Efsane Seri Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

4 dk okuma süresi


10

Bir çoğumuzun oyuncularıyla neredeyse birlikte büyüdüğü, J.K.Rowling’in kaleminden efsane seri Harry Potter hakkında bilinmeyenler köşemize bir göz atmaya ne dersiniz? Her yaştan birer seyirci ve okuyucu olarak, her izlediğimizde ve okuduğumuzda fazlasıyla zevk aldığımız bu büyülü dünyanın elbette ki pek çok sırrı var. Oldukça ilginç az bilinenlere yer verdiğimiz bu yazımıza gelin beraber bakalım.

1. Harry ve J.K.Rowling’in Doğum Günü

Efsane Seri Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

Evet, serinin yazarı J.K.Rowling, Harry’nin her sene içi buruk kutladığı doğum günü için kendi doğum gününden esinlendi. Ayrıca, benzerliklerin bununla kalmadığını; gençken kendisinin Hermione’ye çok benzediğini ve en sevdiği hayvana da (su samuru) Hermione’nin patronusunda yer verdiğini söylüyor. Ek olarak, kendisi limon şerbetini çok sevdiği için; seride Dumbledore da limon şerbetinden oldukça hoşlanan bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

2. Serinin Sonu Çok Önceden Yazılmıştı

Harry Potter’ın hikayesini yazmaya başladığı ilk yılda Rowling, aslında serinin son sahnesini bir yerlerde karalamış ve orada bırakmıştı. Efsane seri Harry Potter hakkında bilinmeyenler içerisinde oldukça ilginç olan bu durum hakkında Rowling, Ölüm Yadigarları 2’nin DVD röportajlarında ‘Hagrid’in, Harry’nin cansız bedeniyle birlikte ormandan çıkacağı bir sahneye yer vereceğimi en başından beri aslında biliyordum ve yazmıştım. Harry’nin bilerek ölüme gideceğini ve bu sırada ormanda onun sevdiği insanların hayaletlerinin ona görünerek eşlik edeceğini de planlamıştım.’ diyor ve şu şekilde ekliyor: ‘Onu ormandan cansız bir şekilde çıkaranın Hagrid olması, olayı bu şekilde kurgulamak oldukça etkileyiciydi. Çünkü Harry’i doğduğunda dünyaya güvenle taşıyan da yine Hagrid’ti. Bu yüzden aralarındaki bu bağı korumak çok önemliydi.’.

3. Dört Okul Binası, Kusmuk Torbası Üzerinde Tasarlandı

Efsane Seri Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

Rowling, 2000 yılında çocuklarla yapılan bir röportajında gelen ‘Yatakhane ve okul binalarına ismini veren kişilerin adlarını nasıl tasarladınız?’ sorusuna: ‘Bir gün seyahat ederken uçakta, her koltuğun başında hasta ve midesi bulanan kişiler için bulundurulan kusmuk torbalarından birini aldım ve onun üzerinde isimler tasarlamaya başladım. Binaların adlandırılmasına ilham veren bu kişilerin isimlerini tam olarak orada buldum! Bulduklarımı not defterime geçirdim. Daha sonra hikayemde bu isimleri kullandım.’ şeklinde yanıt veriyor.

4. Üçlüden Karakterlerini Anlatan Deneme Yazmaları İstendi

‘Azkaban Tutsağı’nın yönetmeni Alfonso Cuarón; Emma Watson, Daniel Radcliffe and Rupert Grint’ten oynadıkları karakterlerle ilgili deneme yazarak kendisine teslim etmelerini istedi. Söylediğine göre, üçü de oynadıkları karakterlere paralel olarak tepki verdiler. Daniel (Harry) bir sayfa ve Emma (Hermione) 10 sayfa yazı teslim ederken, Rupert (Ron) herhangi bir şey teslim etmedi. Bu konuyla ilgili bir röportajında, Rupert Grint: ‘Ben yazmadım, çünkü Ron’un yazmayacağını biliyordum.’ dedi.

5. Rowling Kavga Sonucu Quidditch’i Tasarladı

Efsane Seri Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

2003 yılındaki bir röportajında, Rowling: ‘Eğer Quidditch gibi bir oyun tasarlamak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey erkek arkadaşınızla büyük bir tartışma yaşamak. Evden çıkıyorsunuz, bir barda oturuyorsunuz ve Quidditch’i icat ediyorsunuz. İkisi arasında nasıl bir bağlantı olduğunu gerçekten bilmiyorum; ancak, Quidditch’in oldukça sert ve şiddetli bir oyun olduğunu düşünürsek, belki de o an en derinimde ve karanlık düşüncelerimde, bir bludger topunun ona sertçe çarptığını görmek istemişimdir’ diyor.

