Asalarınızı Hazırlayın: En Bilinen Harry Potter Büyüleri

5 dk okuma süresi


12
13 Paylaşım, 12 puan

Harry Potter serisi kitabını okurken ya da filmini izlerken birçok kişinin keyifli vakit geçirdiği bir eserdir. Harry Potter’ın kendine ait ayrı bir distopyası ve sihir dünyası vardır. Sizler için bugün bu sihir dünyasına adım atacağız. Asalarınızı hazırlayın çünkü en bilinen Harry Potter büyüleri listemizi sizin için derledik. Keyifli okumalar!

1. Alohomora

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

Bu bir kilit açma büyüsüdür. Harry Potter dünyasında bu büyü, kilitli olan her şeyi açmaktadır. Kilitli kapı, sandık, dolap gibi nesneler bu büyüyle açılmaktadır. Ama bu nesnelerin üzerine bir kilitleme büyüsü yapılmışsa Alohomora büyüsü etkisiz olmaktadır. En bilinen büyülerden biri olan Alohomora, büyücülere her kapıyı açmaktadır.

2. Wingardium Leviosa

Hogwarts öğrencilerine ilk öğretilen büyüler arasındadır. Bu büyüyle objeleri uçurmak mümkündür. Asa yardımıyla yapılmaktadır. Her büyücü ilk denemesinde başaramayabilir. Odak ve sabır isteyen bir büyüdür. Bu büyüyü kullanan kişi nesneye ve asaya odaklanabilmelidir. Bu büyüde ustalaşmak diğer büyüleri öğrenmek için önemlidir.

3. Riddikulus

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

Böcürtler üzerinde kullanılan bir büyüdür. Bir böcürt büyücüye en korktuğu insan,hayvan veya nesne halinde gözükür. Bu büyü onu komik bir hale getirmeye yarar. Hogwarts’daki en eğlenceli derslerden birisi de bu büyünün olduğu derstir. Bu büyüyü öğrencilere sevilen bir öğretmen olan Profesör Lupin öğretmektedir.

4. Expecto Patronum

Güçlü bir korunma büyüsüdür. Yapıldığında ortaya bir varlık çıkar ve büyücüye pozitif bir enerji alanı yaratır. Düşmanlarını etkisiz hale getirir. Yapılması fazlasıyla zorlu olduğu için her büyücü bu büyüyü kullanamamaktadır. Patronuslar her büyücüde farklı görüntü almaktadır. Genellikle bir hayvan görüntüsünde olurlar. Siz de bir patronus istiyorsanız asalarınızı hazırlayın çünkü expecto patronum en bilinen Harry Potter büyüleri arasındadır.

5. Accio

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

Bu bir çağırma büyüsüdür. Uzakta bulunan nesneleri getirmeye yarar. Bu büyü yapıldığında nesne nerede olursa olsun uçarak büyüyü yapan kişiye doğru gelir. Binalarda veya sabitlenmiş objelerde bu büyü etkisiz olmaktadır. Canlı varlıklarda da bu büyü etkisizdir. Ama bir canlı varlık bu büyüyle çekilmek isteniyorsa üstünde olduğu eşyaya bu büyü yapılmaktadır.

6. Lumos

Bu bir aydınlatma büyüsüdür. Asanın ucundan bir fener gibi ışık çıkartarak büyücünün çevresini görmesini sağlamaktadır. Büyücü eğer isterse bu ışığı fırlatarak önündeki uzak noktaları da görebilmektedir. Hogwarts öğrencileri bu büyüyü ikinci yıllarında öğrenebilmektedirler. Büyünün gelişmiş versiyonları da bulunmaktadır.

7. Sectumsempra

Karşıdaki kişiye zarar vermek için kullanılan bir büyüdür. Melez Prens lakaplı Severus Snape bu büyüyü öğrencilik yıllarında bulmuş ve geliştirmiştir. Bu büyü karşıdaki kişiye büyük bir zarar verdiğinden dolayı ders olarak öğretilmemektedir. Bu büyüye maruz kalan kişi tedavi edilmemesi halinde kan kaybından ölmektedir.

8. Avada Kedavra

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

Bu bir ölüm büyüsüdür. Lanetli büyü olarak bilinmektedir. Affı olmayan büyüler arasında ilk sıradadır. Karşıdaki insanı doğrudan öldürmeye yönelik bir büyüdür. Büyü dünyasının karanlık kişisi olan Lord Voldemort bu büyüyü sıklıkla kullanmaktadır. Bu büyünün kullanımı sihir bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.

9. Imperio

Bu da yasaklı büyüler arasındadır. Doğru şekilde yapıldığında karşıdaki kişi kontrol altına alınabilir. Imperio büyüsüne karşı koymak mümkündür fakat fazlasıyla zordur. Bu büyü de sihir bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Bu büyüyü kullanmanın cezası ise Azkaban’da hapis kalmaktır.

10. Petrificus Totalus

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

Bu bir dondurma büyüsüdür. Karşıdaki kişinin kaskatı kesilip donmasını sağlamaktadır. Büyüye maruz kalan kişinin sadece gözleri hareket edebilmektedir. Bu büyü karşıdaki kişiye zarar vermediği için yapılmasına izin verilmiş büyüler arasındadır. İki büyücü arasında geçen düellolarda bu büyü kullanılmaktadır.

11. Stupefy

Bir çeşit sersemletme büyüsüdür. En sık kullanılan büyülerden birisidir. Büyücü düellolarında fazlasıyla kullanılmaktadır. Karşıdaki kişiyi tamamiyle etkisiz hale getirmeye yaramaktadır. Karşıdakine fazla zararı olmamasından dolayı bu büyü okul içinde de kullanılan bir büyüdür. Büyünün yapıldığı kişi hareketsiz şekilde yere düşmektedir.

12. Expelliarmus

Karşıdaki büyücüyü silahsız bırakmaya yarayan bir büyüdür. Harry Potter’ın en çok yaptığı büyülerden biri olan Expelliarmus, karşıdaki kişinin asasının elinden fırlayıp gitmesini sağlamaktadır. Harry Potter, Voldemort ile olan son düellosunda bu büyüyü kullanarak büyük bir avantaj elde etmiştir. Kelimenin Türkçe anlamı ‘silahı at’ şeklindedir.

13. Piertotum Locomotor

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

Heykelleri canlandırmaya yarayan bir büyüdür. Hogwarts savaşında bu büyü Profesör McGonagall tarafından kullanılmıştır. Hogwarts içindeki savaşçı heykeller canlanmış ve okulu korumak için savaşmıştır.Cansız çoğu şey bu büyüyle canlandırılabilmektedir. Siz de heykeller üzerinde bu büyüyü denemek istiyorsanız asalarınızı hazırlayın çünkü Piertotum Locomotor’da en bilinen ve sevilen Harry Potter büyüleri arasındadır.

14. Episkey

Kırılan kemiklerin onarılmasını sağlayan bir büyüdür. Herhangi bir kemiğin kırılması veya zedelenmesi durumunda anında tedavi olması için bu büyü kullanılmaktadır. Luna, Harry Potter’ın kırılan burnunu bu büyü sayesinde düzeltmiştir. Bir çeşit tedavi büyüsüdür. Hogwarts çatısı altında öğretilen sağlık büyüleri arasındadır.

15. Crucio

Lanet büyüsüdür. Yapılması yasak büyüler arasındadır. Bu büyüyü kullanan kişi de ömür boyu Azkaban’da hapis kalmakla cezalandırılmaktadır. Uygulanan kişiye inanılmaz bir acı yaşatmaktadır. Büyü yapılan kişinin her organı acımaktadır. Neville Longbottom’un ailesi bu büyüyle öldürülmüştür.

16. Obliviate

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

İnsanların beyninden hatıraları silmek için kullanılan büyüye denir. Bir muggle( büyücü olmayan normal insan) büyücülük dünyasıyla ilgili bir olaya şahit olduğunda bu büyü kullanılmaktadır. Hermonie Granger bu büyüyü ailesi üzerinde kullanmıştır. Unutmak istediğiniz anılarınızı silmek için asalarınızı hazırlayın çünkü Obliviate de en bilinen Harry Potter büyüleri arasındadır.

17. Confringo

Bir çeşit patlama büyüsüdür. Asa patlatılmak istenen yere doğru tutulur ve Confringo kelimesi söylenir. Bu büyü asanın tutulduğu doğrultuyu patlatmaya yarar. Bazen ölümcül bir hal alabilir. Çok güçlü bir büyü olduğu için düellolarda kullanılmaktadır. Büyünün yapıldığı kişiyi fazlasıyla zor duruma sokmaktadır.

18. Protego

Bir kalkan büyüsüdür. Ölüm Yadigarları serisinde bolca yapılmıştır. Bir bölgeyi veya kişiyi korumak için Protego büyüsü yapılmaktadır. Hogwarts’da gerçekleşen son savaşta okulun etrafı koca bir kalkanla korunmuştur. Bu kalkan Protego büyüsü ile oluşturulmuştur. Bu kalkanın dayanıklılığı her ne kadar yüksek olsa da Avada Kedavra büyüsüne karşı dayanıksızdır.

19. Herbificius

Bitkilerin çok hızlı büyümesine yarayan bir büyüdür. Hızlı ve devasa boyutta bitkiler bu büyü sayesinde elde edilmektedir. Sihir dünyasında fazlasıyla bilinen botanik bir büyüdür. Siz de çiçekleriniz hızlıca istediğiniz boyuta gelsin istiyorsanız asalarınızı hazırlayın çünkü Herbificius da en bilinen Harry Potter büyüleri arasındadır.

20. Morsmordre

Asalarınızı Hazırlayın En Bilinen Harry Potter Büyüleri

Sihir dünyasının en karanlık isimlerinden biri olan Lord Voldemort’un ve onun askerleri olarak bilinen ölüm yiyenlerin kullandığı bir büyüdür. Bu büyü yapıldığında Lord Voldemort’un bilinen işareti gözükmektedir. Öldürdükleri insanların evlerine bu karanlık işareti Morsmordre büyüsüyle bırakmaktadırlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!