Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız En Tuhaf Çiçekler

4 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Hayatımıza anlam katan doğanın mucizesi çiçekler. Renkleri ve benzersiz şekilleri ile her daim gönlümüzü kazanmış güzellikler… Kimi zaman sevginizi dile getirirken, kimi zamanda üzüntünüzü paylaşmanıza vesile olurlar. Doğanın bize sunduğu bu mucizeyi bazen koklamak bazen de görmek bile motivasyonunuzu yükseltebilir. Bilinenin aksine aslında öyle farklı görüntüye sahip olanları vardır ki, işte onlar gerçek olduğuna inanmayacağınız en tuhaf çiçeklerdir. Kokuları birbirinden farklı olup, parlak görüntüleri ile görenleri hayrete düşürürler. Hatta dünyada yetiştiğine inanamayıp yapay olduğunu bile düşünebilirsiniz!

1. Papağan Çiçeği

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız En Tuhaf Çiçekler

Kanarya Adalarının muhteşem endemik bitkisidir. Az bulunan bu nadide çiçek, turuncu-kırmızı-mor rengi ile cazibesine cazibe katmaktadır. Balsam ailesinden bir bitkidir. Soğansız bir çiçektir ve çok sulama ihtiyacı yoktur. Görünüş itibari ile adından da anlaşılacağı gibi yandan bakıldığında papağana benzemektedir. Tayland ve Hindistan civarında bolca bulunur. Egzotik güzelliği ile ilk defa 17.yy’da keşfedilmiştir. 3-5 adet silindir şekline benzeyen yaprakları bulunmaktadır. Saksıda yetiştirilmeye uygun olması ile evinizde harika bir görüntü olmasına sebep olacaktır.

2. Kanayan Kalp Çiçeği

Geleneksel kalp figürünü andırması ile dikkatleri üzerine çeken muazzam bir bitkidir. En fazla Kuzey Çin, Kore ve Japonya’da bulunmaktadır. Çiçekleri aşağı doğru sarkık bir şekildedir ve yere damlayan gözyaşı görüntüsü vardır. -5 dereceye kadar dayanabilir ve yapraklarını sadece kış aylarında dökmektedir. Bu durum aşırı derecede dayanıklı bir çiçek olduğunun kanıtıdır. Soğanlı ve yumrulu bir bitkidir. Fakat her güzelliğin bir kötülüğü de vardır değil mi! Eğer hassas bir cilde sahip iseniz dikkatli olmalısınız çünkü ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor. Bu sebeple aman dikkat diyoruz!

3. Aslanağzı-Kurukafa Çiçeği

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız En Tuhaf Çiçekler

Amerika ve Kuzey Afrika’da bulunan bu enteresan bitki ülkemizde de sıkça görülmektedir. Halk arasında ejderha ya da aslanağzı adı verilmiştir. En önemli özelliği yaprakları kuruyup dökülünce kafatasına benzer değişik bir görüntü sergilemektedir. Bu halini gördüğünüzde gerçek olduğuna inanamayacağınız en tuhaf çiçekler grubuna kesinlikle dahil olacaktır. Birçok iklimsel koşula uyum sağlayabilir. Kokusuzdur ve yetiştirilmesi kolay olduğundan en çok tercih edilen bahçe bitkisidir. Görüntüsüne aldanmayın çünkü sağlık için de kullanılan bir bitkidir. Kaynatılıp suyu içildiğinde balgam söktürücü etkiye sahiptir.

4. Maymun Orkidesi

Peru ve Ekvator bölgesinde bulunan yine ilginç bir çiçekten bahsediyoruz. Siz hiç maymuna benzeyen bir çiçek gördünüz mü? Kimilerinin de ejderha çiçeği dediği bu tuhaf çiçek görenleri adeta hayrete düşürüyor. Bazı türleri ise neredeyse bir maymun kafası ile aynı görünümde. Ormanlık bölgede yetişir ve tropikal iklimden hoşlanır. Kokusu ile ise sizi bir portakal bahçesine götürür. Muazzam bir güzelliktir. Meraklılarının her daim ilgisini çeker. Evde yetiştirilmesi mümkün olmadığından beğenenlerin yakındığı bir durum söz konusu olsa da maymun orkidesi gözdeliğinden dün vermemeye devam ediyor.

5. Öpücük Çiçeği

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız En Tuhaf Çiçekler

Orta ve Güney Afrika’nın tropikal yağmur ormanın gözde çiçeğidir. Kırmızı renkte olan çiçeğin şekli dudağa benzemektedir ve en ilginç yanı da budur. Kökboyasıgiller familyasına ait olan bu türü gördüğünüzde çok şaşıracaksınız! Hem güzel duruşu hem de kolay bakımı ile evinizi süsleyecek en güzel dekoratif bitkilerden biridir. Aşırı güneşten olumsuz etkilenir. Aman dikkat diyoruz. Bakımını yaparken özellikle bu duruma dikkat etmekte fayda var. Değişik bir özelliği ise eliniz ile dokunduğunuzda yapraklarının açılmasıdır. Bu sebeple bile tuhaf çiçek sıfatını kazanmıştır.

6. Güvercin Orkidesi

Güney Amerika’nın genelinde, özellikle de Panama ve Kosta Rirka’da bulunan harika bir çiçektir. Ev ortamında yetiştirilmesi biraz zor olsa da görüntüsü ile doğanın tam bir harikası! Orkide yapraklarının içine minik gagası ile oturmuş bir güvercini andıran görüntüsü ile kendisine hayran bırakır. Evet, yanlış görmediniz. Tamamen bir çiçekten söz ediyoruz. Beyazın saflığını ve sadeliğini sevenlerin vazgeçemediği bir orkide olan güvercin orkidesi, aynı zamanda barışın simgesi olarak nitelendirilen bir çiçektir. İnsanlığın doğaya karşı açtığı savaşa dur diyecek gibi gözükmüyor mu sizce de? Bizce harika!

7. Ördek Orkidesi

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız En Tuhaf Çiçekler

Doğu ve Güney Avustralya’da bulunan bir orkide türüdür. Eylül ve Ocak ayları arasında çiçeklenir. Görünüşü tam bir ördeğe benzer ve dikkat çekiciliği herkes tarafından kabul edilir. Özellikle Tanzanya’da bolca görülmektedir. Saksıda yetiştirilmeye pek uygun değildir. Bu sebeple ev ortamını pek sevmez ördek orkidesi. Özel bir mantar ile kurduğu simbiyotik ile doğal hayatta yaşamını sürdürebiliyor. Eylül ve Ocak ayları arasında daha çok çiçeklenen endemik bir orkide türüdür. Bu sebeple ev ortamında bulunması biraz zor bir ihtimal olsa da yine de sadece görüntüsü için bile denemeye değer!

8. Balerin Orkidesi

Avustralya adasının genelinde tek başına veya gruplar halinde bulunurlar. Görüntüsü balerine benzediği için balerin orkide adını almıştır. Genellikle beyaz tonlarında olan göz alıcı bir orkide türüdür. Doğanın dansçı çiçeğine olan ilgi inanılmaz. Fakat kendilerini tehdit eden bir durum ile karşı karşıyalar. Kanguruların ve tavşanların istilasına uğruyorlar. Bu da maalesef sayılarının sürekli azalmakta olduğunu gösteriyor. Bu durumun önüne geçmek adına balerin orkidesine ilgi duyan çiçekseverler iş başına geçtiler bile! E sonuçta mükemmel bir görsellikten bahsediyoruz.

9. Çıplak Adam Orkidesi

İtalyan orkidesi olarak da bilinir ve görüntüsünden dolayı bu ismi almıştır. Türkiye’de Güney Ege ve Akdeniz bölgesinde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle Kuşadası’na gelen turistlerin ilgi odağıdır. Defalarca fotoğraflarını çekerek, hayranlık ile bakıyorlar. Renkleri; açık pembe, beyaz ve mordur. En ilgi çeken orkide çeşididir. İlk kez görenlerin gerçek olduğuna inanması neredeyse imkansız! Yarı gölge olan ortamlarda yetişmesi çok daha kolaydır. Ev ortamında da dilerseniz yetiştirebileceğiniz muhteşem bir bitkidir. Diğerlerinden ayıran en önemli özelliği bu olsa gerek!

10. Bebek Orkidesi

Gerçek Olduğuna İnanamayacağınız En Tuhaf Çiçekler

Sanki bir bitkiye değil de yeni doğan bebeklere bakıyorsunuz gibi hissediyorsunuz değil mi? Doğal yaşam alanı Güney Amerika’dır. Çıplak güneş ışığı yerine ağaçların güneşi süzdüğü derin gölgelerde daha kolay yaşamaktadırlar. Güçlü ve enteresan bir kokuya sahiptir ve koklayanların yorumu ise tarçını andırdığıdır. Sadece bu sebeple bile sevilmemesi mümkün değil bizce, sizce de öyle değil mi?  Serin havayı sever ve bahar ve yaz aylarında çiçek açar. Saksıda yetiştirilmesi zordur bu sebeple daha az görebileceğiniz bir orkide çeşididir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!