ve evinize yakın olmasında fayda var. Bu sayede zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Kaliteli bir mekanda çalışırsanız alacağınız ücret de sizi idare edecektir.

2. Özel Öğretmen

Öğrenciyken yapılabilecek işlerden bir diğeri, insanlara özel ders vermek. Bu insanlar genelde sizden yaşça küçük diğer öğrenciler olur. Eğitimini aldığınız, uzmanı olduğunuz ya da kendinize güvendiğiniz bir alanda özel dersler vermeye başlayabilir; ders verdiğiniz kişinin ödevlerinde, proje çalışmalarında, sınavlarında yardımcı olabilirsiniz. Kazancı da fena olmayan bu iş için genelde saatlik ücret alırsınız. Deneyiminiz, ders verdiğiniz kişi sayısı arttıkça çevreniz de genişler. Bu işte gerçekten iyi olursanız veliler sizi özel öğretmen arayan diğer arkadaşlarına da önerebilirler.

3. Anketör

Öğrenciyken Ek Gelir Kazanabileceğiniz İşler

Sokakta yolumuzu çeviren ve bize bir şeyler sormaya çalışan insanlardan genellikle rahatsız oluruz. Fakat hemen hemen hepsi o işten para kazanan öğrencilerdir. Araştırma firmaları öğrencilerle çalışmayı sever. Çünkü soru soracakları ya da bilgi toplayacakları insanlar yalnızca öğrencilere anlayış gösterip yardım etmek ister. Anketörlük gibi uzun saatler ayakta durmayı zorunlu kılan bir işe de genellikle öğrenciler katlanır. Kazancınız yaptığınız anket sayısına göre artar. Eğer siz de girişken olup yolda gördüğünüz insanlarla sohbet etmekten çekinmezseniz, anketörlüğü denemenizde fayda var.

4. Stant / Fuar Görevlisi

Öğrenciyken Ek Gelir Kazanabileceğiniz İşler

Genellikle süpermarketlerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda markaların ya da şirketlerin kurduğu stantları hepimiz görmüşüzdür. Ürün tanıtımı yapmak için kurulan bu stantlarda çalışan kişiler genellikle öğrenciler olur. Uzun süre ayakta kalmanız gerekse de günübirlik olarak çalışıp ufak ihtiyaçlarınızı gidermek için siz de stant görevlisi olabilirsiniz. Hatta bu işi büyütüp organizasyonlarda, fuarlarda, konserlerde görev alıp daha büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Hem çalışıp hem de bulunduğunuz etkinliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca mezun olduktan sonra yapmak istediğiniz işle alakalı çevrenizi geliştirebilirsiniz.

5. Çevirmen

Öğrenciyken Ek Gelir Sağlanabilecek İşler

Günümüzde yabancı dil bilmenin önemi gitgide artmış durumda. Hatta tek başına İngilizce bilmek bile yeterli değil. İngilizce’nin yanında Fransızca, İtalyanca, Almanca gibi diller de çok popüler. Anadil dışında yabancı bir dil bilmek size yaşamınızın her alanında fayda sağlayacaktır. Bu yeteneğiniz sayesinde öğrenciyken çeviri işleri yapabilir, yayınevlerinde çalışabilir, dizi ve filmlerdeki altyazıları Türkçeye çeviren siz olabilirsiniz. Böylelikle yabancı dil bilginizi canlı tutmuş olursunuz. Birçok kaliteli içeriğe önceden erişme imkanı elde edebilirsiniz. Ayrıca ileride de bu tarz bir iş yapmak isterseniz elinizde güçlü bir portföyünüz olur.

6. Barista / Barmen

Baristalık ya da barmenlik, garsonluk gibi öğrencilerin sıklıkla yaptığı işlerden bir tanesi. Çünkü çalışma saatlerini kendi ders programınıza göre ayarlayabilirsiniz. Sattığınız lezzetli içecekleri siz de tadabilirsiniz. Kahve kültürü de Türkiye’de yaygınlaştığı için birbirinden şık kafelerde veya kahve zincirlerinde rahatlıkla çalışabilirsiniz. Barmenlik de genel olarak gece mesaisi isteyen bir iş olduğundan dolayı okul zamanlarınızın dışında yapmanız mümkün. Fakat gece hayatına alışık olmanız gerekmektedir. Eğer kaliteli ve tanınmış bir mekanda iş bulursanız, kayda değer bir para kazanabilirsiniz.

7. Freelance Yazar

Yazarlık yönünde yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, araştırmayı, okumayı, bilgi toplamayı seviyorsanız öğrenciyken freelancer olarak yazılar yazabilirsiniz. Bunu yaparken özgün içerikler üretmeli, kendi dilinizi güçlendirmeli ve yabancı dilde yazılan yayınları takip etmelisiniz. Artık basılı yayınların yerini dijital ortamda paylaşılan yayınlar aldığı için yazdığınız yazıları internet sitelerinde veya kişisel bloglarda yayımlayabilirsiniz. Hatta ajanslarla çalışıp markaların reklam metinlerini oluşturabilirsiniz. İyi bir içerik yazmak için taktikler ve yöntemleri de şimdiden deneyimleyebilirsiniz.

8. Kütüphane Görevlisi

Öğrenciyken Ek Gelir Kazanabileceğiniz İşler

Öğrenciyken, eğitim aldığınız okulun kütüphanesinde yarı zamanlı olarak çalışmanız mümkün. Kitapları ve okumayı seven biriyseniz bu iş tam size göre. Boş olduğunuz zamanlarda ders çalışabilir, ödev yapabilir, internetten yararlanabilir, diğer öğrencilerle iletişiminizi geliştirebilirsiniz. Öğrenim gördüğünüz ve para kazandığınız yerin aynı çatı altında olması da sizin için ayrı bir avantaj olacaktır. Bu işte şansınızı denemek için fakültenizin yolladığı mailleri takip edin.

9. Satış Danışmanı

Öğrenciyken ek gelir kazanabileceğiniz işler listemizin dokuzuncu sırasında satış danışmanlığı var. Bugün alışveriş merkezlerindeki mağazalarda yarı zamanlı çalışan çoğu insan aslında öğrenci. Çünkü satış danışmanlığı göreceli olarak esnek bir meslek. Çalışma programınızı ders ve sınav saatinize göre ayarlayabilirsiniz. Derse girdikten sonra veya derse gitmeden önce satış danışmanlığı görevinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şey sınavlarınız için de geçerli. Ayrıca diğer işlere göre biraz daha avantajlı çünkü çalışırken sigortanız yatırılır ve markanın diğer olanaklarından da faydalanırsınız.

10. Stajyer

Öğrenciyken Ek Gelir Kazanabileceğiniz İşler

Stajyerlik listemizdeki belki de en zor işlerden bir tanesi. Çünkü kurumlardaki birçok ayak işleri stajyerlere yaptırılmaktadır. Fakat artık şirketler yeni mezun olmuş öğrencilerin bile deneyimli olanlarıyla yoluna devam ediyor. Eğitim hayatınızın bir bölümünde, ileride yapmak istediğiniz meslekle ilgili staj programına dahil olmanız, özgeçmişinizin değerini arttıracak ve sizi diğer adaylar arasında öne çıkaracaktır. İleride yapacağınız mesleğin inceliklerini staj sayesinde öğrenirsiniz. Şanslıysanız stajyer olarak yaptığınız iş için para alırsınız. Fakat gönüllülük esasına dayanan işlere de başvurmaktan çekinmeyin.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!