Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

İnsanlık tarihi, her yüzyılda bir dehanın ışıltılı sahnesine şahit oldu. Çağın ötesini bizler için yakın kılmaları ile sanatın, bilimin, fikir ve yeniliklerin kaynağı olan bu insanlar, dünyamızın ve yaşam standartlarımızın gelişmesinde büyük rol oynamışlardır. Peki ya günümüzün dehası kimdir? Bu ismin, içinde bulunduğumuz asırda, içinde bulunduğumuz gezegeni aşan ideallerine her gün bir adım daha yaklaştığına şahit olduğumuz Elon Musk’tan başkası olduğunu düşünebilir miyiz? Üç farklı endüstride ortak bir vizyonu geliştiren, başarıları kadar başarısızlık konusunda da önemli girişimlere sahip olan bir girişimci, CEO, mühendis, tasarımcı ve mucit… dergiCE ekibi olarak sizler için Elon Musk hakkında bilmeniz gerekenler listesi derledik.

1. Sıra Dışı Çocukluğu

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elon Musk 28 Haziran 1971 tarihinde Pretoria, Güney Afrika’da doğdu. Annesi Maye Haldeman Kanadalı ve Babası Errol Musk Güney Afrikalı’dır. Tosca adında bir kız, Kimbal adında bir erkek kardeşi vardır. Anne ve babasının boşanmasıyla sorunlu bir aile hayatı yaşayan, sessiz ve silik yapısıyla okul yıllarında çok fazla zorbalığa uğradığı bilinen Elon, tam bir kitap kurdu! Kardeşi Kimbal’ın söylediğine göre günde 10 saat kitap okuyordu. Hatta okuyacak yeni bir kitap bulamadığı için 9 yaşında Britannica ansiklopedisini bitirdi.

2. İlk Ticari Başarı

10 yaşında iken tanıştığı bilgisayar ve yanında gönderilen temel programlama dili kitabı ile hayatı değişti. Kısa bir sürede programlamayı öğrenen Musk, 12 yaşında Blaster adlı oyunu yaparak 500 dolar karşılığında bir dergiye sattı.

3. Eğitimi

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayalleri, dünyanın en gelişmemiş kıtasını aşmıştı. ABD’ye taşınmak istediğini söylüyor ve şöyle ekliyordu: ‘Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.’ 17 yaşında eğitimini sürdürmek için annesinin vatandaşlığını kullanarak Kanada’ya taşındı. Queens Üniversitesine başladı ve burada geçen iki yılın ardından hayallerini kurduğu ABD’ye, Pennsylvania Üniversitesine geçiş yaptı. Fizik ve İktisat alanlarında çift ana dal yaparak mezun oldu. Bu süreçte Pennsylvania Üniversitesindeki öğrencilik yıllarında, yakın arkadaşıyla 10 odalı bir ev kiralayıp partiler vererek geçimini sağladı.

4. Vizyonunun Şekillenmesi

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğitimi sürerken Bill Gates, Steve Jobs, Thomas Edison, Walt Disney ve Nikola Tesla gibi yenilikçilerden aldığı ilhamla Musk, ileride kariyerini inşa edeceği, “İnsanlığın geleceğini etkileyecek” üç alan tespit etti. Bu alanlar internet, temiz enerji ve uzaydı.

5. İlk Girişimi: Zip2

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Fizik alanında doktora yapmak için Stanford Üniversitesi’ne kayıt oldu. Girişimci kimliğinin ortaya çıktığı bu dönemde, kardeşi Kimbal ile babasından 28.000 dolar borç alarak 1995 yılında Zip2 adlı web yazılım şirketini kurdu. Böylece doktorayı ikinci gününde bırakmış oldu. Ofiste yaşayan kardeşler, duş almak için bölgedeki kulüplerin soyunma odalarını kullanıyorlardı. Bu özverili ve yoğun geçen dönemde Zip2 organizasyonu büyümüş ve büyük şirketlerin dikkatini çekmeye başlamıştı. 4. yılın sonunda Compaq şirketi yaklaşık 300 milyon dolarlık bir anlaşma ile Zip2’yu satın aldı. Elon Musk yüzde 7 hissesine sahip olduğu Zip2’nin satışı ardından 22 milyon dolar kazandı.

6. Paypal

Musk 1999 yılında internette finans ve ödeme hizmeti sunan X.com’un kurucu ortaklığını yaptı. Bir yıl sonra X.com, bir açık arttırma sistemi olan Confinity şirketiyle %50/50 birleşme sonucu PayPal’ı oluşturdu. Ortaya koyduğu ilk PayPal ürünü o yıl en kötü 10 iş fikrinden biri olarak seçilmişti. Buna rağmen gösterdiği başarı PayPal’ı dünyada kabul edilen ilk resmi ödeme sistemi yaptı. Bu doğrultuda PayPal, 2002 yılında eBay tarafından 1,5 milyar dolar karşılığında satın alındığında Elon Musk’ın PayPal hissesi ona 165 milyon dolar kazandırdı.

7. Ultra Meydan Okuma!

Paypal satışı Musk’ın, tarihi değiştirecek yolculuğunun başlangıcıydı. Hayatının sonuna kadar emekli hayatı yaşayabileceği gerçeğini elinin tersiyle itti. Hep yaptığı gibi başarıyı ve sınırları aşmayı, olması gereken yerde aradı. Konfor alanının dışında! Kazandığı tüm parayı üç büyük ve riskli endüstriye yatırarak tarihin gördüğü en büyük meydan okumalardan birini gerçekleştirdi. Uzay, Otomotiv ve Temiz Enerji alanlarında Space X, Tesla ve Solar City yatırımlarıyla bu meydan okumanın temelleri atıldı. Dünyayı kastederek; “Deliklerle dolu bir gemideyiz. Ve bu gemi su alıyor.” diyordu. Dünya içinde temiz bir ekosistem inşa etmeyi hedeflerken, uzay için hayali bile kurulamayan bir vizyonu ortaya koydu.

8. İmkansızı Nispeten Daha Kolay Göstermek: Space X

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elon Musk’ın vizyonlarından biri de insan ırkı için Mars’ı kolonileştirmekti. Yıllardır bir gelişme yaşanmayan bu alanda, roket teknolojisini geliştirmek isteyen Musk, 2002 yılında SpaceX’i kurdu. Space X girişimi ile şirketlerle rekabeti bir üst seviyeye taşıyarak, ülkelerle rekabete başladı. Planlarına ulaşması için roketlerin uçabilirliğini göstermek zorundaydı. Bir dizi başarısızlık sonucu gelinen nokta, elindeki sermayenin son bir denemeyi finanse edebileceğiydi. Bu dönemde diğer şirketleri ile birlikte iflasın eşiğine geldi. Buna rağmen son şansı olan fırlatma gerçekleşti ve ardından başarılı olan birkaç fırlatmadan sonra Nasa anlaşması ile ödüllendirildi. “Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız ya da soyumuz tükenecek.” diyordu. Bugün hala insanlığı gezegenler arası seyahat edebilen ırk haline getirme hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Google CEO’su Larry Page, servetini bir hayır kurumuna bağışlamaktansa bu vizyonu gösteren Elon Musk’a vermenin daha iyi olacağını söylemiştir.

Spcace X’teki ofisine giden yolda Mars’ın iki posteri var. Bunlardan biri bugünkü haliyle duvardaki yerini alırken, diğeri içinde yaşam olan Mars şekliyle karşı duvarda…

9. Elektrikli, Açık Kaynak Bir Araba: TESLA

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elon Musk hakkında bilmeniz gerekenler listesinin başında tesla gelmektedir. Birçok dev şirketin elektrikli araba sektörüne sığ baktığı dönemde Tesla’yı kuran Elon Musk (2003), temiz enerji sektörüne bu şekilde adım atmış oldu. Hem kurucu ortak hem de baş tasarımcı olan Elon Musk, ilk olarak Tesla Roadster’i üretti. Daha sonrasında, farklı modeller üreterek Tesla’nın dev otomotiv şirketleriyle rekabet etmesini sağladı. Bunu yaparken Tesla patentlerini halka açarak, inovasyon yolunu tamamen açma cesareti gösterdi. Sektördeki pazarın geçerliliğini kanıtlayan Musk, şirketi için uzun vadeli yatırımcılar bulmayı başardı.

10. Solar City

Hanelere, iş yerlerine ve devletlere güneş enerjisi sistemini kurarak kendi kendine yeten bir enerji sistemi amaçlayan şirket, 2006’da kuruldu. Solar City, estetik dizaynıyla beğeni kazanan güneş panelleri, müşterilerinden kurulum için hiçbir ücret almadan geleceği maliyetsiz bir şekilde sunuyor. Geçtiğimiz dönemde Tesla ile birleşen şirket, geleceğin temiz ekosistemini oluşturmada önemli rol oynayacaktır.

11. Yeni Projeler: Boring Company / Hyperloop

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Musk’ın kendisine göre “en kolay” projesi olan “Booring Company”, yeraltından tüneller kazarak California’daki trafik problemini azaltmayı hedeflemektir. Bir diğer projesi şehirler arası yolcuğu en az süreye indirgemeyi amaçlayan Hyperloop. İnsanlığın parlak bir geleceğe sahip olduğunu düşünerek ölmeyi tercih ederim. (Elon Musk)

12. 6 Çocuklu Bir İşkolik

Özel hayatı ile de dikkatleri üzerine çeken Musk’ın, iki kez aynı kadınla olmak üzere üç evliliğinden 6 çocuğu vardır. Birden fazla endüstride başrol haline gelen Elon Musk, isminin önüne gelen iş ünvanlarının hakkını haftada 80 ila 100 saat çalışarak veriyor. Dünyayı değiştirmek için haftada 80 ila 100 saat arasında çalışmak gerektiğine de inanıyor.

13. Yapay Zeka Konusunda Kötümser

Yapay zeka, günümüz teknoloji ve bilim dünyasının önemle incelediği ve her geçen gün geliştirdiği bir disiplin haline geldi. Gelinen noktada bilim insanları ve teknoloji şirketleri, yapay zeka konusunda iyimser görüş bildirseler de konu hakkında farklı düşünenler de oldu. Bunlardan biri de Elon Musk. Yapay zekanın, anlaşılandan çok daha fazlası olduğunu ve dikkat gerektirdiğini söyledi. Kar amacı gütmeyen bir araştırma organizasyonu inşa ederek konunun rasyonel şekilde ele alınmasına öncülük etti.

14. Ekranlara Taşınan Şöhreti

Yakaladığı başarının sonucu olan şöhreti, kendisini Tv ve Beyaz Perdede görmemizi sağladı. Big Bang Theory dizisinin bir bölümünde ağırlanan Musk, Sinemada Why Him ve İron Man 2’de rol alarak seyircilerin karşısına çıktı. İron Man filminde Robert Downey Jr’a, Tony Stark karakteri için ilham vermiştir.

15. Anıtkabir Ziyareti

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Elon Musk Hakkında Bilmeniz Gerekenler listemizin sonuna geldik. 2017 yılında Türksat 5A ve Türksat 5B uydularının uzaya fırlatılması hususunda Türkiye’ye gelen Elon Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından soluğu Anıtkabir’de aldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarına çiçek bırakan Musk’ın “Üç kırık kaburga, delinmiş bir akciğer ve o yine de savaştı. Yurtta ve dünyada barış için.” notuyla sosyal medyada yaptığı paylaşımla binlerce kişinin beğenisini aldı.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!