Kulaklarınızın Pasını Silip Süpürecek En İyi Alternatif Müzikler

6 dk okuma süresi


696
47 Paylaşım, 696 puan

Alternatif müzik; sanatını, klasik akıma bağlı kalıp belirli kurallar çerçevesinde oluşturanların değil, ruhundan geldiğince notaya döken müzisyenlerin müziğidir. 1980’li yıllarda ortaya çıkan bu müzik türü, yaklaşık on yıl sonra oldukça geniş kitlelere ulaşabilmiştir. Orijinal müzik tarzı günümüz Türkiye’sinde de gün geçtikçe popülerleşiyor. Sanatının ilhamını ruhundan alan müzisyenler, sizleri kulaklarınızın pasını silip süpürecek en iyi alternatif müzikler ile buluşturuyor. Sizler için listemizde; alternatif rock, alternatif pop ve alternatif rap gibi müzik türleriyle ilgilenen müzisyenleri ve grupları bir araya getirerek çeşitliliği arttırdık. Zevkle dinleyeceğiniz, düşlerle uykuya dalacağınız bu müzikleri gelin birlikte inceleyelim.

1. Karapaks – İki Yol

Listemizde yerini alan “İki Yol” şarkısının yepyeni akustik versiyonunu Kaan Altan ve Şebnem Ferah’ın sesiyle dinliyoruz. Şarkı, içerisinde on eser barındıran “Akustik 1992-2009” isimli albümde yerini alıyor. Kaan Altan, bu yollar arasından birini seçmeden önce, yüreğini şarkının notaları arasında bırakıyor. Yeni bir yola girişmiş olan kaplumbağa kabuklarının “Mavi Sakal” döneminde efsaneleşmiş olan bu şarkısının akustik versiyonunu mutlaka dinlemelisiniz. İki yol var demişti, siz hangisini seçeceksiniz?

2. Büyük Ev Ablukada – Olanla Olunmaz

Grup, adını Turgut Uyar’ın “Büyük Ev Ablukada” adlı şiirinden almaktadır. İsminin hikâyesini başarıyla taşıyan kaliteli rock grubu, olabildiğince edebi ve felsefi şarkı sözleriyle kulaklarınızın pasını silip süpürecek en iyi alternatif müzikler arasında yerini alıyor. Olanla Olunmaz adlı parça, grubun alternatif müzik adına önemli projesi olan “Full Paça” isimli albümündedir. Şarkının sözleri sizi derin düşüncelere sürüklerken melodisi attığınız adımları değiştiriyor. Farkına varacaksınız ki ölenle ölünmüyorsa olanla da olunmuyor.

3. Adamlar – İnsanın Düştüğü Durumlar

2013 yılında kurulmuş olan Türk-Rock grubu, ilk zamanlarında “Halimden Konan Anlar” adıyla müzik dünyasına giriş yaparken sonrasında “Adamlar” adını almıştır. İnsanın Düştüğü Durumlar isimli şarkı, grubun ilk albümü olan “Eski Dostum Tankla Gelmiş”te bulunuyor. Albümün içerisinde yer alan şarkılar alternatif müziğin dibine vuruyor ve sizlere özgün bir tat sunuyor. Adamlar’ın; dert tasa bırakmayan, üzerinizden stresinizi alıp ruhunuzu rahatlatan melodisine teslim olacaksınız. Sizleri insanın düştüğü durumlar batağında bekliyoruz.

4. Yüzyüzeyken Konuşuruz – Yıkılma Sakın

Grup, 2011 yılında Kaan Boşnak ve Engin Sevik tarafından kurulmuştur. Yıkılma Sakın adlı şarkı, ekibin “Akustik Travma” isimli albümünde yer alıyor. Şarkılarının konusunu genel olarak çaresizlik üzerine kurgulayan grubun “Yıkılma Sakın” isimli bu şarkısında da ümitsizlik ögelerine rastlanıyor. Şarkıda anlatılan çaresizliklere karşı; tek cümlesi olan, didaktik içerikli nakaratla öğüt veriliyor. Her türlü konuyu her türlü şekilde işleyip orijinalliğin sınırlarını zorlayan bu alternatif rock grubunu henüz yeni keşfettiyseniz, sakın yıkılmayın.

5. Son Feci Bisiklet – Kaybol

Kulaklarınızın Pasını Silip Süpürecek En İyi Alternatif Müzikler

2011 yılında, Arda Kemirgent ve Can Sürmen tarafından Ankara’da kurulan Alternatif Türk-Rock grubudur. Yıllar süresince aynı yola baş koymuş olan grup gerek internet üzerindeki röportajlarının gerekse yaratmış oldukları sanatın samimiliğiyle kendilerini sevdirmektedirler. Kaybol isimli şarkı “Son Feci EP” adlı albümde yer almaktadır. Farklılığın sonsuzluğuna ulaşmış olan grubun şarkılarında sıra dışı sözlere ve kurgulara rastlayabilirsiniz. Zihninizi kurcalayan sözler ve kalbinizin derinine işleyen ezgilerin içerisinde kaybolmanız dileğiyle.

6. Yok Öyle Kararlı Şeyler – Çektir Git

Klişeden uzak kalmayı tercih eden grup; 2011 yılında, Alternatif Türk-Rock sanatıyla mütevazı bir şekilde aramıza dahil olmuştur. YÖKŞ grubu, öncelikle başkalarının şarkılarını cover yaparak işe başlamıştır. Daha sonrasında neşelendiren ve keyiflendiren şarkılarıyla müzik camiasında yer edinmişlerdir. Çektir Git isimli şarkı “Mavi Sakal” adlı gruba ait olan bir şarkıdır. Çalışkan ve enerjik olan grubun yapmış olduğu cover, şarkıya oldukça özgün bir hava katmıştır. Dinlemeden çekip gitmeyin derim.

7. Tuna Velibaşoğlu – Kışın Sonu Bahar

Kulaklarınızın Pasını Silip Süpürecek En İyi Alternatif Müzikler

Tuna Velibaşoğlu’nu 1999 yılında kurulan “Grup 84” adlı grubun solisti olarak tanıyoruz. Kendisi eski genç kuşağın kalbinde yer edinmiş “Ölürüm Hasretinle” isimli şarkıyla tanınmaya başlamıştır. 2019 yılında “Grup 84” ile bağlarını koparmış olan sanatçı harika şarkılarıyla müzik sanatına damgasını vurmaya devam ediyor. Şarkı; karantina günlerinde, evde kaydedilmiş bağımsız bir eserdir. Özgünlüğüyle kulaklarınızın pasını silip süpürecek en iyi alternatif müzikler listemizde yerini alan şarkı, sizlere kıştan çok baharı getirecek.

8. Utkucan Şahinbaş – Rüzgâr Feneri

Müzik camiasında henüz yeni bir isim olan Utkucan Şahinbaş, bu sanatı “Tekerleği tekrar icat edercesine…” kendi başına öğrendiğini belirtmiştir. Notaları genç parmaklarıyla oldukça iyi bir şekilde işlemiş olan Utku, şimdilerde “Mavi Vosvos” adlı projenin prodüksiyonluğunu yapmaktadır. Rüzgar Feneri “Orijinal Tiyatro Müzikleri” albümünde bulunan sözsüz bir müziktir. Derdini anlatmak için söze ihtiyaç kalınmayan, kısa versiyonuyla çok şey anlatan, sizleri yaşamış olduğunuz anılarla tekrardan baş başa bırakacak bu eseri mutlaka dinlemelisiniz.

9. Eski Bando – Ay Ben Ölüyorum

Grup, 2008 yılında Güney Marlen ve Eda Baba tarafından kurulmuş olup 2010 yılında “Eski Bando” ismini alarak alternatif müzik çalışmalarına başlamıştır. Ay Ben Ölüyorum isimli şarkı “İstanbul Beyrut Paris” isimli albümde bulunmaktadır. Grup özellikle canlı performanslarındaki enerjik ve samimi tutumlarıyla kendilerini sevdirmişlerdir. Şarkı tam anlamıyla cam kenarında geçen uzun yolculukta açılacak türden parçalardandır. Hülyalara ve hüzne boğulacağınız; ateş olup sizi yakacak olan bu parça, defalarca kez dinlenilmeyi hak ediyor.

10. Can Kazaz – Kırlangıçlar Gibi

Kulaklarınızın Pasını Silip Süpürecek En İyi Alternatif Müzikler

Can Kazaz, üniversite yıllarında fizik bölümündeki öğrenimini yarıda bırakarak İstanbul Üniversitesi’nde müzik eğitimi almaya başlamıştır. Sanatçı kendisini; güzel ses tonu, ustaca bestelenmiş şarkıları ve gülüşüyle sevdirmektedir. Müzisyen, şarkılarının türünü alternatif pop olarak yorumlamıştır. Kırlangıçlar Gibi şarkısı “Yollar ve Su” albümünde yer almaktadır. Şarkının ritmi eğlenceli olmakla birlikte alt metninde yatan tatlı hüzün kendisini yeterince hissettirmektedir. Kendisi bu şarkısıyla sizlere uzun bir yolculukta olduğunuzu hatırlatacaktır.

