Sigara İçenlerde Daha Sık Görülen 10 Belirti

2 dk okuma süresi


8
18 Paylaşım, 8 puan

Belki de çoğunuzun bir kereden bir şey olmaz diye başladığı sigaranın vücudunuzda yarattığı etkilerine ne kadar hakimsiniz? Sigara bilinen en önemli bağımlılık yapan maddelerden biridir. Her yıl ortalama 6 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Sigara içenlerde daha sık görülen 10 belirti ve izleri sizler için araştırdık!

1. Koah

Sigara içenlerde belirti

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, sigara içenlerde önde gelen sağlık problemlerindendir. KOAH’lı hastaların yüzde 90’ı sigara kullanmış ya da kullanan bireylerdir. Sigara içenlerin bu hastalığa yakalanma riski 30 kat daha fazladır.

2. Kalp Krizi

İçilen sigara, kan damarlarındaki akışı engeller ve zararlı plak oluşumuna neden olur. Damar tıkanıklığına neden olur. Kandaki oksijen miktarı azalır ve tüm organları kötü yönde etkiler. Sonuç olarak da kalp krizi ve felce yakalanma oranı önemli miktarda artar.

3. Cilt Problemleri

Sigara içenlerde belirti

Nikotin, cilde giden kan dolaşımını azaltır ve cildin daha soluk, gri, sağlıksız bir görünümüne neden olur. Sivilcelerin artmasını sağlar ve erken kırışma, yüzün elastikiyetini kaybetmesine neden olur.

4. Sararmış Dişler

Sigara içenlerde belirti

Tütünde bulunan katran dişlerin kahverengi lekelere  ve sararmasına sebep oluyor. Ağızda artan bakteriler sonucunda da ağız kokusu ve erken diş kaybı yaşanır. Kötü bir gülümseye sahip olmak istemiyorsanız hemen sigaradan vazgeçmenizi öneririz.

5. Beyin Kanaması

Sigaranın damar sertliğine yol açtığını söylemiştik aynı zamanda beyin damar tıkanıklığı sonucu beyin kanaması ve beyin felcine neden olur. İçmeyenlere göre 2 kat fazladır ve hafızayı zayıflatır.

6. Kısırlık

Kadınlarda, östrojen dengesini bozar ve kısırlık, rahim ağzı kanseri riskini arttırır. Hamile kadınlarda, bebeğin düşük yapılması, erken ya da ölü doğum hatta doğan bebeklerin gelişimlerinde yavaşlık görülmüştür. Erkeklerde ise sperm kalitesi zarar görür.

7. Kanser

Sigara içenlerde belirti

Sigaranın içinde 90’dan fazla kanserojen madde bulunur. Sigara içen birisi içmeyen birine göre 2 kat daha fazla kanser riski taşır.  Başta akciğer kanseri olmak üzere, bronşiyel, gırtlak, yemek borusu kanseri ve daha birçok kansere neden olur.

8. Ruhsal Travma

Sigara fiziksel belirtilerin yanında, psikolojik ve ruhsal olarak da kötü etkilemektedir. Depresyon, uykusuzluk, stres ve ruhsal travma yaratarak günlük yaşamınızı olumsuz etkiler.

9. Tırnaklarda Kırılma

Sigara içenlerde belirti

El ve parmakların sararmasına ve tırnakların kırılmasına sebep olur.

10. Duyuların Azalması

Sigara içenlerde belirti

Sigara içenlerde rahat bir nefes alınmadığı gibi bir de duyularda zayıflama görülür. Yenilen besinlerde tat alamama ve koku alamama, sigara içenlerde en sık görülen belirti ve izler arasındadır.

Sigaranın zararları tüm yaşamınızı elinizden alıp size sorun ve hastalık yaratmaktadır. Sigarayı bırakmalısınız, eğer gerçekten inanırsanız bu mümkün. Çeşitli tedaviler sonucunda daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz sizin elinizde! Sağlıklı günler dileriz.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç