Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

6 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

“Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi?” Bu soru birçoğumuzun aklında olan cevap vermesi zor bir sorudur. Aslında cevap basittir. Gezip görmenin verdiği bilgi birikimini hiçbir deneyim sunmamaktadır. Ayrıca gezmenin sağladığı deneyim mutluluğu diğer bütün duyguların üstündedir. Ne şanslıyız ki dünyanın dört bir yanı gidilmesi, görülmesi gereken yerlerle doludur. Eşsiz doğa manzaraları, tarihi mimari güzellikler insanı gidip görmeye iten en büyük nedenler arasındadır. Avrupa’nın tarihi sokakları, Asya’nın yemyeşil doğası bize görmeye değer manzaralar sunmaktadır. Ancak ne yazık ki insan ömrünün süresi bize sunulan bütün bu güzellikleri deneyimlemek için yeterli değildir. Bu durumda bütün bu güzellikler içinde öncelik belirleyip ölmeden önce gidilip görülmesi gereken en güzel 10 yer listesi hazırlamak aklınızdan geçebilir. Sizlere ilham olabilecek listemizi keyifle okumanız dileğiyle…

1. Floransa, İtalya

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Kültür ve sanatın başkenti Floransa en çok turist çeken yerlerden biridir. Rönesans’ın doğduğu yer olarak tarihe geçmiş olan şehir tarihi yapılarıyla insanı büyülemektedir. Arno Nehri çevresinde kurulmuş olan kent aynı zamanda Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun doğduğu yerdir. Şehrin her sokağı birer müzeyi hatırlatmaktadır. Bu yüzden açık havada gezerken kendinizi sanat galerisinde gibi hissedebilirsiniz. Sanattan, mutfak kültürüne kadar, her çeşit alanda ufkunuzu genişletecek bu göz alıcı şehri bütünüyle tanımak 3-4 gününüzü alabilir. Planladığınız bu gezi süresince Signoria Meydanı görmeniz gereken yerlerden biridir. Çünkü bu bölge Michelangelo’nun Davut Heykeli’nin aslına ev sahipliği yapmaktadır. Çoğu gezerin Stendhal Sendromu yaşamasına sebep olan şehir, sizi bir rönesans tablosundaymışsınız gibi hissettirecektir.

2. Marakeş, Fas

Kızıl şehir Marakeş, Kuzey Afrika’nın en egzotik şehirlerindendir. Berberi dilinde “Tanrı’nın Ülkesi” anlamına gelen Marakeş’in güzelliği meydanlarından pazarlarına kadar uzanmaktadır. Labirent sokakları ve tarihi binalarıyla insanı büyülemektedir. Şehir yeni ve eski bölge olarak ikiye ayrılmaktadır. Eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz zıt kutupların mükemmel uyumunu göstermektedir. Şehirde meydanlar, ara sokaklar ve tarihi binalar ziyaret edilmelidir. Bunlar arasından şehrin en ünlü meydanı olan Jemaa el Fnaa, UNESCO tarafından korunma altına alınmış ilk meydan olma özelliği göstermesi açısından görülmeye değerdir. Görülecek yerlerin yanı sıra Fas mutfağı denenmesi gereken lezzetleri barındırmaktadır. Mezelerin önemli bir yer tuttuğu kültürde “Tajin” mutlaka tadılması gereken önemli bir ana yemektir.

3. Amsterdam, Hollanda

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Genç ve kendini genç hissedenler bu çılgın şehre kesinlikle gitmeli. En çok ziyaret edilen şehir olan Amsterdam, olağanüstü bir şehir. Gece hayatı, su kanalları, tarihi binaları, sanat müzeleri ve modern yaşamıyla daima cazibenin merkezi konumundadır. Küçük yüz ölçümüne rağmen gezilecek birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Dam Meydanı, Madame Tussauds Müzesi, Van Gogh Müzesi görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Bisikletle özdeşleşmiş şehir Amsterdam’ın her sokağı bisiklet sürmeye uygundur. Bu nedenle şehir turunuzu bisikletle yapmanızı tavsiye ederiz. Kanallar arasında şehri keşfetmek içinse tekne kiralamak en iyi seçenektir. Amsterdam’da tatmanız gereken en önemli yiyecek ise Kip Kerrie’dir. Baharatlı bir yiyecek olan Kip Kerrie Türk yemeklerinden çok da uzak değildir.

4. Santorini, Yunanistan

Komşu Yunanistan’ın en güzel yerlerinden olan Santorini, Yunanistan’ın en meşhur adalarından biridir. Dar sokakları, kafeleri ve eşsiz manzarasıyla geziniz boyunca oldukça keyif alacaksınızdır. Fotoğraf çekmek isteyenlere için biçilmiş kaftan olan bölge, güneş ışıklarıyla apaydınlıktır. Dünyaca ünlü gün batımı manzarasına sahip olan bu yer, yaz aylarında binlerce turist ağırlar. Deniz, kum, güneş ve özçekim sevenler için inanılmaz bir yer olan Sentorini, muhteşem manzaralarıyla da büyülemektedir. Yüksek kayalıklarla çevrili olan coğrafya şehre ayrı bir hava katmaktadır. Oia, Fira, Imerovigli gibi birbirinden güzel köyleri barındıran ada gezmeyi sevenlere kartpostal görüntüsü sunmaktadır. Çoğunlukla balayı çiftleri ve romantik bir tatil arayanların tercihi olan ada sessiz ve sakin bir gezi isteyenlerin de tercihleri arasındadır.

5. Prag, Çek Cumhuriyeti

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag; Altın Kent, Şehirlerin Anası, Avrupa’nın Kalbi olarak bilinmektedir. Orta Avrupa’nın romantik şehirlerinden olan Prag kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Hareketli gece hayatıyla insanı içine çeken şehre ziyaretlerinizi yaz aylarında yapmalısınız. Çünkü şehir kış aylarında oldukça soğuk olmaktadır. Barok ve gotik mimarinin kalbi olan şehrin en ünlü yeri Astronomik Saat’tir. Prag Kalesi, Eski Belediye Sarayı ve Jan Hus Anıtı ziyaret planınıza eklemeniz gereken yerlerdendir. Geleneksel kukla gösterileri de kaçırmamanız gereken aktiviteler arasındadır. Müzelerinin çeşitliliği, tarihi yapılarının bolluğuyla Prag’taki geziniz oldukça uzun sürecektir. Ancak gezinin ardından edindiğiniz tecrübeleri saymak imkansız olacaktır. Ölmeden önce görülmesi gereken Prag, birçok kişinin favori şehri olmasıyla 10 harika yer listesinde yer almaktadır.

6. Kapadokya, Türkiye

Türkiye’nin İncisi Kapadokya. Her mevsimi ayrı güzel olan bölge her yıl yüzlerce yerli, yabancı turist ağırlıyor. Gerçeküstü gibi görünen Peri Bacaları, Göreme Açık Hava Müzesi, Uçhisar Kalesi, Hayal Vadisi, Saç Müzesi, Kızılçukur Vadisi, Aşk Vadisi ve çok daha fazlası için bu şehre gidip müthiş manzaralara şahit olabilirsiniz. Yöresel yemekler deneyebilir, balon yolculuğu sırasında bütün bir şehri yukarıdan izleyebilirsiniz. Peri bacalarının üzerinde balon gezisi yaptıktan sonra, yüzlerce yıl tamamen gizlenmiş büyük insan topluluklarının yaşadığı yeraltı kiliselerini ve şehirlerini keşfedebilirsiniz. Keşifle geçen bir günün ardından, günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için bir yeraltı otelinde hamam sefası sürebilirsiniz. Enfes manzaralarıyla ölmeden önce görülmesi gereken masal diyarı Kapadokya, en güzel 10 yer arasındadır.

