Renkleriyle Doğaseverleri Büyüleyen En Güzel Botanik Bahçeleri

6 dk okuma süresi


157
13 Paylaşım, 157 puan

Birbirinden güzel ve farklı tasarımlarla bizi etkilemeyi başaran botanik bahçeleri, dünyanın farklı yerlerinde sergiledikleri eserlerle kendilerinden söz ettirmeyi başarıyor. Hoş kokulu çiçeklerin, ağaçların ve ilginç bitki türlerinin yer aldığı tasarım alanları, hem gözümüze hem de burnumuza hitap ediyor ve bizlere unutulmaz anlar yaşatıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki birbirinden enteresan botanik bahçelerini araştırıp sizler için derledik. Renkleriyle doğaseverleri büyüleyen en güzel botanik bahçeleri listesini, keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle sizlere sunuyoruz. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayan bahçe resimleriyle birlikte, iyi okumalar dileriz.

1. Bitkilerin Sanatı

Renkleriyle Doğaseverleri Büyüleyen En Güzel Botanik Bahçeleri

Dünyanın en önemli botanik bahçelerinden biri olan “Montreal Botanik Bahçesi” içerisinde binlerce çeşit bitkiyi barındırıyor. Kanada’da yer alan Montreal, toplamda yetmiş beş hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor. Etkileyici çiçeklerin ve bitkilerin bulunduğu bu botanik park, yaratılan sanatsal eserlerle de ziyaretçilerin gözünü boyamayı başarıyor. 2013 yılında düzenlenen bir etkinlikle, dünyanın farklı yerlerinden gelen iki yüz sanatçının hayal güçleri ve yaratıcılıklarıyla ürettikleri eserler, Montreal Botaniği’nde müşterilere sunuluyor. Yanı başında bulunan hayvanat bahçesi, bitki severlerin aynı zamanda farklı canlıları ziyaret edebilmeleri için şehirde yükseliyor. Rotasız gezemeyeceğiniz kadar büyük olan botanik park, ağaç ev hayranlığı olanlar için de farklı ve ilginç ağaç evleri içerisinde barındırıyor.

2. Yosunlar Diyarı

Mistikliği ve farklılığıyla büyüleyen Japonya Botanik Bahçeleri’nin ünü her yerde işitiliyor. Kyoto’da yer alan “Saihō-ji” de, dünya üzerinde görülmesi gereken en güzel botanik bahçelerinden biri olarak kendine yer ediniyor. Diğer mistik bahçelerden farklı olarak, Saihō-ji içerisinde yüzlerce farklı çeşit yosun barındırıyor. Botanik bahçesinin ortasında bin iki yüz yaşında bir tapınak bulunuyor. Bu tapınağın tüm yüzeyini de çeşitli yosunlar kaplıyor ve göze hitap eden bir atmosfer oluşuyor. Yosunların en büyük özelliğini ise farklı renklere bürünmeleri tamamlıyor. Ziyaretçi sayısı genelde düşük tutuluyor ve bahçeyi gezmek isteyenlerin yaklaşık bir ay öncesinden, internet üzerinde yer alan bir formu doldurması gerekiyor.

3. Zencefil Sarmaşığı

Renkleriyle Doğaseverleri Büyüleyen En Güzel Botanik Bahçeleri

Asya’nın en cazibeli ve en iyi parkı seçilen “Singapur Botanik Bahçeleri” aldığı unvanların hakkını vermeyi başarıyor. Yüz elli sekiz yıllık bir geçmişe sahip olan botanik bahçesi, UNESCO tarafından da Dünya Mirası olarak listelere kaydedilmeyi gerçekleştirmiş bulunuyor. Yaklaşık üç kilometrelik geniş bir alanda yer alan Singapur Botanik Parkı’nda, on bin farklı çeşitteki bitki türü yer alıyor. Her yıl beş milyona yakın turist, parkı büyük bir merak ve heyecanla ziyaret etmeye geliyor. Müşteriler için piknik yapılacak alanlar ve huzurla dinlenebilecekleri mekânlarda parkın farklı noktalarında varlığını sürdürüyor. Neredeyse tüm gün ziyaretçiye açık olan Singapur Botaniği, binden fazla orkide çeşidiyle birlikte yağmur ormanlarını da içinde barındırıyor. Zencefiller için özel olarak yapılmış “zencefil bahçesinden”çıkarılan leziz tarifler de turistlerle buluşturuluyor.

4. Egzotik Bitkiler Florası

Renkleriyle doğaseverleri büyüleyen en güzel botanik bahçeleri içeriğimizin dördüncü sırasında İsveç’in gözde parklarından biri bulunuyor. Başlangıçta bir kır malikânesinin bulunduğu büyük kırsal area, 1909 yılında ölen önemli bir iş insanının, bu geniş alanı miras bırakmasıyla botaniğe döndürülmüş bulunuyor. İsveç’te yer alan “Göteborg Botanik Bahçesi”, Avrupa’daki en büyük botanik bahçelerden biri olma unvanını alıyor. Botanik park, çeşitli çalışmalar sonucu 1923 yılında halkın seyrine açılıyor. Bahçede birbirinden farklı onlarca nadir bitki türleri bulunuyor ve bu bitki florası dünyanın farklı yerlerindeki araştırmacıları kendine çekiyor. Egzotik ağaçların ve güzel kokulu çiçeklerin kapladığı parkta yer alan ilginç tasarımların, yıllarca farklı mimarlar tarafından dizayn edildiği ve sunuya açıldığı biliniyor.

5. Herbaryum Farklılığı

Renkleriyle Doğaseverleri Büyüleyen En Güzel Botanik Bahçeleri

Almanya’nın başkenti Berlin’de yer alan “Berlin Botanik Bahçesi ve Botanik Müzesi”, kırk üç hektarlık bir alana sahip olmasının yanı sıra içerisinde tam yirmi iki bin çeşit bitki türünü bulunduruyor. Mimarlar öncülüğünde inşa edilmiş olan botanik bahçesi, egzotik bitkilerin sergilenmesi için büyük çaba sarf ediyor. Berlin’in ünlü üniversitelerinin birinin içinde bir kısmını barındıran müze ve botanik park, büyük bir görkemli kütüphanenin parçası olarak alanda konumunu koruyor. Kurutulmuş bitki örneklerinin yer aldığı herbaryumu, üç buçuk milyon çeşitliliğiyle Almanya’nın en büyüklerinden biri olmayı başarıyor. Beyaz dev nilüfer ve etçil bitkiler ise parkın en ilgi çekici canlıları arasında yer alıyor. Birkaç bina ve cam evden oluşan Berlin Botaniği, pek çok tropikal bitkiye ve devasa boyuttaki bir bambuya da ev sahipliği yapıyor.

6. Mineral Fırtınası

Dev bir botanik parka sahip olan “Monte Palace Madeira” tavus kuşları, kuğuları ve ördekleriyle birlikte bir fantastik film izlermişçesine sizi hayal dünyasına götürüyor. Portekiz’de yer alan Monte Palace, yetmiş bin metrekarelik bir alana kurulu olmasının yanı sıra, dünyanın dört bir yanından gelen farklı bitki türleri ve göz doldurucu büyük ana gölüyle, gezilecek yerler listesinde baş sırada yerini sağlamlaştırıyor. Özellikle Avustralya’dan gelen siyah kuğular, tüm ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Tropikal bir bahçenin içine konumlanmış olan Medeira Müzesi de, geniş ve ilgi çekici bitkilerle farklı bir sergi sunmayı başarıyor. Değişik yerlerden toplanmış biricik mineral koleksiyonu da yine müzede kendine yer buluyor.

7. Kuşların Notası

Renkleriyle Doğaseverleri Büyüleyen En Güzel Botanik Bahçeleri

Kanada’da yer alan “Butchart Bahçeleri” dünyanın farklı yerlerinden gelen çeşitli kuş türlerini, papağanları ve tavus kuşlarını bünyesinde barındırıyor. Bahçeleri her yıl bir milyondan fazla turist ziyaret ederken aynı zamanda inşa edilen kuş evleri de ziyaretçilerin ana fotoğraf karelerinden birini oluşturuyor. Engelli kişilerin gezebilmeleri için farklı araçlara yer verilen park, onlara her türlü kolaylığı sağlamaktan da geri kalmıyor. Kubbeli Çocuk Gösteri Alanı adı verilen eğlence yerinde ise, yerli bitki türlerinden oluşturulmuş ilginç çatı çocukların ilgisini çekmeye yetiyor. Ara ara senfoni konserleri de düzenlenen Butchart Bahçeleri’nde, yaz sezonu kimi zamanlarda bitkileri seyir eşliğinde caz müzikle açılıyor. Işıklar altında bitkileri gezmek ve kulağınıza çalınan melodileri dinlemek, sizi ayrı bir havaya sokuyor.

8. Amerika Rüyası

Renkleriyle doğaseverleri büyüleyen en güzel botanik bahçeleri derlememizin sekizinci sırasında ABD’de yer alan “New York Botanik Bahçesi” bulunuyor. İki yüz elli hektarlık alanıyla oldukça geniş bir yeri kaplayan botanik, bir milyondan fazla bitkiyi bu devasa alanında barındırıyor. Her yıl botanik bahçelerini ziyaret edenlerin sayısı artıyor ve en az bir milyonu buluyor. Bitki bilimi, ekoloji ve sağlıklı beslenme hakkında seminerler ve eğitimler verilen New York Botanik Bahçesi’nde, ziyaretçiler gezerken öğrenme fırsatını da yakalamış oluyor. ABD’de yer alan botanik bahçesi, beş yüzden fazla çalışanı ile dünyadaki en büyük bitki koruma ve araştırma faaliyetlerinden birini yürütüyor.

9. Çiçek Heykel Tasarımları

Araştırmalarımızı yaparken hayran kaldığımız botanik parkların başını Dubai’de yer alan “Dubai Miracle Garden” çekiyor. Kasım ve Mayıs ayları arasında aktif faaliyet veren botanik park, yetmiş iki bin metrekarelik alanında hoş kokulu bitkileri sergilemeyi sürdürüyor. 2013 yılında hizmete açılan sihir parkı, yüz elli milyondan fazla çiçeğin oluşturduğu; figürler, kemerler, desenler ve suretlerle gezenlerin hayal dünyasında kalıcı etkiler bırakıyor ve onlara unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Dünya’nın en büyük çiçek heykelini üreten park, Guinness Dünya Rekorlar Kitabına girmeyi başarıyor. Orta Doğu’da, Disney’in hafızalarımıza kazınan eğlenceli ve sevimli karakterlerini sergilemesiyle, bir ilke imza atıyor. Farklı tasarımların ve konseptlerin buluştuğu Dubai Botanik Parkı’nda, her bir alanın ismi farklı bir anlam taşıyor ve adeta yeni bir ülkeye giriş yapıyormuşçasına ziyaret eden insanları heyecanlandırıyor.

10. Palmiye Krallığı

Renkleriyle Doğaseverleri Büyüleyen En Güzel Botanik Bahçeleri

Tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olan yaklaşık yedi bin bitki türüne ev sahipliği yapan “Rio de Janeiro Botanik Bahçesi” Brezilya’da yer alıyor. Farklı ülkelerden gelen envaiçeşit bitkiyi bünyesinde tutan botanik bahçesi zengin bir floraya da imza atmış bulunuyor. Elli dört hektarlık alana yayılan bahçe, seraları da içinde barındırıyor. Botanik çeşitliliğinin yanı sıra, sanatsal, arkeolojik ve tarihi öneme de sahip olan Botanik Bahçesi, içerisinde geniş bir literatüre sahip olan kütüphaneyi kapsıyor. Birçok bitki ve ağaca ev sahipliği yapan botanik; hindistan cevizi, karabiber ve tarçın gibi bitkileri de ülkeye adapte etmek adına büyük çaba sarf ediyor. Palmiye ağaçlarının bir giriş oluşturduğu geçit alanı ise Kraliyet Yolu olarak anılıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
16
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!