İnsan Vücudunun Derinliklerine Yolculuk İmkânı Sunan Corpus Müzesi

5 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan

Daha önce gittiğiniz en ilginç müze hangisiydi? Arkeoloji müzesi mi? Yoksa sanat müzesi mi? Hepimiz çocukluğumuzdan bu yana en az bir kere bir müzeye gitmişizdir. Ancak tahmin edilebilir ki hiçbiri bahsedeceğimiz bu müzeden daha ilginç değildir. Şu ana kadar olabilecek en sıra dışı ve eğitici bir müzeden bahsedeceğiz sizlere… Kendi vücudumuz! Kendi vücudumuzun bir müze gibi sergilendiği Corpus Müzesi. İnsan vücudunun derinliklerine kadar bir yolculuk imkânı sunan Corpus Müzesi, görmeniz gereken son derece merak uyandırıcı ve aynı zamanda eğitici bir müze olma özelliğine sahiptir. Daha fazla heyecanlandırmadan bu müthiş müze hakkında detaylı bilgiler verelim sizlere. Keyifli okumalar!

1. Bulunduğu Şehir

İnsan Vücudunun Derinliklerine Yolculuk İmkânı Sunan Corpus Müzesi

Eşi ve benzeri pek az rastlanan Corpus Müzesi, konum olarak Hollanda’nın Oegstgeest şehrinde bulunmaktadır. Bu küçük şehrin 0.66 km²’lik kısmı sularla kaplıdır. Geri kalan 7.92 km²’si ise Oegstgeest şehrini oluşturur. Küçük bir belediye olan bu şehir Leiden bölgesine bağlı olduğu gibi Leiden’in kuzeyinde bulunur. İsmindeki “Geest” sözcüğü 17. yüzyıldan itibaren bölgenin ve ülkenin kentsel gelişimine katkısında bulunan Geest topraklarına küçük bir atıftır aslında. Etrafında orta çağdan ve sonraki çağlardan kalma birçok tarihi yapı bulunduran Oegstgeest, bünyesine 2008 yılının mart ayında insan anatomisi temalı Corpus Müzesi’ni de katarak bol bol turist akınına uğramıştır.

2. Kurulma Amacı

Müze’nin kurulma amacı yapımından da belli olacağı gibi insan vücudunu daha iyi tanımak ve tanıtmaktır. Aynı zamanda küçük çocuklara obezitenin tehlikelerini haberdar etmektir. Her ne kadar sınırlı sayıda bilgiye sahip olsak da büyük çoğunluğumuz kendi bedenlerimizden bihaberiz. İnsan vücudunun derinliklerine harika bir yolculuk imkânı sunan Corpus Müzesi, ilkokul çağındaki öğrenciler, lise çağındakiler, üniversiteliler, yerli halk ve yabancı turistler olmak üzere herkesi bu konu hakkında ilgi çekici bir şekilde aydınlatmak üzere kurulmuş bir müzedir. Bu ilgi çekicilik daha binanın dış tasarımından başlar. İç tasarımı ise bambaşka bir konudur. Çünkü asıl görülmesi gerekenler içeridedir.

3. Gidiş Öncesi Yapılacaklar

İnsan Vücudunun Derinliklerine Yolculuk İmkânı Sunan Corpus Müzesi

Bu müzenin dış dizaynı bir insan vücudu olarak inşa edilmiştir. Yüksekliği 35 metredir. Bu yönüyle de en yüksek müzelerden biri özelliğini barındırmaktadır. Müzeye giriş doğal olarak ayaklardan yapılmaktadır. Fakat bundan önce girişler için bilet satın almanız gerekir. Bileti satın aldığınız zaman 20 dakika önce gitmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü tura başlamadan önce rehberlerden hangi dilde hizmet alacağınız sorulur. Gerekli hazırlıklar tamamlandığında 55 dakikalık harika bir tura başlıyorsunuz. Rehberli kısmı 55 dakika sürmektedir. Ancak daha fazla kalmak istiyorsanız biraz da kalmanız mümkün.

4. İç Tasarımı

Corpus Müzesi’nde bir insan vücuduna dair ne varsa onlar bulunmaktadır. Beyin, göz, organlar, damarlar, dişler gibi birçok kısım detaylı bir şekilde inşa edilmiş ve tasvir edilmiştir. Örnek verilecek olursa deriyle başlarsınız ve vücudun her sisteminde aynı bir hücre gibi ilerlersiniz. Yolculuk sırasında damar yollarını kullanırsınız. Her oda, vücudun o bölümünde duruyormuşsunuz gibi tasarlanmıştır. Aynı zamanda son model teknolojik cihazlarla daha detaylı bilgiler ekranlarda ziyaretçilere yansıtılır. Bazı kısımlarda odalar arası geçişlerde küçük asansörleri kullanırsınız. Rahim bölgesine geldiğinizde spermlerin yumurtaya ulaşma yarışlarını 3D gözlüklerle izlersiniz.

5. İlgi Çekici Detaylar

İnsan Vücudunun Derinliklerine Yolculuk İmkânı Sunan Corpus Müzesi

Tabii ki müze içindeki detaylar saymakla bitmiyor. Son derece iyi işlenmiş konusuyla ziyaretçileri büyüleyen ve insan vücudunun derinliklerine eşsiz bir yolculuk imkânı sunan Corpus Müzesi, son teknolojik araçlarla donatılmıştır. Damarlar arasında yolculuk ederken oturduğunuz sandalye, aynı kalbin kan hücrelerini pompalaması gibi titrer ve sallanır. Siz de o hissi yakından deneyimlersiniz. Müzede gezerken süngerimsi dil üzerinde zıplayabilir ya da burunda gezerken asansörler aracılığıyla gözün arka kısımlarına bir göz atabiliyorsunuz. Neredeyse her köşeyi gezip görebileceğiniz bu müzede uzun saatler kalmanız hiç şaşırılacak bir durum olmaz.

6. Biletler ve Ulaşım

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Corpus Müzesi’ne giriş yapmak için internetten veya başvuru noktalarından bilet almanız gerekiyor. Herhangi bir müzekart uygulaması o müze için geçerli değil. Bilet ücretleri de 16,75 euro civarında yani biraz pahalı gelebilir. Sivil araçla gelecekler için ücretli otoparklar mevcut ve bu da 7 euro gibi bir ücrete bedel. Bu ücret de Hollanda’nın diğer bölgeleriyle kıyaslandığında biraz pahalı gelmekte. Müzeye gidiş için başka bir yol ise belediye otobüsleridir. Şehrin çeşitli noktalarından kalkan belediye otobüsleri müzeye ulaşım imkânı vermekte. Yol biraz uzun sürse de yine de rahatça kullanılabilir.

7. Maliyeti

İnsan Vücudunun Derinliklerine Yolculuk İmkânı Sunan Corpus Müzesi

İnsan vücudunun derinliklerine yolculuk imkânı sunan Corpus Müzesi’nin değeri 35 milyon dolardır. İçerisinde insan bedeninin tüm parçalarını barındırması ve binlerce parçadan oluşması her ne kadar yüksek bir maliyet gerektirse de vereceği deneyim de bir o kadar yüksektir. Hollanda’ya gideceklerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri haline gelen bu müzede 3d görüntü sağlayıcılar, 8 dilde rehber desteği, grup indirimleri ve 1 saatlik temel tıbbi bilgi rehberi bulunur. Aynı zamanda çocuklar için de küçük oyunlar ve ilgi çekici bulmaca köşeleri de mevcut. Tüm bu bilgi kaynağına çatı görevi yapan 35 metrelik dev insansı dış tasarımı eşlik eder.

8. Ek Hizmetler

Müzedeki bölümler ve odalar arasında gezerken başka küçük detayları gözden kaçırabilirsiniz. Her bölümün kendine has tasarımları bulunmaktadır. Eğer daha detaylı öğrenmeye hevesliyseniz bazı küçük uygulamaları ve görevleri bitirmeyi deneyebilirsiniz. Bu görevler sonucunda ise öğrendiklerinizi ve gördüklerinizi uzun süre hatırlayabilirsiniz. Müzenin sunduğu imkânlar arasında kafeler, dinlenme yerleri ve sergi salonları gibi yerler de bulunur. Beynin içinden karaciğere yolculuk sırasında yorulabilirsiniz. Tam da bu sebepten yorgunluğunuzu giderecek kafelerde duraklayabilme fırsatı elinizde.

9. Eğlenceli Sistemi

Müze’nin sunduğu başka güzellikler arasında vücudunuzun nasıl göründüğünü ve nasıl geliştirebildiğini gösteren küçük uygulamalar bulunur. Bu uygulamalara erişim için bir sisteme kaydolmanız gerekmektedir. İsminizi ve doğum tarihinizi sisteme girerek bir kayıt oluşturabilir ve daha sonra bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Daha sonra size seçimleriniz hakkında bilgi verilir. Örneğin kalbinizin durumunu ölçmek ya da sağlıklı atmasını sağlamak ya da gücünüzü test edip arttıracak öneriler sunmak gibi. Üstelik tüm bunlar eğlenceli bir şekilde işlenir.

10. Tepeden Tırnağa

İnsan Vücudunun Derinliklerine Yolculuk İmkânı Sunan Corpus Müzesi

Bir insan bedeninde ne olabilir? Kemiklerin içinde hangi maddeler vardır? Tüm bunları elbette ki internet dünyasında bulabilirsiniz. Ancak o ortamda bulunmak öğrenme açısından çok daha etkilidir. Ünlü düşünür Marshall Mcluhan’ın da dediği gibi “ortam mesajın kendisidir.” Yani bulunduğumuz mekân beynimizin bir olayı algılaması açısından hafızada kalıcılığını arttırır. Tepeden tırnağa her detay başarılı bir şekilde işlenmiştir. İnsan vücudunun derinliklerine keyifli bir yolculuk imkânı sunan Corpus müzesi, özellikle tıp okuyacak kişiler veya doktor olmak isteyenlerin Hollanda’yı ziyaret edecekleri zaman mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!