Elma’nın Mucidi Steve Jobs’ın Teknolojiye Adadığı Hayatı

5 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

1976’da evinin garajında Apple’ı kuran ve bu şekilde Elma’nın mucidi olarak görülen Steve Jobs’ın merak edilen teknolojiye adadığı hayatı hakkında her şeye yazımızdan ulaşabilirsiniz. Steve Jobs öldüğünde Apple dünyanın en değerli şirketi haline gelmiştir. 2007 yılında Fortune dergisinin En Güçlü İş Adamı olarak göstermiş olduğu Steve Jobs’ın başarıyla dolu hayatı hakkında söylenebilecekler çok fazladır. Teknolojiye bakış açımızı değiştirmiş ve ürünleriyle hayatımızı kolaylaştırmıştır. Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın etkileyici yaşam hikayesini sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar!

1. Doğumu Ve Ailesi

Elma’nın Mucidi Steve Jobs’ın Teknolojiye Adadığı Hayatı

24 Şubat 1955 tarihinde doğan Steve Jobs, San Francisco’da dünyaya gelmiştir. Suriyeli Müslüman bir babanın ve İsviçre kökenli bir annenin oğludur. Anne babası, tam adı Steven Paul Jobs’u California’lı bir aileye evlatlık verirler. Gerçek ailesinden bir de kız kardeşi vardır. Mona Simpson adında ve yazardır. Kardeşi, The Lost Father ismini verdiği bir roman yazmıştır. Dört çocuk babası olan Steve Jobs, 1978 yılında evlilik dışı bir kızı olmuştur. Bu kızının ismi Lisa’dır. 18 Mart 1991 tarihinde de Laurene Powell ile evlenmiştir. Bu evlilik sonucunda Erin Siena, Eve ve Reed adında üç çocuğa olmuştur.

2. Eğitim Hayatı

Steve Jobs’un gençlik yılları California’da geçmiştir. Burada bulunan Cupertino ve Homestead High School’dan 1972 yılında mezun olmuştur. Daha sonra Portland, Oregon’da bulunan Reed Koleji’ne girmiştir. Reed Koleji’nde ilk döneminden sonra buradan ayrılmıştır. Okulu bırakan Jobs bir süre Hare Krishna Tapınağı’nda dağıtılan yemekleri yiyerek, kampüsteki şişe ve kutuları satarak yaşamıştır. 1974 yılında tekrar California’ya dönmüştür. Homebrew Bilgisayar Kulübü’nde Steve Wozniak ile birlikte çalışmıştır. Kulüpte yapılan toplantılar onları çok etkiledi. Steve Wozniak aynı zamanda döneminin en büyük video oyunları üreticisi Atari’de çalışıyordu.

3. Hayali

Elma’nın Mucidi Steve Jobs’ın Teknolojiye Adadığı Hayatı

Steve Jobs’ın mahalle arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte şirket kurma hayali vardır. Evinin garajında Apple’ı kurduğunda ise 21 yaşındaydı. Steve Jobs’ın yani Elma’nın mucidi olarak görülen kişinin teknolojiye adadığı hayatı boyunca pek çok başarısı bulunmaktadır. Evinin garajında başlattığı hayalleri ve hikayesi şu an dünyaya yayılmış durumdadır. Bu gelişmeler sırasında özel hayatını da ihmal etmemiştir. Jobs’un 1978 yılında evlilik dışı bir kız çocuğu olmuştur. Kızının adını Lisa Jobs koymuştur. Daha sonra da 1991 yılında Laurene Powell ile evlenmiştir ve bu evlilikten 3 çocuğu olmuştur.

4. Apple’ın Kuruluşu

Steve Woznaik ile beraber kurduğu Apple şirketinin temelleri 1976 yılında atılmıştır. Şirketi kurdukları zaman Jobs 21, Wozniak ise 26 yaşındaydı. Evinin garajında kurduğu şirkete, popüler olan Beatles’ın yapım şirketi Apple Records’un adını vermiştir. İlk başta ev bilgisayarı olarak ürettikleri Apple I piyasaya sürüldü. İnsanların bilgisayar almaya gerek duymadıkları dönemde tüm kapılar yüzüne kapandı. Daha sonra dünyanın ilk kullanıcı dostu kişisel bilgisayarı olan Apple II piyasaya sürüldü. Bu bilgisayar sayesinde şirketin yeri sağlamlaşmıştır. 1980 yılında ise Apple Computer artık halka açılmıştı ve Apple III piyasaya sürülmüştür.

5. Apple’ın Yükselişi

Elma’nın Mucidi Steve Jobs’ın Teknolojiye Adadığı Hayatı

Hızla büyüyen Apple için şirketi daha da iyi yerlere getirecek bir yönetici gerekmektedir. O dönem Pepsi-Cola’nın CEO’luğunu yapan John Sculley ile konuşulmuştur. 1984 yılında ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayar Macintosh piyasaya sunulmuştur. Macintosh’un bu başarısı Apple’ın Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etmiştir. 1983’te Apple Lisa piyasaya sürülmüştür. O yıllarda Apple, ABD’nin en büyük 500 şirketinden birisidir. Apple Lisa teknolojik açıdan baya iyi olmasına rağmen ticari olarak bekleneni karşılayamamıştı. Sonu kötü biten Apple Lisa’dan sonra Macintosh üretildi. Popülerliği hala devam eden Mac ürünlerinin üretimi başladı.

