Cinsiyet Değiştirerek Yepyeni Bir Bedene Kavuşan Ünlüler

7 dk okuma süresi


17
16 Paylaşım, 17 puan

Cinsiyet kavramı biyolojik olarak kişilere doğumla atanan cinsiyet olarak bilinse de bu algı yanlıştır. Bireylerin toplumsal cinsiyetleri ve kendilerini ait hissettikleri bedenler vardır. Kişiler doğumla atanan biyolojik cinsiyetlerinin, cinsiyet kimlikleriyle uyumsuzluk yarattığı durumlarda, karşı cinsiyete yöneltilen özellikleri benimseyerek çeşitli cinsiyet düzenleme operasyonları geçirmek isteyebilirler. Göz önünde olan, yaptıkları işlerle ve açıklamalarıyla gündeme gelen, cinsiyet değiştirerek bu süreçleri deneyimlemiş yepyeni bir bedene kavuşan ünlüler listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Elliot Page

Cinsiyet Değiştirerek Yepyeni Bir Bedene Kavuşan Ünlüler

The Umbrella Academy’nin yıldızı Elliot Page, 1987 yılında Kanada’da dünyaya gelmiştir. 2006 yılında oyuncu olarak başrolünde yer aldığı Lolipop (Hard Candy) filmiyle izleyici ve eleştirmen kitlesi tarafında büyük ölçüde övgü toplamış ve yer aldığı projelerle de Hollywood’daki yerini sağlamlaştırmıştır. 14 Şubat 2014 tarihinde yapılan bir LGBT+ (lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel+) gençlik konferansında yer alan oyuncu “saklanmaktan yoruldum” ifadesini kullanarak cinsel kimliğini kamuoyuna açıklamıştır. Çocukluğundan beri kendini erkek hissettiğini dile getirmiş ve 1 Aralık 2020 tarihinde transseksüel birey olduğunu duyurmuştur. Sosyal medyada Twitter hesabı üzerinden “Bunu yazdığım için kendimi şanslı hissediyorum. Burada olduğum için. Hayatımda bu yere geldiğim için. Bu yolculukta beni destekleyen insanlara karşı büyük bir minnettarlık duyuyorum. Öz benliğimin peşinden gidebilmek için nihayet kim olduğumu sevmenin ne kadar olağanüstü hissettirdiğini ifade edemem” paylaşımıyla sevenlerini konuyla ilgili bilgilendirmiştir. 2021 yılında Time dergisinin kapağına çıkan ilk trans birey olmuştur.

2. Chaz Bono

Dünyaca üne sahip şarkıcı Cher’in Sonny Bono’dan olan çocuğu Chaz Salvatore Bono. 1969 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Avukat, yazar, müzisyen, konuşmacı ve aktör olarak ün kazanmaya başlamıştır. 1995 yılında bir Amerikan LGBT+ dergisi olan “The Advocate”e verdiği röportajda lezbiyen olduğunu açıklamış; sonrasında LGBT+ topluluğun ve bu bireylerin sahip oldukları haklar konusunda aktivizmin değerli bir parçası haline gelmiştir. 2008 yılında cinsiyet düzenleme operasyonu geçirmiş fakat yasal olarak ismini ve cinsiyetini 2010 yılına gelindiğinde değiştirebilmiştir. Geçirdiği operasyon sürecinin ardından “Hayatımda verdiğim en doğru karar” söylemiyle mutluluğunu paylaşmıştır. Yasal düzenlemelerden bir yıl sonra değişim zamanlarını ele alan, aile üyeleriyle de beraber çeşitli röportajlar içeren “Becoming Chaz” adlı belgeselini çekmiş ve yayınlamıştır. Eski yaşantısında kendisini ve çocukluğunu dişi bir bedene hapsolmuş erkek olarak tanımlamıştır.

