Kendi Tasarımınız İçin En Doğru Renk Seçimi

2 dk okuma süresi


9
10 Paylaşım, 9 puan

Renkler hayatımızın her yerinde. Giydiğimiz kıyafetlerden, kurduğumuz sofraya kadar dünyamız milyonlarca tona sahip. Evimizin içini tasarlayan iç mimarlar, izlediğimiz animasyonu çizerken grafik tasarımcılar, giysilerimizi tasarlarken modacılar çeşitli renkleri bir araya getirerek uyum yakalamaya çalışırlar. İşte o tasarımlarda seçilen renklerin birlikte kullanılması için tercih edilen başlıca yöntemleri ve renk seçimi aracı olan renk çemberinin ne olduğunu bu yazımızda bulabilirsiniz.

Renk Çemberi Nedir? Renk Analizi ve Seçimi Nasıl Yapılır?

Renk Seçimi

Renkler yansıttıkları ışığa göre akromatik ve kromatik renkler olarak ikiye ayrılır. Akromatik renkler; siyah, beyaz ve karışımı olan gri renklerden oluşur. Kromatik renkler; sarı, kırmızı ve mavi olarak bilinen ana renklerden, iki ana rengin karışımından oluşan ara renklerden ve iki veya daha fazla ana ve ara rengin karışımından oluşan grileşmiş renklerden oluşurlar. Renk Çemberi, bu renklerin çember şeklinde yanyana dizilmesine ile oluşur. Çember 6 parçaya bölünerek 3 ana renk, ve onların karışımından elde edilen 3 ara renk çembere yerleştirilir. Çemberdeki komşu renkler birbirinin benzeri, karşılıklı renkler ise birbirinin tamamlayıcısıdır. İhtiyaç duyulduğunda ara renkler artırılarak, aralara ve çemberin dışındaki sıraya eklenerek, çember büyütülür.

Renkler; form, malzeme, işlev, kullanıcıların beğeni ve isteklerine göre belirlenir. Renk belirlemede kullanılan en önemli yöntem, baskın rengin seçimidir. Tasarımın temelini oluşturacak baskın renk ile onu destekleyecek diğer renkler seçilir. Baskın renk ve destekleyici renklerin seçiminde kullanılan 3 yöntem vardır.

1. Renk Seçiminde Benzerlik Şeması Yöntemi

Renk Seçimi

Belirlenen baskın renkle birlikte kullanılacak diğer renkler, baskın rengin komşularıdır. Renk çemberinin bir tarafında bulunan üçlü ya da arka sradaki üçlü ile birlikte altılı renk dizilimleri olarak kullanılır. Benzer renkler olduğu için uyumludur.

2. Renk Seçiminde Monokromatik Şeması Yöntemi

Monokromatik Şeması

Bir ana rengin açık veya koyu tonlarından oluşan renk skalası kullanılır. Yapılan tasarımın monotonlaşması mümkün olduğu için riskli bir tercihtir.

3. Renk Seçiminde Tamamlayıcı Renk Şeması Yöntemi

Renk Seçimi

Deneyim ve estetik anlayışın gelişmesi ile tasarımcının tercih ettiği, zıtlıkların uyumundan oluşan renk seçim şeklidir. 4 çeşit tamamlayıcı renk şeması kullanılır.

  1. Tamamlayıcı Renk Şeması: Baskın rengin, renk çemberinin 180°karşısında bulunan renk ile kullanılmasıdır.
  2. İkili Tamamlayıcı Renk Şeması: Baskın renk ile birlikte onun renk çemberinde tam karşısında bulunan rengin sağındaki ve solundaki 2 rengin birlikte kullanılmasıdır.
  3. Üçlü Tamamlayıcı Renk Şeması: Renk çemberi üzerinde eşit aralıklarla konumlanmış 3 rengin seçilmesidir. Renk çemberinde bir eşkenar üçgen gezdirilerek de bu renkler belirlenebilir.
  4. Dörtlü Tamamlayıcı Renk Şeması: Birbirini tamamlayan ikili, iki renk grubundan oluşur. Bir karenin renk çemberinde gezdirilmesi ile köşelerin gösterdiği renkler seçilir.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!