Marvel Film Evreninin En İyi Bestecileri

5 dk okuma süresi


8
16 Paylaşım, 8 puan

Iron Man, Thor, Black Widow, Captain Amerika, Hulk, Captain Marvel… Onlar, Marvel’ın dünyayı kurtaran süper kahramanları. Ancak tek süper kahraman onlar değil. Marvel film evrenini kurtaran başka süper kahramanlar da var. Filmlerde izleyenleri heyecanlandıran müziklerin bestecileri, Marvel evreninin oluşmasında büyük paya sahip. En sevilen süper kahraman evrenlerinden olan Marvel evreninin birçok fanatiği de vardır. Dahası filmler kadar film müzikleri de ayrı bir hayran kitlesini oluşturur. Öyle ki film müzikleri için ayrı bir albüm dahi çıkarılmıştır. Bu kadar sevilen Marvel evreninin bir o kadar daha sevilen film müziklerini hazırlayan en iyi bestecileri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Ramin Djawadi

Marvel Film Evreninin En İyi Bestecileri

Ramin Djawadi, İran asıllı Alman bestecidir. HBO orijinalli Game of Thrones dizisi için kaydettiği besteleriyle tanınmaktadır. Bunun yanı sıra Prison Break, Person of Interest, Westword gibi televizyon serileri için de besteler yapmıştır. Hans Zimmer ile beraber çalışma imkanı bulan besteci; 2009, 2018 ve 2020 yıllarında Grammy Ödülleri’ne aday gösterilmiştir. Ayrıca 2018 yılında Game of Thrones dizisinin “The Dragon and The Wolf” ve 2019 yılında “The Long Night” bölümleri için yaptığı bestelerle Emmy Ödülü sahibi olmuştur. Asıl ününü Marvel filmleri için kaydettiği parçalarla kazanmıştır. 2008 yılında “Iron Man” ve 2021 yılında “Eternals” ile Marvel evrenine besteler üreterek başarılar elde etmiştir.

2. Tyler Bates

Televizyon, sinema ve video oyunlar için besteler üreten Tyler Bates, Marvel film evreninin en iyi bestecilerinden birisidir. Daha çok korku ve aksiyon türü filmler için kayıtlar yapmaktadır. Bunlar arasında Dawn of The Dead, 300, John Wick sayılabilir. 2014 yılında James Gunn’ın yönetmenliğini yaptığı “Guardians of The Galaxy” filmiyle Marvel evrenine beste yapmaya başlamıştır. Ardından devam filmi olan “Guardians of The Galaxy Vol. 2” ile tekrar James Gunn ile çalışmıştır. Deadpool 2, Watchman, Atomic Blonde gibi filmler için de besteler yapan sanatçı, 1990 yılından itibaren film müzikleri üretmeye devam etmektedir. Bunlarla birlikte Bates, Amerikalı rock grubu Marilyn Manson’un eski gitaristi olarak da tanınmaktadır.

3. Michael Giacchino

Marvel Film Evreninin En İyi Bestecileri

2022 yılında yayınlanan “The Batman” film müziğinin bestecisi Michael Giacchino, “Doctor Strange” filmi ile Marvel evrenine girmiştir. Spider-Man: Homecoming, Spider-Man: Far From Home, Spider-Man: No Way Home filmleriyle evrene besteler üreterek Marvel Stüdyosu’nun en sevilen bestecilerinden olduğunu kanıtlamıştır. Lost, Fringe gibi televizyon dizileri için müzikler yapan besteci, Thor: Love and Thunder, Doctor Strange in the Multiverse of Madness gibi gelecek filmler için de Marvel ile çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca Giacchino; Ratatouille, Star Trek, Mission: Impossible III gibi filmlere besteler yapmıştır. “The Incredibles” filmi ile 2005 yılında Grammy Ödülleri’ne aday olan sanatçı, “Up” filmiyle Akademi Ödülü’nün sahibi olmuştur.

4. Pınar Toprak

Marvel evreninde tek kadın olmasıyla müzik alanında bir ilke imza atan Pınar Toprak; film, televizyon ve video oyunları için besteler yapan Türk asıllı müzisyendir. The Lightkepers, The Wind Gods gibi filmlerin müziklerini üstlenmesiyle başarısını göstermiştir. HBO serisi olan “McMillions” dizisinin yanı sıra popüler video oyunu olan “Fortnite” için de besteler yapmıştır. Marvel film evreninin erkek egemen bestecileri arasından yeteneğiyle sıyrılan Pınar Toprak, Marvel tarihinde ilk kez beste yapan kadın müzisyen olma özelliğine sahiptir. İlk kadın süper kahraman filmi olan “Captain Marvel” ile evrene müzik üretmeye başlamıştır. Hayallerinden biri süper kahraman filmlerine beste yapmak olan Toprak, azmi ve yeteneğiyle Marvel film evrenine girmiştir.

