Kurgusal Karakterlerden Esinlenerek İsimlendirilen Canlılar

4 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

İçinde yaşadığımız Dünya, bizim evimiz olduğu gibi daha milyonlarca canlıya da ev sahipliği yapmış ve yapmakta. Kiminin nesli çoktan tükenmiş olsa bile yapılan kazılar ve keşiflerle gerçekler ortaya çıkarılmakta. Bunun yanı sıra, günümüzde dahi yeni canlılar, yeni türler keşfedilebilmekte. Bu yeni türlerin ise bir kısmı kendi özelliklerine ve familyalarına göre isim alırken, kimisi ise insanlığa iz bırakmış ve kendine yer edinmiş kurgusal karakterlerden esinlenerek isimlendirilen canlılar olarak karşımıza çıkmakta. Biz de sizler için bu canlıların en bilindiklerini listeledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Dracorex Hogwartsia

Kurgusal Karakterlerden Esinlenerek İsimlendirilen Canlılar

Harry Potter serisi gerek kitapları gerekse filmleriyle geniş bir hayran kitlesi yaratarak insanları kendi büyülü dünyası içine almayı başarmıştır. Serinin büyülü dünyası dışında tanıttığı hayali ve kurgusal canlılar da insanların ilgisini çekmiş, hatta bu yolla yeni keşfedilen canlılara da isimler türetilmiştir. Bunlardan birisi olan Dracorex Hogwartsia, Güney Dakota’da bulunmuş 66 milyon yıllık bir dinozor fosilidir. Ejderhaya benzeyen yapısı sebebiyle paleontologlar, “Hogwarts’ın Ejderha Kralı” anlamına gelen bu ismi vermişlerdir. Serinin yazarı J.K. Rowling de bu canavarın kendi ejderhalarıyla benzerlik gösterdiğini söyleyerek, “Daha az ateş meraklısı olan bir Macar Boynuzkuyruk’a benziyor.” demiştir.

2. Trimeresurus Salazar

Harry Potter Evreni’nin bilim dünyasına kazandırdığı bir diğer isim ise hayvanlar alemi içinde sessiz katil olmasıyla bilinen bir yılan türüne verilmiştir. Slytherin’lerin yılanlarla bu kadar özdeşleşmesi, Harry Potter Evreni’ndeki bir karakter ile adlandırılacak en uygun yaratık olan Trimeresurus Salazar’ın adının, Hogwarts’ın kurucu ortağı ve karanlık kişiliğiyle ünlü esrarengiz karakter Salazar Slytherin’den gelmesine olanak sağlamıştır. Slytherin, Parseltongue (çatalağız) dilinde konuşarak yılanlarla iletişim kurabilmiş, Sırlar Odası’na bir Basilisk saklamış ve hatta Hogwarts’taki evinin sembolünü gümüş ve yeşil renklerinde bir yılan yapmıştır.

3. Draculoides Bramstokeri

Kurgusal Karakterlerden Esinlenerek İsimlendirilen Canlılar

Dünyanın en büyük fantastik korku karakteri olan vampir Dracula ve onun yazarı Bram Stoker’ın ismi de, yine kan emici bir canlıya verilmiştir. Kurgusal karakterlerden esinlenerek isimlendirilen canlılar arasında, adını aldığı kurgusal karakterle davranış özellikleri açısından en fazla benzerlik gösteren canlı da Draculoides Bramstokeri’dir. Avustralya’da keşfedilen bu örümceğimsi canlı, kurbanlarının kanını emmeden önce onları yakalayıp ezmek için kullandığı diş benzeri pedipalp denen çıkıntılarıyla bilinir. Dracula’yla olan benzerliği sadece bununla da sınırlı kalmayan Draculoides bramstokeri, tıpkı vampir Dracula gibi karanlığı sevmekte ve mağaraların karanlık bölgelerinde yaşamaktadır.

4. Euglossa Bazinga

The Big Bang Theory dizisini izleyenler “Bazinga” sözüne aşinadır. Bu söz dizinin ana karakterlerinden Sheldon Cooper’ın birini kandırırken kullandığı ve en sevdiği çizgi roman “ses efekti” olan sözdür ve dizi içinde sıkça kullanılmaktadır. Bazinga, aynı zamanda keşfedilmesi uzun zaman almış bir arı cinsine de isim vermektedir. İsim babası olan Breziyalı kaşif Andre Nemesio, neden bu ismi koydukları hakkında şöyle söylemiştir: “Euglossa Bazinga, bir başka arı cinsi olan İgnita E’ye benzerliği nedeniyle bir süre bizi kandırdı. Bazinga sözünü isim için kullanmaya iten şey de tam bu oldu.”

