Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak En İyi 10 Belgesel

5 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Hani derler ya “öyle bir belgesel izledim ki, hayata bakışım değişti” diye. İşte tam da bundan bahsediyoruz! Belgesel sevmediğini düşünenlerin bile ilgisini çekmeyi başarabilecek bu muhteşem ve sıra dışı yapımlara hayır diyemeyeceksiniz. Vahşi doğa, sağlık, yemek kültürü, seri katiller, uzayda yolculuk, devlet sırları, tarih gibi uçsuz bucaksız çeşitteki konulara sahip olan belgeseller ile kendinize bir parça da olsa bilgi eklemeniz kaçınılmaz olacak. İşte sizlere beyin fırtınası etkisi yaratacak ve genel kültür seviyenizi arttıracak en iyi 10 belgesel listesi!

1. The Cove

Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak En İyi 10 Belgesel

Yönetmenliğini Louie Psihoyos’un, senaristliğini de Mark Monroe’nun üstlendiği bu efsane belgeselin ilginizi fazlasıyla çekecektir. Japonyada’ki Taiji’de bulunan saklı bir koyun kanlı iç yüzünü bizlere anlatan bu belgesel, aynı zamanda ölümcül bir sırra da ışık tutmaktadır. Belgesel, her yıl Eylül ayında gerçekleşen yunus katliamını engellemeye çalışan bir grubun mücadelesini anlatmaktadır. Japonya sahilindeki koyda yatan gerçekler, derin suların can acıtan yardım çağrısını gözler önüne sererek belgeseli sürükleyici bir hale getiriyor. 2010 yılında En İyi Belgesel Film dalında Oscar ödülü kazanan bir belgeselden söz ediyoruz. The Cove ekibi yapay kayalara yerleştirdikleri gizli kamera ve mikrofonlar ile dikkat çekici görüntüleri yakalayarak, yunus katliamını tüm dünyaya duyurmayı amaçlamışlardır. Bu belgeseli izledikten sonra kolay kolay hafızanızdan silemeyeceksiniz.

2. The Act of Killing

2012 yapımı ve seyredilmesi çok zorlu bir deneyim olan The Act of Killing, size çok şey katacak bir belgesel! Ölmeden önce seyredilmesi gereken 1001 film kategorisinden biri olarak seçilmiştir. Belgesel, 1965 ve 1967 yılları arasında Endonezya’da bir milyona yakın insanın ölümüne sebep olan katilleri anlatmaktadır. Tabii belgeselin bir farklılığı var o da katil rollerini katillerin kendisinin oynaması! Evet, yanlış okumadınız. Günümüzde yaşlanmış bir haldeler fakat filmde ufak bir ücret karşılığı rol üstlenmeyi kabul etmişlerdir. İnsan vahşiliği, gaddarlık ve sadizm üzerine her şey belgeselin içeriğinde mevcuttur. Belgeselin can alıcı noktası ise; çekildikten sonra rolleri üstlenen katillerin yönetmene şaşkın olduğunu ve “İşkence ettiğim insanlar gerçekten böyle mi hissetti?” diye sormalarıdır.

3. Bowling for Columbine

Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak En İyi 10 Belgesel

Silah kültürünü inceleyen sıra dışı bir belgesel olan Bowling for Columbine, yönetmenliğini Michael Moore’un üstlendiği ve Amerika’nın sosyal yapısı ile politik sistemini derinden inceleyen harika bir yapıt. Amerikan Yazarlar Birliği’nin senaryo dalındaki ödülü için aday olan bu belgesel, tüm zamanların en iyi belgeseli olarak seçilmiştir. İki saat süren bu belgeseli hızlı kurgusu ile tek solukta izleyeceksiniz. Belgesel, çıkış noktasını Columbine Lisesi’ndeki katliam olarak belirlemiş ve bu sayede de Amerika’daki bireysel silahlanma ve şiddete değinmeyi amaçlamıştır. Yönetmenin amacı Amerika halkının sormaya cesaret edemediği soruyu sormaktır: “Acaba silah düşkünü bir toplum muyuz yoksa sadece deli miyiz?”

4. Blackfish

İşte size farkındalık yaratacak bir belgesel daha! İzlerken sizi düşünmeye iten, hem hayvan hakları hem de işçi güvenliği üzerine bol bol yoğunlaşmanıza neden olan bu belgesel, genel olarak deniz memelilerinden olan katil balinaların aslında ne kadar gelişmiş zekaya ve kültüre sahip olduklarına değiniyor. İnsana çok fazla benzediklerini ve bizim gibi duygusal olduklarını bu belgeselde defalarca hissediyorsunuz. İçeriğinde; Tilikum’ların yani kötü huylu balinaların, eğitmeninin de içinde bulunduğu 3 kişinin ölümünden sorumlu olmaktadır. Belgeselin çekim amacı ise; yüksek zekaya sahip olan bu hayvanların esaret altında tutulduğunda ortaya çıkan sonuçları gözler önüne sermektir. İzleyenlerin çıkardığı en önemli ders; her canlının kendi doğasında yaşaması gerektiğidir.

5. Jiro Dreams of Sushi

Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak En İyi 10 Belgesel

Suşi severleri buraya alalım! Jiro Dreams of Sushi, Tokyo’nun efsane restorandaki şef Jiro’yu ve müthiş suşilerini konu alan olağanüstü bir belgeseldir. Restoranda sadece 10 sandalye olması ve bir tabağın 300 dolar gibi bir fiyatta olması bile bu belgeseli merak ederek izlemeniz için yeterli bir nedendir. Azim ve tutkunun sunumunu görmek istiyor iseniz bu belgesel tam da size göre. Ağız sulandıran bir fragmana sahip olması suşi severlerin dikkatini çekmeyi başarmaktadır. Bir metro girişinde bulunan inanılmaz küçük bir mekandan bahsediyoruz. Rezervasyon yapmak istiyorsunuz maalesef bir aylığına dolu olmaktadır çünkü bir yıl öncesinden bile rezervasyon yapanlar mevcuttur. Şef, değişik suşi fikirlerini rüyasında görüp hemen yatağından fırlayarak bir yere not almaktadır. Üstelik Jiro şef mükemmele hala ulaşamadığını savunmaktadır. Belgesel özetle size diyor ki; “Eğer yaptığın işi sevmiyor isen bunu hiç yapma!”

6. An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth, 2006 yılında çekilen bir Amerikan belgeselidir. Eski başkan yardımcısı Al Gore küresel ısınma sorununa değinmek üzere bu enfes belgeselde yer almıştır. Küresel ısınmanın beklenenden aslında çok daha kısa sürede dünyayı ne tür bir felakete götüreceğini vurgulayan bu belgesel, izleyenlerde sarsıcı etki bırakıyor. Al Gore’nin bu konuyu gündemde tutma çabası üzerine ilerleyen bu belgesel tüm insanlığı bilgilendirmeye yöneliktir. Çünkü Gore’ye göre acilen bir şeylerin değişmesi gerekir yoksa gezegenimiz mahvolmaktadır. Deniz suyunun yükselmesi, yağış dengesinin bozulması, enerji değişimi, tayfunlar, depremler gibi konulara değinen belgeselin tek bir amacı vardır: “Gerçekler çok geçmeden insanların önüne sunulmalıdır.”

7. Last Train Home

Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak En İyi 10 Belgesel

2010 yapımı olan ve Fan Lixing yönetmenliğinde çekilen Last Train Home, Çin’deki göçmen işçilerin yaşamını konu alan bir dramatik belgeseldir. Kendi memleketlerinden uzakta yaşamlarını sürdürebilmek için bütün yıl boyunca çalışan işçilerin tek bir beklentisi vardır. O da bahar bayramında kendilerini evlerine götürebilecek bir tren bileti bulabilmektir. Çünkü bahar bayramında binlerce işçi memleketine dönmek istiyor ancak bilet bulabilmek için çok yoğun çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Yönetmen, bir işçi aileyi kamerası ile 3 yıl boyunca takip ederek, izleyiciye Çin’deki yaşam koşullarını göstermektedir. Last Train Home, aynı zamanda 2009 yılında Amsterdam Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde en iyi belgesel film olarak seçilerek, IDFA Ödülü’nü kazanmıştır.

8. Wonders of the Universe

Uzay ve evren meraklılarını bu belgesel, genel kültür seviyenizi arttıracak en iyi 10 belgesel arasında yer almaktadır. Eğer neden bu evrende olduğunuzu ve nereden geldiğinizi merak ediyorsanız bu belgesel tam da size göre. 4 bölümden oluşan ve 2011 yılında BBC tarafından yayınlanan bu kozmik büyüleyicilik, dikkatinizi çekmeyi başaracaktır. Hikaye aslında evrenin oluşması ile başlamaktadır. Evet her şey 13.7 milyar yıl önce başladı ve evren bu güne kadar içerisinde milyarlarca yıldız bulunan galaksilere ev sahipliği yapmaktadır. Hepimiz bu hikayenin bir parçası olduğumuza göre evrene dair pek çok bilgiye bu belgeseli izleyerek ulaşabilirsiniz. Hayranlıkla kendini izletmeyi başaran Wonders of the Universe, birçok noktada kafanızı karıştırmayı da başarmaktadır. Zengin görsel anlatımı ile paha biçilemez nitelikte olan bu belgesel sizi oldukça etkileyecektir.

9. Capitalism: A Love Story

Capitalism: A Love Story, genel kültürünüze katkı sağlayacak ve Amerika’nın en tabu meselelerinden biri olan kapitalizme parmak basan bir belgeseldir. Her gün 14 bin kişinin işsiz kaldığı bir yasak aşktan yani kapitalizmden bahseden ve fark yaratan bu yapıt, 2009 yılında büyük ses getirmiştir. Michael Moore’un film boyunca verdiği mesaj; kapitalizmin acımasızlığı, habisliği ve ortadan kaldırılması gerektiğidir. Aynı zamanda belgeselin sıradan insanların birbiriyle olan dayanışması ve mücadelesi ile kazandıkları küçük zaferler de anlatılmaktadır. Moore, kapitalizm aşkının kabusa dönüştüğünü vurgularken, yolsuzluğa izin verip buna sevk eden sistemi de irdelemektedir. Sıra dışı bir belgesel arayışında iseniz A Love Story adlı belgeseli izleyebilirsiniz.

10. Samsara

Genel Kültür Seviyenizi Arttıracak En İyi 10 Belgesel

Ron Fricke imzalı olan Samsara, 2011 yılında yayınlanan ve muhteşem görsel şölenler ile desteklenmiş, ruhsal bir yolculuk belgeselidir. Sıradan bir belgesel anlayışını tamamen yıkan ve tümüyle doğal sesler ile çekilmiş muazzam bir yapıt. Samsara, yaşamın sürekli dönen çemberi anlamına gelen bir Sanskrit kelimedir. Belgeselin yapımı 5 seneyi bulmuştur ve belgesel 25 farklı ülkede çekilmiştir. Diğer belgesellerden farkı; bir anlatıcının olmamasıdır. Ayrıca herhangi bir altyazı bulunmamaktadır. Bu belgesel, dünyanın dört bir yanındaki birbirinden bağımsız hayatlar akıl almaz bir sinematografi ile karşınıza çıkmaktadır. Size ise sadece 2 saat boyunca arkanıza yaslanıp seyretmek kalıyor. Belgeselde diyaloğun ve oyuncunun olmaması sayesinde izlediğinde, filmin kendi resmi sitesinde de belirtiği gibi rehberli meditasyon hissi uyandırması kaçınılmaz olmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?