7. Havana, Küba

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Alışılmışın dışında bir şehir olan Havana rengarenk sokaklarıyla dikkat çekiyor. Şehir, Devrim Meydanı, tarihi yapıları, müzeleri ve halkın yaşam şekliyle merak uyandırıyor. Dokuz ayrı festivale ev sahipliği yapmasıyla festival sevenler için inanılmaz bir yerdir. Hava koşullarının kötü olması nedeniyle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları gezi için pek iyi bir fikir değildir. Şehri üç bölüme ayırmak mümkündür. İlki turizmin kalbi olan Habana Vieja (Eski Havana), ikincisi Habana Centro (Merkez), üçüncüsü ise modern yerleşim olan Vedado. Şehir oldukça ilginç ve eğlenceli. Bunun yanında bohem ambiyanslıyla size özgürlüğü hissettirecektir. Kendine has havasıyla eski Havana sokaklarında gezinmek ise şehirde yapılacak en güzel aktiviteler arasındadır. Üstü açık klasik arabalarda şehir turu yapmak da denenmesi gerekenlerden biridir. Devrim Müzesi, pazarlar ve çok daha fazlası Havana’da sizleri bekliyor.

8. Petra, Ürdün

Antik şehir Petra oldukça tarihi ve arkeolojik bir yer. Öyle ki 2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Gizemini hala koruyan Petra Antik Kenti, tarih sahnesinden silinmesinin 1000 yıl ardından 1812 yılında İsviçreli Johann Burckhardt tarafından yeniden keşfedilmiştir. Böylece bu tarihten itibaren Petra tekrar tanınmaya başlanmıştır. Şehri meydana getiren taş yapılar güneşin geliş açısına göre farklı renklere bürünmektedirler. Bu nedenle şehir büyülü bir mekan olarak görülebilir. Şehir Hor Dağı’nın eteklerinde yer almaktadır. Bu şehirde Ad-Deir, As-Siq, Al-Khaznneh gibi çok fazla turist çeken yerler vardır. Çöl iklimi bulunan şehirde gezmek yorucu olabilir ama yaşayan antik kenti görmek bu yorgunluğu alacaktır. Türkiye vatandaşlarına vize gerektirmeden gidilebilecek Ürdün’de Petra Antik Kenti görülmeye değer bir yerdir.

9. Helsinki, Finlandiya

Soğuk havaları sevenler için harika bir rota olan Helsinki, İskandinav ülkeleri arasında yer alan Finlandiya’nın başkentidir. Mütevazılığı ve sakinliğiyle ziyaretçilerinin gönlünü kazanmış olan şehir, nordik kültürünü modern bir şekilde yansıtmaktadır. Rus ve İsveç kültürlerinden etkilenerek çok kültürlü bir şehir haline gelmiştir. Pek turistlik bir yer olarak görülmese de gezilecek ve görülecek yerleri oldukça fazladır. Kauppatori meydanını gezip Helsinki’nin kalbinde eşsiz seyir keyfine ulaştıktan sonra feribot aracılığıyla Suomenline adasına olduğu gibi diğer birçok adaya da geçerek deniz havası alabilirsiniz. 315 adasıyla “Adalar Şehri” olarak adlandırılan kentte birçok sosyal organizasyon da düzenlenmektedir. Kültürel açıdan zengin olan Helsinki, kuzey ışıklarına yakınlığıyla da ziyaretçi çekmektedir.

10. Hiroşima, Japonya

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Kelime anlamı “Geniş Ada” olan Hiroşima, Japonya’da bulunan görülmeye değer bir şehirdir. 1945 yılında Amerika tarafından nükleer saldırıya maruz kalan şehir, güzelliğinden çok şeyi kaybetmiş olsa da zamanla kendini toparlamış ve çabuk büyüyerek turistlik bir şehir olmayı başarmıştır. Şehre gittiğinizde ilk olarak görmeniz gereken yer Hiroşima Anıtı Müzesi’dir. Çünkü bulunduğunuz yerin tarihini bilmek oranın değerini daha da artıracaktır. Japon kültürüne özgü mimari yapıları gözlemleyip tarihini deneyimlemek içinse Fudoin Tapınağı düzenlenecek bir gezi en iyi seçenek olacaktır. Japonya’nın yemyeşil doğasıyla iç içe olup çiçeklerin mis kokularında kendinizi kaybetmek istiyorsanız Mayıs ayında gerçekleştirilen Hiroşima Çiçek Festivali tam size göredir. Çünkü baharın gelişiyle beraber açan Japonya’nın meşhur çiçekleri en iyi bu festivalde görülmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!