İngilizce Öğrenirken Mutlaka Dinlemeniz Gereken Şarkılar

5 dk okuma süresi


11
23 Paylaşım, 11 puan

Bir yabancı dili tam anlamıyla öğrenmenin en güzel yanlarından biri, o dilde üretilen sanat eserlerini dolayısıyla da o dilin çevresinde genişlemiş olan kültürleri algılayabilmektir. Kitapları orijinal dillerinde okumak kişiye yepyeni bir okuma deneyimi kazandırabileceği gibi, müziği de çeviriye ihtiyaç duymadan dinleyebilmek ufkumuzu genişleterek yeni anlamlar keşfetmemizi sağlar. Sıradaki içeriğimizde bu süreci tersine çevirmenizi sağlayacak, yani dili öğrendikten sonra değil de öğrenmek ve çalışmak için dinleyebileceğiniz pratik ve popüler şarkıları listeledik. İngilizce öğrenirken mutlaka dinlemeniz gereken popüler şarkılar arasından 10 örneği listeleyerek sizlerle paylaştık. İyi eğlenceler dileriz.

1. We Are The Champions

Uluslararası bir rock klasiği olan We Are The Champions, Queen tarafından 1977 yılında News of the World albümünün içinde piyasaya sürüldüğünden beri popülerliğini hiç kaybetmediği gibi her yıl sınırlarını biraz daha genişletti. Ününün yanı sıra taraftar grupları ve ödül törenleri gibi etkinliklerde on yıllarca kullanılan şarkının bu kadar akılda kalıcı olmasının sebebi tabi ki sade bir dil kullanması. Present perfect tense (yakın geçmiş zaman) ve future tense (gelecek zaman) ile yazılmış şarkıda “will” kalıbı içeren örneklendirmeler de bulabilirsiniz. İngilizce öğrenirken mutlaka dinlemeniz ve incelemeniz gereken şarkılar arasında We Are The Champions, başlamak için harika bir seçenek.

2. She Said

Britanya’nın 21. yüzyıldaki en gözde gruplarından biri olan Plan B tarafından 2010 yılında piyasaya sürülen She Said, kısa bir süre içinde adanın en çok satan teklilerinden (single) biri olarak tarihe geçmeyi başardı. En çok satan altıncı tekli olmayı başaran şarkının sözleri “reported speech” yani dolaylı anlatım konusunu öğrenmekte zorlanan İngilizce öğrencileri için fazlasıyla uygun. Sade ve anlaşılır sözleriyle “direct speech” yani doğrudan anlatım cümlelerini dolaylı anlatıma çevirmek için muazzam bir örnek. İngilizce öğrenirken mutlaka dinlemeniz gereken keyifli şarkılar arasında She Said, yalnızca gramer için değil anı zamanda İngiliz aksanını da deneyimlemeniz için muhteşem bir fırsat niteliğinde.

3. A Little Peace

1982 yılında Almanya’nın ilk defa Eurovision şarkı yarışmasında birinci olmasını sağlayan A Little Peace, uluslararası barış temasını sade ve basit bir dille anlatan, kolay anlaşılır bir şarkı. Aslında ilk hali Almanca olan şarkı, Avrupa’da öyle popüler olmuş ki şarkının sahibi Nicole şarkıyı 7 farklı Avrupa dilinde ve 7 farklı versiyonda yeniden düzenlemiş. Bu diller arasında en çok İngilizce, Fransızca ve Felemenkçe olanları sevilip dinlenmiş. Paylaştığımız bağlantı şarkının 60 yaşına giren yarışma için özel olarak söylenen bir versiyonu. A Little Peace, İngilizce çalışırken comparison (karşılaştırma), quantifiers (nicelik belirten sıfatlar) ve prepositions (edatlar) konularında size kolay bir örneklem sunabilir.

4. Thunder

Öğrencilerin İngilizce öğrenirken karşılaştıkları en yaygın sorunlardan biri tabi ki dilimize yabancı sesleri içeren kelimelerin ve söz öbeklerinin telaffuzları. İngilizce öğrenen pek çok kişi tarafından algılanmasında sorun yaşanan “th” sesinin fonetiğini anlamanın en güzel yolu ise bu sesleri sık sık kullanan şarkılar dinlemek. 2022 itibariyle neredeyse 2 milyar dinlenme sayısına ulaşmış popüler Imagine Dragons şarkısı Thunder, şarkının isminin sözlerinde sıklıkla tekrar etmesiyle bizim için harika bir örnek. “Th” sesini sürekli tekrar ederek beynimize yerleştirmemizi ve telaffuzunu algılamamızı sağlayan şarkı, aynı zamanda orta bir tempoda söylendiği için dinlenirken çevrilmeye de fazlasıyla müsait.

5. Blackbird

Birleşik Krallık merkezli bir eğitim ve yayımcılık şirketi olan Pearson tarafından yapılan bir araştırmaya göre, havuzdaki diğer grup ve müzisyenlere kıyasla The Beatles, İngilizce öğrenmeye en çok yardımcı olabilecek grup. %48’lik bir oranla araştırmada açık ara farkla birinci olan grubun yine Pearson’a göre anlaşılması ve takip edilmesi en kolay şarkısı ise Blackbird. Şarkı sözlerinin tamamının gündelik konuşma dilinde kullanılan yaygın kelimeler olması, kafiyelerin basit ve kafa karıştırıcı olmaması ve en önemlisi şarkının oldukça yavaş söylenmesi Blackbird parçasını başlı başına bir eğitmen haline getiren en önemli özellikleri. The Beatles’ın diğer şarkılarının dilleri de Blackbird’den daha karmaşık değil.

6. Always On My Mind

Bir dönemin bütün müzik listelerini resmen kontrolü altına alan nam-ı diğer Rock’n Roll kralı Elvis Presley, İngilizceye aşina olan ülkelerde (Birleşik Krallık, ABD, Avustralya, Kanada) olağanüstü popülerdi. Kral aynı zamanda şarkı sözlerinin oldukça sade olmasıyla biliniyordu. Always on My Mind, İngilizcede aşk ile ilgili yaygın deyimleri sıklıkla kullandığı için günlük konuşma dilinde ilerleme kaydetmenizi sağlayacak bir yardımcı. Şarkının ismi de “her zaman seni düşünüyorum” anlamına gelen ve hemen herkesin kullandığı bir deyimden oluşuyor. Bunun yanında şarkının sözlerinde past tense (geçmiş zaman) ile yazılan fillere ve olumsuzluk eki kullanan kelimelere de sıklıkla yer verilmiş.

7. In The Shadows

Present perfect tense (yakın geçmiş zaman) konusunda, Türkçe’de böyle bir zaman yapısının bulunmamasından dolayı öğrenciler sıklıkla zorluk yaşayabiliyor hatta sırf bu konu yüzünden eğitimlerini durdurabiliyorlar. Hemen arkasından gelen present perfect continuous tense (devam eden yakın geçmiş zaman) ise işleri tamamen çıkmaza sokabiliyor. Böyle zaman türleri dilimize yabancı olduğu için onları algılamanın en iyi yolu durmaksızın pratik yapmak. Dolayısıyla bu zamanları sıklıkla kullanan şarkıları dinlemek belki de pratik yapmanın en iyi yolu. Finlandiya çıkışlı The Rasmus’un en ünlü şarkısı In The Shadows, her iki zamanı da kullanan sözlere sahip olan, pratik yapmak için harika bir örnek.

8. Just The Way You Are

Oldukça rahat anlaşılan aksanının yanında sade, pratik ve anlaşılır şarkı sözleriyle tüm dünyada ün kazanmış hatta zaman zaman popun kralı Micheal Jackson ile karşılaştırılan Bruno Mars’ın çıkış şarkısı Just The Way You Are pratik yapmak için son derece iyi bir örnek. Simple present tense (geniş zaman) kalıplarını sıklıkla kullanan şarkıda aynı zamanda deyimler ve öbek eylemlerden uzak durulduğu için soyut ve mecaz anlamlar bulunmuyor. Dolayısıyla incelemek için fazlasıyla kolay örneklere sahip, İngilizce öğrenmeye yeni başlayanlar için çok uygun. Şarkı 2010 yılında Bruno Mars’a Grammy müzik ödüllerinde En İyi Erkek Pop Vokal Performansı ve Yılın Yapımcısı ödülü adaylıkları kazandırmış.

9. Love Yourself

Justin Bieber tarafından tarafından 2015 yılında tekli olarak piyasaya sürülen Love Yourself farklı zamanların cümle kalıpları üzerinde pratik yapmak isteyen İngilizce öğrencileri için bire bir. Orta ve üst seviyede İngilizce öğrenen öğrenciler için üzerinde rahatlıkla çalışılabilecek şarkı sözlerine sahip. Simple present tense (geniş zaman) ve simple past tense (geçmiş zaman) içinde kullanılan negatif cümle örnekleriyle dolu şarkı aynı zamanda yavaş tempoda söylendiği için çevirerek takip etmek veya dinlerken yazmak için de oldukça uygun. Sözlerde iki farklı zamanda kullanılan pek çok fiil bulunduğu için kelimeler ve telaffuzlar arasındaki zaman farkları rahatlıkla gözlemlenebilir ve incelenebilir.

10. Hallelujah

Jeff Buckley’nin popülerliğini hiçbir zaman yitirmemiş efsanevi şarkısı Hallelujah, oldukça iyi, pratik ve kurallı bir İngilizce gramer kullanımına sahip. Bu parçayı iyi bir eğitim parçası yaparak öne çıkan özelliği ise sözlerinde present perfect tense (yakın geçmiş zaman) kalıplarına ve pek çok farklı fillin simple past tense (geçmiş zaman) ile çekimlenmiş hallerine rastlayabiliyor olmanız. Nesillerdir popülerliğini koruyan bu şarkı bu iki özelliğiyle resmen başlı başına bir İngilizce öğretmeni. Üstelik onlarca farklı sanatçı onlarca farklı versiyonda bu şarkıyı seslendirdi. Yani şarkının farklı versiyonlarını dinleyerek kelimelerin telaffuzları hakkında yepyeni gözlemlemeler de yapabilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
76
Beğen
Mutlu Mutlu
34
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
32
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!