6. Kitaplar İçin Oldukça Karmaşık Ana Hatlar Oluşturuldu

Burada, J.K. Rowling’in kitabı yazmaya başlamadan oluşturduğu, ‘Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın bir taslağını görüyorsunuz. Bu taslak; başlıktan, genel hikayeden ve karakterlere özel daha ayrıntılı noktalardan oluşuyor. Rowling, genelde bu şekilde; bizlere oldukça karmaşık görünen, ancak kendisine bu süreçte fazlasıyla yardımcı olan planlar çıkartarak kitaplarını yazdı.

7. Dumbledore’un Gay Olduğu Ortaya Çıktı

Efsane Seri Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

2007’de Rowling fanları, okul müdürü Dumbledore’un neden hiç kimseye aşık olmadığını kendisine sorduğunda, onlara ‘Ben Dumbledore’u her zaman gay olarak düşündüm. O, Grindelwald’a aşıktı. Zaten Grindelwald gerçek yüzünü gösterdiğinde, Dumbledore’un yaşadığı korkuyu gören ve hissedenler ne demek istediğimi çok iyi anlayacaktır’ şeklinde yanıt verdi.

8. Resmi Bir ‘Harry Potter Müzikali’ Kurulabilirdi

Rowling, Michael Jackson da dahil, pek çok ismin ısrarla talepte bulunduğu ‘Harry Potter Müzikali’ fikirlerini geri çevirdi. Efsane seri Harry Potter hakkında bilinmeyenler içerisinde bu madde, serinin fanlarını fazlasıyla hayal kırıklığına uğrattı. Ancak, Rowling bu durumu sezmiş olmalı ki, ‘Harry Potter ve Lanetli Çocuk’ adlı kitabının çalışmalarını sürdürdüğünü öncesinde duyurdu ve bu eserinin tiyatro oyunu olarak oynanabileceğini belirtti. Öyle de oldu! İngiltere’de oldukça ses getiren ve severek izlenen bir oyun haline geldi, Harry Potter severlerin de gönlü alındı.

9. Yara İzi, Harry’nin Yüzüne Binlerce Kez Uygulandı

Harry Potter karakterini canlandıran Daniel Radcliffe’in yüzüne, yıldırım şeklindeki yara izi toplamda yaklaşık 5800 kere uygulandı. İlk iki filmde sürekli makyaj sanatçıları tarafından çizilen yara izini, sonraki filmlerde yapıştırıcı tarzı bir dövme ile kullanmaya başladılar. Ayrıca, film serisi boyunca Radcliffe, 160 farklı Harry Potter gözlüğü taktı.

10. Ruh Emiciler, Rowling’in Depresyonuyla Ortaya Çıktı

Efsane Seri Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

Birden fazla yerinde skleroz (doku sertleşmesi) rahatsızlığı olan Rowling’in annesi, 1990’da hayatını kaybetti. Bu durumdan çok fazla etkilenen Rowling, uzun bir süre depresyon geçirdi. İnsan duygularından ve mutluluğundan beslenen ruh emicileri de, hikaye içerisinde yer alacak şekilde tam bu depresyon döneminde yarattı. Bu konuyla ilgili Rowling, ‘Üzülmenin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Ağlamak ve hissetmek… Ama aynı zamanda duyguların garip boşluğu ve soğukluk hissi de var. İşte tüm bunları, hikayedeki varlığında bize hissettirenler de ruh emiciler oldu.’ diyor.

11. Değiştirilmeden Önce Karakter İsimleri Farklıydı

J.K.Rowling değişim yoluna gitmeden önce hikayede geçen bazı karakterlerin isimleri, özellikle soyadları oldukça farklıydı. Hermione Puckle, Neville Puff, Lily Moon (Luna Lovegood), Draco Spinks, Madhari Patil ve Mati Patil bunlara örnek verilebilir.

12. Hermione’nin İtiraf Etmediği Sırrı

Efsane Seri Harry Potter Hakkında Bilinmeyenler

‘Melez Prens’te, iksir dersinde öğretilen Amortentia adlı güçlü aşk iksirini sırasıyla birkaç öğrencinin koklayarak, burunlarına gelen üç ayrı kokunun hangi kokular olduğunu sesli olarak belirtmeleri istenmişti. Hermione Granger, kitapta üçüncü aldığı kokuyu sesli olarak belirtmeden, sadece ‘taze kesilmiş çimen ve yeni parşömen kağıdı’ kokuları aldığını söylerken; filmde üçüncü olarak ‘naneli diş macunu’ kokusu aldığını söyleyerek kaçamak bir cevap vermiştir. Rowling, kitap ve filmdeki bu uyuşmazlık ve Hermione’nin kaçamak tavırlarına karşı merakımızı gidermek için bir röportajında, Hermione’nin aslında üçüncü olarak Ron’un saçlarının kokusunu aldığını ve sesli olarak söylemeye utandığını belirtmiştir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!