Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

3 dk okuma süresi


3
10 Paylaşım, 3 puan

Gündelik hayatta hepimizin yaşadığı baş ağrısının çeşitli sebepleri var. Gün içinde yaşadığımız stres, yoğun geçen iş günler, trafik, gürültü… Daha birçok neden sayılabilir. Baş ağrısı yaşadığımızın an ilaca sarılıyoruz fakat baş ağrısını ilaçsız geçirmenin yolları mevcut. Gelin hep beraber, baş ağrısını ilaçsız geçirmenin yolları nelermiş birlikte inceleyelim.

1. Şakaklarınıza Buz Koyun

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Ağrıyı ortaya çıkaran en büyük etken, beyin damarlarının genişlemesidir. Genişleyen beyin damarları, beyine baskı yapar ve baş ağrısını ortaya çıkarır. Ağrı kesicilerin ana işlevi de genişleyen bu beyin damarlarını daraltıp, oluşan ağrıyı dindirmektir. Ağrı sırasında alın ve şakaklarınıza buz koyarsanız damarlarınız soğuğun etkisiyle daralır ve ağrı diner.

2. Masaj Her Zaman İyi Bir Seçenek

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Özellikle ağrıyan bölgedeki kan akışının hızlanması kısa sürede ağrının şiddetini azaltacaktır, masajdan hemen sonra yapılan buz takviyesi yapmayı da unutmayın.

3. Başı Sıkı Bir Şekilde Sarmak

Başı sıkı bir şekilde sarmak tıpkı buz tedavisinde olduğu gibi beyindeki damarları daraltıp, ağrıyı ortadan kaldırıyor. Bu yüzden başı bir bez ya da tülbent yardımıyla sıkıca sarmak baş ağrısının ilaçsız geçirmenin yolları arasında.

4. Gürültülü Bir Ortamda Durmayın

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Baş ağrısı yaşadığınız anda ses ve ışığa çok hassas olmanız normal. Özellikle AVM, konser ve pazar alanları gibi sesin çok olduğu bölgelerde başınızın ağrıması çok olası. Baş ağrınız bir an önce geçmesini istiyorsanız ses ve gürültüden olabildiğince hızlı bir şekilde uzaklaşın.

5. Yeterli Düzeyde Uyku Çok Önemli

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Hafta sonu ve hafta içi uyku saatlerimiz genelde değişir. Hafta sonu daha geç yatar ve daha geç kalkarız. Bu değişen uyku düzeni, vücudu sersemletmeye yeter. Eğer dengesiz bir uyku düzenine sahipseniz, sık sık baş ağrısı yaşamanız olası. Baş ağrısını ilaçsız geçirmenin yolları arasında düzenli bir uykunun da yeri çok büyük.

6. Temiz Hava Almaya Çalışın

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Açık havada yapacağınız yarım saatlik bir yürüyüş baş ağrınızı geçirmeye yardımcı olacaktır. Çünkü yürüyüş sırasında vücut, ağrı kesici özelliği olan endorfin hormonunu salgılar bu da baş ağrısını ilaçsız geçirmenin yolunu açar.

7. Kafein Ağrınızı Dindirebilir

Bir insanın günlük en fazla alması gereken kafein miktarı 300 miligramdır. Eğer günlük kafein ihtiyacınızı aşmadıysanız, baş ağrınızı geçirme konusunda bir fincan kahve faydalı olacaktır. Fakat günlük kafein miktarını aştıysanız, muhtemelen baş ağrınızın nedeni bu olabilir. Bu durumda bol bol su tüketmeye çalışın.

8. Susuzluk En Büyük Ağrı Nedeni

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları

Beynimizin %70’ini oluşturan sudur ve suyun bizim için birçok faydası mevcut. Eğer vücut susuz kalırsa, beyin o andan itibaren sinyaller göndermeye başlar ve baş ağrısı oluşur. Gün içinde en az 2 litre su içmeye özen gösterirseniz, baş ağrısı yaşama ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.

9. Ağrı Kesiciyi Sık Tüketmeyin

Eğer haftada bir defadan fazla ağrı kesici kullanıyorsanız kesinlikle bu sayıyı azaltın. Çünkü sık kullanılan ağrı kesiciye karşı vücut alışkanlık gösterir ve başınız ağrıdığı sırada içtiğiniz ilacın hiçbir etkisi olmaz. Bu yüzden ağrı kesici haftada en fazla bir kez kullanın.

10. Aroma Terapi Yöntemini Deneyin

aroma terapi

Nane, okaliptüs, lavanta gibi yağlar özellikle vücut ağrılarını azaltmak için kullanılan masaj yağlarıdır. Bu tür yağlar aynı zamanda baş ağrınız için de kurtarıcınız olabilir. Bu yağlardan elinizde mevcut ise biraz yağ ile başınıza masaj yapmak ağrıya karşı oldukça iyi bir etki gösterecektir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak