Hem Eğlenceli Hem Ücretsiz Olan Açık Hava Aktiviteleri

4 dk okuma süresi


13

Evde kalmak zorunda olduğunuz durumlarda kendinizi sıkılmış, bunalmış ve huzursuz hissedebilirsiniz. Böyle zamanlarda size en iyi gelecek şey bir ortam değişikliği ve bolca temiz hava olabilir. Çeşitli etkinlikler yaparak, enerjinizi yüksek tutabilirsiniz. Hem eğlenceli hem ücretsiz olan açık hava aktiviteleri ile güvenli bir şekilde dışarıda vakit geçirebilirsiniz. İster tek başınıza ister ailecek yapabileceğiniz bu etkinliklerle kesinlikle eğleneceksiniz! Şimdiden eğlenceli vakitler dileriz!

1. Doğa Yürüyüşü

Hem Eğlenceli Hem Ücretsiz Olan Açık Hava Aktiviteleri

Bir manzara değişikliğine ihtiyacınız olduğunda yürüyüşe çıkmak tamda aradığınız şey olabilir. Özellikle evden çalıştığınız ve her şeyi çevrimiçi yaptığınız dönemlerde temiz havaya her zamandan daha çok ihtiyacınız vardır. Size en yakın parkları ve ormanları araştırarak güvenli bir rota bulabilirsiniz. Böylece hem şehrin içinde hem de şehirden uzakta rahat bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Manzara ayaklarınızın altındayken zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmeden kendinizi saatlerce yürürken bulabilirsiniz. Doğa ile iç içe ağaçların arasında yürürken hem kendinizi daha hafif hissedeceksiniz hem de üzerinizdeki stresi atacaksınız.

2. Kamp Yapmak

Eğer hayatınıza biraz daha macera katmak istiyorsanız yapabileceğiniz en eğlenceli aktivitelerden biri kamp yapmak. Hem tüm gününüzü ayırdığınız için aklınızı her şeyden uzaklaştıracak hem de hayatınıza ihtiyacınız olan değişikliği katacak bir aktivite. Rüzgârsız bir günde, kamp ateşinin çevresinde rahatlıkla ısınabilir ve filmlerde gördüğünüz sahneleri gerçekten yaşayabilirsiniz. Ayrıca hiç bilmediğiniz ıssız yerlere giderek kamp çadırınızın içine girecek hayvanlardan korkmak zorunda bile değilsiniz. Farklı bir yerde kalmaya tedirgin olursanız her zaman bahçenizde ya da balkonunuzda kamp kurarak güvenli bir ortamda uyuyabilirsiniz.

3. Bitki Yetiştirmek

Hem Eğlenceli Hem Ücretsiz Olan Açık Hava Aktiviteleri

Elimizde bolca vakit olan bu günlerde yararlı bir aktivite yapmak isterseniz bitki yetiştiriciliği tam da size göre olabilir. Bitkilerin enerjisi ile hem rahatlayacak hem de ihtiyacınız olan terapiyi bolca alacaksınız. Kocaman bir bahçeniz olmasına ya da bolca alan yaratmanıza bile gerek yok. İsterseniz balkonunuzda da bir bitki yetiştiricisi olabilirsiniz. Hatta yetiştiriciliğinizi bir adım öteye taşımak isterseniz küçük bir sera bile kurabilirsiniz! Bir süre sonra bitkilerinize su vermek ve yarattığınız minik dünya ile vakit geçirmek günlük rutininizin vazgeçilmez bir parçası haline gelecektir. Hatta kendinizi bitkilerinizle konuşurken bile bulabilirsiniz.

4. Bisikletle Tur

Vücudunuzu çalıştırırken size spor yaptığınızı bile hissettirmeyecek bir aktivite isterseniz bisikletinizi alın ve pedallarınızı çevirmeye başlayın. İster bisiklet yollarını bularak güvenli bir rota çizin, isterseniz mahallenizin etrafında birkaç tur atın bisikletle dolaşmak kesinlikle havanızı değiştirecektir. Aynı zamanda ailecek yapabileceğiniz keyifli bir aktivitedir. Evde sıkılan bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa hızlı ve eğlenceli bir çözüm olabilir. Kendinizi kaptırıp dakikalarca bisikletle dolaşırken bile bulabilirsiniz. Temiz havayla beraber bacaklarınızı çalıştırdığınız bir günden sonra kendinizi rahatlamış ve tatlı bir yorgunluk tarafından ele geçirilmiş hissedebilirsiniz.

5. Gün Batımını İzlemek

Hem Eğlenceli Hem Ücretsiz Olan Açık Hava Aktiviteleri

Hem çok efor sarf etmeyeceğiniz hem de keyifli bir aktivite arıyorsanız yapmanız gereken şey atıştırmalıklarınızı hazırlayarak güneşin battığı yöne doğru gitmek ve günün bitişini uzun uzun izlemek. Ailecek yapabileceğiniz huzurlu bir aktivite olmakla beraber, güneşin renkleri size harika manzaralar sağlayacağı için fotoğraf albümünüze yeni kareler ekleyebilirsiniz. Eğer sürekli güneşi batırmaya alışıksanız ve bir değişiklik arıyorsanız bunun tam tersini yapmayı deneyin. Sabah erkenden kalkarak güneşin doğumunu izlemekte, en az batışını izlemek kadar keyifli olacaktır. Ama erkenden uyanıp hazırlanmak için biraz azimli olmanız gerekebilir!

6. Piknik Yapmak

Hem tek başınıza hem de ailecek keyif alabileceğiniz ve zaman geçirebileceğiniz bir aktivite arıyorsanız kesinlikle piknik yapmayı denemelisiniz. Yapmanız gereken tek şey kocaman sepetinize yemek istediğiniz her şeyi yerleştirmek ve büyük bir örtü almak. Daha sonra ister örtünüzü yere serin isterseniz de bir piknik alanı bulup piknik masalarına yerleşin. Açık havada karnınızı doyurduğunuzda hiç kalkmak istemeyeceksiniz. Piknikte daha fazla ve kaliteli vakit geçirmek için yanınıza oyunlar alabilir, güzel bir müzik açabilir, ya da çevrede yürüyüş yapabilirsiniz. Bunu bir rutin haline getirip devamlı bile yapabilirsiniz.

7. Koşuya Çıkmak

Hem Eğlenceli Hem Ücretsiz Olan Açık Hava Aktiviteleri

Hem eğlenceli hem ücretsiz olan açık hava aktiviteleri arasında en rahatlatıcı seçeneklerden biri olan koşu, güzel bir egzersiz yapmak isteyenler için birebir. Evde dar alanlarda spor yapmaktan sıkıldıysanız ve temiz hava eşliğinde hareket etmek istiyorsanız spor ayakkabılarınızı giyip koşmaya başlamalısınız. Özellikle de işinizden dolayı sürekli oturuyorsanız ve hareket halinde değilseniz ayaklarınızın açılması ve formda kalmanız için koşu harika bir seçenektir. İster kulaklıklarınızda son ses müzikle koşuyor olun isterseniz gürültüden uzak bir şekilde ilerleyin üzerinizden stresi atacağınız güzel bir spor yapmış olacaksınız.

8. Şehri Keşfetmek

Kafelerin ve restoranların kapalı olduğu ve herkesin kabuğuna çekildiği bu zamanlar, yaşadığınız şehrin görülmemiş yerlerini keşfetmeniz için bulunmaz bir fırsat olabilir. Hiç gitmediğiniz bölgelere gidebilir, ismini bile duymadığınız parklarda gezebilir, her zaman görmek istediğiniz yerleri görebilirsiniz. Belki yeni bulacağınız yer, favori yeriniz haline gelir ve bundan sonra kendinizi sürekli oraya giderken bulursunuz. Belki de öyle bir yer keşfedersiniz ki gittiğiniz yer size bambaşka bir şehirdeymişsiniz gibi hissettirir. Daha önce keşfetmeye fırsatınız olmadıysa bile, şimdi şehrin her tarafını inceleme şansınız var.

9. Resim Yapmak

İçeride yaptığınız hemen hemen tüm aktiviteleri dışarıya taşıyabilirsiniz. Eğer koltuğunuzda kitap okumaktan hoşlanıyorsanız bunu dışarıda da yapabilirsiniz. Eğer bir şeyler yazıyorsanız bilgisayarınızı dışarı taşıyabilirsiniz. Fakat bunlardan en rahatı resimlerinizi dışarı taşımaktır. Özellikle boyalarınızın yere damlamasından ve leke bırakmasından korkuyorsanız sizin için birebir! Daha önce resim yapmayı denemediyseniz ya da uzun süredir elinize boya kalemi almadıysanız sizin için harika bir fırsat. En sevdiğiniz boyaları toplayın ve dışarı çıkın. Hatta bunu bir aile aktivitesine çevirerek aynı anda boyamaya başlayabilirsiniz. En güzel resim kazansın!

10. Balık Tutmak

Hem Eğlenceli Hem Ücretsiz Olan Açık Hava Aktiviteleri

Oltanızı alın ve uzun bir gün için kendinizi hazırlayın. Hem eğlenceli hem ücretsiz olan açık hava aktiviteleri arıyorsanız en kolay seçeneklerden biri balık tutmak. Ücretsiz olmakla kalmayıp size akşam yemeği bile çıkartabilir. Eğer daha önce hiç balık tutmayı denemediyseniz ve başlamak için tereddüt ediyorsanız biraz yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Fakat çevrenizde bunu bir hobi haline getirmiş bir tanıdığınız varsa hızla uyum sağlayıp kendinizi kaptırabilirsiniz! Biraz sabır gerektiren bir iş olsa da kendinizi rahatça geliştirebilirsiniz. Belki de yeni hobinizi bulursunuz ve bir süre sonra minik bir kayıkla açılmaya başlarsınız!


Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.