Görenleri Hazzın Doruklarına Çıkaracak En Güzel Bisiklet Yolları

4 dk okuma süresi


10
15 Paylaşım, 10 puan

Bisiklet, insanı gitmek istediği yere kolayca götüren, bazen de onu alıp zevkli bir geziye çıkaran en güzel dosttur. Hele bir de seyir zevki veren, güzel bir bisiklet yolunun üstündeyseniz, keyfinize diyecek yoktur. Türkiye dört mevsimi yaşayan, cömert ve verimli coğrafyasıyla gerek yurt içinden gerek yurt dışından birçok bisiklet sürücüsünün gözde ülkeleri arasındadır. Sizlere Türkiye’de görenleri hazzın doruklarına çıkaracak en güzel bisiklet yolları ve uzunluklarını derledik. Bisikletinizi kapıp yola koyulmadan önce bu 10 bisiklet yolunu mutlaka incelemelisiniz. Keyifli okumalar!

1. Turkuaz Kıyılarıyla Muğla

Görenleri Hazzın Doruklarına Çıkaracak En Güzel Bisiklet Yolları

Mavinin her tonuna ev sahipliği yapan Akdeniz kıyılarını bisikletinizle turlamak keyif verici bir seçim olur. Körfez boyunca vadilerden derelere, derin kanyonlardan antik şehirlere ev sahipliği yapan Muğla, nefes kesici manzaralara sahip. Kısa bir rota belirlemek isteyenler için Fethiye’den Kayaköy’e 18 kilometrelik bir yarımada yolculuğu ideal olacaktır. Uzun bir rotada ilerlemek isteyenler ise Dalyan-Göcek-Fethiye rotasını seçmeli. Bu rota, Muğla’nın tepelerinde maviye ve yeşile doyacağınız 61 kilometrelik bir yol. Üstelik Fethiye’de bisiklet kiralamak için birçok seçenek de mevcut.

2. Nevşehir’in İncisi Kapadokya

Size bir masalın içinde gibi hissettirecek Kapadokya, bisikletinizle turlarken büyüleneceğiniz bir dokuya sahip. İnişli çıkışlı bir dağ yolunun üstünde, meşhur doğal güzelliklerimizden olan peri bacalarının arasında gezinirken yorulduğunuzu hiç hissetmeyebilirsiniz. Bisiklet sürücülerinin uğrak yerlerinden olan Kapadokya’da, Avanos’tan başlayıp Göreme ve Ortahisar boyunca yol alabileceğiniz, Mustafa Paşa’da biten 43 kilometrelik muhteşem bir bisiklet rotası var. İstikamet boyunca görsel bir şölene doğru pedallarken Kapadokya’nın diğer tarihi merkezlerine uğramayı da unutmayın!

3. Bol Oksijenli Yemyeşil Yenice Ormanları

Görenleri Hazzın Doruklarına Çıkaracak En Güzel Bisiklet Yolları

Tertemiz orman havası ve enfes manzarasıyla Karabük’teki Yenice Ormanları, bisikletçilerin uğrak mekanlarının başında gelmeye aday. Toprak zeminde bisiklet sürmeyi isteyenler için ideal bir yer olan bu orman, aynı zamanda Eğriova Göleti gibi doğal güzelliklere de sahip. Çoğunluğu yayla olması itibariyle zor bir parkur vaat eden bu maceraya Yenice ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıktaki Kent Ormanı’ndan giriş yapabilirsiniz. Burada pedallara asılmadan önce bisikletinizin bir dağ bisikleti olmasına dikkat etmelisiniz. Mükemmel bir manzara da yolculuğunuz boyunca size eşlik etsin istiyorsanız bisikletçilerin önerisi buraya ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde gelmeniz olacaktır.

4. Balıkesir’in Gözdesi Kapıdağ Yarımadası

İnişli çıkışlı tepeleri ve Marmara Denizi boyunca gizli birçok doğal güzelliğiyle Kapıdağ Yarımadası, yaklaşık 95 kilometrelik rotasıyla bisiklet sürücülerini bekliyor. Balıkesir’in Erdek ilçesindeki bu yarımada yüksek yamaçlara, vadilere, hatta meyve bahçelerine ev sahipliği yapmakta. Kıyı boyunca ilerleyeceğiniz bu istikamette bir sürü saklı koy ve sahille karşılaşacaksınız. Kapıdağ Yarımadası, uzun bir maceradan sonra upuzun bir yerde mola vermek, kendisini serin sulara bırakmak isteyenler için en ideal yerlerin başında geliyor. Yolculuğa çıkmadan önce yüzme takımlarınızı temin ettiğinizden emin olun!

5. Prens Adaları’nın En Büyüğü Büyükada

Görenleri Hazzın Doruklarına Çıkaracak En Güzel Bisiklet Yolları

Tertemiz havasıyla insana iyi gelen ve muhteşem tarihi detaylarıyla dolup taşan Büyükada, bisikletle baştan sona turlarken âşık olacağınız bir yer. Günübirlik geziler için çokça tercih edilen Büyükada’da bir sürü tarihi cami, kilise, köşk ve müze var. Pedallamaya başladığınızda ada evlerinin ve birbirinden şahane koyların manzarasıyla karşılaşacak, doğayla iç içe olan şirin dükkân ve kafelerin arasında Büyükada’yı keşfe dalacaksınız. Şimdiden söyleyelim, Büyükada’ya kendi bisikletinizi getirebilir veya her yerde karşılaşabileceğiniz birçok kiralama noktasından kendinize göre bir bisiklet kiralayabilirsiniz.

