Lgbti+ Bireylerini Konu Alan Tek Solukta İzleyeceğiniz Filmler

6 dk okuma süresi


4
22 Paylaşım, 4 puan

Onların da herkes kadar insan olduğunu ve içten gelen duygularını her insan gibi özgürce yaşamaya hakları olduğunu vurgulayarak Lgbti+ bireylerini, toplum sağlığı, huzur ve insanlık adına mutlaka desteklememiz gerekiyor. Bu farkındalığı her geçen yıl arttırmak için en uygun zaman, yazın gelmesiyle birlikte çeşitli gösteri, yürüyüş ve eylemler eşliğinde kutlanan Onur (Pride) ayıdır. Kişilerin tercihlerine ve bu tercihlere duyulması gereken saygıya dikkat çeken Onur (Pride) ayı adına, Lgbti+ bireylerini konu alan tek solukta izleyeceğiniz filmler başlığı altında bu konuya yer veren şahane filmleri sizler için derledik.  Şimdiden iyi seyirler dileriz!

1. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi – 2019

Mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi filmi de yer alıyor. Bu film on sekizinci yüzyılın sonunda geçen hikayede, soylu bir kadın olan Héloïse ile onun resmini yapmakla görevlendirilmiş ressam Marianne arasında geçen gizli ve tutku dolu aşk anlatılmaktadır. Héloïse, daha önce hiç görmediği asil bir adamla evlendirilecektir ve portresi tamamlandıktan sonra da müstakbel eşine gönderilecektir. Ancak, daha önce birçok ressam onu resmetmeyi denediği halde, ortaya çıkan eserler beğenilmediğinden portre bir türlü tamamlanamamıştır. Héloïse’nin yaşadığı eve hizmetçi olarak gelen Marianne ise başta ressam olduğunu gizlese de, sonradan durumu açıklar ve resmi devralmayı teklif eder. Portre yapımı sırasında, ikili arasında adını koyamadıkları bir ilişki başlar.

Orijinal Adı: Portrait de la jeune fille en feu (Portrait of a Lady on Fire)
IMDb: 8.1, Süre: 1 saat 59 dakika, Orijinal Dil: Fransızca

2. Beni Adınla Çağır – 2018

LGBTİ Bireylerini Konu Alan Tek Solukta İzleyeceğiniz Filmler

1983 yılında İtalya’nın kuzeyinde yaz tatilinde olan Elio, kız arkadaşı Marzia ile zaman geçirmekte ve oldukça eğlenmektedir. Elio’nun babası, Greko-Roman kültür alanında profesörlük yapmaktadır ve annesi ise çevirmendir. Oliver isimli Amerikalı bir bilim adamı, Elio’nun babasıyla aynı alanda çalışmalar yapmaktadır ve bu sebeple villaya gelir. Sohbet edip zaman geçirmeye başlayan Elio ve Oliver, birlikte çok başka duygular keşfederler. Elio’nun hayata bakış açışı tamamen değişecektir. Lgbti+ bireylerini konu alan tek solukta izleyeceğiniz filmler içerisinde oldukça ses getirmiş olan Beni Adınla Çağır, bu bireylerin cinsel farkındalık yaşama süreçlerini nasıl yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

Orijinal Adı: Call Me by Your Name
IMDb: 7.9, Süre: 2 saat 12 dakika, Orijinal Dil: İngilizce, İtalyanca, Fransızca

3. Onur (Pride) – 2014

1984 yılı Britanya’sını anlatan Pride filminde, muhafazakar politikaların etkisi altında ezilen grupları anlatılmaktadır. Bunların en başında elbette ki eşcinsel bireyler gelmektedir. Ancak, bu bireylerin yanında maalesef ki maden işçileri de oldukça baskı görmekte ve ezilmektedir. Eşcinsel aktivistler, güçlerini maden işçileri ile birleştirmeyi planlayarak daha güçlü bir hale gelmeyi hedeflemektedirler. Lgbti+ bireylerini konu alan tek solukta izleyeceğiniz filmler içerisinde, Onur(Pride) filmini izlerken, ön yargıları ve politik sınırlamaları aşmaya çalışan bireylerin gerçekçi hikayesine oldukça renkli bir açıdan bakacak; hem eğlenecek hem de olanları fazlasıyla sorgulayacaksınız. Bu eğlenceli filmi, herkesin izlemesini mutlaka tavsiye ediyoruz.

Orijinal Adı: Pride
IMDb: 7.8, Süre: 2 saat, Orijinal Dil: İngilizce

4. Tanrının Unuttuğu Yer – 2017

LGBTİ Bireylerini Konu Alan Tek Solukta İzleyeceğiniz Filmler

Yorkshire’da bir çiftlikte yaşayan Johnny, babasının kalp krizleri ve annesinin yaşlanmasından dolayı çiftlik işleriyle bizzat ilgilenmektedir. Boş zamanlarında ise, fazlasıyla alkol almayı ve rastgele adamlarla günübirlik ilişki yaşamayı hobi haline getirmiştir. Bir zaman sonra, koyunlarla ilgilenmesi için ekstra yardıma ihtiyaç olduğunu düşünerek ailesi, Romanyalı bir göçmeni çiftliğe alır ve kalması için ona bir karavan verir. Hayvanlara daha yakın bir yerde kamp kurmaya karar veren Johnny ve Romanyalı Gheorghe, önce bazı tartışmalar yaşar ve sonrasında yakınlaşırlar. Ancak bu yakınlaşmadan kaynaklanan mutluluk, fazla uzun sürmeyecek ve sorunlar yaşanacaktır. Bu ikilinin ilişkisinde son durumun ne olduğunu öğrenmek için mutlaka filmi izlemelisiniz.

Orijinal Adı: God’s Own Country
IMDb: 7.7, Süre: 1 saat 45 dakika, Orijinal Dil: İngilizce

5. Love, Simon – 2018

17 yaşındaki Simon, kendi içerisinde cinsel kimliği hakkında bir karışıklık yaşamamasına rağmen, dış dünyada olduğundan çok farklı davranmaktadır. Bu davranışlarından dolayı dış dünyasında sorunlar yaşayan Simon, eşcinsel olduğunu insanların bilmemesinden dolayı günlük yaşamında büyük zorluklar yaşamakta, ancak rol yapmaya devam etmektedir. İnternet üzerinden konuştuğu ve kimliğini gizleyen sınıf arkadaşına aşık olur. Bu kişinin kim olduğu hakkında hiçbir fikri olmamasından dolayı da oldukça gergindir. Hem kendi kimliğini dilediği gibi ortaya çıkarabilmek, hem de aşık olduğu insanı tanıma cesaretini gösterebilmek için Simon, hayatını değiştirecek bazı adımlar atmak zorundadır.

Orijinal Adı: Love, Simon
IMDb: 7.6, Süre: 1 saat 50 dakika, Orijinal Dil: İngilizce

6. Ve Sonra Dans Ettik – 2019

LGBTİ Bireylerini Konu Alan Tek Solukta İzleyeceğiniz Filmler

Çocukluk yıllarından itibaren dansa büyük ilgi gösteren Merab, bir Gürcü topluluğu ile birlikte dans çalışmaları yapmakta ve en iyisi olabilmek için büyük bir çaba sarf etmektedir. Hayatındaki bütün sorunlardan dansa odaklanarak uzaklaşmaktadır. Bir gün, gruba yeni bir üye katılır ve o andan itibaren Merab’ın hayatı değişir. Başlarda grubun yeni üyesi Irakli, Merab için oldukça güçlü bir rakiptir ve Merab, ondan daha iyi olabilmek adına kendi çapında bir yarışa girer. Bir zaman sonra, Irakli’ye karşı farklı duygular beslemeye başlayan Merab, kendi bedenini ve daha önce keşfetmediği duyguları tanımaya başlar. Bu ilişkinin Merab’a neler getirdiğini görebilmek için bu filme mutlaka bir şans vermelisiniz.

Orijinal Adı: And Then We Danced
IMDb: 7.4, Süre: 1 saat 53 dakika, Orijinal Dil: Gürcüce

7. Ay Işığı – 2016

LGBTİ+ Bireylerini Konu Alan Tek Solukta İzleyeceğiniz Filmler

Afro Amerikan yapımların alışılagelmiş çizgisinden ayrılan Ay Işığı filminde; ırkçı söylemlerden öte bir insanın iç dünyasında yaşadığı kendini bulma hikayesi anlatılıyor. Küçük, Chiron ve Siyah olarak üç bölüme ayrılan bu filmde, Chiron isimli bir bireyin hayatının çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemleri ele alınmaktadır. Film sırasıyla Chiron’un annesine, okuldaki hayatına, romantik ilişkilerine, iş hayatına ve uyuşturucu satıcısı Juan ile olan ilişkisine yer veriyor. Lgbti+ bireylerini konu alan tek solukta izleyeceğiniz filmler içerisinde, birçok ödüle layık görülmüş ve bir bireyin hayatını her açıdan ele alan Ay Işığı, oldukça sürükleyici ve izlenmeye değer bir film.

Orijinal Adı: Moonlight
IMDb: 7.4, Süre: 1 saat 55 dakika, Orijinal Dil: İngilizce

8. Holding The Man – 2015

LGBTİ Bireylerini Konu Alan Tek Solukta İzleyeceğiniz Filmler

Liseden beri arkadaş olan Tim ve John, farklı alanlara ilgi duymaktadırlar. John, okulun ragbi (rugby) takımının kaptanıdır; Tim ise tiyatroda küçük bir rolü olan ve oyuncu olmaya oldukça hevesli bir kişiliktir. Birbirlerine o zamandan beri aşık olan ikili, uzun yıllarca önlerine çıkan her türlü engeli aşmayı başarırlar ve sevgilerini ayakta tutarlar. Ancak, 10 yıl kadar sonrasında, içlerinden birine HIV teşhisi konulması ile ilişkileri de bir teste dönüşür. En zor zamanlar gelip çatmıştır. Peki ya tüm bunların sebebi bir aldatma veya diğerinin hastalıklı olmasıysa? Eşcinsel ilişkileri duygu derinliği ve vicdan yönüyle anlatmayı başaran Holding The Man filmi, izleyenleri kendisine hayran bırakıyor.

Orijinal Adı: Holding The Man
IMDb: 7.4, Süre: 2 saat 8 dakika, Orijinal Dil: İngilizce

9. Danimarkalı Kız – 2015

David Ebershoff’un ‘Danimarkalı Kız’ (The Danish Girl) adlı kitabından uyarlanan film, gerçek bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Danimarka’da yaşayan ve ünlü bir ressam olan Einar Wegener, erkek olarak dünyaya gelmiştir ve Gerda Wegener ile normal bir evlilik sürdürmektedir. Kendisini kadın gibi hissetmekte olan ve zamanla kendisini daha fazla keşfeden Einar, bir gün kendisi gibi ressam olan eşine kadın kılığında poz verirken, içinde taşıdığı kişiliğe fazlasıyla yenik düşerek, kendini keşfetmede son noktaya varmış olur. Bu durum, Wegener’in tarihteki ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birini olmasına sebep olacaktır. İkilinin hem özel hem de profesyonel yaşamları, geri dönüşü imkansız bir biçimde değişecektir.

Orijinal Adı: The Danish Girl
IMDb: 7.1, Süre: 2 saat, Orijinal Dil: İngilizce

10. Bir Bilsen – 2020

LGBTİ+ Bireylerini Konu Alan Tek Solukta İzleyeceğiniz Filmler

Küçük bir kasabada babasıyla birlikte yaşamakta ve makale yazarak para kazanmakta olan Ellie Chu, oldukça zeki ve çalışkan olmasının yanında, çekingen ve içe kapanık bir tiptir. Ellie bir gün, sporcu ve nazik bir kişilik olan Paul ile tanışır ve o günden itibaren hayatı değişir. Paul, ondan sevdiği kız Aster’a mektup yazmasını rica eder. Daha önce böyle kişisel bir iş yapmamış olan Ellie, en başta bu teklifi kabul etmese de, Aster’ı gördüğü anda anlamsız bir şekilde heyecanlanır ve mektubu yazmaya karar verir. Ellie, mektup yazdıkça ve cevap aldıkça farklı duygular içerisine girmeye ve kendisiyle ilgili daha önce keşfetmediği gerçeklerle yüzleşmeye başlamıştır. Bu durum, işleri içinden çıkılmaz bir hale sürükleyecektir.

Orijinal Adı: The Half of It
IMDb: 7, Süre: 1 saat 44 dakika, Orijinal Dil: İngilizce


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!