Akıllı Telefonların Yıldızı IPhone’un Tüm Modelleri

7 dk okuma süresi


9
16 Paylaşım, 9 puan

Iphone ilk olarak Steve Jobs tarafından 9 Ocak 2007 yılında tanıtılmıştır. Gelişen teknoloji sayesinde ilk iPhone modeli ile günümüzde en son çıkan modeller arasında teknik olarak ciddi farklar bulunmaktadır. Buna rağmen görsel açıdan birbirlerinden çok da kopmadıkları görülebilir. 15 yaşını dolduran iPhone ailesi 2017 yılında çıkardığı X serisiyle adeta bütün tabuları yıkarak temel özelliği olan ana ekran tuşunu radikal bir kararla kaldırmıştır. Bununla birlikte Face ID yüz tanıma özelliğiyle hareketlerle etkinleştirilen uygulama değiştirme özellikleri seriye eklenmiştir. 2022 yılı itibariyle iPhone, küresel çaptaki telefon pazar payının %15,6’sını oluşturmaktadır. Akıllı telefonların yıldızı olan iPhone’un özellikleri ve tüm modelleri sizler için derlendi. Keyifli okumalar!

1. 2G

Akıllı Telefonların Yıldızı IPhone’un Tüm Modelleri

Iphone modelleri arasında ilk telefon olma özelliği taşıyan 2G, Apple Inc. tarafından tasarlanan ve pazarlanan ilk akıllı telefondur. Resmi olarak 9 Ocak 2007 yılında duyurulan telefonun geliştirilmesi 2005 yılında başlanmıştır. Tam bir gizlilik içinde geliştirilmeye devam edilen telefon 2007 yılında halka duyurulmuştur. 2G modelinin arka kapağı alüminyumdan yapılmıştır. Ekran özelliklerine bakıldığında 163 PPI ve 320×480 çözünürlüklü bir ekrana sahiptir. 3.5 inç ekrana sahip olan 2G, zamanın diğer telefonlarına kıyasla daha büyüktür. Çoklu dokunma özelliğine sahip ilk telefon olan iPhone arka kamerası 2 megapiksel çözünürlüklüdür.

2. 3G-3GS

Ülkemizde ilk olarak 9 Ocak 2007’de satışa çıkan iPhone 3G, 6.1 milyon adet satış yaparak bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Kalınlığı 11.6 mm olan model, 135 gr. ağırlığındadır. Model, GPS, 3G gibi özellikleriyle yenilik getirmiştir. Iphone modeli günümüz modellerine göre değerlendirildiğinde kalın gibi görünse de o zamanın şartlarında adeta satış patlaması yaratan devrim niteliğinde bir telefondur. 3 GS ise 8 Haziran 2009’da tanıtılmıştır. IOS 3 ile beraber piyasaya sunulan 3GS, iPhone 3G ile hemen hemen aynı fiziksel özelliklere sahiptir. Iphone 3G’ye göre 2 gr daha ağır olan 3GS, aynı fiziksel özelliklere sahiptir. 3G ve 3 GS, akıllı telefonların ilk akla geleni ve hatta yıldızı olan iPhone’un tüm modelleri arasında yer almaktadır.

3. 4-4S

Akıllı Telefonların Yıldızı IPhone’un Tüm Modelleri

Iphone serisinin dördüncü nesli olan iPhone 4, Steve Jobs tarafından zamanının en ince telefonu olarak lanse edilmiştir. Iphone 4, alüminosilikat camdan iki panel arasına yerleştirilmiş dahili bileşenlere sahip ve anten görevi gören paslanmaz çelik bir çerçeveden oluşmaktadır. Bununla birlikte modelde, yüksek çözünürlüklü “Retina Ekran” özelliği bulunmaktadır. Ayrıca iPhone 4, o zamanlar Apple’ın yeni FaceTime görüntülü sohbet hizmetini mümkün kılan ön kameraya sahip ilk iPhone modelidir. Beşinci nesil olan iPhone 4S ise Steve Jobs’un ölümünden önce duyurulan son iPhone modelidir. Wi-fi, Bluetooth ve USB gibi paylaşım seçenekleri 4S ile kullanılabilmektedir.

4. 5-5C-5S

Iphone 5’in tasarımı, ilk olarak 2012’de iPhone 5’in kendisinde, ardından 2013’te 5S ile ve son olarak 2016’da birinci nesil iPhone SE ile olmak üzere üç kez kullanılmıştır. Önceki modellerinden farklı olarak iPhone 5’in özellikleri bulunmaktadır. Bunlar arasında önceki modellerden daha ince ve daha hafif olan alüminyum tabanlı bir gövde, yaklaşık 16:9 en boy oranına sahip daha uzun 4 inç ekran, Apple A6 çip üzerinde sistem, LTE desteği yer almaktadır. Iphone 5S, iPhone 5’in ardından gelen ve iPhone 5C ile birlikte Eylül 2013’te tanıtılan yedinci nesil iPhone modelidir. 5C’nin diğerlerinden farkı ise renkleridir. Aynı dış tasarıma sahip olmasına rağmen beyaz ve altın rengiyle de piyasaya çıkmıştır.

5. 6-6 Plus

Akıllı Telefonların Yıldızı IPhone’un Tüm Modelleri

Iphone 6 ve 6 Plus, iPhone 5, iPhone 5C ve iPhone 5S’den sonraki sekizinci nesil modeldir. iPhone 6 ve 6 Plus, 4,7 ve 5,5 inç ekranlarıyla birlikte daha hızlı bir işlemci, yükseltilmiş kameralar, geliştirilmiş LTE ve Wi-Fi bağlantısı sunmaktadır. iPhone 6’da 6,91 Wh pil bulunurken, iPhone 6 Plus’ta 11.1 Wh pil bulunmaktadır. iPhone 6’nın arka kamerası saniyede 30 veya 60 kare hızında 1080p full HD video ve saniyede 120 veya 240 kare hızında 720p HD ağır çekim video çekebilmketedir. Önceki modellerin aksine, arka kamera cihazın arkasıyla aynı hizada değildir. Hafif çıkıntılı bir kameraya sahiptir. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’taki en önemli değişiklikler ise ekran özellikleridir. Her ikisi de “Retina HD Ekran” ve “iyonla güçlendirilmiş” ekrana sahiptir.

6. SE (2016)

Iphone 6S ve 6S Plus ile birlikte iPhone’un 9. neslinin bir parçasıdır. iPhone SE, iPhone 5S ile aynı fiziksel tasarıma ve boyutlara sahiptir. Ancak modele Apple A9 çip üzerinde sistem, daha yüksek pil kapasitesi ve kayıt yapabilen 12 megapiksel arka kamera eklenmiştir. Bununla birlikte iPhone 6S ile benzer dahili donanıma sahiptir. Saniyede 30 kare hızında 4K videoya kadar kayıt alabilen model Retina Flaş gibi özelliklere ve bir güç kaynağına bağlanmaya gerek kalmadan Hey Siri’yi etkinleştirme seçeneğine sahiptir. 16 GB veya 64 GB dahili depolama ile piyasaya sürülmüştür. Bunlarla birlikte model, 12 megapiksel arka kameraya sahiptir.

7. 7-7 Plus

Iphone 7 ve 7 Plus, Apple Inc. tarafından tasarlanan, geliştirilen ve pazarlanan onuncu nesil akıllı telefonlardır. iPhone 7’nin genel tasarımı iPhone 6S ve iPhone 6’ya benzemekle birlikte yeni renk seçenekleri eklenmiştir. Mat siyah ve jet siyahı bunlar arasındadır. Bunun yanı sıra suya ve toza dayanıklılık, yeni bir statik ana düğme, revize edilmiş anten bantları eklenmiştir. Ayrıca 3,5 mm kulaklık jakı tartışmalı bir şekilde kaldırılmıştır. Cihazın dahili donanımı, gelişmiş sistem ve grafik performansına sahip çip üzerinde dört çekirdekli heterojen sistem, yükseltilmiş 12 megapiksel arka kamerası bulunmaktadır. Iphone 7’ye özel ek bir telefoto lens eklenmiştir.

8. 8-8 Plus

Akıllı Telefonların Yıldızı IPhone’un Tüm Modelleri

Arka camın eklenmesi dışında, iPhone 8 ve 8 Plus’ın tasarımları önceki modellere oldukça benzemektedir. Diğer modellerden farklılığı arasında pembe altın ve simsiyah renk çeşitlerinin kaldırılması endüktif şarjın eklenmesi, daha hızlı bir işlemci ve iyileştirilmiş kameralar ve ekranlar yer alıyor. iPhone 8 ve 8 Plus, dahili donanımlarının çoğunu kendinden sonraki model olan iPhone X ile aynıdır. iPhone 8 ve 8 Plus, dünya çapında 86,3 milyon adet satış yapmıştır. Şubat 2020 itibariyle ise satışları durdurulmuştur. Ayrıca iPhone 8 ve 8 Plus, tüm zamanların en çok satan akıllı telefonlarından biridir. Bununla birlikte iPhone 8 ve 8 Plus, iPhone modelleri arasındaki ana ekran düğmesine sahip son modelleriydi.

9. X

11. nesil model olan X, iPhone’un 10. yıl dönümüne özel olarak isimlendirilmiştir. Iphone X, cam ve paslanmaz çelik bir formda ve “çerçevesiz” olarak tasarlanmıştır. X, OLED ekran kullanan ilk iPhone olma özelliği göstermektedir. Bununla birlikte ana ekran düğmesinin parmak izi sensörü, cihazın kilidini açmak için kullanıcının yüzünü tarayan Face ID adlı yeni bir kimlik doğrulama türüyle değiştirilmiştir. O zamana kadarki en pahalı iPhone modeli olan X, çerçevesiz tasarımıyla kullanıcı deneyimini büyük ölçüde değiştirmiştir. Iphone X; iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR cihazlarının duyurulmasının ardından 12 Eylül 2018’de kullanımdan kaldırılmıştır.

10. XS-XS Max

Iphone’un 12. nesil odeli olan XS ve XS Max, artan bilgi işlem hızlarının yanı sıra çift SIM desteği, stereo sesle filme alma ve güçlendirilmiş su geçirmezlik gibi iyileştirmelere sahiptir. XS Max, iPhone X’in küçültülmüş çerçevesiyle piyasaya sunulan ilk artı boyutlu iPhone’dur. Modelin kamera özelliklerine bakıldığında 1,4 μm piksel boyutuna ve 12 MP sensör boyutuna sahip olduğu görülebilir. Apple, iPhone 11 ve 11 Pro duyurusundan sonra yani 10 Eylül 2019 itibarıyla artık iPhone XS ve XS Max modellerini satışa sunmamaktadır. Bununla birlikte iPhone XS ve XS Max, iPhone’un 3D Touch özelliğine sahip son modelleridir. XS ve XS Max, akıllı telefonların yıldızı diyebileceğimiz iPhone’un tüm modeleleri arasındadır.

11. 11-11 Pro

13. nesil iPhone modeli olan 11, 10 Eylül 2019’da iPhone 11 Pro ile birlikte Tim Cook tarafından tanıtılmıştır. Önceki modele göre minimal dış değişikliklere sahip olan iPhone 11, daha güçlü Apple A13 Bionic çipe ve ultra geniş çift kamera sistemine sahiptir. Önemli tasarım değişikliklerinin yanı sıra Apple, modelle birlikte Apple EarPod’ların da duyurusunu yapmıştır. Phone 11, iPhone 11 Pro ile birlikte Apple’ın üçüncü nesil nöral motor içeren A13 Bionic işlemcisini kullanmaktadır. Ayrıca 64 GB, 128 GB ve 256 GB olmak üzere üç dahili depolama seçeneğine sahiptir. 4 GB RAM bulunan model, suya ve toza dayanıklıdır. Bunlarla birlikte önceki iPhone’larda olduğu gibi her iki telefonda da kulaklık jakı yoktur.

12. 12-12 Pro

Akıllı Telefonların Yıldızı IPhone’un Tüm Modelleri

Iphone 11 üzerindeki önemli yükseltmeler yapılarak yeni model 12 ve 12 Pro tanıtılmıştır. Yükseltmeler arasında Super Retina XDR OLED’in eklenmesi, 5G desteği, MagSafe’in tanıtımı, Apple A14 Bionic sistemin kullanılması yer almaktadır. 64, 128 veya 256 GB dahili depolama seçeneği bulunan iPhone modeli, kir, pislik, toz ve suya dayanıklıdır. Apple, iPhone 12 modellerinde MagSafe olarak bilinen manyetik konektör özelliğini de tanıtmıştır. iPhone 12, 2532 × 1170 piksel çözünürlükte ve yaklaşık 460 ppi piksel yoğunluğundayken 12 Pro,) 458 ppi’de 2778 × 1284 piksel çözünürlüğe sahiptir. Iphone 12, 6,06 inç ekrana sahipken iPhone 12 Pro, 6,68 inç ekrana sahiptir.

13. 13-13 Pro

13 ve 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ile birlikte tanıtılan 14. nesil telefonlardır. Iphone 13 ve 13 Pro, düz bir kasaya sahiptir. Bununla birlikte arka kameralarının daha büyük olması ve çapraz düzenlenmesi gibi bazı farklılıklar vardır. Iphone’daki Face ID True Depth sensörü muhafazası, önceki modellere göre %20 daha küçüktür. Modellerin gece yarısı, mavi, pembe, yıldız ışığı, ürün kırmızısı ve yeşil olmak üzere 8 farklı renkleri vardır. A15 Bionic sistemi kullanan modeller, 6 çekirdekli CPU, 4 çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine bulunurken, iPhone 13 Pro ve 13 Pro Max’te 5 çekirdekli GPU bulmaktadır. iPhone 13, 2532×1170 piksel çözünürlükte ve 6,1 inç büyüklüğünde ekrana sahiptir.

14. SE (2022)

2022’de Apple üçüncü nesil SE modelini tanıtmıştır. Üçüncü nesil iPhone SE, ikinci nesil iPhone SE ile aynı boyutlara sahiptir. Modelin, iPhone 8’e benzer bir tasarımı ve A15 Bionic çip üzerinde sistemi vardır. Bunlarla birlikte 5G bağlantısı dahil olmak üzere iPhone 13 serisine benzer dahili donanım bileşenlerini barındırır. 64, 128, 256 GB olmak üzere üç farklı depolama seçeneği bulunmaktadır. Iphone SE, ikinci nesil modeli gibi tek lensli kamera sistemine benzer, 4K kayıt yapabilen tek lensli 12 MP arka kameraya sahiptir. Ön kamerası ise 7 MP’dir. 13 ve 13 Pro gibi SE, portre modunda derinlik kontrolü ve gelişmiş bir bokeh efekti bulunmaktadır.

15. 14-14 Plus

Akıllı Telefonların Yıldızı IPhone’un Tüm Modelleri

Iphone 13 ve iPhone 13 Mini’nin ardından gelen on altıncı nesil iPhone’lardır. Daha yüksek fiyatlı iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile beraber piyasaya sürülmüşlerdir. Iphone 14 ve iPhone 14 Plus, 6,1 inç ve 6,7 inç ekrana sahiptir. Apple, iPhone 14 Plus’ı daha büyük bir iPhone 14 boyutu olarak yeniden piyasaya sürmüştür. SIM kart okuyucusu olmayan ilk iPhone olan modellerde, 128, 256, 512 olmak üzere üç dahili depolama seçeneği mevcuttur. Iphone 14 ve 14 Plus, önceki modellerle aynı toza ve suya dayanıklılık oranına sahiptir. Iphone 14, 2532 × 1170 piksel çözünürlükte Super Retina XDR OLED teknolojisine sahiptir. Bununla birlikte 6,1 inç ekrana ve 60 Hz yenileme hızına sahiptir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!