Kilo Vermek İsterken Yapılan Büyük Yanlışlar

4 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Çoğu insan hayatının bir döneminde mutlaka diyet yapmıştır. Hızlı kilo vermek adına kulaktan duyduğu yöntemleri denemiş ve sonucunda da az miktarda kilo verse de maalesef daha fazlasını geri almıştır. Ne kadar sağlıklı ve doğru beslendiğinizin yanı sıra nasıl egzersiz yaptığınıza da bakılmaksızın önerilen bu yanlış diyetler ile kilo verme konusunda hep aynı hatalara düşebilirsiniz. Popüler diyetleri uygulamak yerine kişiye özel olan diyetler ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek sizin için çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca yapılan ufak beslenme yanlışları nedeniyle geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına da zemin hazırlamış olabilirsiniz. Bu sebeple gelin hep birlikte kilo vermek isterken yapılan büyük yanlışlar nelerdir bir göz atalım.

1. Hızlı Yemek

Kilo Vermek İsterken Yapılan Büyük Yanlışlar

Birçoğumuz hızlı ve dikkatsiz yemek yeme hatasını günlük beslenmemizde yapıyoruz. Oysaki yavaş yemek yeme çok daha mantıklı bir yaklaşımdır. Hem kilo vermeye yardımcı oluyor hem de tokluk hissine neden oluyor. Dikkat ederseniz hızlı yemek yiyenlerin daha kilolu olduklarını görürsünüz. Yavaş yavaş daha fazla çiğneyerek tükettiğiniz gıdalar daha kısa sürede tokluk hissi vereceğinden dolayı az yemenize neden olurken, düşük miktarda kalori almanızı da sağlayacaktır. Bu durumda zaman içerisinde kilo kaybına sebep olacaktır. Üstelik kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.

2. Az Su Tüketmek

Aman tartıda fazla çıkarım bu yüzden az su tüketmeyelim diyenlerdenseniz, yandınız! Çünkü kilo vermede yapılması gerekenler arasında en önemlisi su tüketimini arttırmaktır. Ödemin atılmasından yağ yakımının hızlanmasına, sindirim enzimlerinin daha fazla çalışmasına ve beden sağlığının iyileşmesine kadar oldukça önemlidir. Su tüketiminin kilo verme dışında da çok önemli olduğunu unutmayalım. Günde en az 2 litre tüketmemiz gerektiğini vurgulayan doktorları dikkate almakta fayda vardır. Kilo dışında böbrek sağlığı, kalp sağlığı, beyin sistemi gelişimi ve cilt güzelliği içinde gereklidir.

3. Şok Diyetler

Kilo Vermek İsterken Yapılan Büyük Yanlışlar

Ne kadar aç kalınırsa o kadar fazla kilo verilir diye düşünenlerdenseniz yine doğru bilinen bir yanlışa yönelmişsiniz demektir. Şok diyetler uygulamak size ilk günlerde kilo verdiriyor olsa da daha sonrasında ise daha fazla kilo almanıza neden olacaktır. Bunun nedeni ise aç kalınmasından dolayı enerjinin düşmesidir. Buna bağlı olarak da metabolizma hızı yavaşlamaktadır. Haliyle kilo verilse bile belli bir süre sonra daha fazlası geri alınmış olur. Bu durumda kilo vermek isterken yapılan en büyük yanlışlar listesine girmenize neden olur.

4. Hareketsizlik

Tabii kilo vermede etkili olan bit diğer unsur ise daha hareketli bir yaşam tarzıdır. Evde oturarak hiç hareket etmeyerek, sadece beslenmenizi değiştirerek kilo veremezsiniz. Doğru şekilde doğru oranda egzersiz de şart! Yapılacak olan egzersizin türü ve şiddeti kilo vermenize ve yağ yakımınıza uygun planlamalıdır ve asla aşırı olmamalıdır. Bunun da kontrolünü sağlanması için mutlaka kas kaybı yaşamadan bir diyet ve yeterli egzersiz planlamalısınız. Çok spor yaparsam kesin zayıflarım diye bir olay üzgünüz ki söz konusu değil! Aksine hem sağlıksız hem de sizi yormaktan öte bir şey olmayacaktır.

5. Tek Tip Beslenmek

Kilo Vermek İsterken Yapılan Büyük Yanlışlar

Bir gıdanın mucize olduğuna inanmak ve sadece onu tüketerek zayıflamaya çalışmak sizi büyük bir yanlışa sürükleyecektir. Çünkü yeterli ve dengeli beslenmeyi bir puzzle’a benzetirseniz, tüm besin gruplarından dengeli ve doğru oranda vücudunuza almanız gerekmektedir. Mucize diye düşündüğünüz tek tip besinin yararı ise puzzle’ın sadece bir parçasının içindeki küçük bir yarar olmuş olacaktır. Bu tarz beslenme şeklinde daha hızlı kilo alır ve bedeninizdeki su-kas dengesi bozularak kayba sebebiyet verir. Sadece lahana çorbası tüketerek zayıflamak size de mantıklı geliyor mu?