11. Jehan Barbur – Leyla

Jehan Barbur, Hristiyan Arap kökenli Türk şarkıcı ve yazardır. Bülent Ortaçgil ile tanışıklığı müzik yaşamını olumlu etkilemiştir. Leyla şarkısı sanatçının “Uyan” isimli albümünde bulunmaktadır. Kendisi albümüyle aynı başlığı taşıyan “Uyan” başlıklı yazısında uyanmayı çeşitli şekillerde tanımlamıştır. Bu tanımlardan biri de tabiri kayıp rüyalardır. Leyla şarkısında da tam bu şekilde tabiri, yani anlatımı mümkün olmayan rüyaları yaşayan Leyla anlatılmaktadır. Dünyanın Leyla olduğu bu zamanlarda, belki de aradığınız şey yalnızca tek bir şarkıdadır.

12. Deniz Tekin – Depozito

Deniz Tekin, henüz genç yaşında olmasına rağmen doğal yeteneklere sahip Türk müzisyen ve söz yazarıdır. Çeşitli müzik platformlarında “Dephead” kullanıcı adıyla bilindik şarkıların coverlarını yaparak tanınmıştır. Bağımsız sanatçının Depozito isimli özgün şarkısı, kendisinin “Kozakuluçka” adını taşıyan ilk albümünde yer almaktadır. Şarkıcı boş vermişliği öyle hoş bestelemiştir ki işinizi gücünüzü bırakıp hayattaki her şeyi boş veresiniz gelecek. Şarkının etkisi altına girip kendinizi bir anda “Depozito” diye bağırarak bulursanız şaşırmayın.

13. Emircan İğrek – Müzik Kutusu

Emircan İğrek, Türk müzisyen ve aynı zamanda oldukça yetenekli bir söz yazarıdır. Kendisi, 2020 PowerTürk Müzik Ödülleri adlı törende “Yılın En Güçlü Çıkış Yapan Şarkıcısı” ödülünü kazanmaya layık görülmüştür. Müzik Kutusu parçası sanatçının “Ağır Roman” isimli albümünde bulunmaktadır. Müzik Kutusu’nda; temiz sesini alabildiğine kullanarak aşkını öylesine derin hissettiriyor ki yaşadıklarını tatmamak olasılıksız kalıyor. Bu şarkı; güneşli günde evinize giren neşe, karlı günde içinizi ısıtacak ateş, yağmurlu günde camınızda bir damla olacak.

14. BEDO-ATİ242 – Kural

Atilla Serin ve Bedirhan Durmaz’ın birlikte söylemiş olduğu “Kural” şarkısı kulaklarınızın pasını silip süpürecek en iyi alternatif müzikler listemizde yerini alıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında çıkış yapan “Kural” isimli şarkı PMC taraftarları ve rap severler tarafından beğenilerek dinlenmiştir. Alternatif Rap’in genç isimlerinden olan “Bedo” bu şarkıda da nakarat konusundaki yeteneğini konuşturmuştur. Eğer kendinizi Türkçe-Rap sever olarak tanımlıyorsanız, Atilla ve Bedirhan’ın tarzını oldukça beğeneceksiniz.

15. Karaçalı – Defolu Caddelerde Fotomontaj

Gerçek adı Erdem Serkan Karaçay olan bağımsız sanatçı, rap piyasasında gerçekleştirdiği orijinal işler ve imzasını attığı sözleriyle asla unutulmamaktadır. Alternatif-Rap sanatına örnek teşkil eden “Defolu Caddelerde Fotomontaj” adlı projesi oldukça ilginçtir. Karaçalı’nın giriş bölümündeki performansından sonra şarkı, yerini repliklerle ilerleyen bir kurguya bırakır. Kurgunun tam alevlendiği kısımda Karaçalı araya girerek oldukça edebi sözlerle süslenmiş şarkısını seslendirmeye başlar. Karaçalı’nın bu orijinal projesini mutlaka dinlemelisiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
64
Beğen
Mutlu Mutlu
52
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
53
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
14
Üzgün
Olamaz Olamaz
9
Olamaz
Kızgın Kızgın
9
Kızgın
Komik Komik
11
Komik
İlginç İlginç
10
İlginç

Yorum bırak

  1. Kardeşim Instagramda 3 etikette görünce merak ettim gelip okuyayım dedim senin gibi başarı merdivenlerini hızla tırmanan biriyi önermekten ve paylaşmaktan başka bir şey gelmez elimizden. Yazını tüm hesaplarımda paylaştım süper bir yazı, başarılarının devamını diliyorum.

  2. Harika bir içerik. Alternatif müziğin hastası olarak bu listeyi inceledim çok bilenen şarkıcıların en güzel eserlerini derlemişsiniz. Bu liste bana sözsüz müzik yapan Utkucan Şahinbaşı tanıttı çok beğendim. Başarılarınızın devamını dilerim!

Lütfen üye girişi yapın!