Dünya’da En İyi Yapay Zeka Girişimleri

3 dk okuma süresi


20
22 Paylaşım, 20 puan

Yapay zeka son birkaç yıl içinde onlarca şirket ve büyük firmaların bu konuya el atmasıyla patladı. Bizde dergiCE olarak, yapay zekanın geleceğini ve yeteneklerini şekillendirmede rol oynayacak 10 şirketi araştırdık. Yapay zekaya önemli ölçüde yatırım yapanlardan çok, özellikle yapay zekaya dikkat çeken şirketleri listeledik. İşte dünyada gerçekleştirilmiş en iyi yapay zeka girişimleri…

1. AIBrain

En İyi Yapay Zeka Girişimleri

Kaliforniya’da bulunan AIBrain şirketi, akıllı telefonlar ve robotik uygulamalar için yapay zeka çözümleri üretmektedir. AICoRE, The AI Agent, iRSP adında 3 ürünü ile akıllı bir robot yazılım platformu sunan özerk AI firmasıdır. Şirket, insanların problemini çözme, öğrenme ve hafıza teknikleriyle doldurduğu yapay zekayı geliştirmeye çalışmaktadır.

2. Amazon

Amazon

Çevrimiçi perakende devi olan Amazon, hem tüketici hem de iş odaklı yapay zeka ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. Amazon Eko, akıllı ses sunucusu, Alexa ile yapay zekayı eve getiriyor. AWS üç ana servisi bulunmaktadır: Lex, Alexa’nın iş versiyonu olan Polly ürünü, metinleri konuşmaya çeviriyor ve Rekognition ise resim tanıma servisidir. Ayrıca, 5 Aralık 2016 tarihinde yapay zeka marketi olan Amazon Go projesini hayata geçirmiştir.

3. Anki

En İyi Yapay Zeka Girişimleri

Anki, Cozmo ve Anki Overdrive ürünleri ile tüketici robotiklerini günlük hayatta yardımcı olmaya adamıştır. Cozmo, Anki’nin amiral gemisi robotudur. Ayrıca Cozmo, duygusal tepkilerinden dolayı bugüne kadar ki en sofistike tüketici robotlarından biridir. Anki Overdrive ise bir araba yarışı oyunudur.

4. Apple

Apple

Apple, son 2 yıl içinde dört yapay zeka girişimleri için adım attı. Bunlardan biri yüz tanıma güvenlik sistemi olan FaceID oldu. Diğer çalışmalarının büyük bölümü Apple’ın sanal asistanı olan Siri üzerinde.

5. Banjo

En İyi Yapay Zeka Girişimleri

Banjo şirketi, sosyal medyayı tarayarak çalıştığı ortakları için gerçek zamanlı olayları ve durumları tanımlarken yapay zekayı kullanıyor. 2013 yılında Boston Maratonu’nun bombalanmasından sonra firmaların sosyal medyaya karşı daha iyi kararlar almaları sonucu bu alana yönelen bir şirkettir. Daha hızlı hareket etmeleri ve tüm dünyadaki insanlarla etkileşim kurma ve anlama şeklini değiştirmeleri için analiz etmelerinin bir yolu olarak geliştirildi.

6. CloudMinds

En İyi Yapay Zeka Girişimleri

CloudMinds, insanlaştırılmış robotlar için Robotik İstihbarat (HARI) platformu olarak kullanan bulut zekası sistemi olarak adlandırdığı CI’yı geliştiriyor. CI, makineleri, ayrı varlıklar olarak değerlendirmek yerine insanlarla birleştirdiği için yapay zekadan farklıdır. CI, robotun insanlar tarafından kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca Mobil Intranet Bulut Hizmetleri’ni (MCS) sunarak uzaktan robot kontrolü için bilgi güvenliği sağlar.

7. Google

En İyi Yapay Zeka Girişimleri

Yapay zekada lider olan Google, dört yılda 12 yapay zeka girişimini devralmıştır. Devasa bir iktisap aleminde yapay zeka yeteneklerini geliştirmeye devam ediyor. Pazara sıfırdan bir ürün çıkartmak yerine, çıkarılan AI girişimlerini iyileştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. TensorFlow (çip projesi), Deepmind (makale tarama projesi) gibi kendi Tensor AI çip projesinin yanı sıra büyük bir yazılım projesi var.

8. IBM

IBM

IBM, 1950’lerden bu yana yapay zeka alanında liderdir. Şimdilerde yapay zeka tabanlı bilişsel hizmet olarak yapay zeka yazılımına ağırlık veriyor. Bulut tabanlı yapay zeka ve analitik hizmetlerini sunmak için tasarlanmış ölçeklendirme sistemlerini geliştiriyor. Geçtiğimiz yıllarda 3 yapay zeka girişimi daha satın alarak ciddi yatırımlar yapmıştır.

9. Intel

En İyi Yapay Zeka Girişimleri

Intel, Nervana ve Movidius olmak üzere iki büyük yapay zeka girişimini satın almayı gerçekleştirdi. Nervana derin bir öğrenme işlemcisi iken, Movidius Windows sistemlerinde sinir ağlarına odaklanır. Çok sayıda satın alma işlemine ek olarak, Intel ayrıca Microsoft ile birlikte çeşitli yapay zeka startup projelerine de yatırım yaptı. Microsoft’un Bing arama motoru için Arria FPGA işlemcileri üzerinden yapay zeka ile hızlanması sağlıyor.

10. iCarbonX

En İyi Yapay Zeka Girişimleri

iCarbonX, kişiselleştirilmiş sağlık endeksi ve analiz tahminlerini yapmak için yapay zekayı kullanan bir Çin biyoteknoloji şirketidir. Dünyanın dört bir yanından farklı sağlık hizmeti verilerinin toplanmasında uzmanlaşmış yedi teknoloji şirketi ile ittifak kuran bu firma, genomik, fizyolojik ve davranışsal verileri analiz etmek, özel sağlık ve tıbbi danışmanlık sağlamak için algoritmalar geliştiriyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
32
Beğen
Mutlu Mutlu
23
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!