Masallar Diyarından Gelen Küçük Prens’in Unutulmaz Sözleri

5 dk okuma süresi


5
25 Paylaşım, 5 puan

Küçük Prens, Fransızca özgün ismiyle Le Petit Prince adlı kitap 1943’te Antoine de Saint-Exupéry tarafından kaleme alınmıştır. Çocuk kitabı olarak her yaştan insana hitap eden bir eserdir. Bir çocuğun gözünden dünyayı anlatan kitapta yetişkinlere dair karakter özellikleri anlatılıyor ve yaşam biçimlerinin yüzeyselliği eleştirisi yapılıyor. Her ne kadar çocuk kitabı olarak yazılmış olsa da, toplum eleştirisini detaylıca inceleyen ve dünyanın en çok okunan kitaplarından biridir. Masum tavırları, bitmek bilmeyen soruları ve korunma arzularıyla işlenen Küçük Prens karakterine yazarın karısı olan Consuelo’dan ilham aldığı düşünülüyor. Masallar diyarından gelen Küçük Prens’in unutulmaz sözleri opera, tiyatro, şarkılara konu olmuş, sorduğu sorularla zihinlerde iz bırakmıştır. Biz de dergiCE olarak sizler için bu sözleri hazırladı, keyifli okumalar!

1. ‘İnsan susuzluktan ölecek olsa bile bir dostu olması içini serinletiyor.’

Masallar Diyarından Gelen Küçük Prens’in Unutulmaz Sözleri

Küçük Prens’in son ziyaret ettiği gezegen dünya olur. Dünyayı gezip gördükçe diğer gezegenlerde rastladığı insanlardan burada çok daha fazlası olduğunu görür. Sayı arttıkça değerin düştüğüne vurgu yapan yazar, Küçük Prens’in gülüyle bu konuyu vurgular. Pek çok çiçek, pek çok insan, pek çok eşya olsa da insanların benimsemesi ve dost olmayı anlamasıyla değer kazandığını anlatmaya çalışır. Sevdiği, güvendiği bir insana sahip olanların ölecek duruma gelse bile kalbinde bir sıcaklık hissettiğini vurgulayan cümlesi, gerçek değer anlayışına ışık tutar niteliktedir. Uçağı bozulan pilot, çölde susuzluktan ölecek duruma dahi gelse dostunun verdiği güven ve mutlulukla kendisi için açılacak yolları görebilir mesajını veren cümle masallar diyarından gelen Küçük Prens’in unutulmaz sözleri arasında yer alıyor.

2. ‘Gerçeğin mayası gözle görülmez.’

Küçük Prens dünyayı ziyaret ettikten sonra gezegenine dönmeye karar verir. Bu sırada evcilleştirip iletişim kurduğu tilki ona hoşça git,vereceğim sır çok basit; insan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez der. Görüneni kendi akıl ve zihniyetimizle değerlendirdiğimiz zaman gerçeği bulamayacağımızı anlatan cümle, duyguların önemini bir kere daha ön plana çıkarıyor. Akıl çevresinde değerlendirilen ilişkilerde yanlış anlaşılmaların, kopuk iletişimlerin sebebi belki de rasyonel gerçeklerin bizi tatmin etmemesinden kaynaklanıyordur. Küçük Prens çocuk zihniyle tilkiden aldığı bu nasihatle gezegenine geri dönmek üzere yola çıkar.

3. ‘Çiçeğim işte şunlardan birinde.’

Masallar Diyarından Gelen Küçük Prens’in Unutulmaz Sözleri

Birinin sevdiği çiçek milyonlarca yıldızdan yalnızca bir yıldızda varsa, gökyüzünü seyretmek mutluluk için yeterlidir. Bakarsınız ve çiçeğim işte şunlardan birinde dersiniz kendi kendinize! Diye bağıran Küçük Prens hıçkırarak ağlamaya başladı. Kendi çiçeği, emek verdiği, zaman ayırdığı, özenerek davrandığı çiçeğini koyunun yeme ihtimali Küçük Prens’i çok üzmüştü. Kendisinden başka birinin bu özeni anlayamaması, önem vermemesi nasıl olabiliyordu? Herkesin bir yerde mutlaka sevdiği biri olabilirken, görmediği için bilmediği durumlara acımasızca yorum yapabilmesi ve böyle olması gerektiğini savunanlara cevap veren cümleler unutulmazlar listesinde yer alıyor.

4. ‘Gülünü bunca önemli kılan, uğrunda harcadığın zamandır.’

Küçük Prens insana, doğaya, canlılara biçilen değer kavramını her fırsatta dile getirirken gülünden sıkça bahseder. Varlığa verilen değerin uğrunda harcanılan zamanla eş değer olduğunu savunur. Zaman ki, geri döndürülemeyen, herkesin yalnızca kendisine ait olan bir kavram. Yalnızca kendimiz zamanımızın değerini belirleyebiliriz, onu harcadıklarımızı göz önünde tutarak. Küçük Prens vakit harcarken mutlu olunan küçük şeylerin küçümsenmemesine dair metaforlarla çıkıyor karşımıza. Değer kavramını göklere çıkarırken maddiyattan öte vakit gelir demek istiyor.

5. ‘Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür.’

