Gözlerinizi Yıllarca Korumanıza Yardımcı Olacak 10 Önemli Bilgi

5 dk okuma süresi


22
12 Paylaşım, 22 puan

Beş duyumuzun her biri oldukça önemli olsa da birçok insan en çok görme duyusunu kaybetmekten korkmaktadır. Gün içinde yaptığımız çoğu şeyi gözlerimiz sayesinde yapabiliriz. Sabah okuduğumuz gazete, sahilde izlediğimiz gün batımı ya da gökkuşağının rengârenk renkleri gibi normal hayatta gördüğümüz her şeyi gözlerimiz sayesinde görme şansı elde edebiliriz. Gözlerimiz de kulaklarımız ve diğer organlarımız gibi yaşlandıkça zayıflar. Ancak alabileceğiniz bazı önlemler ile birlikte gözlerini sağlıklı tutabilmeniz mümkündür. İşte sizler için gözlerinizi yıllarca korumanıza ve sağlıklı bir şekilde görmenize yardımcı olacak 10 önemli bilgi… Keyifli okumalar!

1. Göz Muayenenizi İhmal Etmeyin

Gözlerinizi Yıllarca Korumanıza Yardımcı Olacak 10 Önemli Bilgi

Göz sağlığınızı korumak istiyorsanız, bunun için ilk adım bir göz doktoruna düzenli olarak muayene olmaktır. Her ne kadar uzağı ya da yakını sorunsuz görseniz bile, göz sağlığı konusunda herhangi bir probleme sahip olabilirsiniz. Bundan dolayı bu problemleri teşhis ve tedavi etmek için düzenli doktor kontrolleri şarttır. Ayrıca en tehlikeli hastalıkların ilk belirtileri gözde açığa çıkmaktadır. Bu sebeple de gözlerimiz, birçok hastalığın erken teşhisinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Yılda en az bir kez yapılan göz muayenesi ile göz sağlığınızı korumak için ilk önleminizi alabilir ve yaşınız ilerlediğinde de sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürebilirsiniz.

2. Güneş Gözlüğü Kullanın

Gözlerimizi ultraviyole ışınlardan korumak çok önemlidir ve bu sebeple günışığında dışarı çıkıldığında güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş gözlüğü, günümüzde modanın tamamlayıcı bir parçası olarak görülse de gözlerimizi korumak için aldığımız önlemlerin önemli bir parçasıdır. Güneş gözlükleri, gözleri güneşin zararlı ultraviyole ışınlardan korur ve gözler için bir kalkan görevi görür. Bazı özel kontak lensler de aynı görevi görebilir ancak güneş gözlüğü kullanarak hem kendinize şıklık katabilir, hem de gözlerinize ekstra koruma sağlayabilirsiniz. Özellikle güneş gözlüğü seçiminde sertifikalı ve EN 1936 standardına uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir.

3. Gözlük Seçiminizi Doğru Yapın

Gözlerinizi Yıllarca Korumanıza Yardımcı Olacak 10 Önemli Bilgi

Eğer uzağı veya yakını görmekte bir problem yaşadıktan sonra numaralı bir gözlük kullanılmaya başlandı ise kişiye uygun gözlük seçimi yapılması çok önemlidir. Göz doktorunuzla düzenli bir şekilde görüşerek gözünüzde olası bir numara değişikliğinin teşhisi ve yeni gözlük alınması gerekmektedir. Ayrıca gözlüğün numarasını kullanılan ekran mesafesine göre belirlenmesi de dikkat edilmesi gereken şeylerden birisidir. Kullanılan gözlüklerin kişiye özel olarak seçilmesi ile yansımaları azaltarak göz kamaşması problemi çözülebilmektedir. Uygun gözlük seçimi de gözlerinizi yıllarca korumanıza yardımcı olacak 10 önemli bilgi arasında bulunmaktadır.

4. Göz Damlası Kullanın

Bazen her ne kadar uğraşsanız da gözlerinizde ağrı ya da yorgun probleminiz devam ediyorsa bunu dikkate almanız gerekebilir. Gözlerinizdeki problemden dolayı hissettiğiniz yorgunluk ile birlikte uykunuzun geldiğini düşünerek yanılabilirsiniz. Bu nedenle bu tür problemler ile sık sık karşılaşıyor iseniz bu bir göz alerjisi olabilir. İlk yapabileceğiniz şeylerden birisi göz doktorunuza bir randevu almaktır. Daha sonra doktor kontrolü ile bu ağrıyı en aza indirmek için göz damlası kullanmanız gerekir. Gözlerinizdeki kuruluğu geçici bir problem gibi görür ve umursamazsanız bu ileride daha büyük problemlere yol açabilmektedir.

5. Yeterince Uyuyun

Gözlerinizi Yıllarca Korumanıza Yardımcı Olacak 10 Önemli Bilgi

İyi bir gece uykusu çekmenin ne kadar önemli olduğunu bilmemize rağmen, günümüzdeki yoğun bir yaşam tarzı söz konusu olduğunda bu konu aklımızdan çıkabilir. Gözlerinizin sağlığı için ihtiyacınız olan uykuyu almanız çok önemlidir. Günde 7-8 saat gece uykusu alarak tüm günün yorgunluğunun ardından gözlerin dinlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca uzun süre yorgun kaldığınızda gözleriniz daha kuru hissedilir ve vücudunuz sizi uyarmak için gözlerinizi ovuşturmanıza neden olur. Bu sebeple yoğun bir günün ardından evde ekran başında vakit geçirmek yerine güzel bir gece uykusu çekmeniz gözlerinizin yararına olacaktır.

6. Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

İyi bir göz sağlığı tabağınızdaki yiyeceklerle başlar. Göz problemlerinizi iyileştiren ve uzun vadeli görme problemlerinin gelişmesini önleyerek gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan, besin değeri yüksek birçok yiyecek vardır. Omega-3 yağ asitleri, lutein, çinko ve C ve E vitaminlerini içeren besinler, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi ileri yaşa bağlı olarak gelişen görme problemlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, gözlerinizi sağlıklı tutmak için ihtiyaç duyduğunuz besinleri yeterli miktarda aldığınızdan emin olmak için göz doktorunuza danışarak diyetinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

7. Su Tüketiminize Dikkat Edin

Gözlerinizi Yıllarca Korumanıza Yardımcı Olacak 10 Önemli Bilgi

Özellikle yaz aylarında insanların susuz kalma olasılığı daha yüksektir ve bu da gözleri etkileyebilir. Ciddi boyutlara gelen dehidrasyon, vücudun susuz kalarak gözyaşı üretmesini zorlaştırabilir. Bu da göz kuruluğuna ya da diğer görme sorunlarına yol açabilir. Her gün yeterli su içmek, dehidrasyonu ve bunun sebep olduğu birçok olumsuz etkiyi önlemektedir ve ayrıca normal göz işlevi için sıvı sağlamaktadır. Gözlerinizi yıllarca korumanız ve sağlıklı bir şekilde görmeniz konusunda sizlere yardımcı olacak 10 önemli bilgi arasında günlük yeterli su tüketimine dikkat etmeniz de yer almaktadır.

8. Sigara Kullanmayın

Sigara içmenin birçok tehlikesi herkes tarafından bilinmektedir. Göz sağlığı söz konusu olduğunda, sigara kullanan kişilerin yaşa bağlı katarakt, sarı nokta hastalığı ve diğer göz problemlerine yakalanma riski sigara kullanmayanlara göre daha yüksektir. Bu sebeple erken yaşta kullanılmaya başlanan sigara, yaş ilerledikçe diğer birçok konuda olduğu gibi görme konusunda da bazı sıkıntılar yaşatabilecektir. Sigara alışkanlığınızı bırakmak hem genel olarak vücut sağlığınızı, hem de göz sağlığınızı ileri dönemlerde de koruyacak adımlardan birisidir ve bu konuda doktorunuz aracılığı ile bazı kurum ve kuruluşlardan yardım isteyebilirsiniz.

9. Ekran Mesafesini Koruyun

Bilgisayar ya da telefon ekranına çok uzun süre odaklanmak görme konusunda sıkıntılar yaratabilir. Bu konuda alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bilgisayar monitörünü hareket ettirerek gözlerinizi monitörün üst kısmı ile aynı hizaya getirebilirsiniz. Bu ekrana biraz daha aşağıdan bakmanızı sağlar. Parlama önleyici bir ekran koruyucu ile pencerelerden ve ışıklardan gelen parlamaları engelleyebilirsiniz. Ekrana uzun süre bakmaktan dolayı göz kuruluğu oluşursa daha fazla göz kırpabilirsiniz ya da yapay gözyaşı kullanabilirsiniz. Ayrıca her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca uzak bir noktaya bakarak gözlerinizi dinlendirmelisiniz ve her 2 saatte bir 15 dakikalık ara vermelisiniz.

10. Gözlerinizi Ovuşturmaktan Kaçının

Gözlerinizi Yıllarca Korumanıza Yardımcı Olacak 10 Önemli Bilgi

Gözlerimiz, bir hastalık bulaştırma açısından oldukça riskli bir bölgedir. Araştırmalar birçok bulaşıcı hastalığın gözler ile temas sonucu bulaştığını göstermektedir. Bir başkasının dokunduğu bir şeye dokunduktan sonra gözlerinizi ovuşturmanız sizler için enfeksiyon riski oluşturmaktadır. Özellikle herhangi bir göz ameliyatından sonra gözleriniz enfeksiyona karşı daha duyarlı hale gelir. Bu nedenle ellerinizi sık sık yıkamanız ve gözlerinizi ovuşturmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Ayrıca merhem ya da göz damlası gibi gözünüze herhangi bir şey uygulayacaksanız bunun öncesinde ellerinizi antibakteriyel solüsyon ile iyice temizlemelisiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!