Okul Öncesi Çocuklar İçin 10 Öykü Kitabı

3 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Deniz kızları, periler, sihirler ve konuşan hayvanlar… Masal ve çocuk öyküleri denilince aklımıza gelen ilk şeyler bunlar. Masallar ve öyküler çocukken bizlere her şeyin mümkün olduğu, büyüleyici bir dünyaymış gibi gelirdi. Bu büyüleyici dünyayı çocuklarımıza anlatmak için okul öncesi çocuklar için 10 öykü kitabı listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Yasemin’in Gizemli Bahçesi Salyangoz Sali – Melike İlgün

Çocuklar İçin 10 Öykü Kitabı

Çocuklar için 10 öykü kitabı listemizin ilk sırasında, ünlü yazar Melike İlgün’ün, kendi kızından ilham alarak yazdığı bir kitap var. Sıcak bir yaz günüydü, Yasemin’in canı çok sıkılıyordu. Bahçeye çıkmaya karar verdi. Bahçede kendi kendine oynarken bir ses duydu Yasemin. Gördüğü şeye ilk önce inanamadı. Bir salyangoz onunla konuşuyor ve onu bir maceraya davet ediyordu. Yasemin şaşırdı ama sonra salyangozla arkadaş oldu. Yasemin salyangoz ile birlikte hangi maceraya katılacaktı?

2. Elif Asla Yabancılarla Gitmez – Liane Schneider

Çocuklar İçin 10 Öykü Kitabı

Elif okuluna giden yolu çok iyi biliyordu. Ancak bugün okuluna giderken geçtiği sokaklardan birisi kapatılmıştı. Ne yapacaktı? Elif’e okulun yolunu göstereceğini söyleyen adamla birlikte gitmeli miydi? O adamı tanımıyordu… Ancak Elif, tanımadığı insanlarla bir yere gitmemesi gerektiğini biliyordu. Bu hikayenin devamı çocukların kulağına küpe olacak niteliktedir. Bu nedenle tavsiye edilir

3. Bizimki – Şermin Yaşar

Çocuklar İçin 10 Öykü Kitabı

Okul öncesi çocuklar için 10 öykü kitabı lisesi içindeki en hareketli kitap budur belki de… Bazı kişiler yerinde duramaz. Önce kımıldanmaya başlar, sonra hareket etmeye ve sonunda da zıplamaya… Bizimki de böyle biriydi! Bilsen başına neler neler geldi. Şermin Yaşar’ın kaleminden çıkan bu kitap özellikle hiperaktif çocuklar için oldukça yararlıdır. Eğitirken eğlendiren, eğlendirirken öğreten bir kitap niteliğindedir.

4. Ben Yapmadım – Lucy Barnard

Çocuklar İçin 10 Öykü Kitabı

Yaramaz ikiz kardeşler masanın üstündeki her şeyi dağıtıp, çikolatalı pastanın hepsini yediklerinde zavallı köpekleri Pati’yi suçladılar. Ancak Pati’nin hiçbir suçu yoktu. Anne ve babaları durumdan şüphelendiler. Gerçek suçluların ortaya çıkması uzun sürmeyecek. Hikayeyi oldukça samimi ve yalın bir dil ile anlatan bu kitap, çocukların dünyasında farklı kavramlara pencere açabilir.

5. Sabırsız Tırtıl – Ross Burach

Çocuklar İçin 10 Öykü Kitabı

 Küçük tırtıl bir kelebeğe düşüneceğini öğrendiğinde çok heyecanlandı. Ancak bunun için kozasını örüp, iki hafta boyunca beklemesi gerek… Tabii sabırsız tırtıl sabredip bekleyebilirse. Bu hikaye çocukların hayvanları sevdiğini bilen ve son derece ilgi gösterdiğini fark eden bir yazar tarafından kaleme alınmıştır. Sabırsız Tırtıl adlı bu küçük hikaye çocuğunuzun gelişiminde etkin rol oynayabilir.

6. Elif Annesine Yardım Ediyor – Liane Schneider

Çocuklar İçin 10 Öykü Kitabı

Elif’in annesine çok düşkün olduğunu bilmeyen kimse yoktu. Daha anaokuluna gittiği için annesine çok ihtiyaç duyuyordu. Ancak bir gün alışverişten dönerken annesi ayak bileğini incitince işler tersine döndü. Artık annesinin, Elif’e ihtiyacı vardı. Ama Elif bu zor durumun üstesinden gelebilecek miydi? Sorumluluk duygusunu çocuklara aşılayan bu kitap aynı zamanda, çocuklara, isterseniz her şeyi yapabilirsiniz mesajını iletiyor.

7. Bir Sevgi Masalı – Loji Hoskins Houran

İster yerinde duramayan bir kanguru olun ister tembel tembel yatan bir aslan. Hiç fark etmez. Sizi sadece tatlı veya güzel olduğunuz için değil, her halinizle sevecek biri mutlaka vardır. Hemde 7 gün 24 saat, yılın 365 günü. Çocuğunuzun güzel düşlere dalması bu hikaye ile oldukça kolay olacaktır. Yazar bu kitapta sevginin var olduğunu miniklerin anlayabileceği dilden anlatmaya çalışmıştır.

8. Minik Dinozor Nasıl Banyo Yapar – Jane Clarke

Okul öncesi çocuklar için 10 öykü kitabında listesinde yer verilen bir eğlenceli ve eğitici hikaye de Minik Dinozor!.. Minik dinozor kirlenmiş, banyo yapması gerekiyor. Ama banyo yapmak istemiyor. Çok kirlendin, şimdi banyo zamanı. Peki, nasıl banyo yapacak? Haydi gel minik dinozora nasıl banyo yapılır gösterelim. Özellikle banyo yapmayı sevmeyen çocuklar için oldukça yararlı olacaktır.

9. Karnı Acıkan Kedi – Ezo Sunal

Masallar hayatla baş etme becerilerimizi geliştirirken, hayal dünyamızın zenginleşmesine de çoğunlukla yardımcı olur. Bu masalda karnı acıkan küçük bir kedinin mama aramak için ormana girmesiyle başlıyor. Devamı ise tam sizin ve çocuğunuzun seveceği nitelikte. Karnı acıkan kedi ile çocuğunuza istenilen şeyler için çalışmanın ne kadar önemli olduğunu gösterebilirsiniz.

10. Minik Ayıcıklar İçin Uyku Vakti – Heather Maisner

Okul öncesi çocuklar için 10 öykü kitabı listesinin sonuna geldik. Eğlendirirken öğreten son kitap tavsiyemiz ise Minik Ayıcıklar İçin Uyku Vakti!.. Minik ayıcıklar yatmaya hazırlanmak yerine saklambaç oynuyor. Etrafı fena halde dağıttılar. Bakalım ayıcıkların saklandıkları yerleri bulup, baba ayının dört bir yana saçılmış olan eşyaları toplamasında yardımcı olabilecek misin?


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç