Mülteci Kampından Moda Dünyasına Adım Atan Adut Akech’in Öyküsü

5 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Moda sektörü her geçen gün prensiplerini katılaştırmakta ve zorluklarını arttırmaktadır. İlerleyen zamanlarda kalıpların yıkılmaya çalıştığı söylenmekte ve sınırlara bağlı kalınmaksızın tercihler yapıldığı savunulmaktadır. Bu konuyla ilgili çok daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Adut Akech, zorluklarla mücadele ettiği bir yaşam sürmüş ve direnme gücünü hiçbir zaman kaybetmemiştir. Genç yaşına rağmen başarılıdır ve moda sektörüyle baş edebilen bir yapıdadır. Moda ile ilgilenenlere tavsiye olarak en başta kalıpları yıkmak gerektiğini söylemektedir. Mülteci kampından çatışmalarla dolu moda dünyasına adım atan Adut Akech’in öyküsü içeriğini sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

1. Genel Bilgi

Mülteci Kampından Moda Dünyasına Adım Atan Adut Akech’in Öyküsü

Mülteci kampından rekabetle dolu moda dünyasına adım atan Adut Akech’in ilham verici öyküsü içeriğinin ilk basamağını özetle hayatı oluşturmaktadır. Güney Sudan’da 1999 yılında dünyaya gözlerini açan modelin tam ismi Adut Akech Bior’dur. Aslen Avustralyalı olan başarılı model, Saint Lauren şovundaki moda haftası ile birlikte ilk çıkışını yakalamıştır. Her yıl “yılın modeli”ni seçen bir internet sitesi olan models.com’da 2018 yılı için, yılın modeli seçilmiştir. Şu anda yirmili yaşlarının başında olan Adut Akech, günümüzde aktif olarak çalışmakta ve giderek popülerleşmektedir. Beş kardeşiyle beraber mülteci kampında büyüyen Adut, popülerliğini giderek arttırmaktadır.

2. Fiziki Özellikleri

İlgi çeken fiziği ve beden renginin kattığı siyahî güzelliğiyle podyumların tozunu attıran genç modelin beden ölçüleri oldukça merak edilmektedir. Elli altı kilogram gelen Adut’un boy uzunluğu da 5 ft, 9 inç’tir. Bu bildiğimiz şekilde yüz yetmiş beş cm’ye denk düşmektedir. Aynı zamanda bacak boyu da diğer modellerde aranan kriterle uyuşmaktadır. Koyu kahverengi gözlere sahip olan modelin, burcunun oğlak olduğu bilinmektedir. En çok güzel gülüşüyle dikkat çeken modelin, saç rengi ise siyahtır. Üniversitede ekonomi bölümü okuyarak sadece kariyerini değil akademik hayatını da önemsemiştir.

3. Markalarla Çalışması

Mülteci Kampından Moda Dünyasına Adım Atan Adut Akech’in Öyküsü

Podyumda başarılı bir iş çıkaran Güney Sudan’lı model Adut Akech, henüz genç yaşına rağmen pek çok farklı markayla çalışmıştır. Bu markaların yöneticileri olan ünlü moda dünyası insanlarından Valentino, Givenchy, Stella McCartney, Alexander McQueen, Chanel, Marc Jacobs, Hugo Boss, Burberry, Victoria Beckham, Versace, Fendi, Michael Kors, Calvin Klein ile çeşitli işlere imza atmıştır. Mültecilikten modelliğe geçişteki ilham verici azim öyküsü, sektördeki diğer kadınları kendine hayran bırakmıştır. Doğuştan gelen dolgun dudakları ve dudaklarının üzerinde oldukça çekici olan gülümsemesi farklı popüler markaların da dikkatini çekmektedir.

4. Ödüller Kazanması

Kendine has fiziki özelliklere sahip olan henüz yirmi bir yaşındaki model, kazandığı ödüllerle de adından sıkça söz ettirmiştir. Ödül törenindeki konuşmasında ve verdiği röportajlarda basmakalıp güzellik algılarını yıkmak için daha çok çaba sarf edilmesi gerektiğini vurgulamıştır. 2019 yılında düzenlenen İngiliz Moda Ödülleri’nde 2019 yılının “en iyi modeli” ödülünü kazanmıştır. Geceye göz alıcı yeşillikte bir gece elbisesi ile katılan model, kazıtılan saçları ve pahalı takılarıyla diğer misafirleri büyülemiştir. Önceki maddelerde bahsedildiği üzere bir internet sitesinde de 2018 tarihinde yılın modeli seçilmiştir.

5. Mülteci Kampı Yılları

Mülteci Kampından Moda Dünyasına Adım Atan Adut Akech’in Öyküsü

Güney Sudan’da doğan model, Kenya Kakuma’da büyümüştür. Henüz çocukluk yıllarında yedi yaşlarındayken annesiyle birlikte mülteci kategorisinde yer alarak Avustralya’ya taşınmıştır. Avustralya’da yaşadığı yıllarda Adut ismi etrafındakiler tarafından zor telaffuz edildiği için oralarda daha çok “Mary” olarak tanınmıştır. Yazmayı ablasından öğrenmiştir. On üç yaşlarındayken model ajansları tarafından ilgi görmüş ve on altı yaşında modellik yapmaya başlamıştır. Kampta yaşadığı zorluklar hayli fazla olmuştur. Paçavradan yapılmış bir topla ve kuzenleriyle oynayarak çocukluğunu geçirmiştir.

