İstanbul’da Konseptiyle Dikkat Çeken Enteresan Kafeler

5 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Arkadaşlarınızla hoş sohbet ederken, iç mekan tasarımı ve ilginç konseptiyle de sizi kendisine çeken kafeler, farklı deneyimlerin kapısını sizlere aralıyor. Bazıları çizgi filmlerden çıkmış gibi, bazısı botanik bir bahçede oturuyormuş gibi, bazısı da adeta bir kitap cenneti gibi tasarlanmış. Konseptin oluşmasında mobilya ya da iç mekanda kullanılan malzemeler de, menüdeki yemeklerin içeriği de, garsonların tavırları da etkili oluyor. Salaş mekanlardan, otantik mekanlara… İstanbul’da konseptiyle büyüleyen ve farklı tasarımlarıyla dikkat çeken bu enteresan kafeler hakkında gelin görselleriyle birlikte daha fazla bilgiyi beraber keşfedelim!

1. Suflör Kafe

İstanbul’da Konseptiyle Dikkat Çeken Enteresan Kafeler

Adeta iki boyutlu çizimlerin hayat bulduğu bu kafede minimal renkler hakim. Kore’deki kafelerin tasarımından ilham alınarak tasarlanan Suflör kafe, fotoğraf çekmeyi sevenler için harika bir atmosfer sunuyor. Üç boyut algımızı bize iki boyutlu olarak sunan kafe, siyah beyaz renkleriyle “a-ha – Take On Me” şarkısının klibindeki başrolü bu sefer bize veriyor. Sipariş verdiğimiz yiyeceklerin sunumu da yine aynı konseptte kalemle çizilmiş gibi altlıklarda sunuluyor. Farklı bir iç mekan deneyimlemek isteyen herkese Suflör kafe tavsiye edilir. Özellikle bu kafeye gidenler suflesini denemek istemiş. İstanbul’da konseptiyle dikkat çeken kafeler arasında enteresan bir yere sahiptir diyebiliriz.

2. Müz Kafe

Küçük, tatlı bir kafe olmasıyla birlikte bitkilerin de tasarıma konu olduğu bir hacmi kapsıyor. Konsept kafe tasarımları, klasik mekanlardan sıkılıp farklı bir atmosfer deneyimlemek isteyenler için harika iç mekanlar sunuyor. Müz kafe de onlardan biri… Botanik bahçesinin içerisindeymişsiniz hissi veren bu kafe, içerisinde teraryumlar, kaktüsler ve yeşilin en tatlı tonlarını barındıran bitkilerle bize huzurlu, doğadan küçük bir kesit sunuyor. Yeşilin dinlendirici etkisi eşliğinde tek başına kitabını alıp kahvesini tatlı tatlı yudumlamak isteyenler için harika bir mekan… Kalabalık arkadaş grupları için biraz küçük olabilir ama kesinlikle deneyimlemek için can atacağınız bir mekan olacaktır.

3. Pow Kafe

İstanbul’da Konseptiyle Dikkat Çeken Enteresan Kafeler

Çocuklarınızla gidebileceğiniz ya da içinizdeki çocuğu mutlu edebileceğiniz kaliteli bir mekan. Pow kafe, fantastik film ve çizgi roman severler için tasarlanmış diyebiliriz. Canlı renkleriyle bizi kendisine çeken bu kafe aynı zamanda birçok koleksiyon parçasını da içeriyor. Pow kafede adeta bir müzedeymişsiniz gibi gezip, arkadaşlarınıza hediye bakabilirsiniz. Çizgi roman, film ve karikatürlere konu olmuş karakterlerin biblo ve heykellerini bulabilirsiniz. Buradan koleksiyon severlere duyurulur. İstanbul’da konseptiyle dikkat çeken kafeler arasında Pow kafe de enteresan bir tasarıma sahip. Sarı, beyaz ve siyah renklerin yoğunlukta kullanıldığı Pow kafenin tatlılarına göz atmanızı da tavsiye ederiz.

