İlgiyle İzleyeceğiniz Kamp Konulu En İyi Filmler

5 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Doğa yürüyüşleri, tırmanışlar, taşlarla çevrilen kamp ateşinden gelen odunların çatırdama sesleri, açık havanın keskin kokusu, yeni arkadaşlıklar ve izlerken âşık olunan doğa manzaralarıyla kamp filmleri her zaman içimizde ayrı bir yer etmiştir. Bazı filmler bize izci çocukların kıyafetlerinin sevimliliğine hayran bırakırken bazıları tehlikeli tırmanışları tamamlamaya çalışan dağcıların heyecanına ortak olmamızı sağlar. Bazı filmler neşeli aşkları ve unutulmayacak yaz tatillerini konu alırken bazıları ormanlarda ve toplumdan uzak alanlarda toplanan kültlerin ürpertici ritüellerini anlatır. Sizler için bazen tebessüm ederek bazen de ürpererek ama her zaman ilgiyle izleyeceğiniz en iyi kamp konulu filmler listesi hazırladık. İyi seyirler dileriz.

1. Moonrise Kingdom

İlgiyle İzleyeceğiniz Kamp Konulu En İyi Filmler

2012 yapımı ABD filmi Moonrise Kingdom, simetrik sahneleri ve özgün hikâye anlatma teknikleriyle bilinen senarist ve yönetmen Wes Anderson tarafından Rhode Island eyaletinde çekildi. 1965 yılında geçen filmde New Penzance isimli bir adada yaz aylarını Ivanhoe isimli bir kampta izcilik yaparak geçiren 12 yaşındaki Sam ve adanın diğer tarafında ailesiyle birlikte yaşayan Suzy arasında geçen mektuplaşmalar işleniyor. Birlikte adanın ıssız bir koyuna kaçmak ve orada kamp yapmak isteyen Suzy ve Sam’in hikayesi izleyicinin içinde nostalji hissi uyandıran görsellerle işleniyor. Film IMDb’den 7,8 alırken Rotten Tomatoes puanı %93 olmuş.

2. Nomadland

2020 Oscar Akademi ödüllerine damgasını vuran Nomadland, Yönetmeni Chloe Zhao’nun ve oyuncu Frances McDormand’ın olağanüstü performansları sayesinde törenden En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En iyi Kadın Oyuncu ödülleriyle döndü. Aynı isimde bir romandan uyarlanan filmde kocasını ve işini kaybettikten sonra evsiz kalan Fern, karavanıyla Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaşarak izleyicinin evsizlerin ve göçebelerin hayatlarına tanık olmasını sağlıyor. Sinematografisiyle öne çıkan filmde muazzam doğa görüntüleri izleyiciyi estetiğe doyuruyor. Filmin IMDb puanı 7,3 iken sinema eleştirmenlerinin sitesi Rotten Tomatoes puanı %93 olmuş.

3. Midsommar

İlgiyle İzleyeceğiniz Kamp Konulu En İyi Filmler

2019 yapımı Midsommar korku/gerilim türünde yepyeni yöntemler kullanarak tamamıyla parlak ve aydınlık sahneleri, çiçekler ve saflık duygusu uyandıran bembeyaz elbiseler giydirilmiş karakterleriyle öne çıkan şaşkınlık uyandırıcı bir film. İsveç’te yerel bir pagan kültürünün geleneksel “orta yaz” festivali kutlamalarını yüksek lisans tezi için incelemeye giden bir grup arkadaşın bu kült/tarikatın kurbanı olmaları konu ediliyor. Film kendi türünü sarsan özgün müziği ve sinematografisiyle 2019 yılına bir bomba gibi düşerken rahatsız edici sahneleriyle onlarca seyirciye sinema salonlarını terk ettirmiş. IMDb’den 7,1 puan alan filmin Rotten Tomatoes puanı ise %83.

4. Mandy

2018 yılında gösterime girdiğinde simgesel anlatımının güçlü olması sebebiyle üzerine onlarca inceleme ve eleştiri yazılan Mandy, yalnızca ünlü oyuncu Nicolas Cage’in yeteneklerine daha önce hiç görmediğimiz bir türde (korku) şahit olmamızı da sağlıyor. Pek çok teorinin odağı olan ve çeşitli okumalarla sık sık mitoloji hikayelerine benzetilen filmde ormanda kendilerine ait küçük bir bölgede yaşayan bir çiftin ansızın ortaya çıkan bir tarikatın kurbanı olmaları anlatılıyor. Güçlü grafik şiddet ve korku sahnelerini barındıran Mandy, konu bütünlüğünün olmamasıyla da sık sık eleştirilmiş. IMDb’den 6,5 alan filmin Rotten Tomatoes puanı %90.

5. Leave No Trace

İlgiyle İzleyeceğiniz Kamp Konulu En İyi Filmler

Bir baba ile kızının ormanlarda kamp yaparak hayat mücadelesi vermesini konu alan Leave No Trace, pek çok doğada hayatta kalma temalı film gibi modern kültür ve doğal yaşam veya daha simgesel bir biçimde beton grisi ve orman yeşilinin çatışmasını ele alıyor. Durmaksızın orman bekçilerinden saklanarak kamp yapmanın yasak olduğu yerlerde yaşamaya çabalayan karakterlerin hayatları bir gün yakalanmalarıyla değişiyor. Normal bir hayatı hiç deneyimlemeyen kızın ve normal bir hayat için fazla hasarlı olan savaş gazisi dul bir babanın birliktelik mücadelesini anlatan film IMDb’den 7,2 puan alırken Rotten Tomatoes’tan %100 alarak en iyi filmler listesine girmeyi başarmış.

6. Captain Fantastic

6 çocuğu ile birlikte Kuzeybatı Pasifik ormanlarında vahşi yaşamın içinde Ben Cash, modern toplumdan ve dünyadan izole bir biçimde kabile hayatı yaşamaktadır. Buna rağmen Ben Cash çocuklarını hem fiziksel açıdan hem de zihinsel açıdan güçlü yetiştirmeyi başarabilmiştir. Ancak eşi Leslie’nin bipolar bozukluk rahatsızlığının sonucunda intihar etmesiyle birlikte ailede dengeler bozulur. Modern dünya toplumunun ve doğal yaşama karşı duyulan ilkel ihtiyacın çatışmasını bir aile üzerinden anlatan Captain Fantastic, modern ebeveynlik kavramı üzerine düşündürten bir drama olmasıyla birlikte filmi akıcı ve eğlenceli kılabilen bir mizah anlatısına da sahip. IMDb’de 7,8 puan alan filmin Rotten Tomatoes puanı ise %83.

7. Everest

İlgiyle İzleyeceğiniz Kamp Konulu En İyi Filmler

1996 Mayıs’ında bir Everest Dağı tırmanışı sırasında yaşanan gerçek bir faciayı ve facia öncesi süreci işleyen Everest, temelde bir hayatta kalma filmi. Dağın üzerindeki İki farklı kamptaki keşif gruplarının buluşma çabasının işlendiği filmde sadakat ve hırs gibi kavramlar genişletilerek aktarılırken fiziksel ve zihinsel tükenmişliğin yarattığı yorgunluk oyuncular tarafından kusursuz yansıtılıyor. Venedik Uluslararası Film Festivali’yle açılışını yapan ve 55 milyon dolarlık bütçesini 203 milyon dolar hasılatla dörde katlayan filmde Josh Brolin, Jake Gyllenhaal ve Jason Clarke gibi starlar bulunuyor. IMDb puanı 7,1 olan filmin Rotten Tomatoes’ta yakaladığı yüzde ise %72.

8. The Blair Witch Project

Üç Sinema öğrencisi Maryland ormanlarında yaşanan bir efsaneden haberdar olurlar ve bu efsane üzeriler araştırmalar yapıp görüntüler kaydetmek üzere ormana giderler. Efsaneye göre 1940’lı yıllarda pek çok çocuk ormanda ortadan kaybolmuştur. 1999 yılında çekildiğinde korku kategorisinde yeni teknikleriyle çığır açan The Blair Witch Project, el kameralarının ve düşük çözünürlüklü fotoğraf makinelerinin ilk kullanıldığı korku filmlerinden. İlgiyle izleyeceğiniz kamp konulu filmler arasında aynı zamanda korku filmi tarihinin de en iyi filmlerinden de biri olan The Blair Witch Project’in 2006 yılında çıkan bir de devam filmi var. IMDb puanı 6,5 olan film Rotten Tomatoes’ta %86 puan almış.

9. The Kings of Summer

The Kings of Summer, kamp konulu filmler arasında ilgiyle izleyeceğiniz en iyi gençlik dramalarından biri. 2013 yapımı gençlik filmi ergenlikten erişkinliğe geçmekte olan 3 erkek arkadaşın hikayesini özgün bir üslup ve mizah dolu bir dille anlatıyor. Film özgürlüklerinin peşine düşmeye karar veren Joe, Patrick ve Biaggio’nun evlerini terk ederek ormanda bir yaz evi inşa etmeye karar vererek yeni bir maceraya girişmesini konu alıyor. Ebeveynlerin denetimine karşı bir başkaldırı hikayesi olan The Kings of Summer, doğanın içinde seçilen insanlarla bir aile olma serüvenini işliyor. IMDb puanı 7,1 olan filmin Rotten Tomatoes eleştirmenlerinden aldığı puan ise %76 olmuş.

10. Camp Rock

İlgiyle İzleyeceğiniz Kamp Konulu En İyi Filmler

Bir Disney Channel orijinal televizyon filmi olan Camp Rock 2008’de ilk defa gösterime girdiğinde olağanüstü bir ilgiyle karşılanmıştı. Bir jenerasyonun en sevdiği starlardan bazılarının da kariyerlerinin başlamasını sağlayan film müzik ve dans eğitimlerinin verildiği bir yaz kampındaki gençlerin yaşamlarını konu alıyordu. Aynı zamanda bir müzik atölyesi görevini gören kampta düzenlenecek bir şarkı yarışması için hazırlanan gençleri anlatan film karakter çeşitliliği ile de öne çıkıyordu. Gördüğü yoğun talebi karşılaması için bir devam filmi de çekilen Camp Rock ve serinin ikinci filmi Camp Rock 2: The Final Jam beyazperdede hiç gösterime girmedi.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!