6. Zorluklar Yaşaması

Moda endüstrisi son zamanlara kadar geçilmez ve sınırlandırılmış kalıplara sahne olmuştur. Çeşitli beden ölçüleri, fiziksel özellikler ve “güzel” olarak nitelendirilen belli başlı yargılar kabul görmüştür. Ten renginden, bacak boyuna kadar ayrıntılı incelemeler yapılmıştır. Adut Akech, öncelikle bir mülteci oluşu, ardından ise ten renginin öngörülen kalıplara kıyasla “koyu” olması nedeniyle en başlarda tepki görmüştür. Bazı ötekileştirme ve dışlanma olaylarından ötürü depresyon ve kaygı bozukluğu ile mücadele etmiştir. Ancak kendisi, hiçbir zaman kendine sınırlar koymamış ve herkesin nasıl mutlu hissediyorsa o denli özgür olması gerektiğini savunmuştur.

7. Ötekileştirilmesi

Mülteci Kampından Moda Dünyasına Adım Atan Adut Akech’in Öyküsü

Başarısının tırmandığı bir yıl olan 2019 senesinde ünlü bir dergi olan “Who”, Adut Akech ile bir röportaj yapıp yayınlamak istemiştir. Yaptığı sohbeti bir makale olarak dergide yayınlanmıştır. Ancak kötü bir talihsizlikle resim olarak Adut yerine başka bir siyahî modelin resmi basılmıştır. Ünlü model bu yanlışlığı kabul edememiş ve bu davranışı büyük bir saygısızlık olarak nitelendirmiştir. Dergi, modelden özür dilemiştir ama bu affedilecek bir hata olarak anılmamıştır. Akech, bu konuyu ırkına yapılan bir saldırı olarak görmüş ve beyaz mankenlerin başına böyle bir durum gelmesinin imkânsız olduğunu vurgulamıştır.

8. Günümüzdeki Başarısı

Moda Ödülleri’nde verilen ödülleri kazanmış olan model henüz on dokuz yaşındayken bu başarılara imza atmıştır. Pek çok başarıyı kazanmaya hızla devam eden Adut, podyumdaki dik yürüyüşü ve kıyafetlerini birbirinden güzel taşıması ile adından sıkça söz ettirmiştir. Küçükken de uzun boyu ve utangaç tavırlarıyla dikkat çeken Akech, ileriki zamanlarda dergilerin gözde isimlerinden biri olmuştur. Vogue Dergisi’ne kapak seçilmiş ve katıldığı ilk moda haftasında on altı gösteride boy göstermiştir. Kazandığı ilk paralarla annesine bir araba ve bir ev almıştır. Mülteci kampından zorluklarla dolu olan moda dünyasına başarılı bir adım atan Adut Akech’in Öyküsü derlememizin sekizinci maddesinden ünlü modelin başarılarından söz edilmiştir.

9. Sosyal Medya Yönetimi

Ünlü model Adut Akech Bior, instagram hesabını epey aktif bir şekilde kullanmaktadır. Sıkça gönderi paylaşımı yapan Adut, aynı zamanda sevenleriyle daha sık iletişimde kalmak amacıyla sık sık hikâyeler paylaşmaktadır. Güncel verilere göre instagram hesabında bir milyon iki yüz bin takipçisi bulunmaktadır ve kendisi ise sekiz yüz beş kişiyi takip etmektedir. Yaptığı paylaşımlar binlerce beğeni almaktadır ve hesabını oldukça etkileyici bir şekilde yönetmektedir. Ara sıra ise çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve yardım kampanyalarına da hesabında yer vermektedir. Yayınladığı profesyonel fotoğraflar epey ilgi görmektedir.

10. İlham Vermesi

Mülteci Kampından Moda Dünyasına Adım Atan Adut Akech’in Öyküsü

İç savaştan kaçan ve mülteci kamplarında yaşamın zorluklarıyla mücadele eden bu başarılı kadın hem modacılara hem de sektör dışında yer alan tüm kadınlara ilham vermektedir. Genç yaşına rağmen pek çok ödül töreninde yer almış ve çeşitli ödüller kazanmıştır. Dünyaca ünlü moda dergilerine kapak olmuş ve aşılması zor podyumlarda rüzgârlar estirmiştir. Savaşla barışarak bir zafere imza atan Adut Akech, kendini dünya vatandaşı olarak tanımlamış ve kendisiyle gurur duyduğunu belirtmiştir. Ülkesinden ayrıldıktan sonra geri dönemeyişi ve geceleri kamplarda ölümle tehdit edildiği zamanları hala üzülerek anmaktadır. Tüm kadınlara başarıya giden yolda asla pes etmemek gerektiğini haykırmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!