İlginç Bir Şekilde İçini Görebileceğiniz 10 Şeffaf Hayvan

5 dk okuma süresi


154
13 Paylaşım, 154 puan

Tüm hayvanlar bizler için hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Çoğu vakit bize arkadaşlık eden sevimli dostlarımız, kimi zaman ilginç türleriyle de bizi şaşırtmaya devam ediyor. Kendisini kamufle eden, tabiri caizse içini ve dışını bir olarak bizlere sunan saydam hayvanları araştırırken enteresan bilgilere de ulaşıyoruz. Genellikle denizlerde yaşamlarını sürdüren bu ilginç canlı türleri kendilerini neredeyse her zaman bizden saklamayı başarabiliyor. Sizler için ilginç bir şekilde içini görebileceğiniz 10 şeffaf hayvan listesini büyük bir merak ve heyecanla hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

1. Hayalet Karides

İlginç Bir Şekilde İçini Görebileceğiniz 10 Şeffaf Hayvan

Bilimsel ismi Palaeomonetes olan Hayalet Karides daha çok Tayvan bölgesinde bulunuyor. Kimi zaman otçul kimi zaman ise etçil olarak beslenen Hayalet Karides, küçük balıklar için büyük bir korku yaratıyor. Kendi türüyle genelde barışçıl bir ilişki içerisinde olan bu şeffaf hayvan, genelde tatlı su barındıran yerleri tercih ediyor. En fazla beş santimetre uzayabilen Hayalet Karidesler, acı ve tuzlu sularda da zaman zaman kendilerine yaşam alanları yaratıyor. En fazla bir buçuk yıl yaşayabilen hayalet karidesler doğumlarından çok kısa bir süre sonra üreme çağına ulaşabiliyor ve soylarını devam ettiriyorlar.

2. Cam Kalamar

İlginç bir şekilde içini görebileceğiniz 10 şeffaf hayvan içeriğimizin ikinci sırasında Cam Kalamar yer alıyor. Kalamarlar genel olarak neredeyse üç yüz farklı çeşidi ve türü içlerinde barındırıyor. Fiziki özellikleri ise oval şeklindeki bedenleri, uzunca olmaları ve kafadan bacaklılar camiasında bulunmaları nedeniyle oldukça dikkat çekiyor. Bir deniz canlısı olan Cam Kalamarlar, Cranchiiade olarak adlandırılmasının yanı sıra, altmış farklı türü bünyesinde bulunduruyor. Tek renkli dış kısmı ile çoğu zaman bir karaciğere benzetiliyor. Genellikle suyun içinde renklendiklerinden ötürü kamufle oluyor ve görünmüyorlar. Çoğu zaman güneşin hâkim olduğu sığ su alanlarında yaşamayı tercih ediyorlar.

3. Borton Spring Semender

İlginç Bir Şekilde İçini Görebileceğiniz 10 Şeffaf Hayvan

Latince adı Eurycea Sosorum olan semender, yaşam alanı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletini tercih ediyor. Yayılma alanı gitgide değişen ve artan Borton Spring Semenderinin, son zamanlarda diğer bölgelerde de yaşadığı biliniyor. Genellikle ortalama bir büyüklüğe sahip olan şeffaf semenderler, yetişkin olduklarında altı buçuk santimetreye kadar ulaşabiliyor. Renk değiştirmeleri onlara has bir özellik olmasının yanı sıra, bu renkler koyu mordan açık sarı tonlarına doğru bir geçiş sağlıyor. Soyları iklim değişiklikleri nedeniyle her geçen gün azalarak, tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle su kaynaklarının kirletilmesi, semenderlerin tükenme sorununda başlıca nedenleri oluşturuyor.

4. Sea Salp Fish

Yeni içeriğimiz olan ilginç bir şekilde içini görebileceğiniz 10 şeffaf hayvan listemizin dördüncü sırasında bir balık türü yer alıyor. Saydam bir dış yapısı bulunan Sea Salp Fish ve diğer bir ifadeyle Sea Salp Balığı, genellikle fıçıya benzer bir şekilde bulunuyor. Hareket etmesini vücuduna su pompalayarak gerçekleştiriyor. Planktonlarla beslenen şeffaf hayvan, yaşam alanı olarak okyanusları ve özellikle Kızıl Deniz’i tercih ediyor. Tek başlarına yaşayan bu canlılar, ılıman ve ekvatoral iklimin yaygın olduğu yerlerde de barınıyorlar. Tek yaşamalarının yanı sıra nadiren de olsa çok büyük sürüler oluşturuyor ve derin sularda yaşamlarını idame ettiriyorlar.

5. Barreleye Balığı

İlginç Bir Şekilde İçini Görebileceğiniz 10 Şeffaf Hayvan

Görünüşü nedeniyle adı korkunç balık olarak bilinen Barreleyes, genellikle ılıman sularda bulunuyor. Hint, Pasifik ve Atlantik Okyanusları’nın tropikal sularında kendine yaşam alanı oluşturuyor. Kafatasının ön kısmında bulunan boru şeklindeki gözleri nedeniyle bu yabancı ismi alıyor. Boru şeklindeki gözlerini ön kısımda odaklayabiliyor ve bu odaklama balığa ürkütücü bir görüntü veriyor. İç içe geçen gözleri aynı zamanda şeffaf bir doku ile çerçeve oluşturuyor. Bu korkutucu gözler ışıkları topluyor ve zararlı ışıklara karşı direnç oluşturuyor. Deniz omurgalıları arasında sadece gözleri ile bu kadar ön plana çıkmayı başaran yegâne bir şeffaf hayvan olma özeliğini taşıyor.

6. Cam Kurbağa

Kurbağalar kendi arasında pek çok farklı türe ve cinse ayrılıyor. Genellikle sazlık ve bataklık bölgelerinde yaşamlarını sürdürüyorlar. En ilginç kurbağa türlerinden biri olan Cam Kurbağalar, renkleri açısından oldukça farklı görüntülere imza atıyor. Deri yüzeylerinin büyük bir kısmı kireç yeşili iken, bazen karın bölgelerinde şeffaf ve yarı saydam bir renge de rastlanabiliyor. İç organları bu şeffaf dokudan net bir şekilde görülen Cam Kurbağaları, kalp ve karaciğer gibi organlarını belli etmeleri nedeniyle bu isme layık görülüyor. Ağaçlarda yaşayan bu kurbağa cinsi, genellikle küçük boyutlara sahip olmasının yanı sıra en fazla yedi buçuk santimetreye kadar uzuyor.

7. Taraklı Medüz

İlginç Bir Şekilde İçini Görebileceğiniz 10 Şeffaf Hayvan

Orijinal adıyla Mnemiopsis yani Taraklı Medüz canlısı, jelatinli yapısıyla biliniyor. On ve yirmi santimetre arasında büyüklüklerde gidip gelen bu tür, pelte kıvamında ve loblu vücut yapısıyla enteresan şeffaf hayvan listemize girmeyi başarıyor. Zehire sahip olmayan ve insanlar için belli bir tehlikeyi var etmeyen Taraklı Medüz hayvanı, çoğu yönden denizanasına benziyor. İnsanlar için bir zararı olmamasına karşın bu canlı türü, içinde yaşadığı deniz için önemli bir zarar teşkil ediyor. Toplamda az sayıda bulunan Taraklı Medüz, yapılan ticaret ile Karadeniz’e kadar gelmiş bulunuyor. Son zamanlarda Akdeniz’de de büyük bir yer işgal eden canlı, balık yumurtalarını yiyerek beslenmesi nedeniyle balıkçılıkla uğraşanlarda haklı bir korku yaratıyor.

8. Phronima

Derin denizlerde yaşayan bir canlı türü olan Phronima, boyut olarak ufak bir yer kaplıyor. Bazı kutup bölgelerinde ve çeşitli okyanuslarda yaşamını sürdürüyor. Özellikle yaşam alanı olarak derin okyanusları tercih eden bu şeffaf canlı türü, vücudunun yarı saydam oluşuyla da ilgi çekmeyi başarıyor. Genellikle parazitler arasında konumlandırılmasının yanı sıra, teknik anlamda parazitoitler ismine uygun görülüyor. Dişilerin avlanmada öne çıkan faaliyetleri, erkeklere oranla daha fazla bir çaba gerektiriyor ve salplerle beslenen dişi Phronimalar avlarını yakalamak için pençelerini ve ağızlarını kullanıyor. Büyük çabalar sonucunda yemekleri toplayan dişiler, yumurta larvalarının içine besinlerini bırakıyor ve suyla itilen bu besinler gelişmekte olan yavrulara ulaşıyor.

9. Şeffaf Denizanası

Görünümüyle bizlere bir çan resmini anımsatan denizanaları, çeşitli türlere ayrılıyor. Planktonlarla beslenen bu canlılar kimi zaman oldukça zehirli bir tehlike olarak sularda yaşarken kimi zaman ise bir zehir bulundurmadan zararsız bir şekilde yaşamlarını sürdürüyor. Hem eşeyli hem de eşeysiz olarak çoğalmalarının yanı sıra, genellikle yaz mevsimlerinde ortaya çıkıyorlar. Denizlerde yüzen insanlar için bir tehlike potansiyeli yaratırken, görünüm itibarıyla şeffaf olmaları da bu korkutucu yanı yükseltmeye yetiyor. Bazen oldukça derinlerde yaşayan denizanaları, dalgaların arttığı zamanlarda kendilerini kıyılarda bulabiliyor.

10. Deniz Meleği

İlginç Bir Şekilde İçini Görebileceğiniz 10 Şeffaf Hayvan

Adıyla da, görüntüsüyle de epey dikkat çeken Deniz Meleği canlısına listemizin sonunda yer veriyoruz. Çoğunlukla Meksika Körfezinde ve derin kıyı şeritlerinde görünen bu şeffaf hayvanların boyutu en fazla beş santimetreye kadar çıkabiliyor. Tek bir doğumda yaklaşık sekiz ve on arasında yavruya kavuşuyorlar. Bilimsel olarak uygun görülen isimlerini Gymnosomata kelimesi karşılıyor. Teknik ve fiziki olarak incelendiğinde evrim geçirmiş bir sümüklü böceğe benzetilen bu ilginç canlı türü, jel yapılı ve oldukça güçlü kanatları kabuksuz vücudunda bulunduruyor. Deniz kelebeklerini yiyerek beslenen şeffaf Deniz Melekleri, çoğu kişi tarafından denizlerin mücevherleri olarak da adlandırılıyor. Oldukça ender görülen bu şeffaf canlılar, seyrek görünümlerinden dolayı yeteri kadar incelenemiyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!