3. Ian Harvie

Cinsiyet Değiştirerek Yepyeni Bir Bedene Kavuşan Ünlüler

Amerikalı stand-up komedyeni, oyuncu Ian Harvie, cinsiyet değiştirerek yepyeni bir bedene ve hayata kavuşan ünlüler arasında. Harvie gençlik yıllarında kendisini eşcinsel olarak tanımlamış ve 19 yaşında eşcinsel olduğunu dile getirmiştir. Komedyen 32 yaşına geldiğinde transseksüel bir erkek olarak karşımıza çıkmış ve stand-up dalında kendini geniş bir kitleye sevdirmeyi başarmıştır. 2014 yılında “Transparent” isimli televizyon şovuyla geniş kitlelere ulaşmıştır. Ian Harvie İlerleyen yıllarda transseksüel farkındalık haftası ve transseksüel hatırlama günü kapsamında LGBT+ bireylerine yönelik karalayıcı söylemlerin ve haberlerin önüne geçmeyi hedefleyen, bu tür karalama kampanyalarını engelleme odaklı kurulmuş olan sosyal medya kuruluşu GLAAD (The Gay and Lesbian Alliance Against Defamation) çatısı altında Chaz Bono, Carmen Carrera gibi birçok ünlü isimle beraber yer almış, cinsiyet değiştiren ya da cinsiyet kimlikleri yüzünden zorluk yaşayan insanlara birer ışık olmuştur.

4. Elliot Fletcher

1996 senesinde Amerika’da doğmuş aktör. “The Fosters”, “Shameless” gibi dizilerden tanığımız oyuncu, sempatik tavırlarıyla ün kazanmıştır. Genç yaşlarında anne ve babasının ayrılmasından sonra zor dönemler yaşadığını ve birden çok kez intihara teşebbüs ettiğini açıklamış, bunun nedenlerinden bir diğeri ise kendi cinsel kimliğini keşfetme süresinde yaşadığı sıkıntılar olmuştur. Fletcher gençliğinde kendini her zaman bir erkek olarak gördüğünü ve hiçbir zaman kendini kız olarak düşünmediğini söylemiştir. 2021 yılında yer aldığı “Y: The Last Man” isimli dizi sırasında katılığı bir röportajda trans kimliği ve oyunculuğu için “Bir trans kişinin karikatür versiyonu olmak istemiyorum. Gerçek insanları oynamak istiyorum.” söyleminde bulunmuş ve cinsiyet kimliğinin etiket haline gelmesinden rahatsızlığını dile getirmiştir. Televizyon ve sosyal medyada gülümsemesi ve açıklamalarıyla kitlelerin beğenisini toplamaya devam eden oyuncu cinsiyet değiştirerek kendi benliğini bulduğuna inandığımız ve bu değişim sürecinden sonra yepyeni bir bedene kavuşan ünlüler arasında yer almıştır.

5. Caitlyn Jenner

Cinsiyet Değiştirerek Yepyeni Bir Bedene Kavuşan Ünlüler

Caitlyn Marie Jenner 1949 yılında Newyork’ta dünyaya gelmiş eski dekatloncu, yazar ve televizyon ünlüsüdür. İlk olarak 1976 yılında Montreal Olimpiyat Oyunları’nda ismini duyuran Jenner, çoğunlukla Kardashian kardeşlerin üvey babası, Kylie ve Kendall Jenner’ın babası olmasıyla televizyon dünyasında adından söz ettirmiştir. 2010’lu yıllardan itibaren ismi sosyal medyada sıkça anılmış, 2015 – 2016 yıllarında “I Am Cait” adlı televizyon dizisinde yer almış ve cinsiyet değiştirme sürecini konu alan bu seriyle sevenlerinin karşısına çıkmıştır. Ocak 2017 yılında cinsiyet düzenleme operasyonunun ardından cinsiyet değiştirerek farklı fakat yepyeni bir bedene kavuşan ünlüler arasında yer alan ve bunun üzerine Caitlyn Jenner ismiyle açtığı Twitter hesabından “Bu kadar uzun süren bir mücadeleden sonra gerçek kendimi yaşadığım için çok mutluyum” ifadesinde bulunmuştur. Cinsel kimliğini kamuoyuna açıklamasının ardından kendisini LGBT+ savunucusu olarak tanımlamış ve cinsel kimliği sebebiyle gündelik yaşantısında sorunlarla karşılaşan insanlara yardım etmeye başlamıştır. Ayrıca Jenner dünyadaki en ünlü transseksüel kadın olarak adlandırılmıştır.

6. Janet Mock

1983 yılında dünyaya gelmiş yazar, sunucu, yönetmen, yapımcı ve trans hakları savunucusudur. Janet Mock’u sosyal medyada ve televizyon ekranlarımızda çoğunlukla gülümsemesiyle anımsarız. Mock üniversitenin ilk yılında geldiğinde, 18 yaşında Tayland’da bir cinsiyet düzenleme operasyonu geçirmiş ve cinsiyet değiştirerek yepyeni bir bedene kavuşan ünlüler içinde yer almıştır. Röportaj verdiği “Marie Claire” isimli dergide cinsiyet değiştirme sürecinde yaşadıklarını anlatmış ve okurların ilgisini çeken söylemlerde bulunmuştur. LGBT+ bireylerin önde gelen destekçilerinden olan ve bu konuda çalışmalar yapan Janet Mock 2014 yılının şubat ayında anılarının bir derlemesinden oluşan kitabı, Redefining Realness: My Path to Womanhood, Identity, Love & So Much More (Gerçekliği Yeniden Tanımlamak: Kadınlığa Giden Yolum, Kimlik, Aşk ve Çok Daha Fazlası) yayınlamıştır. Janet’ın bu kitabı okurlar tarafından çok sevilmiş ve New York çok satanlar listesinde 19. Sırada yer almıştır.

7. Indya Moore

Cinsiyet Değiştirerek Yepyeni Bir Bedene Kavuşan Ünlüler

Ünlü aktör ve model Indya Adrianna Moore 1995 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. 14 yaşına geldiğinde transseksüel olma isteğini ailesiyle paylaşmış fakat destek göremeyince evi terk etmiştir. Çocukluğunda ve gençliğinde yaşamış olduğu sorunlar Moore, ilerleyen yaşlarda bir LGBT+ destekçisi ve savunuculuğu yapmıştır. Yaptığı açıklamalar birçok kez sosyal medyada gündeme gelmiş olan Moore büyük markalara modellik yapmasının ardından “Pose” dizisinde yer almaya başlamıştır. 24 yaşına geldiğinde “Elle USA” dergisi için pozlar vermiş ve kapağında yer alan ilk trans kadın olmuştur. Bu deneyimi yaşayan bir kadın olarak Elle platformuna teşekkür etmiş ve trans bireylerin kapaklarda yer almasının son olmayacağını belirtmiştir. Sosyal medyayı kullanmasındaki en büyük etkenin transfobi ve sosyal adaletsizlik gibi kavramlara karşı kitle oluşturabilmek ya da maruz kalan kişilere yardımcı olabilmek olduğunu söylemiştir.

8. Balian Buschbaum

1980 yılında dünyaya gelmiş Alman sırıkla atlamacıdır. Spor yaptığı dönemde Almanya’nın en iyi ikinci kadın sırıkla atlamacısı olmuş ve 1999 yılında kendi dalında rekor kırmıştır. Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde 2007 senesinde bir sakatlık geçirerek spor hayatını sonlandırmış olan Buschbaum, sakatlık sürecinin ardından cinsiyet atama prosedürüne başlamak istediğini duyurmuştur. Ünlü sporcu “Değişen Toplumsal Cinsiyet” ismiyle bilinen bir televizyon serisinde çocukluğundan beri yanlış bir bedende olduğunu ve onu değiştirme arzusunda olduğunu hissettiğini dile getirmiştir. Balian Buschbaum yeni bedeniyle ne kadar mutlu olduğuna dair sosyal medyada ve magazinlerde verdiği pozlarda göstermiş, sevenlerin ve LGBT+ bireylerin taktirini de almıştır. Spor kariyerine son vermiş olan ünlü, cinsiyet değiştirmesinden sonra hayatına yaşam koçu ve motivasyon konuşmacısı olarak devam etmektedir.