5. Otocinclus Batmani

Kurgusal Karakterlerden Esinlenerek İsimlendirilen Canlılar

Balıkbilimci Pablo Lehmann tarafından keşfedilen Otocinclus Batmani adlı bir yayın balığı cinsi, ismini Kara Şövalye Batman’den almaktadır. Bunun sebebi ise kuyruğuna yakından bakıldığında üstündeki siyah desenin Batman’in yarasa sembolüne benzemesidir. Aynı zamanda sarı ve siyah renkleri de, Batman’in klasik logosunun renkleriyle neredeyse aynı tonlardadır. Balık sadece bilim dünyasına yeni bir tür keşfini kazandırmamış, aynı zamanda doğal habitatı olan Amerika’nın Illinois eyaletinde bulunan Loon Gölü’nün de turistik açıdan değer kazanmasını sağlamıştır. İnsanlar her yaz bu göle giderek Otocinclus Batmani yakalamaya çalışmaktadır.

6. Ophiohamus Georgemartini

Game of Thrones’u bilmeyenimiz yoktur. Kendisine ait büyük bir fan kitlesine sahip kitap serisi ve dizinin yazarı George R. R. Martin’in ismi de araştırmacı Timothy O’Hara tarafından kötü huylu, üstünde dikenler bulunan bir denizyıldızına verilmiştir. Ancak isim denizyıldızının herhangi bir özelliğinden ziyade, yazar George R. R. Martin’e ait Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ikinci kitabı olan Kralların Çarpışması’nın kapağında bulunun görsele benzerliği sebebiyle verilmiştir. Orijinal kapakta bulunan görseldeki kral tacı, bu denizyıldızının dış görünüşüyle büyük benzerlik göstermektedir.

7. Sauroniops Pachytholus

Kurgusal Karakterlerden Esinlenerek İsimlendirilen Canlılar

Sauroniops Pachytholus, kafatası üzerindeki hassas orbital bölgesinde yer alan bir kemik sayesinde bu adı almış bir dinozordur. Paleontologlar Andrea Cau, Fabio Dalla Vecchia ve Matteo Fabbri, güçlü Sauron’un Gözü’ne saygılarını göstermeye karar verdikleri için Yüzüklerin Efendisi’ne atıfta bulunan bu ismi seçmişlerdir. Büyük dinozor, Tek Yüzük’ün Yaratıcısı’nın seride bir kulenin tepesinde ateşle tasvir edilen bir göz olarak betimlenmesinden etkilenmiş olacaklardır ki, Sauroniops Pachytholus’un başının üstündeki engebeli kemiği Sauron’un gözüne benzeterek, buna uygun bir şekilde adlandırılmıştır.

8. Thanos Simonattoi

Paleontolog Rafael Delcourt ve Fabiano Vidoi Iori’nin bu keşfi, kurgusal karakterlerden esinlenerek isimlendirilen canlılar için verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Avengers serisinin kötü karakteri ve Marvel Sinematik Evreni’nin Deli Titan’ı olarak tanınan Thanos’u onurlandırmak için adlandırılan Thanos Simonattoi, soyu tükenen canlılar arasında yer alan Abelisaurid Theropod ailesinin geri kalanı gibi etçil bir avcıdır. Katil doğası, tahmin edilen deri renginin mor tonlarında olması ve çene yapısının Thanos’u çağrıştırması sebebiyle paleontologlar, dinozora bu ismi vermeyi tercih etmişlerdir.

9. Spongiforma Squarepantsii

SpongeBob SquarePants, hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap ederek geniş kesimlerce sevilen bir çizgi-animasyon yapımı olmasının dışında, bilim dünyasında da kendisine yer bulmuştur. SpongeBob SquarePants’ın adını taşıyan bir şeyin de muhtemelen bir deniz süngeri olması beklenir. En azından bir mürekkep balığı ya da denizin altında yaşayan bir şey. Ancak, Spongiforma Squarepantsii aslında ünlü çizgi film süngerinin dokusu ile neredeyse aynı yüzeye sahip bir mantardır. Bu mantar, San Francisco Eyalet Üniversitesi araştırmacıları tarafından Borneo’da bulunmuştur.

10. Coloborhynchus Spielbergi

Kurgusal Karakterlerden Esinlenerek İsimlendirilen Canlılar

Steven Spielberg, E.T.’den Encounters of the Third Kind filmine kadar pek çok başarılı Hollywood yapımının altında imzası olan bir isim. Ancak en büyük başarısı olarak tartışmasız kült seri Jurassic Park gösterilebilir. Son yıllarda orijinal üçlemenin yeni filmlerle büyümesiyle adını yeni nesile de duyuran serinin dinozorlarla alakalı olduğunu bilmeyen yoktur. Filmin yakaladığı başarı ve dinozorları insanlara tanıtması nedeniyle paleontologlar da Spielberg’ün ismini yaptıkları kazılarda buldukları, yeni keşfedilen bir dinozora vermişlerdir. Coloborhynchus Spielbergi, Brezilya’da keşfedilen bir tür uçan pterosaurdur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!