UNESCO Dünya Mirası Top 10 Listesi

3 dk okuma süresi


5
9 Paylaşım, 5 puan

UNESCO eğitim, bilim ve kültür alanlarındaki amaçlarını kendisine üye olan her devlette kurulan Milli Komisyonlar aracılığıyla gerçekleştiren dünyaca kabul görmüş bir kuruluştur. Dünyada eşsiz ve muhteşem güzellikteki eserleri, yapıları ve oluşumları koruma altına alan ve bu güzelliklerini önemini vurgulayarak dünya mirasları listesi oluşturmuşlardır. Bizde sizler için araştırdık ve UNESCO dünya mirası top 10 listesi hazırladık. Hep birlikte dünya miraslarımıza göz atalım.

1. ABD: Yellowstone Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Yellowstone Milli Parkı dünyanın ve ABD’nin  ilk ulusal parkı olarak 1978 yılında miraslar listesine kabul edilmiştir. Milli park ABD’nin üç eyaletinde bulunmakla beraber; parkın %1’i Idaho da, %3’ü Montana da ve %96’sı Wyoming eyaletlerinde bulunmaktadır. Ulusal parkın yaklaşık 9.000 km2’lik alanında doğal orman alanı bulunmaktadır.

2. Kanada: L’Anse Aux Meadows Milli Tarih Siti

UNESCO Dünya Mirası Listesi

1960 yılında bulunan L’Anse aux Meadows, vikinglerin Grönland dışında Kuzey Amerika’da yaşam izlerine rastlanan tek yerleşim yeridir. 1978 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine kabul edilmiştir. Kanada’nın Newfoundland ve Labrador eyaletinde bulunmakta olan ve Newfoundland Adası’nın kuzeyindeki yer alan arkeolojik kazı yeridir.

3. Polonya: Tarihi Krakow Şehri

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olan Kraków Tarihi şehri; Vistül Irmağı ile Wawel Tepesi’nin kesiştiği Polonya’nın güney kısmında yer almaktadır. Eski kralların oturdukları ve eski başkent olması ile tarihe tanıklık gösterdiğinden Ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi haline gelmiştir.

4. Kanada: Nahanni Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Nahanni Milli Parkı, Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları’nda yer almaktadır. Park Mackenzie Dağları üzerinde olup, alan olarak 30,000 km2’dir. Parka adını veren Nahanni Nehri kanyonların içinden geçerek şelaleden aşağı akar ve çevresindeki yüksek dağlar ve ladin ormanları ile kavuşumu ile eşsiz bir doğal manzaraya sahiptir. Kutup tundrası ve soğuk kuzey ormanları arasında yer aldığı için burada yaşayan bir çok hayvan çeşidi bulunmaktadır. Nadir bulunan memelere (boz ayı, karibu) ve yine nadir bulunan bir orkide türünü bünyesinde barındırmaktadır

5. Etiyopya: Lalibela’daki Dağa Oyulmuş Kiliseler

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Etiyopya’nın kuzey bölümünde Lasta dağları arasında yer alan Lalibela şehrindeki kayalara oyulmuş tarihi kiliseler UNESCO tarafından dünya mirasları listesine eklenmiştir. 10.-13. yüzyıllar arasında ülkeyi yöneten Zagwe hanedanlığınca çeşitli efsanelerin süregeldiği ve şimdiki adının verildiği bilinmektedir. Şehirde ortaçağdan kalma, kayalara oyulmuş 11 adet tarihi kilise bulunmaktadır. Adsum katedrali altında (Lalibela’da) ahit sandığının saklandığı düşünülmektedir.

6. Senegal: Gorée Adası

Gorée Adası, Senegal’in Dakar şehrinde yer alan 19 eyaletinden birisidir. Gorée Adası konum olarak Afrika’nın içlerine kadar uzanan yollarının bulunması nedeniyle köle ticaretinde çok önemli bir yere sahiptir. Uzunluğu 900 m ve  genişliği 350 m olan adanın Cap-Vert yarımadasına bakan küçük bir liman bulunmaktadır. 1450 yılında Portekizler taştan küçük bir kilise inşa etmiş, bundan sonra Gorée adası mezarlık olarak kullanılmaya başlanmış.

7. Ekvador: Tarihi Quito Şehri

Güney Amerika’nın  kuzeydoğusundaki yer alan Quito Şehri Ekvador’un başkentidir. Şehrin yüksekliği 2,500 m olup dünyadaki ikinci en yüksekte yer alan başkenttir. 300 yıllık bir sömürge altında bu şehirde yaşam sürdürülmeye çalışılmıştır. 10 Ağustos 1809’da İspanya’dan bağımsızlığı kazanmak için bir sonraki yılda yenilgiyle sonuçlanan bir hareketlenme başlamıştır.

8. ABD: Mesa Verde Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Mesa Verde Milli Parkı ABD’nin Colorado eyaletinde bulunmaktadır. Milli parkta Pueblo halkı tarafından inşa edilen bir müzenin, bir sarayın ve vadi duvarı üzerinde yer alan evlerin kalıntıları bulunmaktadır.  Parktaki en büyük kaya evini olan Cliff Palace da 150 oda vardır. Odalara ilave olarak yaklaşık olarak 75 den fazla açık alanı bulunmaktadır.

9. Ekvador: Galapagos Adaları

Büyük Okyanusun doğu kısmına doğru uzak ve izole bir konumda Colon Takımadaları olarak bilinen Galapagos Adaları Ekvador’a bağlıdır. toplam yüzölçümü 50.000 km2’dir. Lav akıntılarının üst üste birikmesiyle oluşan adalarda halen etkinliğini sürdüren yanardağ bulunmaktadır. Volkanik yapısıyla öne çıkan bu adalarda kendine özgü bir çok biyolojik tür yaşamaktadır

10. Etiyopya: Simen Dağları Milli Parkı

UNESCO Dünya Mirası Listesi

Simen Dağları, Etiyopya’nın kuzeyinde olup UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Dağların arasında vadiler ve dik uçurumlar bulunur. Ayrıca Afrika da kar yağışının gözlemlendiği nadir yerlerden biridir.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç