İzlerken Vaktin Nasıl Geçtiğini Anlamayacağınız En İyi Gençlik Dizileri

4 dk okuma süresi


30
56 Paylaşım, 30 puan

Dizi izleme alışkanlıkları son 10 yıl içerisinde dijital platformlar sayesinde oldukça değişime uğradı. Her içerikteki diziye kolaylıkla ulaşılabiliyor ve yıllar öncesinden kalan final heyecanları günümüze taşınabiliyor. Diziler arasında en çok tercih edilen türlerin başında da gençlik dizileri yer alıyor. Drama, aksiyon ve bilim kurgu gibi birçok konuyu içinde barındıran gençlik dizileri, 7’den 70’e herkesi de etkisi altına alıyor ve en çok izlenen tür olarak karşımıza çıkıyor. Gençlik dizileri kimini eski yıllara götürürken, kiminin de hayatlarından bir parça bulmasına vesile oluyor. Sizler için izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız en iyi gençlik dizileri listesi hazırladık. Şimdiden iyi seyirler!

1. Freaks And Geeks

İzlerken Vaktin Nasıl Geçtiğini Anlamayacağınız En İyi Gençlik Dizileri

Freaks And Geeks, 80’li yıllarda geçen ve ömrü kısa sürmüş bir dizidir. Konuları gerçekçi bir dille ele alması, hem komik hem de duygusal sahnelere sahip olması sebebiyle birçok kişi tarafından severek izlenmiştir. Bir grup liseli öğrencinin başından geçen olaylara değinir. Özellikle gençlerin alkol ve uyuşturucu bağımlılıkları üzerinde çok fazla durmuştur. Dizide öğrenciler Freaks ve Geeks olarak iki gruba ayrılıyor.Ezik olmadıklarını kanıtlamaya çalışıyor ve diğer havalı öğrenciler gibi kendilerini ispatlamanın yollarını arıyorlar. İzlerken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacağınız en iyi gençlik dizileri arasında başı çekiyor.

2. Skins

Skins, 7 sezondan oluşan uzun soluklu bir İngiliz gençlik dizisidir. Alıştığımız gençlik drama dizilerinden bir hayli farklı olmasıyla çok geniş kitlelere hitap etmiş ve ele aldığı konusu ile çok fazla ilgi çekmiştir. Dizide gençlerin zorlu aile hayatları, uyuşturucu ile imtihanları, başlarına gelen acı olaylar ve karakterler uç bir noktada ele alınmış. Toplumu sorgulayan ve ders veren nitelikte bir senaryoya sahip bu dizide 3. sezondan sonra dizi karakterleri üniversiteyi kazandığı için Skins ekibinde büyük değişiklikler oluyor fakat dizi heyecanından ve konuyu işleme şeklinden hiçbir şey kaybetmiyor.

3. I Am Not Okay With This

İzlerken Vaktin Nasıl Geçtiğini Anlamayacağınız En İyi Gençlik Dizileri

Stranger Things yapımcılarının ele aldığı ve Charles S. Forsman’ın çizgi romanınından uyarlanmış çok taze bir gençlik dizisi. Dizi, babasını kaybetmesinden sonra hayatı zorlaşan 17 yaşındaki bir kızın süper güçlerini keşfetmesiyle başlıyor. Sdney zaten zorlu bir ergenlik dönemi yaşarken bir de yeteneklerini fark etmesi sonrası hayatı karmaşık ve zor bir hale dönüşüyor. Ona aynı lisede okuduğu 2 yakın arkadaşı yardımcı olmaya çalışsa da Sdyney güçlerini kontrol edemiyor ve istenmeyen olaylar yaşanıyor. Dizinin bölümleri çok uzun olmadığı için tek solukta izlenebilecek çerez bir dizi diyebiliriz.

4. Society

Society, okul gezisine çıkıp geri döndüklerinde ailelerine dair hiçbir ize ulaşamayan ve alternatif bir zaman dilimine geçen bir grup gencin gizem dolu maceralarını konu alan bir dizidir. Yaşadıkları dünyada artık onlardan başkası yoktur ve bütün sorumlulukları almak zorundadırlar. Tekrar yeni bir düzen kurmaya çalıştıkları bu zor dönemde sosyal hayat, siyaset, psikoloji ve güvenlik gibi birçok alanda kendi kurallarını oluştururlar ve iş bölümü yaparlar. İzlerken oldukça düşündürecek ve sizleri ekrana bağlayacak harika bir yapım.

5. Community

İzlerken Vaktin Nasıl Geçtiğini Anlamayacağınız En İyi Gençlik Dizileri

2009 yapımı olan ve 6 sezondan oluşan absürt komedi dizisi Netflix’in satın almasıyla tekrardan seyirciyle buluşmuş ve kendinden sıkça bahsettirmeye başlamıştır. Dizide üniversite öğrencisi olan 7 ayrı karakter, inanış ve din konu alınıyor. Her bölümünde farklı bir kurguyla karşılaşıyoruz ve dizide popüler kültüre oldukça fazla gönderme var. Karakterin sıra dışı davranışları ekrana kitlenmeye yetiyor. Bir bölümünde bilim kurgu, bir bölümünde ise polisiye ile karşılaşabileceğimiz oldukça farklı ve başarılı bir yapım.

6. Never Have I Ever

Never have I ever, Hint asıllı Amerikalı bir kızın ergenlik dönemini komik bir dille ele alıyor ve seyirciyle buluşturuyor. Babasını kaybettikten sonra zor zamanlar geçiren Devi, okulda oldukça başarılı bir öğrencidir. Ama diğer taraftan arkadaşları tarafından kabul görmek ve okulun popüler kızlar listesine girmek istemektedir. Yaptığı hatalar başına dert açarken ve onu utandırmaya devam ederken komik anlara da tanık oluyorsunuz. Bölümlerinin çok uzun olmaması ve yeni bir dizi olmasıyla kısa zamanda çok sevilmiş bir gençlik dizisi ve mutlaka bir göz atmanızı öneriyoruz.

7. The Carrie Diaries

İzlerken Vaktin Nasıl Geçtiğini Anlamayacağınız En İyi Gençlik Dizileri

The Carrie Diaries, dizilerin devamı niteliğinde olan varyasyonları merak edilirken tam tersini yapmış, Sex And The City dizisindeki Carrie karakterinin geçmişine dönerek izleyici ile buluşmuş ve 80’lerde geçen bir gençlik dizisi olarak ekranlarda yerini almış. Carrie 16 yaşında bir lise öğrencisidir ve tek hayali New York’ta bir hayat kurmaktır. Ailesiyle olan sorunlar ve lise aşkları hayatını da zora sokuyordur. Yeni bir hayat kurmak için çabalar ve hayallerinin peşinden koşar. Devamı zaten Sex And The City izleyicileri biliyor.

8. The End Of The F***ing World

Charles S. Forsman’ın çizgi romanından esinlenilmiş bir başka gençlik dizisi daha sizlerle. James, annesini travmatik bir şekilde kaybetmiş ve psikopat bir çocuğa dönüşmüştür. Başta hayvanlara işkenceler eder ama zaman geçtikçe bu ona yetersiz gelmeye başlar. Okul arkadaşı olan ve James’e benzer özellikler taşıyan bir kıza kafayı takmıştır ve artık onu öldürmek yeni hedefi olmuştur. Bölümleri çok uzun olmayan, sizleri sıkmadan izleyeceğiniz, konusu itibariyle dikkat çeken İngiliz yapımı bir dizi.

9. Sex Education

Sex Education 2019 yılında yayınlanmış ve çok fazla ilgi görmüş bir gençlik dizisi. Drama ve komedi türünü içinde barındırıyor ve konusu da hayli dikkat çekici. Annesi ve babası seks terapisti olan Otis, cinsellikle ilgili çok fazla bilgiye sahiptir. Aynı zamanda okulda çok sessiz ve çekingen bir çocuk olarak tanınır. Bir süre sonra arkadaşlarına cinsellik hakkında bilgi vermeye ve yardımcı olmaya başlar. Artık okulun terapisti Otis olmuştur. Ama Otis’in de kendi sorunları vardır ve bunları çözmesi için ona yardım edecek kimse yoktur. Dizide gençlerden ziyade yetişkinlerin de dikkatini çekecek bir çok konu işlenmiştir.

10. 13 Reasons Why

İzlerken Vaktin Nasıl Geçtiğini Anlamayacağınız En İyi Gençlik Dizileri

Bir romandan uyarlanmış ve konusu oldukça farklı bir Amerikan dizisi. 17 yaşındaki Hannah’nın trajik bir şekilde intihar etmesiyle dizi başlıyor. Okuduğu lisedeki başarılı öğrencilerden Clay, kapısında bir kutu kaset buluyor ve bu kasetlerin Hannah’ya ait olduğunu anlıyor. Kasetlerin içerisinde ise neden intihar ettiğine dair kayıtlar vardır. Clay, kasetlerde söylenenlere uymalı ve sonuna kadar hepsini dinlemek zorundadır. Dram türünü sevenler için mutlaka izlenmesi gereken hem dünyada hem de ülkemizde oldukça ses yapmış bir dizi 13 Reasons Why.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
58
Beğen
Mutlu Mutlu
20
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
17
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!