Kendi Alanında En İyi 10 Yapay Zeka Uygulaması

4 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Yapay zeka, tıpkı insanlar gibi karmaşık problemlere çözüm sunan teknik bir araçtır. En basit haliyle insan beyninin algoritmalar yoluyla teknolojik biçimde uygulanmasıdır. Yapay zeka denilince akla daha çok robot ve bilgisayar gelmektedir ancak bu gelişmiş teknoloji sadece bununla sınırlı değildir. Uygulama alanı giderek artan yapay zeka, Dünya’da devrim yaratacak çeşitli uygulamalara da sahiptir. Günlük hayatta farkında veya fark etmeksizin kullandığınız kendi alanında başarısını ispatlamış, en iyi 10 yapay zeka uygulaması sizler için sıralandı. Keyifli okumalar!

1. Siri

Kendi Alanında En İyi 10 Yapay Zeka Uygulaması

Siri, Apple’ın aşina olduğumuz, ünlü sanal asistanı ve en popüler yapay zeka uygulamalarından biridir. iOS, macOS, iPadOS, watchOS, audios ve tvOS gibi Apple platformları için geçerlidir. Tanıtıma ihtiyaç duymayan en popüler yapay zeka uygulamalarındandır. Sistem sayesinde sesli sorgulama yapabilir, soru sorabilir ve öneri isteyebilirsiniz. Uygulama, kullanıcının arama geçmişine ve tercihlerine de başarıyla uyarlanmıştır. Bu bilgisayar yazılımı aynı zamanda bir bilgi tarayıcısıdır. Programın amacı, web servisinde sorulan soruları cevaplamak, önerilerde bulunmak ve işlemleri gerçekleştirmektir. Apple Watch için de uyumlu olan Siri ile parmağınızı bile kıpırdatmadan bağlantıda kalabilirsiniz.

2. Cortana

Bir diğer popüler uygulama ise Microsoft’un sanal asistanı Cortana’dır. Bu yapay zeka özellikli sanal asistan, Windows 10, Windows mobile, Invoke akıllı hoparlörler, Microsoft Band, Android, iOS, Amazon Alexa ve Xbox One’da kullanılabilir. Cortana, hatırlatıcılar ayarlayabilir, klavye girişi olmadan doğal konuşmayı tanıyabilir ve soruları yanıtlamak için Bing arama motorundan gelen bilgileri kullanabilir. Masaüstü ve uygulamalar aracılığıyla da kullanılabilir. Ahizesiz kullanım hizmeti soruları yanıtlamaya, not almaya, görevleri yerine getirmeye ve takvimleri yönetmeye de yardımcı olur. Bu uygulama aynı zamanda kullanıcıların cep telefonu ve bilgisayarını da senkronize edilebilmektedir.

3. Alexa

Kendi Alanında En İyi 10 Yapay Zeka Uygulaması

Amazon Alexa olarak da bilinen, Amazon’un yapay zeka ile sunulan sanal asistanıdır. Başlangıçta Amazon Echo ve Amazon Echo Dot akıllı hoparlörlerle kullanılmıştır, ancak şimdi Android, iOS vb. çeşitli platformlarda kullanılabilir. Yazılımı müzik dinlemek, hava durumunu öğrenmek, yol koşullarını ve ses problemlerinizi görüntülemek için kullanabilirsiniz. Etkileşim kurabilir, alarm kurabilir, sesli kitap okuyabilir, haberler ve trafikle ilgili gerçek zamanlı bilgileri de öğrenebilirsiniz. Bu uygulamayı birkaç basit kurulum adımıyla Windows ve Mac gibi bilgisayarlarda da kullanabilirsiniz. Birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılan kendi alanında başarılı ve en iyi 10 yapay zeka uygulaması arasındadır.

4. Google Asistan

Google Asistan 2016 yılında piyasaya sürülmüştür. Bu yapay zeka uygulamasının da tıpkı Siri gibi sesle etkinleştirilen bir sanal yardımı vardır. Google Asistan, her Android telefon için en gelişmiş sanal asistan olarak bilinir. Akıllı telefonlarda, buzdolaplarında, kulaklıklarda, arabalarda ve bazı Google cihazlarında bu sistemi bulabilirsiniz. Geniş bir veriye ulaşılmanızı sağlayan uygulama doğal dil işlemeyi de kullandığı için ses ve metin girişini destekler. Sesli komutlar, sesli arama, sesli kontrol cihazı, görevleri tamamlamaya yardımcı olma, belirli ürünleri çevrim içi bulma, randevu alma ve hatırlatıcı ayarlama, gerçek zamanlı çeviri vb. bazı üst düzey hizmetler alabilmeniz de mümkündür.

5. Instagram

Kendi Alanında En İyi 10 Yapay Zeka Uygulaması

Instagram, sosyal medyada kullanıcıların ücretsiz medya yüklemesine ve video paylaşmasına izin veren uygulamadır. Dijital dünyanın ortaya çıkardığı bu uygulamanın kullanımı oldukça kolay ve basittir. Fotoğraflar filtreler, hashtagler ve coğrafi etiketlemeler ile düzenlenebilir. Gönderiler ise sizin seçebileceğiniz şekilde herkese açık olarak veya önceden onaylanmış takipçilerle paylaşılabilir. Uygulamayı kullananlar diğer kullanıcıların içeriklerine, etiketlerine ve konumlarına göz atabilir. Kısa zamanda oldukça popüler olan bu fotoğraf paylaşım uygulaması Facebook’a satıldıktan sonra 800 milyonu aşkın kullanıcısı olmuştur. Bu yapay zeka uygulamasında ayrıca 25 dil seçeneği de mevcuttur.

6. Netflix

Merkezi Kaliforniya olan Amerikan teknoloji ve medya hizmetleri yapan şirkettir. Şirketin ana görevi, ücretli aboneliğe dayalı ve internete bağlı bir cihaz ile reklamsız olarak video akış hizmeti sunmaktır. Netflix müşterilerin filmlere verdiği tepkilere dayanan son derece hassas tahmin teknolojisi sağlar. Önceki izlediklerinize ve film seçimlerinize dayanarak beğenebileceğiniz filmler önermek için milyonlarca kaydı inceler. Veri dosyası büyüdükçe, bu teknoloji her geçen gün daha da akıllı hale gelmektedir. Birçok türde ödüllü Netflix içeriklerine, filmlere, belgesellere, dizilere ve çok daha fazlasına sahiptir. Bu üretimleri akıllı TV’ler, medya oynatıcılar, akıllı telefonlar ve tabletlerden izleyebilirsiniz.

7. Elsa Speak

Kendi Alanında En İyi 10 Yapay Zeka Uygulaması

İngilizce konuşma pratiği yapmak isteyenler için Elsa Speak oldukça faydalı bir yapay zeka uygulamasıdır. Kısa konuşmalar sayesinde kullananlar yakın zamanda İngilizce kelimeleri konuşmaya başlarlar ve İngilizce telaffuz etmeyi öğrenebilirler. Dil öğrenenler tarafından kullanılan kelimeleri, cümleleri ve telaffuz hatalarını anında tespit edebilir ve nasıl düzeltileceği konusunda anında geri bildirim sağlayabilir. Bu İngilizce konuşma ve telaffuz uygulaması, yapay zeka teknolojisini kullanan bir İngilizce telaffuz koçudur. İngilizce öğrenmek için popüler olan ve kendi alanında listelendiğinde, en iyi 10 gelişmiş yapay zeka uygulaması arasındadır. 101 ülkede üç milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.

8. Socratic

Yapay zeka yeteneklerini kullanan ve hayatı kolaylaştıran eğitim odaklı yapay zeka programıdır. Tüm bireyler için matematik ve diğer ders sorularının cevaplarını anında çözüm basamaklarıyla birlikte karşımıza çıkarmaktadır. Ücretsiz indirilen bu yapay zeka programı öğrencilere yardımcı olması için geliştirilmiştir. Google tarafından satın alınan uygulama Android ve iOS işletim sistemli cihazlara kolaylıkla kurulabilir. Bu uygulamadan faydalanmak için, kullananların sadece ödevlerinin fotoğrafını çekmeleri yeterli olacaktır. Öğrenciler telefon kameralarının yardımıyla fotoğraf çekip ardından Socratic sayesinde öğrenmeleri gereken kavramları görsel açıklamalar ile öğrenebilirler.

9. Fyle

Yapay zeka yardımı ile kurulmuş bir harcama yönetimi uygulamasıdır. Bu teknoloji masaüstü bilgisayarlarda, Android ve iOS’ta mevcuttur. Yapay zeka ile çalışan sistem akıllı gider yönetimi alanında önemli bir yere sahiptir. Böylelikle kurumsal gider yönetimi ve raporlaması yapabilir, gerçek zamanlı bütçe verileri, onay iş akışları, analitik ve seyahat yönetimlerinizi çıkarabilirsiniz. Anlık politika kontrolleri sağlayabileceğiniz avansları yönetebileceğiniz ve iş yerinizdeki izin taleplerini görüntüleyebileceğiniz teknolojiye de sahiptir. Ayrıca Google Chrome uzantısı ile e-posta makbuzlarınızdan yapılan giderlerinizi bildirmek için tek tıklama ile entegre edebilirsiniz.

10. Pandora

Kendi Alanında En İyi 10 Yapay Zeka Uygulaması

Bilgisayar, medya aktarıcı, akıllı TV, akıllı hoparlörler ve belirli araç stereo sistemleri ile çevrim içi müzik dinleyebileceğiniz bir hizmettir. Pandora, sevdiğiniz bir sanatçıya veya şarkıya göre kişiselleştirilmiş radyo istasyonları oluşturmanıza olanak sağlamaktadır. Çalmak için temel bir şarkı veya sanatçı seçtiğinizde Pandora benzer niteliklere sahip şarkıları sizin için toplar. Kurduğunuz istasyonu her seçtiğinizde, bir sürü benzer şarkı duyarsınız ancak bunlar asla aynı şarkılar değildir. Kullanmanın oldukça kolay ve eğlenceli olduğu yapay zeka uygulamasının ücretsiz kullanımı mevcuttur. Ancak üç veya dört şarkıda bir tekrarlayan web reklamları ve sesli reklamlarla desteklenir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
10
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!