Miyop ve Belirtileri Nedir? Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

2 dk okuma süresi


3

Çocuklarda ve yetişkinlerde telefon ve tablet kullanımına bağlı olarak gelişen, miyopi ya da uzağı görememe anlamına gelen miyop riski hızla tırmanıyor. Uzmanlara göre 2050’de dünya nüfusunun yarısı kadarı miyop hastalığı ile baş edecek. Hadi miyop nedir ve miyop tedavisi nasıl olur? hep birlikte göz atalım.

Dünyayı Bekleyen Büyük Tehlike Hızla Yayılıyor!

Son zamanlarda çocuklarda ve yetişkinlerde sık görülen ve göz hastalıkları tanıları arasına giren miyop (uzağı görememe hastalığı) salgın gibi kol geziyor. Bilim insanlarının tahminlerine göre 2050 yılına kadar dünyanın yarısı miyop hastalığı ile karşı karşıya kalacak. Çünkü çocuklar tablet ve bilgisayara bakmaktan başını kaldıramıyor. Göz hastalıkları hekimleri, çocukluk çağındaki miyop hadiselerinin artmasının en önemli nedenini çocukların çok fazla kapalı ortamda yer almasına ve bilgisayara çok bakmalarına bağlıyor.

Uzmanlar, göz sağlığı için mutlaka güneşten faydalanmayı ve 6 metreden uzağa bakmayı gerekli kılacak açık ortamlarda bulunmaya özen gösterilmesinin çağrısında bulunuyor. Dünyayı uzağı görememekle tehdit eden miyop hastalığı hakkında göz hastalıkları uzmanlarına görünmenizde yarar görüyoruz.

Miyop Nedir?

Gözün en yaygın kırılma hatasıdır ve gözün normalden uzun olmasına bağlı olarak uzağı net görememek olarak da bilinir.

Miyop Olma Nedenleri Arasında Neler Var?

Dünyadaki körlüğün önde gelen nedenlerinden birisi olan Miyopi’nin sebeplerini sizler için derledik:

  1. Miyopi’nin temel nedeni gözün bazı noktalarında meydana gelen uzunluk değişimleridir.
  2. Miyop olayında gözün önden arkaya normalden uzun olduğu ya da kornea veya göz merceğinin kırılma gücünün normalden fazla olduğu durumlarda belirtilerini gösterir.
  3. Doğuştan gelebileceği gibi, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak da gelişip ilerleme gösterebilir.
  4. Hastalıkla beraber şeker hastalığı ya da kataraktı olanlarda sonradan Miyopi meydana gelebilir.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyopi belirtileri ve semptomları uzağı görmede güçlük, gözleri kısarak bakmak, şaşılık, göz yorgunluğu ve baş ağrısı içermektedir.

Miyop Dereceleri Nedir?

Miyopi dereceleri; düşük miyop, orta miyop ve yüksek miyop olmak üzere üçe ayrılır:

  • Düşük Miyop: 4,30 ve daha az dereceli kusurları barındırır.
  • Orta Miyop: 5,30 ile -5,40 arasındaki kusurlardır.
  • Yüksek Miyop: 6,00 ve daha üzeri kusurları içerir.

Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

Miyop tedavisi sırasında hastanın lens ya da gözlük kullanması ile görme kaybının önüne geçilebilir. Miyoplar lens veya gözlüklerini çıkardıkları zaman uzağı görememeye devam edecekler. Bunun yanı sıra lazer tedavisi de bu süreç içerisinde yapılmaktadır. Miyoptan lazer tedavisiyle kurtulabilmek de mümkündür.

Miyop için lazer tedavisi görmek isteyen hastaların 18 yaşından büyük olması ve son bir yıldır göz numarasının değişmemiş olması gerekiyor. Ayrıca romatizma ya da diyabet gibi bir hastalığa sahip olmaması, göz numarasının 10’dan küçük olması ve gözde lazer tedavisine engel teşkil eden başka bir rahatsızlığın olmaması şartları bulunmaktadır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!