Sizi Hayretler İçinde Bırakacak 10 Netflix Belgeseli

5 dk okuma süresi


7
16 Paylaşım, 7 puan

Netflix, hayatımıza girdiğinden bu yana birçok alışkanlığımızı değiştiriyor. İndirdiğimiz içerikleri metroda, metrobüste ve uzun yolculuklarda kolay bir şekilde izlememizi sağlıyor. Ürettiği pek çok türdeki içeriklerle geniş bir kitleye hitap ediyor. Netflix sizi platforma çekmek için 10 dakikalık hayretler içinde bırakacak bir belgeseli sunabiliyor. Kısa süreli Netflix belgeselleri sunduklarıyla zamanımızı daha yararlı geçirmemizi olanak sağlıyor. Faydalı olabilecek veya sizi şaşırtabilecek çeşitli belgeselleri listeledik… İyi seyirler!

1. Dünyanın En Sıra Dışı Evleri, 2017 (IMDb: 7,6)

Sizi Hayretler İçinde Bırakacak 10 Netflix Belgeseli

İngiliz yapımı ilk olarak BBC Two’da yayınlandı. Daha sonra Netflix, belgeseli satın aldı. Programın sunucuları emlak meraklısı Caroline Quentin ve ödüllü mimar Piers Taylor. Dünyanın En Sıra Dışı Evleri’nde iki sunucumuz Norveç’ten ABD’ye, İspanya’dan Japonya’ya kadar birçok ülkeyi, birçok şehri geziyor. Gittikleri yerlerde mimarların alışılmadık konumlarda tasarladıkları evleri inceliyorlar. Uçurumun kenarında kurulu, ormanın içine yerleştirilmiş ya da yer altında oluşturulmuş çeşitli yapıların, çevrelerine uyum sağlamaları açısından nasıl tasarlandıklarını açıklıyorlar. Her bölüm bir tema etrafında şekilleniyor ve evlerin konumuna veya çevrelerine göre isimlendiriliyor.

2. Minimalizm, 2015 (IMDb: 6,7)

Minimalizm

The Minimalists olarak bilinen Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, bu belgeselde karşımıza çıkıyor. Herkesin birden fazla arabasının, birden fazla ceketinin veya birden fazla evinin olmasını istediği bugünlerde The Minimalists buna karşı bir hareket yürütüyor. İkili yaptıkları podcast, blog paylaşımları ve belgesel ile minimalist bir hayatı tanıtıyor ve teşvik ediyor. Hatta Pittsburh Post-Gazette, The Minimalists’i “‘Daha az, daha fazladır yaşam tarzının’ dogmadan bağımsız örnekleri” olarak anıyor. İkili Minimalism: A Documentary About the Important Things ile tüketim toplumuna bir eleştiri yapıyor ve gerçekleri tokat gün yüzüne çıkartıyor.

3. Rotten, 2018 (IMDb: 7,0)

Sizi Hayretler İçinde Bırakacak 10 Netflix Belgeseli

Rotten, ödül kazanan araştırma belgeseli dizisi. Program küresel gıda tedarik zincirindeki yozlaşmayı gözler önüne seriyor. İlk sezonu 2018’de yayınlanan belgeselde yer alan gıda suçları, belki de sizi en çok şaşırtacak içeriği barındıran belgesel. Her bölüm gıda üretiminin yeraltına dalıyor ve günlük yeme alışkanlıklarınızın arkasındaki yapılan yolsuzlukları, boşa harcamaları ve gerçek tehlikeleri inceliyor. Üreticilerle, dağıtıcılarla röportajlar yapılıyor. Yediklerinizi kontrol eden gıda şirketlerinin yanlışları ortaya çıkarılıyor. Belgesel, insan odaklı anlatımıyla övgü topladı. Ancak geniş endüstri sorunlarına odaklanmaktansa özel konulara odaklandığı için eleştiriler de aldı.

4. Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri, 2016 (IMDb: 6,8)

Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri

Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri, Londra’da faaliyet gösteren bir yapım şirketinin 5 sezonluk televizyon belgeseli. Bu belgesel serisinde dünya çapında ün salmış hapishanelerde bir mahkum gibi bir hafta yaşayan sunucu, mahkumların ne şartlarda yaşadıklarını deneyimliyor. Programda 19 hapishanedeki yaşamı mahkumların gözünden, gardiyanların ve sistemle ilişkisi olanların görüşlerini de katarak anlatıyor. İlk sezonu Paul Connely sunuyor. Seriyi özgün kılan detaylardan biri ise ikinci sezondan itibaren programı, suçsuz olduğu halde Birleşik Krallık’ta 13 yıl hapis yatmış olan araştırmacı gazeteci Raphael Rowe’un sunması.

5. Yok Sayılan Kanıtlar, 2017 (IMDb: 7,1)

Sizi Hayretler İçinde Bırakacak 10 Netflix Belgeseli

Dünya dışında bir yaşam olup olmadığı çokça tartışılan ve merak edilen bir konudur. Herkes en az bir kere bu konuyu düşünmüş ve kendince bir sonuca varmıştır. Yok Sayılan Kanıtlar bu iddiaların gerçekliğinden yola çıkıyor ve buna dair deliller sunuyor. Belgesel, Dr. Steven Greer ve onun 20 tanığının Washington DC’de düzenlediği konferansla başlıyor. Bu konferansta uzaylılarla ilgili yıllardır örtbas edilen bilgiler açığa çıkarılıyor. Greer’ın şu sözleri ise sizi düşünmeye itiyor: “ Özellikle belirtmek istiyorum, başka bir yerden gelen yaşam formlarının bize karşı saldırgan olduklarına dair bir belge yok. Ancak bizim saldırganlığımızdan endişe duyduklarına dair bir hayli kanıt var.”

6. Making a Murderer, 2015 (IMDb: 8,6)

Making a Murderer

Amerikan suç belgeseli Making a Murderer, gerçek olaylardan uyarlanarak hazırlanmıştır. Programı Laura Ricciardi ve Moira Demos yazıp yönetmiştir. Suçlu olmadığı halde cinsel saldırıdan ve cinayete teşebbüsten mahkeme tarafından suçlu bulunan ve hapiste 18 yıl geçiren Steven Avery’in hikayesi belgeselin konusunu oluşturmaktadır. İlk sezonu Aralık 2015’te yayınlanan programın çekimleri 10 yıllık bir sürede tamamlanmıştır. Belgesel çok dikkat çekti ve insanlar Avery’nin Beyaz Saray tarafından affedilmesi için imza kampanyası başlattı. Avery’nin yaşadıkları size adli tıp biliminin nasıl hatalar yapabileceğini ve yargı kuvvetinin bağımsızlığının önemini anlatıyor.

7. Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı, 2014 (IMDb: 8,3)

Sizi Hayretler İçinde Bırakacak 10 Netflix Belgeseli

2014 yapımı belgesel, hayvancılığın çevre üzerindeki etkisini keşfediyor ve birkaç çevre organizasyonunun bu husustaki politikalarını inceliyor. Orijinal adı Cowspiracy: The Sustainability Secret olan program küresel ısınma, su kullanımı, ormansızlaşma ve ölü okyanus bölgeleri dahil olmak üzere pek çok çevresel endişeyi gözler önüne seriyor. Dünya gezegenin doğal kaynaklarını fabrika çiftçiliğinin nasıl tükettiğine ve çevreci grupların bu krizi niçin görmezden geldiklerini incelenmektedir. Netflix belgeseli ile gördükleriniz sizi hayretler içinde bırakacak ve çevre üzerine 10 kat daha fazla düşünmeye başlayacaksınız.

8. Chef’s Table, 2015 (IMDb: 8,6)

Netflix Belgeseli

Belgesellerden oluşan bir liste yapılırken yemek belgesellerinden söz etmemek olmaz. Chef’s Table, Netflix için ayrı bir öneme sahip. Bu önem ise programın Netflix’in ilk orijinal belgeseli olmasından kaynaklanıyor. Chef’s Table, dünyanın farklı köşelerindeki yıldız şeflerin yaratıcı dünyalarının perdelerini aralıyor. Her bölümde bir şefin hayata eşsiz bakışı, yeteneği ve yemek dünyasına dair tutkusu seyirciyle buluşuyor. Programın yapımcısı David Gelb, Chef’s Table’ı Jiro Dreams of Sushi belgeselinin bir devamı olarak görüyor. İki belgesel de geleneksel sinematografi ve prodüksiyon teknikleriyle hazırlanmıştır.

9. Bleeding Edge, 2018 (IMDb: 7,7)

Netflix Belgeseli

Netflix’in orijinal belgesellerinden The Bleeding Edge, seyirciyi tıp sektöründe yaşananları izlemeye davet eden bir iş. Yapım “Tıp alanında kullanılan gelişmiş teknolojik aletlerin öngörülemeyen sonuçlarına bir bakış” olarak tanımlanıyor. İlk gösterimi Tribeca Film Festivali’nde yapılan belgesel, her sektörde oluşan yolsuzlukların tıp dünyasında da oluştuğunu gözler önüne seriyor. Şirketlerin örtbas ettikleri olaylarla ve kar odaklı teşvikleriyle insanların hayatlarını nasıl riske attıklarına dair bir bakış açısı kazanacaksınız. Bu Netflix belgeseli 10 dakikasında sunduklarıyla sizi tıp dünyasıyla ilgili öğrendiklerinizle hayretler içinde bırakacak. Teknolojinin sonuçlarını bir daha düşüneceksiniz.

10. Evil Genius, 2018 (IMDb: 7,6)

Sizi Hayretler İçinde Bırakacak 10 Netflix Belgeseli

Evil Genius belgeseli, Netflix’de 11 Mayıs 2018’de yayınlandı. Programda anlatılan olaylar 4 bölüme yayılarak seyirciye karşısına çıktı. Orijinal tam adı ise Evil Genius: The True Story of America’s Most Diabolical Bank Heist. Belgeselde anlatılanlar “pizza bombacısı” veya “yaka bombası” olarak anılıyor. Bu gerçek suç hikayesi, boynunda bir bomba ile bir bankayı kasıp kavuran pizzacı Brian Wells’in dehşet verici ölümü ile başlıyor. Trey Borzillieri başka bir belgeseli izledikten sonra bu belgeseli çekmeye karar veriyor. Bu kararını da Brian Wells’in soygunu yapmaya zorlanmış olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıkması üzerine veriyor. Tarihin en ünlü soygunlarından birine daha yakından bakmak için Evil Genius’ı izleyebilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!