Yapay Zekayla İlgilenen Dünyanın Önde Gelen Şirketleri

5 dk okuma süresi


19
23 Paylaşım, 19 puan

Yapay zeka son birkaç yıl içinde onlarca şirket ve büyük firmaların bu konuya el atmasıyla patladı. Biz de dergiCE olarak, yapay zekanın geleceğini ve yeteneklerini şekillendirmede rol oynayacak 10 şirketi ve girişimlerini araştırdık. Yapay zekayla ilgilenen şirketleri ve bu sektörün hızla büyüdüğünü gözlemleyen dünyanın en önde gelen markalarını bu listemizde bulabileceksiniz. İşte yapay zekayla ilgilenen şirketler…

1. Sense Time

Yapay Zekayla İlgilenen Dünyanın Önde Gelen Şirketleri

Sense Time dünya çapında en değerli yapay zeka girişimi olarak listemizin de ilk sırasında yer alıyor. Sense Time Çin kökenli bir AI (Artificial Intelligence) şirketidir. Girişim birçok alanda yapay zeka ürünleri üzerine çalışmaktadır. Bu özelliğiyle endüstriler arası bir performans göstermektedir. Sağlık taramalarından otonom sürüşe sahip araçlara, yüz tanıma sistemlerinden video analizine kadar birçok alanda yapay zeka teknolojileri üreterek tüm dünyaya bu teknolojileri pazarlamaktadır. Sense Time şirketinin dünya çapında bu denli büyümesinin arkasında Çin Hükümeti’nin desteği yadsınamaz. Şirket ve hükümet ülke çapında kullanılacak yüz tanıma sistemleri için iş birliği yapmış durumda.

2. Amazon

Çevrimiçi perakende devi olan Amazon, hem tüketici hem de iş odaklı yapay zeka ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. Amazon şirketine ait bir girişim olan Amazon Web Services (AWS) yapay zeka çözümleri üretmekte. AWS üç ana servise sahip: Sesli sanal asistan Alexa, Alexa’nın iş versiyonu olan ve metinleri konuşmaya çeviren Polly ve resim tanıma servisi Rekognition. Amazon, akıllı ses sunucusu Alexa ile yapay zekayı evlere çoktan getirdi bile. Amazon son girişimlerinden olan Amazon Go ile yapay zeka yeniliklerini perakende sektörüne de adapte etmeye başlıyor. 5 Aralık 2016 tarihinde bir yapay zeka marketi olarak Seattle’da açılan Amazon Go’nun yaygınlaştırılması hedefleniyor.

3. Apple

Yapay Zekayla İlgilenen Dünyanın Önde Gelen Şirketleri

Apple 2016 yılı itibariyle yapay zeka girişimlerinde büyük adımlar atmakta. Yapay zeka çalışmalarının büyük bir bölümü Apple’ın sanal asistanı olan Siri’yi geliştirmek üzerine. Apple sanal asistan alanında Google ve Amazon gibi güçlü rakiplerinin gerisinde kalmamak için yapay zeka yatırımlarını arttırma yoluna gitti. Siri tüm sesli asistanlar gibi kullanıcı deneyimine göre öğrenen ve kendisini bu süreçte geliştiren bir yapay zeka ürünüdür. Apple’ın attığı son adımlarda beraber Siri’nin doğal dili algılaması geliştirilmeye çalışıyor. Aynı zamanda 2020 yılında satın aldığı Inductiv firmasıyla makine öğrenimini geliştirmeyi amaçlıyor.

4. Tesla

Son yıllarda adını çılgın projelerle duyuran Elon Musk yapay zeka alanında da yeni adımlar atmaktan çekinmiyor. Musk’ın girişimlerinden biri olan Tesla elektrikli araç üretme hedefinin yanına bir hedef daha ekledi. Tesla üretilen arabalarda yapay zekayla sürücüsüz bir otomobil sistemi geliştirmeyi hedefliyor. Tesla araçları makine öğrenmesi ile kullanıcı deneyimlerini topluyor. Toplanan veriler analiz ediliyor. Böylece sürücülerin belli noktalarda nasıl hareket edeceğini öngörerek sürüşünü ayarlıyor. Tesla’nın sürücüsüz araçları makine öğrenmesinin yanı sıra radar sistemiyle de güvenli bir yolculuk sağlamaya çalışıyor.

5. AI Reverie

Yapay Zekayla İlgilenen Dünyanın Önde Gelen Şirketleri

Makine öğrenmesi insanların öğrenme şeklini taklit eden, bunun için veri ve algoritmaları kullanan ve doğruluğunu aşamalı olarak arttıran bir yapay zeka alt dalıdır. Bu açıdan bakıldığında çoğu yapay zeka girişiminin makine öğrenmesini kullanması oldukça beklenir. Al Reverie de makine öğrenimi algoritmalarının gelişiminin en önemli kaynağı olan verileri yapay bir şekilde sağlamaktadır. New York merkezli şirket kısaca bir simülasyon platformudur. Sağladığı verilerle makine öğrenimi eğitimini ekonomik, hızlı ve üretken hale getirmeyi hedefler. Girişim akıllı şehirler, savunma, tarım ve perakende gibi sektörlerde geliştirilecek yapay zeka uygulamaları için sentetik veriler sağlar.

