İmkanlar ve Fırsatlar Dünyası: Sosyal Medya!

3 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan
SOSYAL MEDYA FIRSATLARI
SOSYAL MEDYA FIRSATLARI

Birkaç yıl evvel bir internet sitesi için haber dosyaları hazırlıyordum. Bu kapsamda, bir yayınevini arkadaşlarla beraber röportaj için ziyaret ettik. Konuşmanın bir yerinde, yayınevi koordinatörü, “işyerlerinde 90 kişi çalıştığını” söyledi. Çoğu yayınevinde 2-3 kişi çalıştığı için bu rakam bana devasa büyüklükte gelmişti. Küçük yayınevlerinin bu kadar büyük bir yayıneviyle “yarışmasının” zor olduğunu düşünmüştüm. Köprünün altından çok sular aktı. Yayıncılık dünyasında dengeler değişti. Kapananlar oldu, büyüyenler oldu vs… Ayrıca teknoloji baş döndüren bir hızla gelişti ve sosyal medya kullanımı geniş bir tabanda karşılık buldu.

Bu konuya nereden girdik hemen anlatayım. Hepimiz kabul edebiliriz ki artık iyi bir ürün ortaya koymak kadar, ortaya konulan ürünü iyi bir şekilde duyurabilmek de önemli. O yüzden artık reklam panolarında ve kitap eklerinde hatırı sayılır bir şekilde yazar ve kitap reklamları yapılıyor. Peki bu mecralarda sesini duyuramayan yazar ve yayınevleri ne yapacak? Bu noktada sosyal medyanın bize sağladığı imkânlardan ve fırsatlardan bahsetmek istiyorum.

Bir ay önce Twitter’da bir arkadaştan adres bilgilerimi isteyen bir mesaj aldım. Bana kendi yazdığı kitaplardan hediye etmek istediğini söyledi. Bu ince jest çok hoşuma gitti. Adresimi yolladım. Bir hafta sonra 3 adet çok şık tasarlanmış çocuk kitabı elimdeydi. Kitapların fotoğrafını çekip Twitter hesabımdan yayınladım. Yazar bu sayede 25 bin kişiye sesini ulaştırmış oldu. Ciddiye alınarak ve özenerek yazılmış, basılmış bu kitapların adını daha fazla kişi duymuş oldu.

REKLAM KİTAP KURTARIR
Daha başka neler yapılabilir? Yayınevleri ve dergiler belirli periyotlarla hediyeli retweet kampanyaları düzenleyebilirler. Bir tweeti retweet edenlere verilecek küçük bir hediye hem gönül alır hem de güzel bir hatıra olarak hafızalarda kalır. Kitapçılarımız ve yayınevlerimiz Foursquare üzerinden check-in yapanlara küçük indirimler yapabilirler. Bunlar ilk aklıma gelenler…

Üzerinde düşünülerek yürütülen bir sosyal medya kampanyası, tahmin edilemeyecek kadar iyi etkileşimler sağlayabilir ve olumlu sonuçlar doğurabilir. Bu da düşük bütçelerle ayakta kalmaya çalışan yayınevleri ve kitapçılar için bulunmaz bir fırsattır.

İNTERNET VE CEP HARÇLIĞI
Öğrencilik yıllarımızda burs bulabilmek için çok kapılar aşındırdık. Bazılarımız eli boş döndü, bazılarımız amacına ulaştı. Bazılarımız ise bir iş bulup çalışmayı tercih etti. Hepimizin derdi ailemize fazla yük olmadan ufak tefek cep harçlıklarımızı çıkarmaktı. O zamanlar internet kullanmak çok pahalıydı. Hele evlerde internet olması hayal gibiydi. Konya’da toplam 10-15 internet kafe vardı. Bugün çoğu öğrenci evinde internet var. Yurtlarda ücretsiz wi-fi bağlantıları var. Hal böyle olunca internette gençler için cep harçlığı çıkarma imkânları da var. Bunlardan bazılarına göz atalım.

BLOG YAZARLIĞI
Sosyal medyanın ilk ve eskimez mecralarından birisi de blog yazarlığıdır. Uzman olduğunuz, ilgi duyduğunuz alanlarda blog açarak burada yazmaya başlayın. Uzun zaman boyunca bıkmadan ve usanmadan yazın. Yani blogunuzu düzenli olarak güncelleyin. Sonra google adsense veya benzeri bir sisteme kaydınızı yaptırın. İnternette basit bir arama yaptığınızda karşınıza güvenilir sistemler çıkacaktır. Sisteme girdikten sonra da umutsuzluğa düşmeden yazmaya devam edin. Blogunuz, yazı yazabilme kabiliyetinizi de geliştirecektir.

TELİF ÜCRETİ ÖDEYEN SİTELER
İnternette yayın yapan bazı siteler yazarlarına telif ücreti öderler. Bunlardan ilk aklıma gelen dunyabizim.com ve on5yirmi5.com siteleri. Bu siteleri inceleyin ve ne tür haberler yayınladıklarına bakın. Sonra site editörleri ile iletişime geçerek örnek yazılarınızı yollayın. Beğenilir ve yayınlanırsa siz de sitenin tecrübeli yazarları arasına girebilirsiniz. Böylece düzenli yazılarınız yayınlanır ve bu yazılardan düzenli olarak telif ücreti alırsınız.

Bu iki siteden başka siteler de vardır muhakkak. Basit bir internet taraması yaparak bu siteleri de bulabilirsiniz.

FOTOĞRAF SATIŞ SİTELERİ
Stok foto siteleri dediğimiz sitelerdir. Sayıları günden güne artmaktadır. Kısaca şöyle çalışırlar: Sisteme yüklediğiniz “çok kaliteli” fotoğraflar satışa sunulur. Siz de satılan fotoğrafınız kadar para kazanırsınız.

Stok foto sitelerinde benim gördüğüm bir eksiklik “yerli” içeriklerin fazla olmamasıdır. Türkiye’de yayınlanan dergilerin çoğunda Asyalı insan fotoğraflarının yer almasının sebebi de budur.

İnternette “stock photo” diye arattığınız zaman bu sitelere kolayca ulaşırsınız. Sitelerin hangi tarz ve nitelikte fotoğraflar istediğini inceleyip buna uygun çekimlerinizi yükleyebilirsiniz. Burada da önemli olan sabırlı olmak ve bıkmadan fotoğraf yüklemeye devam etmek.

Gençdoku Dergisi ~ Cesur KÜÇÜK
Sayı: 58 ~ Mart 2014


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?