Almanya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

3 dk okuma süresi


5
21 Paylaşım, 5 puan

Almanya’yı hepimiz politika ve savaş tarihi ile biliriz. Türk filmlerinde de çok konu olmuştur, adına da gurbetçilik denmiştir. Almanya’da görülmesi gereken yerler emin olun çok fazla, ama biz sizler için en iyi 10 yeri derledik. Bir gün buraya yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken 10 yeri, gelin şimdi hep birlikte inceleyelim!

1. Neuschwanstein Şatosu

Almanya'da görülmesi gereken yerler

Neuschwanstein Şatosu, Almanya’nın Bavyera eyaleti yakınında bulunan Hohenschwangau adlı kasabanın etrafındaki tepelerden birine kurulmuş. Almanya’nın bu harika şatosu 19. yüzyıl Neo-romantizm mimari stiliyle yapılmıştır. Şatonun yapımına 5 eylül 1869 yılında başlanmış, açılış tarihi ise 1886’da gerçekleşmiştir. Almanya’da en çok ziyaret alan yapıtların başında gelen bu şato, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2. Brandenburg Kapısı

Almanya'da görülmesi gereken yerler

Brandenburg Kapısı’na çok kez kitaplarda ya da internet üzerinden denk geldiğinizi düşünüyorum. Çünkü Berlin’in sembolü olan Brandenburg Kapısı, Almanya tarihinde çok önemli bir yer kapsar. Soğuk Savaş dönemlerinde, Reichstag Batı Berlin’de, Brandenburg Kapısı ise Doğu Berlin’de bulunmuştur. 1788’te yapımına başlanan bu yapıt, 6 ağustos 1791 tarihinde kullanıma açılmıştır. Brandenburg Kapısı turistlerin çok ilgi gösterdiği tarihi eserlerden bir tanesidir.

3. Berlin Katedrali

Almanya'da görülmesi gereken yerler

Etkileyici bir yapıya sahip olan Berlin Katedrali, Berlin’in en büyük kilisesi unvanını taşımaktadır. Ve aynı zamanda Almanya’da ki Protestan Kilisesi’nin merkezidir. 15. yüzyıl zamanında bir kilisenin yerine inşa edilmiştir. Tarihi çok eskilere dayanan Berlin Katedrali, 2. Dünya Savaşında çok ağır hasarlar almış ve bundan dolayı 1993 yılına kadar kullanıma kapalı kaldıktan sonra yeniden açılmıştır. Restorasyon çalışmaları en son 2002 yılında gerçekleştirilmiş. Ayrıca kentin en güzel manzaralarını sunan kubbenin tepesine çıkmak ise mümkün olabiliyor.

4. Berliner Fernsehturm

Almanya'da görülmesi gereken yerler

Berliner Fernsehturm, 1965 ile 1969 yılları arasında inşa edilmiş Berlin’de bulunan bir televizyon kulesidir. Televizyon kulesi olmasına rağmen Berlin’in sembolü haline gelmeyi de başarmıştır. 368 metre yüksekliğine sahiptir. Bu yükseklik Almanya’da ki en yüksek bina, Avrupa’da ki en yüksek ikinci bina unvanını kazandırmıştır. Söylemeden geçsek olmazdı, Avrupa’da ki en yüksek birinci bina ise Moskova’da bulunan Federation Tower olarak kayıtlara geçmiştir. Ankara’da yaşayanlar, eminim ki fotoğrafı görür görmez hemen bir yere benzetmiş olabilirler. Hayat ne tesadüflerle dolu!.

5. Müzeler Adası

Almanya'da görülmesi gereken yerler

Kesinlikle Almanya’da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi Müzeler Adası’dır. Berlin’in Mitte bölgesinden geçen Spree Nehri’nin üzerinde bulunan küçük bir adanın kuzey kısmında yer almaktadır. 1999 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Müzeler Adası’nda, Bizans kültürüne odaklı Bode Müzesi, Eski Mısır’daki konutlarla ilgili sergilerin bulunduğu Neues Müzesi, 19. yüzyıla damgasını vuran sanat eserlerinin bulunduğu Alte Nationalgalerie ve Antik Yunan eserlerinin sergilendiği Altes Müzesi bulunmaktadır.

6. İngiliz Bahçesi

Almanya Gezilecek Yerler

İngiliz Bahçesi, Almanya’nın Münih şehrinde yer almaktadır. İngiliz adı altında olmasına rağmen Almanya’da yer alması sizi birazcık şaşırtmış olabilir. İngiliz Bahçesi, Dünya’daki en büyük şehir parklarından biri olarak sayılıyor. New York’ta bulunan Central Park’tan bile daha büyüktür. Şehrin merkezinden başlayarak Kuzeydoğu sınırına kadar ulaşan bir uzunluğu var. İngiliz Bahçesi, 1789 yılında Sir Benjamin Thompson tarafından kurulmuştur. İngiliz Bahçesi denmesinin sebebi ise İngiltere’de popüler olan kırsal manzara bahçe stiline benzediğinden dolayıdır. Huzur denilen terim tam olarak burada keşfediliyor diyebiliriz.

7. Frauenkirche

Almanya Gezilecek Yerler

Almanya’nın Dresden şehrinde bulunan bir kilisedir. Daha önceden Roma Katolik kilisesi olup, Reform döneminden sonra Protestan kilisesi haline gelmiştir. 18. yüzyılda ise daha büyük bir Barok tarzı bir yapı şeklinde inşa edildi. Mimarı George Bähr’dır. Tarihsel olarak Almanlar için önemli bir yere sahiptir.

8. Berlin Zafer Sütunu

Almanya'da görülmesi gereken yerler

Almanya’nın başkenti olan Berlin’de bulunan anıtsal bir sütundur. 1864 yılında Heinrich Strack tarafından 2. Schleswig Savaşındaki Prusya zaferinin anısına tasarlanmıştır. Aslında, asıl yeri Königsplatz’da bulunuyordu, ancak 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yeri değiştirilmiştir. Berlin’in muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz üst katta yer alan seyir terasına erişebilirsiniz.

9. Münih Olimpiyat Parkı

Almanya'da görülmesi gereken yerler

1972 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş bir Olimpiyat Parkıdır. Kültürel, sosyal ve dini etkinlikler için mekan olarak hizmet vermeye devam ediyor. Buraya geldiğinizde mevsimine göre açık hava sinemasında film gösterimi, havai fişek gösterisi gibi çeşitli etkinliklerle karşılaşabilirsiniz. İçerisi ayrı bir şehir gibi diyebiliriz. Burayı ziyaret etmeden sakın Almanya’dan ayrılmayın!

10. Berlin Zoolojik Bahçesi

Almanya'da görülmesi gereken yerler

Almanya’nın en eski ulusal hayvanat bahçesidir. 1844 yılında Berlin’de açılmıştır. 1.400 farklı tür ve 14.000 çeşit memeli bulundurmasıyla, Dünya’da en ayrıntılı tür barındıran hayvanat bahçesi olarak kayıtlara geçmektedir. 2007 yılında ki verilere göre 3.2 milyon ziyaretçi sayısına kadar ulaşılmış. Bu sayede ise Avrupa’da en çok ziyaret edilen hayvanat bahçesi olarak tanınıyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç