Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

5 dk okuma süresi


13
23 Paylaşım, 13 puan

Müzeoloji veya müzebilime göre müzeler, insanlığın tarihine ait materyalleri toplama, belgeleme, sergileme, koruma ve üzerine araştırmalar yapma amacı güderler. Dünya’daki pek çok müze bu işlevlerin yanında vizyonlarını destekler biçimde özel eğitim ve sertifika programları da düzenlemektedir. Müzeler tarihte yer almış ve şu anda yaşamakta olan toplumların bilim ve sanat eserlerini sergilerken milletlerin ve coğrafyaların karakterleri hakkında bilgi üretirler. Bütün müze koleksiyonları temelde geçmişi, bugünü ve geleceği aydınlatmak amacıyla toplanmıştır. Dünya’nın en çok talep gören ve ziyaret edilen 10 müzesi listesini sizler için hazırladık. İyi okumalar dileriz.

1. Louvre Müzesi, Fransa

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Başkent Paris’in Dünya’nın en çok ziyaret edilen şehri olmasında olağanüstü bir payı olan Louvre Müzesi, 10 Ağustos 1793’ten beri hizmet vermekte. 2010 yılından beri en az 7 milyon 100 bin, en çok 9 milyon 660 bin ziyaretçi gören Louvre, 73 bin metrekarelik bir alana (10 futbol sahası kadar) yayılmıştır. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sı da dahil olmak üzere yüzlerce kritik önemi olan eserle birlikte 8 kategoride sınıflandırılmış toplamda 35.000 eser barındırmaktadır. Müzebilim üzerine eğitimler veren Louvre Müze Okulu’nun zengin bir kültür-tarih kütüphanesi, konferans salonu ve eserlerin incelenmesine olanak sağlayan bir laboratuvarı bulunmaktadır.

2. Ulusal Müze, Çin

2003 yılında Çin Tarihi Ulusal Müzesi ve Çin Devrimi Müzesi’nin birleştirilmesiyle oluşan Çin Ulusal Müzesi, Çin kültür tarihi üzerine toplanmış en büyük koleksiyona sahiptir. 1 milyonu aşkın eser barındıran koleksiyonunun tamamı Çin sanatı ve tarihi üzerinedir. Ulusal Müze, yıllık 7 ila 8 milyon arasında değişen ziyaretçi sayısıyla Louvre’nin en büyük rakibidir. 2016 yılında ise 7 milyon 600 bin ziyaretçi ile Louvre’yi geride bırakmayı başarmıştır. Başkent Pekin’in meşhur Tiananmen Meydanı’nda bulunan müzenin binası 1959 yılında inşa edilmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti’nin 10. yıl dönümünü kutlamak amacıyla inşa edilen On Büyük Bina’dan biridir.

3. Metropolitan Sanat Müzesi, ABD

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

New York, Manhattan’da yer alan müze Orta Çağ sanatı üzerine geniş çaplı bir koleksiyona ev sahipliği etmesiyle bilinir. Öyle ki Orta Çağ koleksiyonunun bir kısmı Manhattan’ın kuzey ucundaki bir ek binada sergilenmektedir. Uzak Doğu, Mısır, Yunan ve Roma medeniyetleri üzerine eserler de barındırmaktadır. 2 milyonu aşkın esere ev sahipliği yapan Metropolitan Sanat Müzesi tıpkı Louvre gibi bir müze okuluna, araştırma kitaplığına ve konferans salonuna sahiptir. Kısaca “The Met” ismiyle de bilinir. Yıllık ortalama 7 milyon ziyaretçi istatistiğiyle Dünya’nın en çok ilgi gören ve ziyaret edilen 10 sanat müzesi arasında üçüncü sıradadır.

4. Vatikan Müzeleri, Vatikan

Heykel konusunda var olan en büyük ve en kıdemli koleksiyonu barındıran Vatikan Müzeleri, Rönesans Dönemi’nde Roma Katolik Kilisesi tarafından inşa edilen bir galeriler serisidir. En çok talep göreni Sistine Şapeli olan ve “sala” olarak adlandırılan 54 galeriden oluşan büyük ve kapsamlı bir koleksiyonu barındırmaktadır. 500 yıl önce mermerden inşa edilen müzeler inşa edildikleri dönemin mimari özelliklerini taşımaktadır. Yıllık ortalama 6 milyon ziyaretçiyi 7 kilometre uzanan rotasında ağırlamaktadır. Vatikan Müzeleri’nin en önemli özelliklerinden biri de heykellerinin neredeyse tamamının kusursuz yani hasar veya aşınma barındırmıyor olmasıdır.

5. British Museum, İngiltere

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Başkent Londra’da bulunan British Museum, Antik Çağ uygarlıklarını ve yapıtlarını inceleyen etnografya ağırlıklı koleksiyonlar toplayan bir müzedir. Eskiçağ yapıtları, sikkeler ve madalyalar, baskılar ve çizimler ve etnografi bölümü olmak üzere eserleri 5 farklı kategoride ziyaretçiyi sunan müzede Mısır, Batı Asya, Antik Yunan ve Antik Roma dönemine ait eserler bulunmaktadır. Yıllık ortalama 6 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan müzedeki en önemli eserler Mısır hiyerogliflerinden Reşit Taşı, Asur kabartmaları, Bodrum’da bulunan Mausoleion’dan frizler ve tunç-fil dişinden yapılma Afrika heykelcikleri olarak kabul edilmektedir.

6. Tate Modern, İngiltere

Başkent Londra’da yer alan ulusal ve uluslararası bir modern sanat müzesi olan Tate Modern, şehrin farklı konumlarındaki 4 müzenin (Tate Britain, Tate Liverpool, Tate St. Ives ve Tate Online) tamamına verilen bir isimdir. Çoğunlukla 1960 yılı sonrası çağdaş sanat eserlerinin (fotoğraflar ve video kayıtlar dahil olmak üzere) ve yapıtlarının sergilendiği müzede markalarla anlaşmalı performans gösterilerinden canlı sergilere dek pek çok tekrarı olmayan etkinlik sanatçıların da katılımlarıyla düzenleniyor. Yıllık ortalama 5,3 milyon ziyaretçiyi 4 farklı binada 2001’den beri eserleriyle buluşturan müzenin en büyük binası müze olmadan önce bir elektrik santraliymiş.

7. Ulusal Sanat Galerisi, ABD

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

1937 yılında başkent Washington’da kurulan Ulusal Sanat Galerisi, ABD Kongresi tarafından fonlanmış ve eserlerinin pek çoğunu Andrew W. Mellon’un bağışlarıyla elde etmiştir. Müzenin koleksiyonlarında 2000’den fazla heykel, tablo, dekoratif sanat parçaları ve Joseph E. Widener tarafından bağışlanmış pek çok tarihi İtalyan porselen eser bulunmaktadır. Leonardo Da Vinci’nin bazı eserleri de dahil olmak üzere pek çok Orta Çağ Batı sanatı eseri de koleksiyona dahildir. Yıllık ortalama 5,2 milyon ziyaretçiye koleksiyonunu sunan müze 2019 yılında pandemi dolayısıyla %82’lik bir düşüş yaşayarak 730 bin ziyaretçiye gerilemiş ve pandemiden en çok etkilenen müze olmuştur.

8. Ulusal Galeri, İngiltere

Ulusal Galeri, Dünya’nın en çok ziyaret edilen ve ilgi odağı olan 10 müzesi arasında hem İngiltere’de hem de başkent Londra’da bulunan üçüncü müze. 1824 yılında kurulan müze 13. ve 20. yüzyıl arasındaki dönemi kapsayan koleksiyonunda 2300 parça bulundurmaktadır. Müze kamuya aittir ve koleksiyonun sahibi “Birleşik Krallık halkı” olarak geçer. Müzeye giriş serbest ve bedavadır. Yıllık ortalama 6 milyon ziyaretçi çeken müze kurulduğu ilk yılda yalnızda 36 esere sahipti. Bu özelliğiyle büyük bir koleksiyon ve fon ile başlayan müzelerden ayrılmaktadır. Bağışlarla büyüyen koleksiyonu zamanla Avrupa’nın önde gelen galerilerinden biri olmasını sağladı.

9. Ulusal Saray Müzesi, Tayvan

Başkent Taipei’de bulunan müze yıllık ortalama 4,5 milyon ziyaretçiye koleksiyonunu sergilemektedir. Çim imparatorlarının 10. yüzyıldan beri biriktirdiği tarihi ve kültürel eserleri ve dönemlerinde saray sanatçılarının ürettiği tarihi ve kültürel eserleri sergilemek üzere kurulmuştur. Barındırdığı eserlerin bir kısmı Çin İç Savaşı sırasında Pekin’de bulunan Ulusal Saray Müzesi koleksiyonundan kaçırılmıştır. 1960’lı yıllarda müze Taipei’de hükumetin Çin’deki komünist rejimi dışlayarak bütün Çin’i temsil etmeye çalışma sürecinde bir simgeye dönüştü. Müze hala Tayvan halkının bağımsızlıklarının sembolü sayılan milli bir simge olarak görülmektedir.

10. Ermitaj Müzesi, Rusya

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 10 Müzesi

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan Ermitaj Müzesi (İngilizcesi: Hermitage) Dünya’daki en eski müzelerden biridir. 1764 yılında Çariçe 2. Katerina tarafından kurulmuş ve 1852’de saray tarafından kamu hizmetine bağışlanmıştır. 2. Katerina başlangıçta eserlerin çoğunu Doğu Avrupa ve Baltık sanatçılarından satın alarak oluşturmuş, koleksiyon büyüdükten sonra bağış almaya başlamıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eseri barındırmasına rağmen müze eserlerin yalnızca küçük bir kısmını sergilemektedir. Ermitaj müzesi Dünya’nın en büyük tablo koleksiyonuna sahip olma özelliğiyle Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alır. Yıllık ortalama 5 milyon ziyaretçiye koleksiyonlarını sergileyen müze 6 tarihi yapıdan oluşan büyük bir komplekse sahiptir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!