4. Fil Books

Kahve, kitap ikilisi çoğu kişinin huzurlu dakikalar geçirdiği bir çeşit meditasyonudur diyebiliriz. Karaköy’de bulunan Fil Books, fotoğraf ve sanat kitapları ile birlikte kahve de satılabilen bir mekan olarak tasarlandı. 80 m² olan bu alan küçük olmasına rağmen işlevsel tasarlanmış ve samimiyet hissini konforla buluşturup bize aydınlık bir ortam sunuyor. En az adı kadar sevimli bir kafe olan Fil Books, İstanbul’da kitap, kahve ve atölye üçlüsünü bir araya getiren konseptiyle dikkat çeken enteresan kafeler arasında yerini alıyor. Eğlenceli mobilyalarıyla ve açık renklerle döşenmiş huzur dolu konseptiyle de bizi hem içerden hem de dışardan baktığımızda samimiyetiyle büyülüyor, içeriye kitapların dünyasına davet ediyor.

5. Walter’s Coffee Roastery

İstanbul’da Konseptiyle Dikkat Çeken Enteresan Kafeler

İzleyip de çok sevdiği bir dizinin içinde vakit geçirmeyi çoğu insan ister. En azından bir hayalini kurmuştur. Walter’s Coffee Roastery, dünyadaki ilk Breaking Bad temalı olan ve İstanbul’da konseptiyle dikkat çeken, kimya laboratuvarı şeklinde dizayn edilmiş enteresan kafeler arasında yer alıyor. Kafede içeceklerinizi, bardak yerine deney tüplerinde içiyorsunuz ve size, sarı laboratuvar kıyafetleri giyerek fotoğraf çekebileceğiniz eğlenceli bir ortam sunuyor. Sessiz, sakin ve ferah yapısıyla burada ders de çalışabilirsiniz. Gri rengin soğukluğunu sarı tonları ve ahşap malzemenin biraz ısıtmasıyla mekan daha samimi bir atmosfere bürünmüş. Walter’s Coffee Roastery’e yolunuz düşerse, uğramanızı tavsiye ederiz.

6. Suppla Broth Co

Konsept oluşumunu mekanda kullanılan malzemeler de etkiler ama asıl konsepti o mekanın sahip olduğu anlam ifade eder. Türkiye’nin ilk ve tek kemik suyu barı olma özelliğine sahip Suppla Broth Co, Kalamış’ta bulunan oldukça minik ve sempatik bir mekân olma özelliğine sahiptir. Ayurveda sağlık sistemini benimsemiş olan Simge Uzkurt Bodur, kemik suyunun insan vücudundaki faydalarını fark etmiş ve sağlığın ön planda olduğu konsept bir kafe oluşturmak istemiş. Aile büyüklerinin kaynattığı kemik suyu çorbası geleneği, burada tekrar hayat bulmuş. Siyah, beyaz ve biraz da ahşaba yer verilen mekan oldukça minimal etkiler taşıyor. İstanbul’da sağlıklı besinler anlamında konseptiyle dikkat çeken enteresan kafeler arasında Suppla Broth Co’ya da yer verebiliriz.

7. Wuufbox Kafe & Shop

İstanbul’da Konseptiyle Dikkat Çeken Enteresan Kafeler

İstanbul Arnavutköy’de evcil hayvan dostu bir üçüncü nesil kahveci olan Wuufbox, Türkiye’de ilk defa hayata geçen, evcil hayvanınızla gidebileceğiniz, vakit geçirebileceğiniz harika bir kahve dükkanıdır. Evcil hayvanınızı gezdirirken canınız kahve çektiğinde akla gelecek ilk mekanlar arasındadır. Mekan aynı zamanda evcil hayvanlarınıza aksesuar satın alabileceğiniz stantlara da yer verir. Tasarımda bütünlüğü hedefleyen Wuufbox’ta tavan strüktür üzerine konumlandırılan aydınlatma elemanları da mekana derinlik hissi verir. Mobilyalarda mantar küp kullanmaları da yine dikkat çeken malzemelerdendir. Hayvan dostlarımızla gidebileceğimiz bu mükemmel kafeye umarım yolunuz düşer.

8. Grandma Bakery & Kafe

2017 yılında tasarlanan Grandma Bakery kafe, Akmerkez AVM İstanbul’da yer alıyor. Hikayesini anneanne kavramından esinlenerek alan Bakery’nin konseptini samimiyet, konfor ve yaşanmışlık hissi oluşturuyor. “Grandma” adı ise firma sahibinin anneannesine ait tariflerden yola çıkılarak kurgulanan bir marka oluşundan geliyor. Grandma Bakery kafe geleneksel, doğal ve organik yöntemlerle üretilen ürünleri satışa sunuyor. Organik ürünlerden yola çıkması, kafenin konseptini, doğal unsurların oluşturmasında etkisini gösteriyor. Mekandaki farklı doku ve malzemelerdeki beyazın hakimiyeti, ahşabın sıcak dokusu ve ikinci el mobilyalar kafeye kimlik kazandırıyor. Samimi bir ortamda huzur dolu bir menüyle Grandma Bakery kafe sizleri bekliyor.

9. Café Setup

İstanbul’da Konseptiyle Dikkat Çeken Enteresan Kafeler

B-Design tarafından tasarlanan Café Setup, 40 yıllık bir betonarme binanın zemin katında yer almasıyla bize farklı bir atmosfer sunuyor. Zemin katta yer almasına rağmen kullandığı ahşap mobilyalarla sıcak bir mekan algısı yaratıyor. Toplamda 130 m²′lik alan hem kafe hem de ofis olarak işlev kazanmış durumda. Konseptindeki bütünlüğü ise tamamıyla katlanabilen doğramalar sayesinde tüm iç-dış ilişkisinde kullanıyor. Paslandırılmış demir profiller, döküm şaplı zemin ve masif ahşap kullanımı ile endüstriyel, modern konsepte de vurgu yapılıyor. Aynı zamanda vegan seçeneklere de yer veren İstanbul’da iç mekan çözümüyle konseptiyle dikkat çeken Café Setup enteresan kafeler içerisindedir diyebiliriz.

10. Megi Kids And Play Kafe

.

Studio EG Mimarlık tarafından tasarlanan ve uygulanan, Megi Kids ve Play Kafe isimli proje çocuklara ve ebeveynlere yönelik tasarlanmış bir aktivite mekanıdır ve aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarını keyifle bekleyebileceği bir kafedir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklar için düşünülüp tasarlanan bu mekanda çocukların eğlenerek öğrenme, sanatsal aktiviteler, atölye programları ve yoga gibi gelişimini etkileyen programlara yer veriliyor. Böylece çocukların hem bedensel hem duyusal hem de zihinsel anlamda gelişimleri destekleniyor. Çocukların akranlarıyla tanışma, iletişim kurma ve yeni beceriler öğrenmesi de bu kafenin hedefleri arasında yer alıyor. Kafedeki soft renkler de kalabalığa rağmen göz yormadan sakin bir izlenim sunuyor.

Bonus: Reggae Kafe

İstanbul’da Konseptiyle Dikkat Çeken Enteresan Kafeler

Etnik müziğin ve salaş ortamın cenneti diyebileceğimiz Reggae kafe, kendinizi evinizde hissedebileceğiniz kaliteli bir mekan. İstanbul’da samimi bir mekan arıyorsanız Reggae Kafeye mutlaka yolunuz düşmeli. Yaz aylarında sunulan meyve kokteylleri de serinletici ve beğenilen lezzetler arasında yer alıyor. Kafeye gelen müşteriler de kafede çalışanlar da ruha anlam katan güzel insanlar… Kafede kullanılan farklı renkler enerjinizi yükseltiyor. Alışılmışın dışında mistik bir havası olan, sanatsal anlamda ruhunuza hitap edebilecek detaylar da yakalayabileceğiniz Reggae kafe de İstanbul’da konseptiyle dikkat çeken ve hippi ruhu barındıran enteresan kafeler arasında yerini alıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!