Modern Dünya İle Bağlantısı Olmayan Amazon Kabileleri

2 dk okuma süresi


9
19 Paylaşım, 9 puan

Amazon’un kalbinde hala modern dünyadan tamamen habersiz, hayatlarını yaşayan yüzlerce gizemli temassız kabile bulunmakta. Brezilya’nın en esrarengiz ve kendilerini çok ender gösteren “temas kurulmamış kabileleri” ülkenin en ücra köşelerinden biri olan Peru sınırında yaşıyorlar. İçinde bulunduğumuz bu çılgın modern dünyada teknolojisiz yaşayamam demeyin; Amazon kabileleri ile tanışın, fikriniz değişecek mi bakalım?!

Temassız kabile nedir?

Yıllar boyunca, işgal altındaki dünyaya duydukları korku, onların yabancılar ile temas kurmalarına engel oldu. Temassız kabileler, etraflarındaki herhangi bir toplumda hiç kimseyle teması olmayan ve tüm kabilelerden ya da daha küçük kabile gruplarından oluşan insanlardır. Tamamen kendi kendine yeterli olan yaşam biçimleri geliştirmişler.

Bazıları saatlerce ev inşa edip, günler sonra terk edebilen göçebe avcı-toplayıcılardır. Bazıları ise daha yerleşmiş, ortak evlerde yaşayan ve orman açıklıklarına mahsul eken, avcılık ve balık tutan gruplardır.

Ne kadar kabile bulunuyor?

Ne kadar kabile olduğunu tam olarak bilmek imkansız, bununla birlikte, Survival International gibi organizasyonlar dünya genelinde 100’den fazla kişinin var olduğunu tahmin ediyor. Ancak bilinen temassız kabilelerin çoğu Amazon yağmur ormanlarının derinliklerinde Güney Amerika’da yaşıyor. National Geographic sadece Brezilya’da 84 kadar kabile olduğunu tahmin ediyor. Bunların çoğu, Mato Grosso, Rondonia ve Acre’nin batı eyaletlerinde yaşıyor. Brezilya’nın Acre eyaletinde, göreceli huzur içinde yaşayan dört farklı gruba ait 600 kadar kabile olduğu düşünülüyor.

Hiç kimse ile temasa geçmediler mi?

Amazon Kabileleri

Temassız insanlar olarak tanımlanmasına rağmen bu tür gruplar, aslında sadece tepeden uçan bir uçak ya da helikopter görmeden önce birileri ile temas geçmişlerine sahiptir. Birçoğu, uzun yıllar önce dış dünya ile şiddetli karşılaşmalar yaptıktan sonra gizlenmeye çalışıp, yalnız kalmak istiyor.

Onların yaşam tarzı, madencilik, tomruk, sığır çiftliği, kaçakçılık faaliyetlerinden dolayı topraklarına yapılan saldırılarla tehdit edildiği için, yapılan araştırmalara göre Amazon kabileleri temasa geçmekle ilgilendiklerini söyleseler bile korku, onları izole yaşam biçimlerine devam etmeye zorluyor.

Peki neden temas kurulmuyor?

Peru ve Brezilya’nın balta girmemiş gizemli ormanlarında yaşayan, dış dünyadan izole olmuş kabilelerin kendilerini ortaya çıkarmaya başlaması, iki ülkeyi de daha önce karar aldıkları “temas kurmama” politikalarını gözden geçirmeye itiyor. Ama ne var ki burada fikir ayrılıkları devreye giriyor.

Onların kendilerini toplumdan tecrit etmeleri, dış dünyadaki hastalıklara karşı bağışıklıkları olmadığı anlamına geliyor. Antropologların ve yerli haklar savunucularının sürekli izolasyonlarını ve bu iletişimsizliği desteklemelerinin sebeplerinden biri de budur. Aynı zamanda hastalığın yanı sıra, dış dünya ile temasa geçmek çoğu zaman şiddet ile sonuçlandığı da olmuştur.

Ancak Missouri Üniversitesi’ndeki bir antropolog olan Robert Walker, temasa geçmemenin savunulamaz olduğunu iddia ediyor. “Baktığınızda madencilik, tomruk, farklı ticaret ortamları ve diğer dış tehditlerden kaynaklanan bazı baskılar var. Endişeleniyorum, bu ‘onları yalnız bırak’ stratejimiz, bir gün dış tehditlerin onlara karşı kazanacağı ve o insanların soylarını tüketecek.” diyor.

Kabileler, bizim ortak insanlığımızın bir parçasıdır. Fikir ayrılıkları ne olursa olsun, en kısa zamanda en uygun yolun bulunacağına inanıyoruz. Çünkü eşsiz ve farklı kültürler korunmaya değer!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
15
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!