Gözlük Kullananların Çok İyi Bildiği 10 Zorlu Durum

4 dk okuma süresi


22
77 Paylaşım, 22 puan

Türkiye’de yıllık ortalama 12 milyon gözlük satışı yapılmakta. Bu miktar gözlük kullanıcılarının sayısının çok fazla olduğunu göstermektedir. Görme problemi yaşıyorsanız gözlük kullanmak hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Bununla birlikte gözlük kullanmanın bazı sorumlulukları ve zorlukları bulunmaktadır. Gözlük sahiplerinin seslerini biraz daha duyurmak ve kullanmayanların empati yapmasını sağlamak için, gözlük kullananların çok iyi bildiği 10 zorlu durum listesini derledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Uzadıkça Uzayan Gözlüğe Alışma Süresi

Gözlük Kullananların Çok İyi Bildiği 10 Zorlu Durum

Görme ile ilgili problemleriniz olduğunu fark edip doktorun yolunu tuttunuz. Doktordan ayrıldığınızda elinizdeki reçeteyle ilk gözlüğünüze kavuştunuz. Peki ya sonrası? Başlarda kullanmayı unuttuğunuz gözlüğünüz alışma evresinde size neler yaşatmaz? Baş ağrıları, burnunuzun ya da kulak arkalarınızın acıması gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Narin yapısına zarar gelmesin diye hep dikkat etmeniz gerekir. Alışmanız o kadar kolay olmaz. Sağlıklı bir şekilde görebilmek için yaşadıklarınız bir türlü son bulmaz. Gözlük kullanmaya alışmak zaman gerektirir.

2. Yağmurda Gözlük Camlarının Islanması

En çok zorluk yaşatan durumlardan biridir, özellikle yanınızda şemsiye yokken yağmura yakalanmak. Yağmur damlaları gözlüğünüzü kaplamışken etrafı göremezsiniz, gözlüklerinizi çıkarsanız zaten göremeyeceksiniz. Tıpkı bir paradoks gibidir gözlükle yağmura yakalanmak. Çaresiz silip silip yolunuza devam edersiniz. Siz sildikçe görmeniz daha da bulanıklaşır. Yağmurda yürümek gittikçe zorlaşır. Elleriniz, kollarınız siper olarak imdada yetişir. Yağmur size gözlükten lense geçmeyi bile düşündürebilir.

3. Ani Sıcaklık Değişiminde Camların Buğulanması

Gözlük Kullananların Çok İyi Bildiği 10 Zorlu Durum

Özellikle soğuk havalarda dışarıdan içeriye girildiğinde ya da sıcak bir şeyler içerken gözlük camları buğulanabilir. Gözlük camlarının buğulanması gözlük kullanmak zorunda olanların çözüm üretemeyeceği şeylerden biridir. Eğer bir gözlük kullanıcısıysanız özellikle serin havalarda gözlüğünüz olduğu müddetçe buğulanma sorunuyla karşılaşırsınız. Yapılacak tek şey görme kalitenizden feragat edip sıcak içecekleri gözlüksüz içmektir. Soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama geçtiğinizde ise buğulanmış gözlüklerinizi silip sonra da camlarının biraz ısınmasını bekleyebilirsiniz.

4. Gözlüğün Burunda İz Yapması

Burundaki izler gözlüğü bir tek yatarken çıkaranlar için engellenemez bir sonuçtur. Artık gözlükle bütünleşmiştir. Bu durum gözlüğün ağır ya da burun kemiğine göre dar olmasından kaynaklanır. Gün içinde gözlüğü çıkarmanız gerektiği durumlarda hoş olmayan bir görüntü oluşturur. Gözlüksüz ve burnunuzun iki kenarında kızarmış izlerle sizi görüp tanıyamayanlara şahit olabilirsiniz. Bu rahatsız edici izlerden kurtulmak için gözlüğünüzü değiştirmeniz gerekebilir. Gözlüğü burunda iz yapan kişilere çerçevesiz ya da kemik çerçeveli gözlük önerilmektedir.

5. Sürekli Temizlemek Gerekmesi

Gözlük Kullananların Çok İyi Bildiği 10 Zorlu Durum

Gözlüğe dokunmayı gerektiren herhangi bir nedenden dolayı gözlükler çabucak kirlenir. Böylece gözlük kullananların görme kalitesi bozulur. Bunun için gözlük camlarını sık sık temizlemek gerekir. Bu da kolay değildir çünkü her zaman yanınızda gözlük temizleme mendili bulunmayabilir. Pratik bir çözüm olarak genelde kıyafetler tercih edilir. Ne yazık ki kıyafetlerle silerek gözlük kullanmak asla istenen sonucu vermez. Bunun için tek kullanımlık paketlerde gözlük temizleme mendillerini çantanızda ya da ceplerinizde taşıyabilir, ihtiyacınız olan her an kullanabilirsiniz.

6. Gözlüğün Sohbet Konusu Olması

Gözlük kullananların çok iyi bildiği 10 zorlu durum arasında en can sıkıcı olanı eğer gözlüklüyseniz sohbet arasında sürekli bununla ilgili konuşmalara maruz kalmanızdır. Genelde gözlük derecenizin sorulmasıyla başlayan sohbet uzar da uzar. Gözlüksüz nasıl göründüğünüz merak edilir, Gözlüğünüz denenerek körlük dereceniz saptanmak istenir, niye lens tercih etmediğiniz sorulur. Gözlük sohbetlerinden kaçmak zordur. Hemen hemen herkesle yapmak durumunda kaldığınız bu sohbetler çok sıkıcı olur. Oysa tek amacınız daha kaliteli bir şekilde görmektir.

7. 3D ya da Güneş Gözlüğü Kullanımı

Gözlük Kullananların Çok İyi Bildiği 10 Zorlu Durum

Gözlük kullananların zorlandıkları durumlar arasında sinemalarda 3D gözlükle film izlemek de vardır. Mecburen iki gözlüğü üst üte takmak ve öyle izlemek gerekir. Bu durum oldukça zorlayıcıdır. Ayrıca güneşli günlerde, güneş gözlüğü ile numaralı gözlük arasında seçim yapmak gerekmektedir. Güneşin etkilerini azaltmak ve birazcık olsun rahatlamak için güneş gözlüğü tercih edilse de görme kalitesi düşer. Bu durumlar için mecburi olarak güneşli günlerde kullanılmak üzere bir de güneş koruyuculu, numaralı gözlük almak gerekmektedir.

8. Gözlüğün Kaybolması

Gözlük kullananlar tarafından yaşanan en zor durumlardan biri de gözlüklerinin kaybolmasıdır. Gözlük kullanmak yeterince zorken, dünyayı görmenizi sağlayan gözlüklerin kaybolması büyük üzüntü sebebi olabilir. Çünkü gözlükleriniz yokken her hangi bir şey arayamazsınız. Eğer gözlük kullanıyorsanız ve gözlüğünüzü kaybetmişseniz bir an önce yeni bir gözlük almalısınız. Kaybolma ihtimalini düşünerek yedek gözlük bulundurmanız da pratik bir çözüm olacaktır. Bunun dışında gözlüğünüzün her zaman sabit bir yerinin olması kaybolmasını engelleyebilir.

9. Gözlüğün Kullanıldığının Unutulması

Gözlük Kullananların Çok İyi Bildiği 10 Zorlu Durum

Gözlüklerle bütünleşmekten ileri gelen bazı zorlu durumlar olabilir. Gözlükler takılı bir biçimde unutulup bazı işler yapılmaya çalışılabilir. Gözlük kullananların verdiği örnekler arasında gözlükler gözündeyken yüzünü yıkamak, banyoya girmek, gözlükle uyumak, gözlerini kaşımak için elleriyle gözlük camlarına çarpmak hatta gözlükler gözünde olduğu halde gözlükleri aramak gibi örnekler mevcuttur. Çoğu zaman tehlikeli sonuçlar doğurmasa da yine de dikkat edilmesi gereken bir husustur. Gözlüklere bir zarar gelmediği müddetçe yapılan hatalara gülüp geçmek yerinde olacaktır.

10. Gözlük Kullananların Çalışkan Sanılması

Gözlük kullanmak genelde çok çalışmayla ilişkilendirilmektedir. Gözlük kullananlar özellikle öğrencilik dönemlerinde sık sık çalışkanlığa bağlanan cümleler duyarlar. Gözlüklü kişilerin gözlük kullanmayanlara kıyasla daha çok kitap okuduğu düşünülür. Çevredeki yaşça büyük kimselerden gelen bu cümleler gözlük kullananların bol bol duydukları ve duymaya devam edecekleri cümlelerdendir. Çalışkan sanılmaları doğrultusunda gözlük kullananlardan akademik konularda yardım beklenir. Bulmaca çözerken bile gözlüklü kişilere danışma yönelimi daha fazladır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!