Almanya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

5 dk okuma süresi


5
21 Paylaşım, 5 puan

Almanya, soğuk ve kasvetli havası, politikası ve olağanüstü yapılarıyla tarih sahnesinde oldukça önemli bir yere konumlanmıştır. Aynı zamanda yaşadığı savaşlar sebebiyle birçok kez restorasyona uğramıştır. Mimari eserler ve tarihî yapılar Almanya’nın çok daha dikkat çekici bir hale gelmesinde büyük rol oynamıştır şüphesiz. Bu bağlamda şatolar, yıkılan duvarlar, müzeler, bahçeler ve çok daha fazlasını sizler için bir araya getirerek Almanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler ve yapıların bir listesini yaptık. Keyifli okumalar!

1. Neuschwanstein Şatosu (Schloss Neuschwanstein)

Almanyada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Neuschwanstein Şatosu, Almanya’nın Bavyera Eyaleti yakınında bulunan Hohenschwangau adlı kasabanın etrafındaki tepelerden birine kurulmuştur. Almanya’nın bu harika şatosu 19. yüzyıl Neo-romantizm mimari stiliyle yapılmıştır. Aslında şatonun yapımına 5 Eylül 1869 yılında başlanmış, açılış tarihi ise 1886’da gerçekleşmiştir. Bavyera Kralı II: Ludwig’in isteği üzerine ressam Christian Jank tarafından tasarlanmıştır. Zaman içerisinde Romantik Çağ’ın bir sembolü haline de gelmiştir. Bu bağlamda Almanya’da en çok ziyaret alan yapıların başında gelen Şato’nun, ilham olduğu pek çok sanatsan etkinlik ve filmler ile de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırayı almayı başarmıştır.

2. Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor)

kapı

Brandenburg Kapısı’na çok kez kitaplarda ya da internet üzerinden denk gelmiş olmanız kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Berlin’in temel sembollerinden bir tanesi olan yapı, Almanya tarihinde de çok önemli bir yer edinmiştir. Soğuk Savaş zamanında Reichstag, Batı Berlin’de, Brandenburg Kapısı ise Doğu Berlin’de konumlanmıştır. 1788’te yapımına başlanan yapı, 6 Ağustos 1791 tarihinde kullanıma açılmıştır. Hatta Almanya devlet başkanlarından bir tanesi olan Richard won Weizsäcker, Kapı’nın kapalı kaldığı sürece yaşanan olayların baki kalacağından bahsetmiştir. Tüm yaşananların ardından, Doğu ve Batı tarafları arasındaki ayrılık ortadan kalkmıştır. Brandenburg Kapısı ise 1989 yılında birleşmiş ve özgür Berlin’in en önemli simgesi haline gelmiştir.

3. Berlin Katedrali (Berliner Dom)

Almanyada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Etkileyici bir yapıya sahip olan Berlin Katedrali, Berlin’in en büyük kilisesi unvanını taşımaktadır. Aynı zamanda Almanya’daki Protestan Kilisesi’nin merkezi haline gelmiştir. 15. yüzyılda başka bir kilisenin yerine inşa edilen ve tarihi çok eskilere dayanan Berlin Katedrali, II. Dünya Savaşı’nda çok ağır hasarlar almış, dolayısıyla 1993 yılına kadar kullanıma kapalı bir şekilde tutulmuştur. Johann Boumann tarafından tasarlanan katedral,  ilk olarak Barok tarzında tasarlanmıştır. Daha sonraları yeniden açılmış ve restorasyon çalışmaları başlatılarak Neo-barok tarzına dönüştürülmüştür. En son 2002 yılında gerçekleşen yenilemenin ardından kentin en güzel manzaralarını sunan kubbesi ile ziyaretçilerine enfes bir görsel şölen sunmaktadır.

4. Televizyon Kulesi (Berliner Fernsehturm)

televizyon kulesi

Berliner Fernsehturm, 1965 ile 1969 yılları arasında inşa edilerek Demokratik Almanya Cumhuriyeti Ulusal Günü’nde açılmıştır. Berlin’de bulunan bir televizyon kulesi olmasına rağmen Berlin’in önemli bir sembolü haline gelmeyi de başarmıştır. Yaklaşık 368 metre olan yüksekliği ile Almanya’daki en yüksek bina, Avrupa’da ise en yüksek ikinci bina unvanını kazanmıştır. Bu bilgiye ek olarak, Avrupa’daki en yüksek birinci bina ise Moskova’da bulunan Federation Tower olarak kayıtlara geçmiştir. Meşhur Alexanderplatz Meydanı’na da çok yakın olan Berlier Fernsehturm, mimar Hermann Henselmann tarafından tasarlanmıştır.