6. Apple’dan Ayrılışı

Steve Jobs’un şirketle anlaşamadığı, ayrıldığı ve geri döndüğü zamanlar oldu. 1985 senesinde şirket içindeki bir kavga sonucunda kendi şirketinden yönetim kurulu kararıyla ayrılmak zorunda kaldı. Anlatılanlara göre Steve Jobs hırslı ve düzensiz kişiliğe sahip bir yöneticiydi. Apple’dan ayrıldıktan kısa bir süre sonra NeXT Computer adında yeni bilgisayar şirketi kurmuştur. 1996 yılında Apple şirketi Steve Jobs’u yeniden kazanmak için NeXT’e para teklifinde bulundu ve satın aldı. Böylelikle Steve Jobs, Apple’a geri dönüş yapmış oldu. 1997 senesinde ise şirketin geçici CEO’luğu görevini üstlenmiştir.

7. Next’in Kuruluşu Ve Pixar

Elma’nın Mucidi Steve Jobs’ın Teknolojiye Adadığı Hayatı

Çok güçlü kişisel bilgisayarlar üreten NeXT, aynı zamanda fiyatlarının yüksekliği ve işlevselliği ile de tanınıyordu. Bu özelliklerine rağmen üniversiteler ve laboratuvarların dışında kullanımı yaygınlaşamadı. 1993 yılında donanım üretmeyi bırakıp sadece yazılım üreten bir bilgisayar şirketi oldu. 1986 yılında LucasFilm’in sahip olduğu The Graphics Group adındaki firmayı satın aldı. Firmanın adını değiştirerek Pixar yaptı. Pixar ilk kurulduğu zamanlarda sadece özel efektler üreten bir yazılım şirketiydi. İstediği başarıyı alamayan Steve Jobs, şirketin faaliyet amacını değiştirip bilgisayar destekli animasyonlar üretmeye başladı.

8. Apple’a Dönüşü

Apple Steve Jobs’un ayrılmasından sonra büyük zarara uğradı ve çözümü Jobs’un şirketi NeXT’i satın alıp onların yazılımlarını kullanmak olarak gördüler. Jobs, Apple’a danışman olarak geri dönmüş oldu. 1997’de geçici CEO olarak Apple’ın yönetimine geçti. Renkli iMac masaüstü bilgisayarlar Apple’a kaybettiği gücü geri kazandırmaya başlamıştır. 2000 yılında geçici unvanını kaldırarak Apple’ın CEO’su oldu. 2011’deki istifasına kadar da öyle kaldı. Jobs, Apple’da yılda 1 dolar karşılığında belli bir dönem çalışmıştır. Bu durumda Guiness Dünya Rekorları listesinde “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını almış oldu. 2011 yılında şirketini “Dünyanın En Değerli Şirketi” unvanına kavuşturdu.

9. Apple’ın Gelişimi

2001 yılında iPod piyasaya sürülmüştü ve ilk mp3 oynatıcısı değildi ama en başarılısı oldu. İlerleyen yıllarda birçok yeni iPod modeli geliştirildi. 2003 yılında ise iTunes Music Store dijital müziğe ulaşmamızı kolaylaştırdı. İlk haftasında 1 milyon şarkı satın alınmıştır. 2008 yılında ise MacBook Air sunumunda bilgisayarın inceliğini anlatmak için zarftan çıkarmıştır. Bu sunum tekniği günümüzde de çok konuşulmaktadır. 2010 yılında iPad, şıklığı ve kullanışlılığı ile tablet bilgisayarların kaderini değiştirmiştir. Elma’nın mucidi olan Steve Jobs’ın teknolojiye adadığı hayatı 25 Ağustos 2011 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle istifa etmesiyle tamamlanmıştır.

10. Pankreas Kanseri

Elma’nın Mucidi Steve Jobs’ın Teknolojiye Adadığı Hayatı

Rahatsızlığı nedeniyle Apple Computer’daki CEO’luk görevinden ayrıldı. Yerine Tim Cook geçti. Ölümüne kadar Apple Computer’da yönetim kurulu başkanı olarak devam etmiştir. iPhone 4S lansmanından bir gün sonra 5 Ekim 2011 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Ölüm sebebi pankreas kanseridir. Steve Jobs öldükten sonra serveti karısı Laurene Powell’e kalmıştır. Bu mirasla Dünya’nın en zengin 6. kadını olmuştur. Teknolojiye adadığı hayatı boyunca Steve Jobs’ın onlarca patentli ürünü olmuştur ve elmanın mucidi olarak da akıllara kazınmıştır. Bu hastalıkla 7 yıl boyunca mücadele etmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!