Masallar Diyarından Gelen Küçük Prens’in Unutulmaz Sözleri

Gezegenler arası yolculuğu sırasında karşılaştığı kral Küçük Prens’in gitmesini istemediği için onu adalet bakanı yapmak ister. Küçük Prens bu teklifi çekici bulmaz, çünkü gezegende kral ve kendisinden başka kimse yoktur. Kral ısrar eder, kendini yargılarsın o zaman diye devam eder. Kendisini yargılamak için bu gezegende sabit kalmasının gereksiz olduğunu düşünen Küçük Prens gezegeni terk eder. Vicdan, içimizde kendisini durmadan hatırlatan bir çalar saat gibidir. Kurduğumuz ölçüde çalışmaya devam eder, tıkırtıları gerçeğin mayasını anlamak üzere çalışır. Başkalarını gördüğümüz göz, kendimize aynı şekilde bakabilecek hale gelene kadar saat durmaz, tıkırdar. Kral mesleki tecrübesi ile başkalarını yargılama ve değerlendirme konusunda zahmetsizce hareket edebildiğimizi anlamış görünüyor.

6. ‘Artık insanların anlamaya zamanları yok.’

Teknolojinin hızlandırdığı vakitler ince düşüncelere yer bırakmıyor. Küçük Prens kitabı II. Dünya Savaşı ve moderniteye tepki olarak sunduğu fikirleriyle çok da haksız görünmüyor. Para kazanma, daha iyi şartlarda yaşama isteği ile geçirilen yılların ardında duyguların baskılandığı, özgürlüğün tadılmadığı hayatlar görülüyor. Bir çok sanat eserinde yansıtılmaya çalışılan bu fikir Küçük Prens’in masum sözcükleri arasında oldukça yalın ve net bir şekilde yer alıyor. Artık insanların anlamaya zamanları yok.

7. ‘Sadece çocuklar ne aradıklarını biliyorlar.’

Masallar Diyarından Gelen Küçük Prens’in Unutulmaz Sözleri

Bir boa yılanının yuttuğu fil resmini kime gösterse şapka sanan insanlara karşılık Küçük Prens yetişkinlere hep açıklama yapmak zorundaydı. Bir defa daha deneme yaparak bu sefer boa yılanının içini şeffaf bırakır, bu sefer herkes bir yılanın fili yuttuğunu anlar. Ama yetişkinler sürekli böyle bir yılan ve fil çizmesi yerine coğrafya, matematik, tarih gibi konularla ilgilenmesini nasihat ederler. Bu konularla ilgilenip uzmanlaştığın zaman ise kaç para kazandığına önem verirler. Mutlu olmamızı istediğini söyleyen yetişkinlerin para ve para miktarıyla ilgilenmelerini anlayamayan Küçük Prens yalnızca çocukken mutluluğun tadıldığına dair bir fikir öne sürer.

8. ‘Hiçbir şey mükemmel değildir.’

Küçük Prens tilki ile kurduğu iletişim sırasında tilkiye insanların nerede olduklarını sorar. İnsanların nerede olduğunu bilmediği için farklı bir yerden olduğu anlaşılan Prens’e kendi dünyasındaki döngüyü anlatmaya başlar. İnsanların hayvanları evcilleştirdiğini, avladığını anlatırken evcilleştirmenin ne olduğunu bilmeyen Prens oldukça şaşırır. Kendi gezegeninde avcı, tavuk, silah olmadığını söylediğinde tilki iç geçirerek hiçbir şey mükemmel değildir tabi diyerek konuşmasına devam eder. Kendi dünyasındaki döngünün bir sistem olduğunu, devamlı avlanan bir canlı olduğu için sıkıldığını ifade eder. Oysa sistemin dışına çıkıp hayal gücüne dayanan bir dünyada mükemmeliyet kavramına daha çok yaklaşılabileceğini ifade etmeye çalışmıştır.

9. ‘Büyüklerin hepsi birer çocuktu.’

Ciddiyet ve yetişkin olma halinin büyük bir yük olarak omuzlarımıza yüklenildiğini yüzümüze çarpan bu cümle herkes için geçerli. Yaş alıp, değişsek de hepimiz bir vakitler çocuktuk. Yaşanılıp biten, tatlı ve havai anılarla dolu bir dönem olarak görülen çocukluk, zihnimizin temiz ve taze olduğu vakitlerdi. Hayat hengamesine fazlaca kapılıp para ve rahat yaşam arzusuna itilen insanlar, sürekli gülen ve sorunlara ciddiyetle yaklaşmayanlara karşı sıkça ‘çocukça’ şeklinde bir nitelendirme bulunuyor. Oysa ki çocuk ruhu korunabildiği ölçüde mutluluğun arttığını anlatan Küçük Prens, büyüklerin hepsi birer çocuktu diyerek bir hatırlatmada bulunuyor.

10. ‘Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım.’

Masallar Diyarından Gelen Küçük Prens’in Unutulmaz Sözleri

Bildiğiniz bir şeyi bir çocuğa öğretemiyorsanız, onu bilmiyorsunuz demektir. Sabır kelimesinin karşılığını bir çocuğa yine bir çocuğun dilinden anlatmanın en güzel cümlesi belki de kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım cümlesidir. Canlıları keşfetmeye başlayan çocuklar sürekli soru sorarlar. Neden, nasıl, ne zaman gibi bitmek bilmeyen ve asla tatmin olmayan çocuklara bunu anlatırken sabır kelimesi vücut bulur ve aslında çocuk da bu şekilde öğrenir. Görünenin, o hale gelişinin bir süreci olduğunu anlatan cümle, gelişim sürecinin ne demek olduğunu da oldukça ilgi çekici bir şekilde anlatıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!