Kendi Köpeğinizi Eğitmeniz İçin Uygulamanız Gereken Faydalı Yöntemler

6 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Hayatınıza yeni bir köpek dahil etme fikri oldukça keyifli ve bir o kadar büyük sorumluluk gerektiren bir şeydir. Köpek sahibi olmanın ödüllendirici bir parçası ise köpeğinizi başarıyla eğitmektir. Eğitim, köpeğinizle bağ kurmanın mükemmel bir yoludur ve onlarla iyi bir ilişki kurmanıza yardımcı olur. İster genç ister yaşlı olsun tüm köpekler bazı temel komutları kolaylıkla öğrenebilir. Profesyonel bir eğitmen tarafından yönetilen köpek kurslarına katılmak doğru bir harekettir. Fakat herkes bu dersleri karşılamak için uygun olmayabilir. Bu yüzden kendi köpeğinizi eğitmeniz için uygulamanız gereken faydalı yöntemler köpek arkadaşınızı eğitmek adına iyi bir başlangıç olacaktır. Bu sayede köpeğinizle ilişkinizi günlendirip ona bazı temel eğitimleri verebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Uygun Köpeği Seçin

Kendi Köpeğinizi Eğitmeniz İçin Uygulamanız Gereken Faydalı Yöntemler

Eğer köpek sahibi olma kararı verdiyseniz yaşam tarzınıza uygun bir köpek seçmelisiniz. Muhtemelen her yaşam tarzına uygun bir köpek olsa da tüm köpekler sizin özel ihtiyaçlarınıza uymayabilir. Örneğin, rahatlamayı seviyorsanız, sürekli havlaması ve yüksek enerjisiyle tanınan bir Jack Russell Terrier almamalısınız. Bunun yerine, bütün gün kanepede kucaklaşmayı tercih eden bir bulldog tercih edebilirsiniz. Çeşitli ırkların kişiliklerini ve bakım gereksinimlerini araştırın. Köpek sahiplerine cinslerinin kişiliğini sorun. Ayrıca köpek sahibi olmak uzun vadeli bir sorumluluktur. Bu yüzdem cinsin mizacının yaşam tarzınıza uygun olduğundan emin olmalısınız. Henüz bir aile kurmadıysanız, önünüzdeki on yıl içinde evin etrafında küçük çocuk sahibi olup olmayacağınızı düşünmelisiniz.

2. Doğru İsmi Verin

Köpeğinize pratik bir isim vermelisiniz. Adını kolayca öğrenebilmesi gerekir, böylece eğitim sırasında dikkatini çekebilirsiniz. İsim ayrıca köpeğin tanıyabileceği net, sert seslere sahip olmalıdır. Örneğin, “Buddy” veya “Rover” gibi isimler köpeğinizin duyduğu normal insan konuşma sesinden farklı seslere sahiptir. Köpeğinizin adını oyun oynarken, onu okşarken, eğitirken veya dikkatini çekmeniz gerektiğinde sık sık kullanmanız gerekir. Adını söylediğinizde köpeğiniz size bakarsa, öğrendiğini anlarsınız. Onun adıyla olumlu bir ilişki oluşturmalısınız, böylece siz söylediğinizde size odaklanmaya devam edecektir. İsmine cevap verdiğinde onu övün ve ona ödüller verin. Köpeğiniz bu durumdan çok hoşnut olacaktır. Bu sayede ona her seslendiğinizde size odaklanacaktır.

3. Eğitim Zamanı Belirleyin

Kendi Köpeğinizi Eğitmeniz İçin Uygulamanız Gereken Faydalı Yöntemler

Kendi köpeğinizi eğitmeniz için iyi bir zaman planlaması yapmak uygulamanız gereken faydalı yöntemler arasındadır. Başlangıçta, bir güne yayılmış 5 dakikalık seanslarla başlamalı ve 20 dakikadan fazla sürmemelidir. Bu, tıpkı yürümeye yeni başlayan çocuk gibi kısa bir dikkat süresine sahip oldukları ve kolayca sıkıldıkları için özellikle yavru köpekler için önemlidir. Böylece köpeğiniz disiplin sahibi olacaktır ve size karşı olan itaati artacaktır. Ancak bu seanslar köpeğinizi eğiteceğiniz tek zaman değildir. Eğitim, evcil hayvanınızla etkileşim kurduğunuz her an gerçekleşir. Bu yüzden özellikle eğitimin başında köpeğinizle sıkça iletişim kurmanız önerilir. Bu sayede birbirinize alışırsınız. Aynı zamanda her etkileşim kurduğunuzda sizden bir şeyler öğrenecektir.

4. Tutarlı Davranın

Köpeğinizi eğitirken tutarlı olmalısınız. Eğer çevresi tutarlı değilse, köpeğiniz ondan ne istediğinizi anlamayacaktır. Köpeğinizle yaşayan herkes, eğitim hedeflerini anlamalı ve bu hedeflere uygun olmalıdır. Örneğin, insanların üzerine atlamaması için eğitiyorsanız, çocukların köpeğin üzerlerinden atlamasına izin vermemelisiniz. Bu, uyguladığınız tüm eğitimin temelini oluşturacaktır. Herkesin köpeğinizin eğitimde öğrendiği tam komutları doğru kullandığından emin olmalısınız. Bilmediği bir dilde ona komut vermeyin. Çünkü farklı terimler sadece onun kafasını karıştıracaktır. Tek bir komut ile tek bir eylem arasında net bir bağlantı kurmalıdır. Aksi halde kafası karışacaktır ve komuta doğru cevabı vermekte zorlanacaktır.

5. Ruh Halinizi Yönetin

Kendi Köpeğinizi Eğitmeniz İçin Uygulamanız Gereken Faydalı Yöntemler

Beklentilerinizi ve ruh halinizi yönetmelisiniz. Her eğitim günü mükemmel olmayabilir, ancak sinirlenmeyin ve bunu köpeğinizden çıkarmayın. Eğitimin amacının iyi köpek davranışını pekiştirmek ve kötü olanları görmezden gelmektir. Köpeğinizin öğrenme yeteneğini ve özgüvenini teşvik etmek için kendi davranış ve tutumunuzu ayarlamanız gerekecektir. Zihinsel durumunuzu eğitim seansları için hazırlamalısınız. Köpeğinizle çalışırken sakin ve tarafsız olun. Sizin açınızdan her türlü heyecan ve stres, eğitimin sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir. Sakin bir ruh haliniz varsa, genellikle köpeğiniz de sakin olacaktır. Köpek kötü ruh halinizden korkarsa yeni bir şey öğrenmekte zorlanacaktır. Köpeğiniz size güvenmelidir. İyi eğitilmiş bir köpek yetiştirmek kararlılık ve inanç gerektirir.

6. Otur Komutu Öğretin

Sevdiği bir mamayı elinizde tutarak köpeğinizin önünde durun. Oturmasını bekleyin ve oturduğu zaman “evet” deyin ve ona bir ödül verin. Sonra bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Oturur oturmaz tekrar ödüllerin. Birkaç tekrardan sonra, köpeğiniz her oturmaya başladığında “otur” demeye başlayabilirsiniz. Diğer yöntem ise, köpeğinizin önüne geçin, mamayı burnunun önüne koyun, ardından mamayı yavaşça başının üzerine kaldırın. Bu sırada köpeğiniz de başını kaldırırken oturacaktır. Kalçası yere değdiğinde ise yemesine izin verin. Ardından bu işlemi boş elinizi kullanarak da yapın, ancak oturduktan sonra ödüllendirin. Oturmak için el işaretini anladığında, el işaretini vermeden hemen önce “otur” diyebilirsiniz. Köpeğinizi asla fiziksel olarak oturma pozisyonuna getirmeyin; bu bazı köpekler için kafa karıştırıcı veya üzücü olabilir.

7. Yat Komutu Öğretin

Kendi Köpeğinizi Eğitmeniz İçin Uygulamanız Gereken Faydalı Yöntemler

Otur komutunu öğrettikten hemen sonra yat komutunu öğretmek daha kolay olacaktır. Köpeğiniz oturma pozisyonunda beklerken elinize bir ödül maması alın. Elinizi köpeğinizin burnundan göğsüne ve ardından doğrudan yere doğru hareket ettirin. Köpeğiniz ödülü kolayca takip ederek yatar pozisyona geçecektir. Bu pozisyona geçti zaman ona “yat” kelimesini söylemeye başlayabilirsiniz. Ardından hemen köpeğiniz, yatar pozisyona geldiğinde onu övün ve ödüllendirin. Bunu kısa ama düzenli seanslarda birkaç kez uygulamalısınız. Bu gibi komutlarda sizin de sabır göstermeniz son derece önemlidir. Sahibini sabırlı ve sakin gören bir köpek, daha uyumlu ve rahat davranacaktır. Böylece eğitim sırasında komutlarınızı kısa sürede öğrenecektir.

8. Bekle Komutu Öğretin

Köpeğinize birkaç adımda beklemeyi öğretebilirsiniz. Öncelikle otur ve yat komutlarını kullanarak köpeğinizi yatma pozisyonuna getirin. Köpeğinize bir el işareti gösterin. Örneğin, avuç içi köpeğinize bakacak şekilde bir ‘dur’ işareti gösterebilirsiniz. Köpeğinize hemen ödül vermek yerine birkaç saniye bekleyin. “Bekle” deyin ve ardından ödüllendirin. Köpeğinizi hala uzanmış durumdayken ödüllendirmek önemlidir, eğer tekrar ayağa kalkmışlarsa ödülü vermeyin. Ardından, köpeğinizle aranızdaki mesafeyi artırmaya başlayabilirsiniz. Onlara ödülü vermeden önce yalnızca bir adım geri giderek başlayın ve ardından yavaşça ve kademeli olarak mesafeyi artırın. Bu komut için pek çok farklı yerde pratik yapın. Evin etrafında, bahçede ve parkta deneyebilirsiniz.

9. Gel Komutu Öğretin

Kendi köpeğinizi eğitmeniz için uygulamanız gereken faydalı yöntemler sayesinde öğretebileceğiniz bir komut da “Gel” komutudur. Köpeğinize gel komutunu öğretmek için bir teşvike ihtiyacınız olacaktır. Lezzetli bir ödül maması veya eğlenceli bir oyuncak gibi… Köpeğinize oyuncağı veya yemeği gösterin. Birkaç adım uzaklaşın, ardından köpeğinizin adını söyleyin ve arkadaşça, heyecan verici bir sesle “Gel” deyin. Sizin alçalmanız da onları geri gelmeye teşvik edebilir. Köpeğiniz size geldiğinde, tasmasını nazikçe tutun ve ona ödül verin ya da oyuncakla oynamasına izin verin. Yavaş yavaş köpeğinizle aranızdaki mesafeyi artırın, sonunda köpeğinizi bahçenin içine ve dışına veya odadan odaya çağırana kadar bu eğitime devam edin. Her başarılı olduğunda köpeği övmeyi unutmayın.

10. Havlamasını Engelleyin

Kendi Köpeğinizi Eğitmeniz İçin Uygulamanız Gereken Faydalı Yöntemler

Kendi köpeğinizi eğitmeniz için uygulamanız gereken faydalı yöntemler arasında en önemlilerinden biri ise ona zamansız havlamaması gerektiğini öğretmenizdir. Köpekler koruma iç güdüleri nedeniyle tehlike anında havlayabilir ve hırlayabilirler. Bunun dışında zamansız bir şekilde size ve etraftakilere havlamasını engelleyin. Fakat ona sessiz olması için bağırmayın. Köpeğiniz her durumda size havlarsa, duruncaya kadar onu görmezden gelin. Havlaması durduğunda ise onu övgü ile ödüllendirin. Bazen dikkat çekmek için size havlarlar. Eğer dikkatinizi çektiklerini düşünürlerse bu huylarından vazgeçmezler. Böyle durumlarda ona top veya oyuncak atmayın, ilgilenmeyin. Aksi halde havlarsa size istediği şeyi yaptıracağını düşünürler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!