Mutlaka Okunması Gereken En Etkileyici Biyografi Kitapları

6 dk okuma süresi


64
12 Paylaşım, 64 puan

Tarih, gidişatı büyük ölçüde değiştiren örnek kişilerle doludur. Bu kişiler kimi zaman insanlığa, bilime, sanata veya teknolojiye büyük katkılar sağlamıştır. Doğdukları, büyüdükleri koşullar, zorluklar, verdikleri kararlar onların başarıya ulaşmasında önde gelen faktörlerden olmuştur. Bazen hayat hikâyeleri sadece başarılarla ilgili değildir. Kimi zaman da insanlara doğru yolu gösterme, hayattan ders alma, ilham kaynağı olma gibi birçok mesaj verir. Bir çırpıda okuduğunuz ve hayata karşı bakış açınızı değiştiren eserler, genellikle mutlaka okunması gereken en etkileyici biyografi kitapları olarak karşımıza çıkar. Biyografik kitaplar okuyucuya bilgi ve ilham veren türde kitaplardır. İşte bize pes etmemeyi söyleyen, bizi etkileyen ve farklı yönlerden hayatı sorgulamamızı sağlayan biyografi kitapları! Keyifli okumalar!

1. Elon Musk

Mutlaka Okunması Gereken En Etkileyici Biyografi Kitapları

Ashlee Vance tarafından yazılan, Elon Musk’ın hayatını ve başarılarını konu alan biyografi türündeki kitaptır. New York Times çok satanlar arasına girmesi, yılın en iyi iş dünyası kitabı unvanına Wall Street Journal tarafından layık görülmesi, kitabın başarısını gözler önüne sermektedir. Kitabın konusu genç girişimci, mühendis ve iş insanı Elon Musk’ın başarı yollarında duran engelleri nasıl aştığını anlatmaktadır. SpaceX’in, Tesla Motors’un ve PayPal’ın kurucu ortaklarından olan Elon, girişimci genç ruhlara büyük bir ilham kaynağı olmakta ve bu yolda ilerleyeceklere değerli bilgiler, ip uçları ve nereden başlayacaklarına dair çok önemli dersler veriyor. Hiçbir icat, ilk denemede başarıya ulaşmamıştır. Bilinir ki önemli olan asla pes etmemek ve sorunları farklı yönlerden ele almaktır.

2. Steve Jobs

Yazarı Steve Jobs’un en yakın arkadaşlarından biri olan Walter Isaacson’dur. Dolayısıyla bu da Steve Jobs hakkında yazılan tüm bilgilerin birinci kaynaktan alınması anlamına gelmektedir. Apple şirketinin efsanevi Ceo’su Steve Jobs hakkında her şey bu kitapta birleşmiştir. Dünyaya büyük bir miras bırakan Steve Jobs’un çocukluğundan bu yana yaşadığı sorunları, işe alım süreçlerini, bu büyük fikirlerin ortaya çıkmasındaki rollere tanıklık etmemizi sağlar. Yazarın 300 farklı kişinin Jobs hakkında düşündüklerini toplamasıyla yayınlanan bu kitap 2011 yılında piyasaya sürülerek büyük bir başarıya imza atan önemli eserlerden biri olmuştur. Mutlaka okunması gereken en etkileyici biyografi kitapları arasında yerini almıştır.

3. Anne Frank’ın Hatıra Defteri

Mutlaka Okunması Gereken En Etkileyici Biyografi Kitapları

Anne Frank’ın Hatıra Rehberi, 2. Dünya savaşı sırasında Naziler tarafından yakalanma korkusu olan, savaşın getirdiği acı olaylar sonucu küçük yaşta olgunluğa erişmek zorunda kalan 15 yaşındaki Anne Frank adlı kızın hatıra defterinden betimlenmiştir. Yahudi bir aileden gelen Anne, Nazilerin hedefinde olan bir ailenin küçük kızıydı. Savaş süresince yaşanan berbat durumları, zorlukları, gençliğe adım atmanın ve ilk kez aşkın yaşattığı duyguları masum bir şekilde küçük anı defterine yazmaktaydı. Daha sonra babası tarafından toplanılan bu anı defteri, Anne Frank’ın Hatıra Defteri olarak yayımlandı. 30 milyondan fazla satan ve 67 dile çevrilen bu yapıt, okuyucuya özellikle insanlık konusunda derin bir düşünme imkanı sunar.

4. Sol Ayağım

Gerçek anlamda bir başarı hikâyesi olarak anılan Sol Ayağım, Christy Brown tarafından kaleme alınmıştır. Nedeni ise yazarın bu kitabı sadece sol ayağını kullanarak yazmasıdır. Ayaklarından başka bir şeyi olmayan yazarın pes etmeyip yaşama nasıl tutunduğunu göstermektedir. Bazı kitaplar gerçekten de gerçek hikâyeleri konu alır. Kendi hayatını anlatan Christy Brown, doğuştan beyin felci nedeniyle tüm imkânsızlıklar arasından sıyrılıp azmin zaferiyle buluşuyor. Okuyucuya hayatın anlamını, başarı kavramını sürekli sorgulatan Sol Ayağım, çok büyük bir ilham kaynağı vermektedir. Kısacası bu kitap kendi sorunlarınızı sorgulatıp hayata karşı bakış açısını değiştirecek cinsten. Sol Ayağım, mutlaka okunması gereken biyografi kitaplarından biridir.

5. Afrikalı Leo

Mutlaka Okunması Gereken En Etkileyici Biyografi Kitapları

Afrikalı Leo, Amin Maalouf tarafından 1986 yılında kalem alınmış bir biyografi romanıdır. Yazarın ilk romanı olma özelliğine sahip olan bu kitap günlük ve anı tarzında yazılmıştır. Daha sonraları Fransız-Arap dostluk ödülüne layık olmuştur. Afrikalı Leo, Hasan’ın diğer adıyla Giovanni’nin hayat boyu yaşadığı maceraları biraz da kurgu katarak okuyucuya iletir. Gezgin olan Hasan’ın hayatı Hristiyan ve İslam şehirleri arasında geçmektedir. Bu zaman diliminde Hasan âşık olur, para kazanır, her şeyini kaybeder, diller öğrenir, kendini geliştirir, mahkûm olur kısacası hayatı sürekli maceralarla doludur. İki kültürü de kaynaştırarak okuyucuya ileten Amin Maalouf, bu kitabında hem tarihten kesitler sunar hem de yaşanılan maceralarda büyük mesajlar verir.

6. Bir Bilim Adamının Romanı

Usta yazar Oğuz Atay’ın elinden çıkan Bir bilim Adamının Romanı, Atay’ın üniversitedeki hocası Mustafa İnan’ın hayatını konu alır. Yazarken hocasının ağzından ve hocasının öğrencilerinden değerli bilgiler alır. 1975 yılında çıkan bu kitap yazarın kendine özgü üslubuyla birleşerek çok başarılı bir biyografi romanına dönüşür. Bir halk çocuğu olan Mustafa İnan’ın çocukluğundan itibaren başından geçen her olayı her sorunu ele alır ve nasıl bir bilim insanına dönüştüğünü başarılı bir dille okuyucuya anlatır. Ustalıkla kaleme alınan Bir Bilim Adamının Romanı, herkesin okuması gereken bir hayat hikayesidir. Bunun yanında yer yer de eğitim sistemine de küçük dokunuşlar yapar, yanlışlara değinerek fikirler sunar ve bu konuda ince mesajlar verir.

7. Çocukluğum

Mutlaka Okunması Gereken En Etkileyici Biyografi Kitapları

Maksim Gorki’nin kendi hayatını anlattığı Çocukluğum, Rus edebiyatının en başarılı ve eşsiz eserlerinden biridir. Çocukluk yıllarında yaşadığı acılı ve ağır hayatı eserine başarılı bir şekilde aktarır. Realizm akımının önemli temsilcilerinden bir olan Gorki, aynı şekilde hayatını da gerçekçi bir dille, hüznüyle ve acısıyla kaleme alır. Eserinde çokça karakter olsa da kullandığı sade ve anlaşılır dili sayesinde okuyucuyu dünyasına hızlı bir şekilde adapte eder. Küçük yaşta babasını kaybeden Gorki, daha sonra annesinin de onu terk edip başka biriyle evlenmesiyle dayıları ve büyükbabasıyla aynı evde yaşamak zorunda kalır. Şiddet ve acı dolu yıllardan sonra evi terk etmek zorunda kalarak hayatını tek başına idame ettirir. Ekmeğimi Kazanırken isimli devam niteliğinde kitabı bulunmaktadır.

8. Akıl Oyunları

Dünyaca ünlü ve Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in yaşam öyküsünün anlatıldığı kitaptır Akıl Oyunları. Slvia Nasar tarafından yazıya dökülen bu eser, 30 yaşında olan John Nash’in çarpıcı hayatını etkileyici bir dille anlatıyor. Şizofreni hastalığının pençesinde kıvranan dahi matematikçi yıllar sonra mucizevi bir şekilde iyileşmeye başlar. Daha önce kimsenin çözemediği imkânsız görünen bir problemi çözmesi ve bunun sonucunda Nobel ödülüne layık görülmesi anlatılır bu biyografide. Çarpıcı ve büyüleyici bir hayat hikâyesine sahip olan John. F. Nash, çözdüğü problemden sonra matematik dünyasına büyük bir katkı sağlar. Aynı isimle sinemaya uyarlanan Akıl oyunları filmi 4 dalda ödül almış başarılı bir yapımdır.

9. Aşk Ve Acı

Aşk ve Acı, 20. Yüzyılın sembollerinden biri sayılan ünlü ressam ve feminist Frida Kahlo’nun hüzünlü hayatını konu alan bir romandır. Rauda Jamis tarafından yazılan Aşk ve Acı, Frida’nın büyük aşkı olarak gördüğü sevgilisiyle yaşadığı aşkı ve onu aldatışını anlatır. Bunun yanında devrimci kişiliğe ve düşüncelere sahip olan Frida Kahlo’nun mücadelesine de değinir. Tüm kadınların sembolü haline gelen marjinal bir kişiliğe sahip Kahlo, düşüncelerini, duygularını tablolarına aktarır. Her bir fırça darbesi yaşadığı mücadelenin izlerini simgeler niteliktedir. Bu biyografi örneği daha önce duyulmamış yönleriyle bir kadının, bir ressamın, bir devrimcinin yaşadığı duyguları, acıları okuyucuya farklı bir tarzda anlatır.

10. Tek Adam

Mutlaka Okunması Gereken En Etkileyici Biyografi Kitapları

Şevket Süreyya Aydemir’in kaleme aldığı Tek Adam, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının anlatıldığı biyografi türünde olan önemli bir eserdir. Bu kitabın önemli bir yönü Atatürk’ün hayatını objektif bir dille anlatmasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün nasıl Atatürk olduğunu eserinde ince ince işler. Şevket Süreyya Aydemir, şanlı bir askerin, başarılı bir devlet adamının, büyük bir liderin, cumhuriyetin kurucusunun ve okulda da başöğretmen olarak anılan Atatürk’ün, küçük bir çocukken yaşadığı hayatı ve yükselişini ince detaylarına kadar okuyucuya verir. Kitabın öğreteceği birçok unsur bulunmaktadır. En önemlisi de azmin zaferidir. Mutlaka okunması gereken en etkileyici biyografi kitapları içinde çok büyük bir yere sahiptir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!