5. Müzeler Adası (Museumsinsel)

Almanyada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Müzeler Adası, Almanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında en çeşitli olanıdır. Berlin’in Mitte bölgesinden geçen ve Spree Nehri’nin üzerinde bulunan küçük bir adanın kuzey kısmında konumlanmıştır. 1999 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Müzeler Adası, farklı konseptlerdeki müzeleri ile ünlenmiştir. Ada’da, Bizans kültürüne ağırlık veren Bode Müzesi ve Eski Mısır’daki konutlarla ilgili sergilerin bulunduğu ve David Chipperfield tarafından inşa edilen Neues Müzesi (Yeni Müze) dikkat çekmektedir. Bununla birlikte, 19. yüzyıla damgasını vuran sanat eserlerinin bulunduğu Alte Nationalgalerie ve Antik Yunan eserlerinin sergilendiği Altes Müzesi gibi daha pek çok farklı müze bulunmaktadır.

6. İngiliz Bahçesi (Englischer Garten)

ingiliz bahçesi

İngiliz Bahçesi Almanya’nın Münih şehrinde konumlanmıştır. Ayrıca bu olağanüstü bahçe, Dünya’daki en büyük şehir parklarından biri olarak da tarihe geçmiştir. “İngiliz” adı altında olmasına rağmen Almanya’da yer alması sizi biraz şaşırtmış olabilir. Hatta New York’ta bulunan Central Park’tan bile daha büyük bir yerleşime sahiptir. Şehrin merkezinden başlayarak Kuzeydoğu sınırına kadar ulaşan uzunluğu ile de bilinmektedir. 1789 yılında Sir Benjamin Thompson tarafından inşa edilmiştir. Dolayısıla İngiliz Bahçesi denmesinin asıl sebebi ise İngiltere’de popüler olan kırsal manzara ve bahçe stiline olan benzerliğidir. Huzur denilen tanım tam olarak burada keşfediliyor da diyebiliriz.

7. Lüteryan Kilisesi (Dresdner Frauenkirche)

Almanyada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Almanya’nın Dresden şehrinde bulunan Dresdner Frauenkirche, daha önceleri Roma Katolik kilisesi olarak varlığını sürdürmüştür. Reform Dönemi’nden sonra ise Protestan Kilisesi’ne dönüştürülmüştür. 18. yüzyılda gelindiğinde daha çok Barok tarzına sahip bir yapı olarak mimar George Bähr tarafından inşa edilmiştir. Tarihsel olarak Alman’lar için önemli bir yere sahip olan yapı, II. Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmıştır. Geriye kalan kalıntıları ise uzun bir süre boyunca savaş anıtı olarak adlandırılmıştır. Almanya’da yaşanan Doğu-Batı birleşiminden hemen sonra restorasyon çalışmaları başlayan yapının 2004 yılı itibarıyla ziyaretçilerine tekrar açılmıştır.

8. Berlin Zafer Sütunu (Siegessäule)

berlin zafer sütunu

Almanya’nın başkenti olan Berlin’de bulunan Zafer Sütunu, 1864 yılında Heinrich Strack tarafından II. Schleswig Savaşındaki Prusya zaferinin anısına tasarlanmıştır. Asıl konumu Königsplatz olmasına rağmen II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından yeri değiştirilmiştir. Birleşme Savaşları’nda kazanılan zaferler doğrultusunda orijinalinden farklı olarak Frederich Drake tarafından tasarlanmıştır. Ardından Victoria heykeli anıtın en tepesine eklenmiş, heykelin görünümünden dolayı da anıt “Altın Else” anlamına gelen Goldelse adını almıştır. Berlin’in muhteşem manzarasını da seyredebileceğiniz, üst katında yer alan seyir terası günümüzde ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunmaktadır.

9. Münih Olimpiyat Parkı (Olympiapark München)

olimpiyat parkı

Olimpiyat Parkı 1972 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiştir. Park çoğunlukla kültürel, sosyal ve dini etkinlikler için tercih edilmektedir. Geçmişte ise Bavyera Kraliyet Ordusu’nun eğitimi içinde kullanılmıştır. Görselde bulunan televizyon kulesinde Münih’i her açıdan görebilmekte mümkün. Ayrıca Olympiapark, yüzme havuzu, bisiklet ve koşu alanları gibi çeşitli spor alanlarına da sahiptir. Buraya geldiğinizde açık hava sinemasında film gösterimi, havai fişek gösterisi gibi çeşitli etkinliklerle karşılaşabilirsiniz. İçerisi ayrı bir şehir gibi olarak da tanımlanabilen park Almanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

10. Berlin Zoolojik Bahçesi (Zoologischer Garten Berlin)

Almanyada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Almanya’nın en eski ulusal hayvanat bahçesi olan Berlin Zoolojik Bahçesi, 1844 yılında Berlin’de açılmıştır. Bünyeisnde 1.400 farklı tür ve 14.000 çeşit memeli bulundurmaktadır. Ayrıca Dünya’daki en ayrıntılı canlı sayısına sahip hayvanat bahçesi olarak da kayıtlara geçmiştir. Fakat II. Dünya Savaşı’nda yaşanan hava saldırılarından dolayı birçok tür hayatını kaybetmiştir. Bu bağlamda büyük panda, Bao Bao ve Knut gibi ender görülen hayvanlar kurtulabilmiştir. 2007 yılındaki verilere göre 3,2 milyon ziyaretçi sayısına kadar ulaşılmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!