Farklı Köpek Cinslerinin Birbirinden İlginç Özellikleri

6 dk okuma süresi


0
11 Paylaşım

Köpekler, köpekgiller familyasının bir mensubu olup, 400’den fazla ırka sahiptir. Dış görünüş ve boyut olarak birbirlerinden farklılık gösterebilirler. Dünyadaki en çok beslenen iki hayvandan birisi köpeklerdir. Doğdukları andan itibaren insanlar ile yakınlık kurabilen tek hayvan türü köpektir ve bu yüzdendir ki onlara can dostlarımız deriz. Farklı köpek cinslerinin yanında birbirinden farklı özellikleri olan ilginç dostlarımızın özellikleri arasından en önemlisi sadık olmalarıdır. Bazı köpek dostlarımızın en ilginç özellikleri burada. Keyifli okumalar!

1. Alman Çoban Köpeği

Farklı Köpek Cinslerinin Birbirinden İlginç Özellikleri

Dünyanın en popüler köpekleri arasında yer alan bu özel cins, geliştirilmesi 30 yıldan fazla zaman almış bir köpek cinsidir. Gelişimini tamamlaması için sonrasında Almanya‘da ordunun bir parçası haline gelmiştir. Zeki, güvenilir, sadık, eğitilebilir ve güçlü yapısıyla dikkat çeker ve son derece zorlu şartlara olan dayanıklılığı ile bilinir. Bu köpek cinsi, atletik yapısı ile de oldukça dikkat çeker ve sıklıkla yarışmalarda da bulunur. Bu köpek cinsinin bir diğer özelliği de asla yalnız kalmak istememesidir ve uzun süre yalnız bırakılırsa agresif hareketler sergileyebilmektedir. Yabancılara karşı şüphe duyma eyleminde olsa da, tehlike çanları çalmadıkça saldırganlaşmazlar. Burunları daima siyah renktedir ve her şeyi koklama eğilimindedirler. Bunun yanında aşina olduğumuz Rin Tin Tin karakteri de aynı zamanda bir Alman Çoban Köpeğidir.

2. Pug

Pug cinsi bir köpeği buruşuk yüzünden, iri gözlerinden ve düz burnundan tanıyabilirsiniz. Düz burunlarından dolayı solunum problemleri olabildiği için uzun yürüyüşler onlar için değildir. Günde ortalama 14 saat uyuyabilirler ve bu özellik onları diğer köpeklerden ayırır çünkü bir gün içinde bu kadar uyuyabilen diğer bir canlı, kedidir. Onları uyku esnasında horlarken görürseniz şaşırmayın çünkü Pug cinsi köpekler burun yapılarından dolayı horlamaya meyillidir. Çok zeki bir cins olan Pug, aynı zamanda çok inatçıdır ve eğitilmekten çabuk sıkılırlar. İlginç bir diğer özellikleri ise, nadir havlarlar ve sahiplerinin ses tonuna çok duyarlıdırlar. Onlara ceza verilmesine gerek yoktur çünkü sesinizin tonundan sizi anlarlar. Kıvrımlı kuyrukları ile bilinirler ve kuyrukları çift kıvrımlı ise, mükemmel kıvrım olarak adlandırılır. Ayrıca 15 Ekim, Ulusal Pug Günü olarak bilinmektedir.

3. Beagle

Farklı Köpek Cinslerinin Birbirinden İlginç Özellikleri

Beagle cinsi köpekler geçmişte avcılık için sahiplenilirdi ve özellikle tavşan avlama konusunda ustaydılar. Daha sonradan tilki avı popüler hale geldiğinde, tilki avı için Beagle ve Buckhound cinslerinden farklı bir av köpeği üretildi. Uzun kulaklarının ilginç işlevi ise havada bulunan koku parçacıklarını yakalaması ve onları burnuna götürmesidir ve bu sayede etraftan olabildiğince bilgi alır. Bunun yanında, insanlardan 44 kat daha fazla koku reseptörüne sahiptirler. Bu cins köpekler boğaz yapılarıyla da dikkat çekerler çünkü 3 farklı ses çıkarabilmektedirler. Ekranlardan tanımış olduğumuz Snoopy karakteri de Beagle cinsidir. Bu farklı köpek cinsini diğer köpek cinslerinin özelliklerinden ayıran diğer ilginç özellikleri ise, İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’in, bu cins köpeklere olan hayranlığı ile bilinmesidir.

4. Alaska Kurdu

Bu cinsin tarihi 5000 yıl gibi oldukça uzun bir zamana dayanmaktadır. Alaska Kurdu, yaratılışından günümüze kadar çok fazla değişmemiş nadir bir cinstir. Sivri ağızlı, küçük sivri kulaklı, büyük kafalı ve yukarıya doğru kıvrımlı olan kuyruğu ile kurtlar ile çok benzerlik gösterir ve çoğu filmde karşınıza kurt rolünde çıkabilir. Arkadaş canlısı ve sadık yapısıyla birlikte inatçı bir yapıya da sahip olduğundan, sahibinin verdiği direktiflere uyum sağlamakta zorluk yaşayabilir. Çok nadir havlayan bu köpek cinsi, diğer köpekler ile uluyarak iletişim kurar. Bu cins, 2. Dünya Savaşı sırasında, mayınları koklayarak yerlerini tespit etmek ve silah taşımak için kullanılmıştır. Bunun yanında, bir kedi gibi sürekli kendini temizleyen bu cinsin banyo ihtiyacı neredeyse hiç yoktur ancak bu köpek cinsi için ağız bakımı oldukça önemlidir ve ağız bakımına dikkat edilmediğinde çeşitli sağlık sorunları çıkabilir.

5. Dakhund

Farklı Köpek Cinslerinin Birbirinden İlginç Özellikleri

Sosis köpek olarak bildiğimiz bu köpek cinsi 300 yıl önce Almanya’da yetiştirilmiş bir av köpeğidir. Kısa bacakları, onların en küçük sığınaklara girmelerine izin verir ve kendilerine olan cesaretleri ile yaklaşık 7 kiloluk bir memeliyi bile avlayabilirler. Orijinal olarak siyah renkli olan bu köpek günümüzde 12 farklı renkte karşımıza çıkabilmektedir. I. Dünya Savaşı sırasında genellikle Almanya’yı propagandalarda tasvir etmek için kullanıldı. Nazi bilim insanları, bu köpeklere konuşmayı, okumayı ve hatta telepatik olarak iletişim kurmayı başarıyla öğrettikleriyle övünmüşlerdir. İlginç özellikleri olan bu köpekler, birbirinden farklı köpek cinslerinin arasında atletik olmaları ve cesaretleri ile tanındıkları için 1972 Münih Olimpiyat Oyunları’nda maskot olmuşlardır.

6. Rottweiler

Çoğu insan bu cins köpeklerin köken olarak Almanya’dan geldiğine inansa da, orijinal olarak kökenleri Romadır ve geçmişte tarlalarda çalıştırılmak için kullanılmıştır. Polisler ile çalışabilecek kadar fiziksel ve zihinsel dayanıklılığa sahip oldukları için bu köpekler harika birer polis köpekleridir. Doğaları gereği, yavru bile olsalar, neredeyse hiçbir şeyden korkmazlar ve yeteri kadar sosyalleşmezlerse bu durum diğer canlılar için tehlikeye yol açabilir. Rottweiler cinsi köpekler çift katlı tüye sahiptir ve bu sayede su derilerine ulaşmamaktadır. Bu cins köpekler ailelerine çok bağlı oldukları için ilginç bir şekilde etraftaki diğer insanlara dikkat etmezler ancak tehlike anında oldukça koruyucudurlar. Diğer köpeklere kıyasla genel olarak sakin bir yapıları vardır ve bu sakin yapıları diğer köpekler tarafından yadırganabilmektedir.

7. Pomeranian

Farklı Köpek Cinslerinin Birbirinden İlginç Özellikleri

Bu köpek cinsi, Avrupa kökenli olup küçük bir oyuncak köpek türüdür. Popülerliği ile bilinen bu tür, aynı zamanda sadık oluşu, sevimli oluşu ve neşeli oluşu ile de bilinir. Şaşırtıcı olabilir ki bu kadar küçük bir köpek türünün soyu asıl olarak Arktik bölgeden gelen büyük köpeklere dayanmaktadır. En küçük köpek cinslerinden biri olmalarına rağmen bu cins, sağlık sorunlarından muzdarip değildir. Kraliçe Victoria, son derece küçük bir Pomeranian’a sahip olarak bu cinsin popülerliğini arttırmıştır. Bu cins ile alakalı ilginç bir olay ise, bu cins köpeklerden 2 tanesi Titanik’in batmasından sağ olarak kurtarılmıştır. Amerika’da çok fazla popüler olsa da İngiltere ve Avustralya’da popüler değildir. Bu köpek cinsinin en ünlü olanı, sosyal medya platformlarında Boo adı ile tanınan ve 5 milyon takipçiye sahip olan köpek olmuştur.

8. Cavalier King Charles Spaniel

Bu küçük köpek cinsi, 1500’lerde İskoç Kraliçesi tarafından Fransa’dan İskoçya’ya getirilmiştir. Kraliyet sahiplerinin yanı sıra, zamanın en ünlü sanatçılarının resimlerinde de yer almıştırlar. Bu cins adını II. Charles’dan almıştır ve o dönemde kralın bu köpek cinsine olan sevgisi o kadar güçlüdür ki, bazıları onu krallığı ihmal etmekle sulamışlardır. Bu köpek cinsinin bir diğer ilginç özelliği geçmişte yatakta yatan insanların yanında yatırılmasıydı ve amaç pireleri kendi üzerine çekerek yatakta yatan insanları hastalıklardan korumasıydı. Bir diğer ilginç özellik ise, bu köpek cinsinin dört farklı rengi vardır ve her renk kendine ait isme sahiptir. Bu isimler; Prince Charles, King Charles, Ruby ve Blenheim’dir. Farklı renklere sahip olabilen bu köpek cinsi sevecen, oyuncu, uyumlu ve sosyaldir fakat yalnız kalmaya tahammülü yoktur.

9. Dalmaçyalı

Dalmaçyalı cinsinin tam olarak nereden geldiğini kimse bilmese de, bu köpek cinsinin kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Mısır’da mezarlarının duvarlarında resmedilmiş, savaş arabalarının yanında koşan benekli köpekler bulunmuştur ve bu köpeklerin Dalmaçyalı olduğu düşünülmüştür. Bu köpek cinsi koçluk yapması için yetiştirilen tek köpek cinsidir ve görevi ise posta arabasının yanında koşmak, kalabalıkları yoldan uzaklaştırmak, böylece atların geçebilmesine olanak vermektir. Günümüzde çoğu itfaiyeci tarafından bu köpek cinsi maskot olarak kullanmaktadır ve bunun anlamı bu köpek cinsinin eskiden yangın söndürme çalışmalarında kullanılmasıdır. Dalmaçyalılar doğduklarında beneksiz doğarlar ve büyüdükçe beneklere sahip olurlar. Bir diğer ilginç özellikleri ise her birinin benekleri birbirinden adeta parmak izlerimizin olduğu gibi farklıdır.

10. Saint Bernard

Farklı Köpek Cinslerinin Birbirinden İlginç Özellikleri

Farklı köpek cinslerinin birbirinden ilginç özellikleri listesinin sonuncusu olarak Saint Bernard köpek cinsi bulunmaktadır. Alplerde yetiştirilen diğer köpekler gibi, türünün tarihi gizemlidir fakat bir çok bilim insanı bu cinsin 2000 yıl önce Romalılar tarafından İsviçre’ye getirildiğine inanır. Saint Bernard, birden fazla imrenilecek özelliğe sahiptir. Fazlasıyla sevecen, güçlü, sadık ve zeki olmaları onların bu özelliklerini üstlenecek yeni ırkların yaratılmasında da kullanılmıştır. Bu cins dağda mahsur kalmış insanları bulmak ve kurtarmak için kullanılmaktaydı fakat günümüzde bu görev için kullanılmamaktadır. Ortalama 120 kiloyu bulabilen ağır cüsselerinin ardında sakin ve oldukça sabırlı bir yapıdadırlar. Medyada yer alan birden fazla Saint Bernard örneği bulunsa da, Bethooven bu örneklerin içinden en akılda kalanı olmuştur. Brendi ile dolu bir fıçıyı boyunlarında taşımak, bu köpek cinsinin en çok ilişkilendirildiği bir şey olsa da bilinenin aksine bu bir şehir efsanedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!