9. Laverne Cox

Orange Is The New Black dizisinin oyuncularından biri olan Laverna Cox 1972 yılında dünyaya gelmiştir. Tanındığı günden itibaren bir LGBT+ topluluğu savunucusu olmuştur. Sosyal medyada isminden sıkça bahsettirmiş olan Cox, Orange Is the New Black dizisinde transseksüel bir hapishane mahkumunu canlandırmış, dizinin flashback sahnelerinde de cinsiyet uyum operasyonundan önceki halini erkek kardeşi M. Lamar canlandırmıştır. Sosyal medyada isminden sıkça bahsettiren ünlü ana akım medyada yer alan ve trans bir kadını canlandıran sayılı trans kadınlardan biri olmuştur.2013 yılında Rich Juzwiak ile gerçekleştirdiği röportajda cinsiyet kimlikleriyle ve transseksüel olmakla ilgili birçok demeç vermiş, insanların transseksüel bireylere yaklaşımından, cinsiyet değiştiren kişilerin yaşadığı zorluktan sıkça bahsetmiştir. Amerikan dergisi olan “The Advocate”e yazdığı bir yazıda erkek olarak tanındığı döneme dair “Siyahi bir erkek olarak algılandığım sırada toplumun güvenliği için bir tehdit haline geliyordum. Kendim gibi giyindiğimde, tehdit altında olan benim güvenliğimdi” ifadesinde bulunmuştur.

10. Lucas Silveira

Cinsiyet Değiştirerek Yepyeni Bir Bedene Kavuşan Ünlüler

Lucas Kanada’da dünyaya gelmiş Portekiz kökenli vokalist, gitarist ve şarkı yazarıdır. 2004 Yılında kurmuş olduğu “The Cliks” isimli rock grubuyla tanınmaya başlamış, müzik dünyasına adını tanıtmış ve aynı dönem içerisinde ailesine trans bir erkek olduğunu duyurmuştur. Birçok müzisyen ile çalışan Silveira yaptığı projeler ve turneler sonrasında 2006 yılında büyük bir plak şirketiyle anlaşma sağlamış ilk transseksüel erkek olmuştur. 2011 senesinde Ian Harvei ve Selene Luna isimleriyle beraber Buck Angel’ın “Sexing the Transman” belgeselinde yer almış, belgeselde trans erkeklerin cinsel aktivitelerini ve geçiş sonrası davranışlarında oluşan değişimleri incelenmiştir. Silveira rock müziğe yönelmeden önce halk müziğiyle ilgilenmiş ve geçirdiği cinsiyet uyum operasyonundan sonrasında daha sert bir tür olan rock müziğe yönelmesini 2013 yılında popüler müzik araştırmalarının yer aldığı bir dergide şu şekilde ifade etmiştir; “Sonunda trans olarak çıktığımda, kendimi daha karanlık, sert tarafı keşfetmekte daha özgür buldum ve şarkı yazım daha da ağırlaşmaya başladı.”


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
15
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

  1. Muhteşem, LGBTQIA+ topluluğunun Türkiye’de daha yaygın ve bilinçli olarak tanıtılması gerektiğini düşünen biriyim. Yazınızın bu amaca çok uygun olarak tane tane işlendiğinin farkına vardım. Harika bir içerik, dergiCE’yi kutlarım.

Lütfen üye girişi yapın!