Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

2 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Sizler için geçen yazımızda ölmeden önce mutlaka yapmanız gerekenler listesini derlemiştik, şimdi sırada görmeniz gereken yerler var! Dünya, eşsiz doğal güzelliklere sahip bir yer. Yeni yerler keşfetme duygusu herkese heyecan verir. Tatil planları yapmak her zaman kulağa hoş gelir fakat iş, okul yoğunluğu hayalleri gerçekleştirmeye izin vermez. Ölmeden önce görülmesi gereken 10 yer neresi diyenler doğru yerde! Özgür ruhlar için ölmeden önce görülmesi gereken 10 yer listemizi sizler için derledik. İyi okumalar.

1. Floransa – İtalya

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Kültür ve sanatın başkenti, Rönesans’ın doğum yeri! Şehir Arno Nehri’nin çevresinde kurulmuştur. Burası Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun doğum yeridir. Şehir adeta açık hava müzesi! Floransa’nın simgesi Duomo Katedrali’ni kesinlikle görmelisiniz. Meşhur Michelangelo’nun Davud heykelinin kopyasını burada bulabilirsiniz. Floransa sizi adeta büyüleyecek. Rotasını İtalya’ya çevirenler için Floransa müthiş bir şehir. 

2. Kuzey Işıkları

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Tek kelimeyle inanılmaz bir doğa olayı. İsveç, Finlandiya, Norveç, İzlanda, Grönland, Rusya, Alaska ve Kanada gibi ülkelerden izleyebilirsiniz. Diğer adı Aurora Borealis olan Kuzey Işıkları genellikle geceleri görülebilir. Bu doğa olayı 23 Eylül – 21 Mart tarihleri arasında gerçekleşir. Ölmeden önce kesinlikle bu doğa olayına şahit olmalısınız.

3. Marakeş – Fas 

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Kırmızı Şehir Marakeş! Kuzey Afrika’nın en egzotik şehri Marakeş, Tanrının Ülkesi anlamına geliyor. Meydanları, pazarları, labirent sokakları, tarihi binalar insanı adeta büyülüyor. Çöl havası solumak, sokak lezzetleri tatmak isteyenler kesinlikle Marakeş’e gitmeli.  

4. Amsterdam

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Genç ve kendini genç hissedenler bu çılgın şehre kesinlikle gitmeli. Türkiye’de en çok gidilmek istenen şehir olan Amsterdam, olağanüstü bir şehir. Gece hayatı, su kanalları, tarihi binaları, sanat müzeleri ve modern yaşamıyla daima cazibesi merkezi konumunda. Dam Meydanı, Madame Tussauds Müzesi, Van Gogh Müzesi ve gece hayatıyla görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

5. Oia – Yunanistan

Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 10 Yer

Komşu Yunanistan’ın en güzel yeri OiaSantorini’nin en meşhur köyü olan Oia, butikleri dar sokakları, kafeleri ve eşsiz manzarasıyla oldukça keyifli bir yer. Fotoğraf çekmek isteyenlere için biçilmiş kaftan. Dünyaca ünlü gün batımı manzarasına sahip olan bu yer yaz aylarında binlerce turist ağırlıyor. Deniz, kum, güneş ve selfie sevenler için inanılmaz bir yer. 

6. Viyana

Listeleri alt üst eden şehir Viyana! Yapılan son anketlere göre dünyanın en güvenli, yaşanabilir şehri seçilen Viyana zarif bir kuğu gibi. Şehirde doğa, tarih, kültür, eğlence ve sanat bir arada. St Stephans Katedrali, Leopold Müzesi, MumokHofburgWiener Staatsoper ve çok daha fazla kültür sanatı bu şehirde bulabilirsiniz. 

7. Prag

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Altın Kent, Şehirlerin Anası, Avrupa’nın Kalbi diye bilinen şehir Prag. Orta Avrupa’nın romantik şehri Prag kesinlikle görülmeli. Hareketli gece hayatı olan şehir insanı içine çekiyor. Bu şehri Haziran – Ağustos aylarında ziyaret etmelisiniz. 

8. Kapadokya 

Türkiye’nin İncisi Kapadokya. Her mevsimi ayrı güzel olan bölge her yıl yüzlerce yerli, yabancı turist ağırlıyor. Peri bacaları, Göreme Açık Hava Müzesi, Uçhisar Kalesi, Hayal Vadisi, Saç Müzesi, Kızılçukur Vadisi, Aşk Vadisi ve çok daha fazlası olan bu şehre gidip müthiş manzaralara şahit olabilirsiniz. Yöresel yemekler deneyip, balona binebilirsiniz. 

9. Havana – Küba 

Alışılmışın dışında bir şehir Havana. Şehir, Devrim Meydanı, tarihi yapıları, müzeleri ve halkın yaşam şekliyle dikkat çekiyor. Festival sevenler için inanılmaz bir yer. 9 ayrı festivale ev sahipliği yapan şehir oldukça ilginç ve eğlenceli. Eski Havana sokakları, klasik arabalar, Devrim Müzesi, pazarlar ve çok daha fazlası Havana’da sizleri bekliyor. 

10. Petra – Ürdün

Antik şehir Petra oldukça tarihi ve arkeolojik. Şehir Hor Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Bu şehirde Ad-Deir, As-Siq, Al-Khaznneh ve çok daha fazla turistik yerler var. Çöl iklimi bulunan şehirde gezmek yorucu olabilir ama yaşayan antik kenti görmeye değer. 


Yorum bırak