6. Tarihin Özel Yerlerinden Frig Vadisi

Tarihi kalıntıları milattan öncesine dayanan ve başta Frigler olmak üzere birçok diğer medeniyete ev sahipliği yapmış olan Frig Vadisi, insanı tarihin derinliklerine çeken atmosferiyle size bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Yaklaşık 905 kilometrelik bir parkuru meraklılarının önüne seren bu coğrafya, açık hava tapınaklarına, sunak ve kaya mezarlarına, Bizans ve Roma döneminden kalma kiliselere ev sahipliği yapıyor. Jeolojik yapısı itibariyle Frig Vadisi, yürüyüş yapacak olanlara ve bisiklet sürücülerine volkanik tüf ve dağlık alanlarda farklı bir deneyim sunuyor. Henüz fazla turist akınına uğramamış oluşuyla Frig Vadisi, görenleri hazzın doruklarına çıkaracak en güzel bisiklet yolları listesindeki özel yerlerden biri.

7. Muğla’nın Turistik Cenneti Marmaris

Görenleri Hazzın Doruklarına Çıkaracak En Güzel Bisiklet Yolları

Marmaris, püfür püfür esen havası ve bakmaya doyulamayan deniz manzarasıyla bisiklet sürücülerinin Muğla’daki bir başka uğrak ilçesi. Marmaris’in merkezinde başlayıp biten yaklaşık 105 kilometrelik bisiklet yolu tam profesyonellere göre. Bu asfalt yolu boyunca sayısız koy var, aynı zamanda küçük Muğla köyleri de karşınıza çıkabilir. Elbette profesyonel olmayanlar için de birçok kısa mesafeli seçenek mevcut, Marmaris ve çevresi birçok çeşitte bisiklet rotasıyla donatılmış durumda. Eşsiz doğasının yanında Marmaris, birçok tarih sahnesine yakından şahitlik etmiş olmasıyla da değerine değer katıyor.

8. Çorum’daki Eşsiz Kültür Rotası Hitit Yolu

Üç antik kent olan Hattuşaş, Alacahöyük ve Şapinuva’yı birbirine bağlayan Hitit Yolu, 2011 yılında hayata geçirilen bir projeyle beraber 405 kilometrelik bir bisiklet parkuruna sahip. Hititlerin yaşadığı bu tarihi bölgede, zamanın ticaret yollarında şimdilerde bisiklet sürebilirsiniz. Altın sarısı toprağın üzerinde, UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş Hattuşaş’ı, yani Hititlerin başkentini gezip, Aslanlı Kapı, Sfenksli Kapı, Yer Kapı ve Büyük Mabet’i görmelisiniz. Bisikletin üzerindeki yolculuğunuz boyunca birçok kaya kabartması ve diğer arkeolojik buluntulara da rastlayacaksınız. Hitit Yolu tarih meraklıları olan bisiklet sahipleri için harika bir deneyim olacaktır.

9. En Uzun Bisiklet Yoluna Sahip Hatay

Görenleri Hazzın Doruklarına Çıkaracak En Güzel Bisiklet Yolları

Bisikletçilerin favorileri arasında yer alan, tek parça inşa edilmiş ve tamı tamına 25 kilometrelik dünyanın en uzun bisiklet yolunu baştan sona turladığınızı hayal edin. İşte, bir yanı orman, bir yanı da deniz manzarasına sahip bu nefes kesici yol Hatay’ın Samandağ ve Arsuz ilçelerini birbirine bağlıyor. Araç trafiğinin yanı başında akıp gitmekte olan bu yol, yerli ve yabancı bisikletçilerin beğenisini toplamaya devam etmekte. Bisikletini kapıp yola koyulacak olanlara küçük bir tavsiye, eşsiz bir gün batımı manzarası boyunca bisiklet sürmek keyfinizi iki katına çıkaracaktır.

10. Zoru Sevenlere Özel Rize Yaylaları

Görenleri Hazzın Doruklarına Çıkaracak En Güzel Bisiklet Yolları

Rize’nin soğuk, yağışlı havası ve yüksek rakımlı dağları üzerinde, yayladan yaylaya bisikletinizi sürebileceğiniz muhteşem bisiklet yolları mevcut. Nefes kesici manzaralar, Çamlıhemşin, Fırtına Deresi, Ayder Yaylası ve Kaçkar Dağı gibi doğa güzellikleri boyunca, sislerin içinden devam ediyor. Rize’deki bisikletçiler sayesinde haritaya dökülen onlarca (orta ve yüksek zorlukta) daha bisiklet rotası var. Yemyeşil doğasıyla Rize’yi deneyimlemek isteyen diğer sürücüler için, Karadeniz kıyısı boyunca ilerleyen 8 kilometrelik bir bisiklet yolu da (Rize Merkez Sahili-Hamidiye Mahallesi Doğupark) tercih edilebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!