6. iCarbonX

Yapay zeka sağladığı kolaylıklarla sağlık alanında da kullanılıyor. iCarbonX yapay zekanın sağlık sektörüyle buluşmasında öncülük eden bir firmadır. Çin menşeili iCarbonX kişiselleştirilmiş sağlık analizlerini ve tahminlerini yapmak için yapay zekayı kullanan bir biyoteknoloji şirketidir. Dünyanın dört bir yanından farklı sağlık hizmeti verilerinin toplanmasında uzmanlaşmış yedi teknoloji şirketi ile ittifak kuran bu firma, genomik, fizyolojik ve davranışsal verileri analiz etmek, özel sağlık ve tıbbi danışmanlık sağlamak için algoritmalar geliştiriyor. Sağladığı veriler ve algoritmalar henüz çok erken aşamada dahi olsa oluşabilecek hastalıkları öngörüp gerekli tedavinin yapılmasını mümkün kılabiliyor.

7. Google DeepMind

Yapay Zekayla İlgilenen Dünyanın Önde Gelen Şirketleri

Yapay zekada lider olan Google, son yıllarda satın aldığı birden fazla yapay zeka girişimi ile zirvedeki yerini koruyor. Google yapay zeka pazarına sıfırdan bir ürün sunmak yerine var olan AI girişimlerini iyileştirmeye yönelik çalışmalar sürdürüyor. Bu çalışmalardan biri de DeepMind. 2010 yılında bir yapay zeka şirketi olarak kurulan DeepMind 2014 yılında Google tarafından satın alınmıştır. DeepMind insanların nasıl oyun oynadığını yapay zeka ile öğrenerek birkaç denemeden sonra insanlardan bile daha iyi düzeye geliyor. DeepMind diğer yapay zeka programlarından farklı olarak bir görevlerde öğrendiklerini farklı görevlerde uygulayabilecek beceriye sahiptir.

8. Deep 6

İnsanlığa sağladığı katkılarla dünyanın önde gelen şirketleri arasında yapay zekayla ilgilenen Deep 6 projesi, aslında bir sağlık girişimidir. Deep 6 yeni tedavi geliştirme sürecinde tıbbi deneylerin katılımcılarını aylar değil dakikalar içinde bulacak bir yapay zeka uygulamasıdır. Özellikle Covid-19 salgını sürecinde karşılaşılan sorunlardan biri aşı geliştirme çalışmalarında uygun deney katılımcılarını bulmaktı. Deep 6 tıbbi kayıtlara taramak için yapay zeka destekli bir sistem kullanır. Bu sistem insan sağlığındaki kalıpları anlama becerisine sahip olduğundan tıbbi çalışmalar için en uygun kişilere ulaşır. Bu sayede hastalık tedavilerini geliştirme çalışmaları daha kısa ve daha etkili hale gelebilir.

9. Affectiva

Yapay zekanın günümüzdeki sınırı muhtemelen etik ve duygulardır. Bir yazılım ahlaki anlamda doğru ve yanlış arasında karar verip seçim yapabilir mi? Bir yazılım duyguları hissedebilir mi? Affectiva bu sorulardan ikincisi üzerine çalışmalarını yürütüyor. Affectiva insanların yüz ve ses ifadelerini analiz ederek duyguları, bilişsel durumları ve davranışları anlayan bir yapay zeka geliştirme üzerine çalışıyor. Şirket yapay zekanın yanı sıra “yapay duygusal zeka” geliştirmeyi hedefliyor. Affectiva geliştirdikleri makineleri büyük bir veri ile besleyerek duygusal çıkarımlarda bulunmalarını ve uygun çıktılar üretmelerini sağlıyor. Büyük oranda otomotiv sektöründe sürücü güvenliği üzerine odaklanan Affectiva çalışma alanını her geçen gün genişletiyor.

10. Rosetta.ai

Yapay Zekayla İlgilenen Dünyanın Önde Gelen Şirketleri

Yapay zekayla ilgilenen dünyanın en gelişmiş ve en önde gelen şirketleri arasında yer alan Rosetta.ai, 2016 yılında kurulan Asya merkezli bir yapay zeka şirketidir. Şirket moda e-ticaret şirketlerinin tüketicilerin alışveriş davranışlarını ve tercihlerini anlamalarına ve yerinde ürün önerilerini kişiselleştirmelerine yardımcı olmak için derin öğrenme teknolojisini kullanmakta. Rosetta.ai odak noktası giyim, kozmetik ve aksesuar olan kullanıcı verilerine uygun derin öğrenme modelleri ve algoritmaları oluşturur. Yapay zeka destekli bu algoritmalar sayesinde kullanıcılara kişiselleştirilmiş ürünler önerir. Mağazalar e-ticaret sitelerini bu girişim sayesinde her müşteriye göre özelleştirecek teknolojiyi edinebilir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
33
Beğen
Mutlu Mutlu
24
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!