5. Alan Silvestri

Marvel Film Evreninin En İyi Bestecileri

Amerikan orkestra şefi Alan Silvestri, sinema ve televizyon için besteler üretmektedir. 21 yaşında sinema ve televizyon müzikleri bestelemeye başlayan Silvestri, Robert Zemeckis ile çoğu filmde beraber çalışmıştır. Bunlar arasında Contact, Cast Away gibi sinema tarihinde önemli yer tutan filmler yer almaktadır. Ünlü besteci, 2011 yılında “Captain America: The First Avenger” filminin müziklerini üretmeye başlayarak Marvel evrenine girmiştir. Ardından The Avengers, Avengers: Infinity War ve Avengers: Endgame filmleri için besteler üretmiştir. Silvestri’nin ürettiği ritim ve tınılar daha sonra Marvel filmlerinin müziklerine de referans olmuştur.

6. Lorne Balfe

İngiliz betseci Lorne Balfe; sinema, televizyon ve video oyunları için müzikler üretmektedir. Hans Zimmer’in eski öğrencilerinden olan Balfe, Terminator Genisys, Mission: Impossible – Fallout gibi filmlere besteler yapmıştır. Filmlerin yanı sıra besteler yaptığı video oyunları arasında dünya çapında oldukça rağbet gören Assassin’s Creed: Revelations, Assassin’s Creed III, Call of Duty vardır. The Crown, and Genius gibi televizyon dizlerine de besteler üretmiştir. Marvel film evrenine müzik üretmeye ise 2021 yılında başlamıştır. Marvel film evreninin 24. filmi olan Black Widow’un müziklerini yüzyılın en iyi bestecileri arasında görülen Lorne Balfe üstlenmiştir.

7. Brian Tyler

Marvel Film Evreninin En İyi Bestecileri

Amerikalı besteci Brian Tyler, 24 yıllık kariyerine Transformers: Prime, Eagle Eye, Rambo, Now You See Me, The Fast and the Furious: Tokyo Drift gibi filmlerin müziklerini sığdırmayı başarmıştır. 2014 yılında Uluslararası Film Müziği Eleştirmenleri Derneği tarafından verilen “Yılın Bestecisi” ödülünün sahibi olmuştur. 2013 yılında Marvel film evrenine girerek “Iron Man 3” filminin müziklerini yapmıştır. Marvel Stüdyosu ile çalışmaya devam eden Tyler, Thor: The Dark World filminin müziklerini de bestelemiştir. Bunun yanı sıra Marvel Stüdyosu’nun giriş müziğini de kendisi bestelemiştir. Ayrıca Avengers: Age of Ultron filminde Danny Elfman ile beraber çalışarak evrene beste üretmiştir.

8. Ludwig Göransson

İsveçli müzisyen Ludwig Göransson; Creed, Creed II, Venom ve Tenet gibi filmlere yaptığı bestelerle tanınmaktadır. Ayrıca Community, Happy Endings gibi televizyon serilerinin müziklerini de yapmıştır. The Mandalorian dizisi için hazırladığı bestesi ödüller almıştır. Ludwig ayrıca Warner Bros. Pictures’ın yeni giriş müziğini yaptığı gibi Star Wars marka logosunun müziğini de bestelemiştir. 2018 yılında yayınlanan Black Panther filminin müziğini besteleyerek Marvel evrenine ismini yazdırmıştır. Bu bestesi ona, “Görsel Medya için En İyi Film Müziği” dalında Grammy Ödülü ve “En İyi Orijinal Müzik” dalında Akademi Ödülü kazandırmıştır. Ayrıca “En İyi Orijinal Müzik” dalında Altın Küre Ödülü’ne de aday gösterilmiştir.

9. Henry Jackman

Henry Jackman, İngiliz şarkı sözü yazarı ve müzisyendir. X-Men: First Class, Jumanji serileri, Winnie the Pooh gibi filmlerin müziğini bestelemiştir. The Falcon and the Winter Soldier televizyon dizisinin yanı sıra Uncharted 4: A Thief’s End ve Disney Infinity 2.0. video oyunlarının da müziklerini bestelemiştir. Christopher Nolan’ın filmi olan The Dark Knight filmi için Hans Zimmer ile beraber çalışmıştır. Marvel film evrenine ise 2014 yılında girmiştir. “Captain America: The Winter Soldier” filminin bestelerini hazırlamasının ardından “Captain America: Civil War” filminin bestelerini de üstlenerek Marvel Stüdyoları’yla çalışmaya devam etmiştir.

10. Christophe Beck

Marvel Film Evreninin En İyi Bestecileri

Christophe Beck, Kanadalı televizyon ve film müziği bestecisidir. The Hangover, The Muppets, Frozen, Frozen 2 filmlerin bestelerini yapmıştır. Disney Plus’ın serisi olan WandaVision için de müzikler bestelemiştir. Marvel süper kahramanlarının konu edildiği film evreninin en iyi müzisyenleri ve bestecileri arasında Christophe Beck önemli bir yer teşkil eder. Marvel ile çalışmaya Ant-Man filmi için besteler yaparak başlamıştır. 2017 yılında ise “Ant-Man and the Wasp” filmiyle Marvel Stüdyoları’na geri dönmüştür. Bunlarla beraber Beck, “Buffy the Vampire Slayer” televizyon serisiyle 1998 yılında Emmy Ödülü’nü kazanmıştır. Birer adet “Primetime Emmy” ve “Annie Ödülü” kazanan müzisyen, Grammy Ödülü’ne de aday olmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!