Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

5 dk okuma süresi


6
10 Paylaşım, 6 puan

İlaçlar, dikkat dağıtıcı bir baş ağrısını ortadan kaldırabilir. Ancak her başınız ağrıdığında bir hap almak, baş ağrısı söz konusu olduğunda tam tersi bir etki yaratabilir. Çok fazla ilaç aslında daha sık baş ağrılarına neden olabilir. Daha fazla su içmek ve hatta uyku programınızı ayarlamak bile sizi rahatsız eden baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir. Baş ağrısını ilaçsız ve hızla geçirmenin yolları sayesinde siz de başınızdaki ağırlığı hafifletebilirsiniz.

1. Su İçin

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Yetersiz su içmek baş ağrısına sebep olabilir. Kronik “dehidrasyon” gerilim tipi baş ağrılarının ve migrenlerin çok yaygın bir nedenidir. Fakat araştırmalar su içmenin baş ağrısı semptomlarını otuz dakika ile üç saat içinde hafiflettiğini göstermiştir. Susuz kalmak aynı zamanda konsantrasyonunuzu bozabilir ve sinirlenmenize neden olarak semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Baş ağrısından kaçmak için gün boyunca yeterince su içmeye ve su açısından zengin yiyecekler yemeye odaklanın. Aynı şekilde başınız ağrıyınca da geçirmek için bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Suyun düşündüğünüzden daha çok işe yaradığını göreceksiniz.

2. Magnezyum Alın

Magnezyum, kan şekeri kontrolü ve sinir iletimi dahil olmak üzere vücuttaki sayısız işlev için gerekli olan önemli bir mineraldir. İlginç bir şekilde, magnezyumun baş ağrıları için güvenli ve etkili bir çare olduğu da gösterilmiştir. Kanıtlar sık sık migren baş ağrısı çeken kişilerde, baş ağrısı çekmeyenlere kıyasla magnezyum eksikliğinin daha yaygın olduğunu göstermektedir. Baş ağrılarınızın hem şiddetini hem de sıklığını azaltmak için magnezyum birebirdir. Ancak magnezyumum sindirim sisteminizde bazı yan etkileri olabileceğini göz önünde bulundurarak, küçük bir dozla baş ağrısı tedavinize başlamanız tavsiye edilendir.

3. Uyumayı Deneyin

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Çok fazla ya da çok az uyumak ya da sağlıklı uyumamak, vücutlarını tam olarak dinlendirmedikleri için bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilir. Uyku yoksunluğu birçok yönden sağlığınıza zarar verebilir. Her ne kadar az uyumak baş ağrısının sebebi olarak görülse de fazla uyku da baş ağrılarını tetikleyebilir. Bu yüzden doğru miktarda dinlenmek çok önemlidir. Eğer gece uykunuzu alamadığınızı düşünüyorsanız ve başınızı tetikleyen şey uykusuzluğunuzsa, gün içinde en azından bir saat kestirmeyi deneyin. Bu şekilde daha zinde gününüze devam edebilirsiniz. Her yetişkin geceleri 7 ila 9 saat arasında uyumaya çalışmalıdır.

4. Ekrana Bakmaya Ara Verin

Ekranlara biraz ara verin. Göz yorgunluğunun en yaygın semptomlarından biri baş ağrısıdır. Buna aynı zamanda dijital göz yorgunluğu da denir. Çoğu kişinin işini bilgisayarlardan hallettiği dönemlerde ekrana ara vermek zor gibi görünse de imkânsız değildir. İster cep telefonu ister tablet olsun sadece yukarı ve aşağı kaydırdığınız bir ekran baş ağrısını tetikleyebilir. Bu ağrıyı gidermek için bazı kurallar vardır. Örneğin her 20 dakika 7 metre uzağınızdaki bir şeyi görmek için bilgisayarınızın başından ayrılıp 20 saniyelik bir mola verebilirsiniz. Eğer baş ağrınızın çok şiddetli olduğunu hissederseniz, bir gün boyunca elektronik aletlerden uzak durmak en iyisi olabilir. Mola vermenin sizi rahatlattığını göreceksiniz!

5. Hareket Edin

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Çok absürt duyulabilir ancak hareket etmek bazen en iyi tedavi yöntemidir. Doksan bir kişiyle yapılan bir çalışma, haftada üç kez kırk dakika kapalı alanda bisiklete binmenin baş ağrısı sıklığını azaltmada gevşeme tekniklerinden daha etkili olduğunu kanıtladı. Doksan iki binden fazla insanı içinde bulunduran bir çalışma, düşük düzeyde bir fiziksel aktivitenin artan baş ağrısı riski ile açıkça ilişkili olduğunu gösterdi. Aktivite seviyenizi arttırmanın birçok yolu vardır, ancak en kolay yöntemlerden biri gün boyunca attığınız adım miktarını artırmaktır. Baş ağrısı sıklığını ve şiddetini azaltmanın en basit yollarından biri fiziksel aktivitede bulunmaktır.

6. Sessiz Bir Oda Bulun

Migrenin temel semptomlarından biri ışığa duyarlılıktır. Yani ışık ve gürültü baş ağrısı çekmenizle doğrudan alakalı olabilir. Ağrınızı şiddetlendiren şeylerden kendinizi uzaklaştırmak çok daha hızlı bir iyileşme süreci demektir. Suni ışık aldığınız bir oda gözlerinizi fazlasıyla yorarak ağrınızı şiddetlendirebilir. Panjurlarınızı hafifçe kapamayı ya da ışığın şiddetini kısmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde sakin bir odada en azından birkaç dakika kendinizi sıfırlamış olursunuz. Eğer ışıklardan ya da her yerden gelen gürültüden kaçamıyorsanız, bir an için gözlerinizi kapatıp rahatlamayı deneyebilirsiniz.

7. Kahve İçin

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Her sabah düzenli olarak kahvenizi içiyorsanız ve bu sabahki kahvenizi içemediyseniz, belki de gerçek suçlu budur. Eğer düzenli olarak kafein alıyorsanız, dozunuza sabit olarak devam etmelisiniz. Çünkü kafein miktarını önemli ölçüde azaltmak baş ağrısını hızlandırabilir. Tekrar vücudunuza kafeini kazandırmak baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak bazı kafeinli içecekler de insanlarda baş ağrısı yapabileceğinden, günde ortalama 150 miligramdan daha az kafein almaya çalışın. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmayın. Her gün içtiğiniz kahvenizi bugün içemediyseniz, belki de kendinize kahve koymak için çok geç değildir.

8. Öğün Atlamayın

Çok aç olmadığınız için sabah kahvaltısını atladıysanız ya da bir çayla geçiştirdiyseniz, şimdi o kahvaltıyı yapma zamanı. Aç kalmak veya öğün atlamak baş ağrınızı tetikleyebilir. Bu yüzden üç öğünü de yediğinizden emin olmalısınız. Vücudunuzu gün doğumundan gün batımına kadar beslemek, baş ağrılarını uzak tutmaya da yardımcı olabilir. Eğer çok meşgul bir hayat sürdürüyorsanız ve bu yüzden günde üç öğün yiyemiyorsanız, en azından gün boyunca badem veya kuru üzün gibi sağlıklı atıştırmalıklar yiyin. Baş ağrısını ilaçsız geçirmenin yolları arasında en önemlisi her gün düzenli olarak yemek yemektir.

9. Stresi Azaltmaya Çalışın

Kas gevşetme egzersizleri, baş ağrınıza katkıda bulunan gergin kasların açılmasına yardımcı olabilir. Zihninizi elinizdekiler gibi belirli bir kas grubuna odaklayın. Nefes alın ve sıkın, sıkı bir yumruk yapın, yaklaşık 8 saniye boyunca elinizden geldiğince sert bir şekilde sıkın. Nefes vererek ve elinizi hızla açarak gerilimi serbest bırakın. Kasların gevşediğini ve gerginliğin azaldığını hissedin. Ayaklarınızdan başlayarak yüzünüze kadar tüm vücudunuzdaki farklı kas gruplarıyla tekrarlayın. Stres her şeyden önce başınıza vurduğu için, rahatlama yolları bulmak isteyebilirsiniz. Sorun ve streslerinizle ilgilenmenin bir yolunu bulmak, ağrının şiddetini azaltabilir.

10. Sıcak/Soğuk Kompres Yapın

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış, ancak ikisi de migren ve baş ağrılarına yardımcı olabilir. Baş ağrısını ilaçsız geçirmenin yolları arasında en sık kullanılan ve efektif yollardan biri bölgeyi sıcak ya da soğuk kompresle dinlendirmektir. Buzlu soğuk kompresler ile yarıyor, çünkü bölgeyi temelde uyuşturuyor. Bu da ağrıyı daha az hissetmeniz demek. Ancak sıcak kompresler o bölgede kan akışını arttırıyor. Yani eğer evdeyseniz duşa girebilir ve ılık suyun başınızdan aşağı akmasına izin verebilirsiniz. Bu sayede sadece baş ağrınız hafiflemekle kalmayacak, aynı zamanda bedeninizin de gevşediğini hissedeceksiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!