6. Sınırsız Bitki Çayı Tüketmek

Bitki çaylarının her birinin kendine özgü faydası bulunmakta ve sağlığınız için evet oldukça fayda sağlamaktadır. Fakat yararını görmek adına ve kilo kaybı sağlamasına adına günde defalarca tüketmeniz sadece zarara neden olacaktır. Örnek olarak çok iyi bir antioksidan etkisi gösteren yeşil çayı bile tüketirken bile dikkat etmeniz gerekmektedir. Hipertansiyonu olanlar, kalp ritim bozukluğu olanlar zayıflama uğruna günde 4-5 fincan yeşil çay tüketerek bilmeden sağlıklarını bozmaya başlamaktadır. Bazı bitkiler de aşırı tüketildiğinde vücutta kalsiyum atımına ve kemik erimesine sebep olabilirler. Bunun dışında sindirim sorunları oluşturabilirler. Bu yüzden sınırsız bitki çayı tüketmek kilo verdirir diye bir şey söz konusu değil, aman dikkat!

7. Öğün Atlamak

Kilo Vermek İsterken Yapılan Büyük Yanlışlar

Sadece ana öğünleri tüketip ara öğünlere önem vermeden kilo vermeye çalışmak size bilinenin aksine kilo aldıracaktır. Bunun sebebi ise; atlanan ara öğünler kan şekerinizi düşürecek bir sonraki ana öğünde daha fazla yemek yemenize neden olacaktır. Vücut uzun süre besin almadığında kendini koruma ihtiyacı hissederek ana öğünleri depolama ihtiyacı duyacaktır. Bunun sonrasında metabolizma da koruma içgüdüsü ile yavaşlayarak yemek yemediğiniz saatlerde dahi yakmamaya başlayacaktır. Devamında da kan şekeri dengesizlikleri ile sağlık sorunları baş gösterecektir. Öğün atlamamaya özen göstererek daha sağlıklı kilo verebilirsiniz.

8. Karbonhidratı Kesmek

Diyete başlayıp ekmeği bırakanlardansanız eğer sizde yanlış yapanlardansınız demektir. Olay bu kadar basit olsa herkes çok rahat şekilde kilo verebilirdi öyle değil mi? Beslenmenizden karbonhidratı tamamen çıkardığınızda kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik ve hatta ani tatlı krizleri oluşabilmektedir. En sağlıklı olanı her besin grubundan hatta az miktarda ekmekte dâhil olmak üzere günlük diyetinizde tüketmenizdir. Eğer sağlık sorununuz yok ise tam buğday veya çavdar ekmeği tüketmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede dengeli beslenerek daha hızlı kilo almanın da önüne geçmiş olursunuz.

9. Light Ürünler Tüketmek

Bir gıdanın üzerinde yazan light veya diyet ibaresi o gıdanın gün içerisinde rahatlıkla defalarca tüketebileceği ve enerjisi olmadığı anlamına gelmiyor. Genellikle bu ürünlerin kalorisi düşük olduğu için tercih ediliyor fakat muadillerinden çok da farklı değiller. Hatta lezzetlerini arttırmak amacıyla çok daha fazla katkı maddeleri kullanılıyor ve ileriki yaşlar için daha fazla sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. İşlenmiş gıdalardan ne kadar uzak bir şekilde yaşamaya odaklanırsanız çok daha fazla yarar göreceksiniz. Birçok gıdanın doğalını evde kolaylıkla yapabilirsiniz üstelik!

10. Sadece Et Tüketmek

Kilo Vermek İsterken Yapılan Büyük Yanlışlar

Et tüketmek metabolizma hızını arttırır evet ve fazla kilo verilmesine sebep olur. Fakat düşük karbonhidrat yüksek protein içerikli beslenme şekli uzun vadede alışkanlık haline dönüşerek çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlamaktadır. Özellikle de kalp damar problemlerine sebep olmaktadır. Kanda kolesterol ve lipid yanı sıra ürik asit oranı yükselir ve kolon kanseri gibi bazı kanser türlerine yatkınlık artabilir. Dolasıyla her besin türünden doğru oranda bir uzman kontrolüne beslenme en sağlıklısı olacaktır. Bu sayede kilo vermek isterken yapılan büyük yanlışlardan da kendinizi korumuş olursunuz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!